Jump to content

Χρυσοψαρο-Αμμωνια


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων το εστησα κανονικα σε λειτουργια θερμοκρασια 22οC εριξα οτι χρειαζοταν και ξεκινησα να το στρωσω με ετοιμο μιγμα βακτηριων του εμποριου,μετα απο 48 ωρες που ελεγε η συσκευασια επρεπε να ριξω ενα ψαρι για να βοηθησει στο στρωσιμο.Πηρα λοιπον ενα χρυσοψαρο και την δευτερη μερα που το ειχα πηρα και τεστ για αμμωνια και βρηκα οτι ειχα περιπου 1mg/L. Αμεσως εκανα αλλαγη νερου 50% και επεσε στο 0.6 . Σημερα εκανα παλι αλλαγη νερου 60% και τωρα ειναι στο 0.2Mg/L. Το προβλημα ειναι οτι στα πτερυγια του ψαριου οι ακρες εχουν μαυρισει λιγο και μετα απο διαβασμα συμπεραινω οτι καηκε λιγο απο την αμμωνια.Αυριο θα κανω και αλλη αλλαγη νερου και αμα δεν πεσει η αμμωνια στο 0 σκεφτομαι να παω να το ελευθερωσω σε καποιο αλσος που να εχει λιμνη με χρυσοψαρα για να μην χειροτερεψει.Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγω. Έβαλα δυο χρυσόψαρα την έβδομη μέρα. Μέχρι χθες η αμμωνία ηταν στο 1mg. Ηταν λάθος τελικά που τα βάλαμε κι εσυ κι εγω. Χθες τα επέστρεψα πίσω στο κατάστημα (να κανείς το ίδιο και όχι σε κάποιο άλσος που λες) και τώρα βάζω τριμμένη τροφή και συνεχίζω το στρώσιμο. Τεστ δεν έκανα ακόμα να δω που βρίσκομαι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Εμένα μάλιστα μου το είχαν πει κι όλας. Στο κάτω κάτω εσυ το πας πίσω για να έχεις καθαρή τη συνείδησή σου και εκείνος ας το κάνει οτι θέλει. Αν το αφήσεις στη φύση το σκοτώνεις. Κρίμα ειναι. Θα πάθεις πολλα με τα ψάρια σου αργότερα, τι θα κάνεις, θα τα πετάς απο δω κι απο κει;

Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κανεις φιλε μου. Ποτε στην φυση για χιλιους δυο λογους............................

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοψαρο δοθηκε τελικα οχι σε pet shop σε καλο σπιτι.Και τωρα ξαναστηνω το ενυδρειο απο την αρχη για να γινει σωστα ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοψαρο δοθηκε τελικα οχι σε pet shop σε καλο σπιτι.Και τωρα ξαναστηνω το ενυδρειο απο την αρχη για να γινει σωστα ο κυκλος του αζωτου.

Ηταν η καλύτερη λύση.

Στη διαδικασία του στρωσίματος είναι προτιμότερο η θερμοκρασία του νερού να είναι πάνω από 26C. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία. Να ξέρεις, θέλει υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις. Στα λέω επειδή έπαθα και έμαθα. Βάλε καμία φωτογραφία να το δούμε οταν με το καλό τελειώσεις το δημιούργημα. Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου για την επιλογή που έκανες και ο τρόπος που επραξες!

Και ξανά μπράβο!

Για το στρωσιμο η βρίσκεις μπολι για να βάλεις άμεσα ψάρι αν θέλεις η ρίχνεις τροφή ανά 2 ημέρες και βακτήρια όπως λέει ο κατασκευαστεις και μετράς μόλις έχεις αμμωνία και νιτρώδη 0 είσαι οκ!

Με τι μετράς? Υγρά τεστ νερού είναι καλύτερα από στικς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tην πρωτη φορα την πατησα με χαλασμενο θερμοστατη τωρα ειναι στους 30οC,Το ξαναεστησα και τωρα βρηκα μπολι και εριξα μεγαλη ποσοτητα φαρμακευτικης αμμωνιας(περιπου 200ml/100L και το τεστ βγηκε εκτος οριων πανω απο 5mg σιγουρα)

και θα περιμενω μεχρι να πεσει η αμμωνια και τα νιτρωδη στο 0 για να μπει το πρωτο ψαρι. Προς το παρον εχω τεστ για αμμωνια και νιτρωδη της JBL,για νιτρικα δεν θα παρω προς το παρον.Για την ψαροσυνθεση θα ανοιξω καινουργιο θεμα και περιμενω τα φωτα σας. :D

Link to comment
Share on other sites

Tην πρωτη φορα την πατησα με χαλασμενο θερμοστατη τωρα ειναι στους 30οC,Το ξαναεστησα και τωρα βρηκα μπολι και εριξα μεγαλη ποσοτητα φαρμακευτικης αμμωνιας(περιπου 200ml/100L και το τεστ βγηκε εκτος οριων πανω απο 5mg σιγουρα)

και θα περιμενω μεχρι να πεσει η αμμωνια και τα νιτρωδη στο 0 για να μπει το πρωτο ψαρι. Προς το παρον εχω τεστ για αμμωνια και νιτρωδη της JBL,για νιτρικα δεν θα παρω προς το παρον.Για την ψαροσυνθεση θα ανοιξω καινουργιο θεμα και περιμενω τα φωτα σας. :D

Αυτό γιατί το έκανες φίλε μου ; Αν, όταν λες μπόλι εννοείς έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό από άλλο ενυδρείο, τότε η αμμωνία δεν είναι απαραίτητη. Για να προσθέσεις ρύπους και τροφή για τις αποικίες των βακτηρίων, έπρεπε να βάλεις ένα μικρό αριθμό από τα ψάρια που θέλεις να φιλοξενήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αμμωνια γιατι δεν ημουν σιγουρος οτι το μπολι θα επιανε ,τωρα δηλαδη δεν θα γινει το ιδιο?Μολις φανε την αμμωνια τοτε λεω να βαλω το πρωτο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...