Jump to content

Sos Νεκρος Δίσκος


NikoP

Recommended Posts

Ενυδρειο 240λτ

sump 100λτ

ph 7.2

kh 7

gh 5

nh4 0

no2 0

no3 5

το προβλημα που παρουσιαστηκε ειναι οτι εχθες μετα την κλασσικη αλλαγή το ενυδρείο είχε γεμισει υπερβολικο οξυγονο(δεν ειχα κανει εξαερωση στα προφίλτρα) και το ιδιο και οι δισκοι πανω τους ηταν γεματοι φυσσαλιδες δυσκολα κολυμπουσαν σχεδον στο πλαι μετα απο λιγη ωρα ενας δισκος νεκρος, οι άλλοι κολύμπουσαν κανονικα, τρωνε κανονικα αλλα τα χρωματα τους φαινονται εξασθενημενα επισης εχουν βγαλει πολυ peppering τι να κανω??

Αλλαγές γίνονται από προφίλτρα και ταχυθερμοσιφωνα καθημερινα το 90% εδω και και 6 μηνες που τους εχώ στην κατοχή μου, το συγκεκριμένο τον έχω 3 μήνες, εχω φρικάρει δεν έχω χασει ψάρι μέχρι στιγμής και το να χάνεις ψαρι και ειδικά δισκο μετα απο τετοια προσπάθεια ειναι το χειροτερο..Απο υγρά βάζω μόνο prime το μίσο της δόσης..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Κατι ξέχασα το σημαντικότερο δεν είχε κανένα σημαδι αρρώστιας όταν το έβγαλα είδα οτί ειχε ματώσει εσωτερικά στην μυτή

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψε αναλυτικά την αλλαγή νερού που κάνεις, αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα ταισματα ειναι αρκετα η αλλαγη γίνεται καθε βραδυ πεταω το 90%απο το main μαζί με σκουπα (bare bottom) και γεμίζω με νερό στην ίδια ακριβώς θερμοκρασία περασμένο απο προφίλτρα 3 σταδιων 1στερεα 2 ανθρακες το αφήνω να γεμίσει αργά αργα και μετα βάζω prime το sump το αδειαζω 1 φορά την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας αναλυτικές πληροφορίες για τα προφίλτρα και τον ταχυθερμοσύφωνα που ζεσταίνεις το νερό....

Δυστυχώς από αυτά που περιγράφεις καταλαβαίνω΄οτι το ψάρι 'έφυγε' λόγο της ακραίας αλλαγής του νερού και όχι από κάποια ασθένεια.Ακόμα και άν το κάνεις αυτό καθημερινά δέν πάει να πεί ότι δέν είναι επικίνδυνο...

Αλήθεια επειδή φαίνεται ότι τα υπερπροσέχεις τα ψαράκια σου, γιατί ακολουθείς τέτοιες 'ρουτίνες' αλλαγής νερού?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές έχεις γεώτρηση? πιθανόν να είχε κάτι στο νερό χλώριο ή κάτι άλλο ή από το στρες και να πείραξε το ψάρι σου αλλά γενικότερα τόσο μεγάλη αλλαγή σε καθημερινή βάση μάλλον δημιουργεί περισσότερα προβλήματα αν δεν έχεις δοχείο - βαρέλι προετοιμασίας νερού

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά 90% είναι δουλειά, ωραίος!.

Στα πρόφιλτρα έχει γίνει η κατάλληλη συντήρηση?

Η θερμοκρασία κρατιέται σταθερή με τόσο μεγάλες αλλαγές? το pH? GH ?

Πιστεύω ότι γενικά η χημεία του νερού σου μέσα στο ενυδρείο θα είχε αλλαγές...

Ο δίσκος έτρωγε καλά?, Ήταν κινητικός?, τα χρώματα καλά?, κόπρανα? τυχαίο γεγονός?

Αν κ ρίχνεις μισή δόση prime κάθε μέρα σημαίνει ότι τα ψάρια αντέχουν καθημερινή επαφή με prime? αν το δεις σε μία εβδομάδα είναι ένα ποσό στα (240+100*0.9=) 300λτ αλλαγής σου καθημερινά το 10% που μένει μπορεί να κρατάει αρκετό prime, που δεν ξέρω εξατμίζεται?.

Αφού περνάς από άνθρακα τι το θες το prime? Η ΕΥΔΑΠ έχει καλό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρησεις κατι κανεις λαθος, η gh πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο την kh

200 λιτρα τη μερα δηλαδη αλλαζεις;

Ποιος ο λογος να σπαταλας τοσο νερο;

Εκτος του οτι ειναι λαθος, σε λιγα χρονια δεν θα εχουμε να πιουμε

Μειωσε τις αλλαγες σου σε 3 φορες την βδομαδα 40%

Φιλικα Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατα τη γνωμη μου μαλλον ζημια κανεις παρα καλο στα ψαρια με τις αλλαγες που κανεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο οι καθημερινες αλλαγες νερου γινονται μεχρι ενα σημειο σε μικρα δισκακια που λογω των πολλων ταισματων και για να παρουν αναπτυξη, λογω του οτι βρωμιζει πολυ το νερο. θα συμφωνησω και εγω οτι τωρα πια περισσοτερο κακο κανεις παρα καλο. γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα ελλατωσω τις αλλαγές να δω πως θα πάνε στον έναν δίσκο έχουν πεταχτεί τα μάτια τι μπορώ να κάνω;; το πρόβλημα που παρουστηκε ειναι gas bubble disease!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα ελλατωσω τις αλλαγές να δω πως θα πάνε στον έναν δίσκο έχουν πεταχτεί τα μάτια τι μπορώ να κάνω;; το πρόβλημα που παρουστηκε ειναι gas bubble disease!!

Αν είναι έτσι, κοίτα εδώ http://www.adfg.alaska.gov/static/species/disease/pdfs/fishdiseases/gas_bubble_disease.pdf

και εδώ http://scholar.google.gr/scholar?q=gas+bubble+disease+in+fish&hl=el&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ei=ofR4UZTBF8LFPbChgJAC&ved=0CCkQgQMwAA

αλλά ανέβασε και καμια φωτογραφία του ψαριού να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω σύντομα φοτο!! Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έπαθαν gbd δεν είδα να υπάρχει θεραπεία..Έχω ελλατωσει τα ταισματα και τις αλλαγές πρέπει να τον βάλω σε καραντίνα;

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τα links θα δεις πως δεν χρειάζεται η καραντίνα μιας και το πρόβλημα δεν είναι μεταδοτικό.

Πρέπει να βρεις την αιτία του προβλήματος όμως ώστε να το διορθώσεις και να αποφύγεις την ίδια κατάσταση στο μέλον.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια!! Οι αλλαγές γίνονται με πιστόλι ποτίσματος χωρίς πρόβλημα τώρα πια, θα βάλω και στην πορεία Βαρελά να κάθεται λίγο το νερό..

Τα μάτια έχουν βελτιωθεί ελάχιστα, αλλά δεν το κόβω να ισιωνει τελείως..

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δεν μπορω να βάλω γιατί μπαίνω από κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...