Jump to content

Καινουριος Στο Χόμπυ Και Συμβουλες


Recommended Posts

Καλησπέρα συν-χομπίστες από Θεσσαλονίκη,

Είμαι καινούριος στο χώρο του ενυδρείου και προσπαθω να μάθω. Έχω ένα 54L ενυδρείο (45 καθαρά) και το ενυδρείο τρέχει από την 1 Ιανουαρίου του 2013. Θα ήθελα να σας παραθεσω τις πληροφορίες και να ρωτήσω σχετικά με το τι μπορω να κάνω μιας και είναι φυτεμένω και ακόμα μαθαίνω. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η αλγη που εχει αρχίσει να εμφανιζεται έντονα σε κάποια σημεία. Εχω διαβάσει αρκετα μεσα στο φόρουμ και θα ήθελα να ρίξετε μια ματια για να βοηθήσει κάποιος πιο συγκεκριμένα.

Το ενυδρείο έχει:

54L ενυδρείο (45 καθαρά)

Λάμπα:11W απλή (πρέπει να αλλάξει σε πιο μακρόστενη για να καλύψει όλο το μήκος του ενυδρείου. εδώ είναι θέμα για αλλαγή. Δάβασα σχετικά με την εγκατάσταση T5)

Φωτισμός: 10 -12 'ωρες

Υποστρωμα: aqualit

Φίλτρα: 2x Aquael internal (το ένα έχει μηχανικό το άλλο βιολογικό)

Θερμοστάτης: 15W

Θερμοκρασία: 26

Ψάρια: ύστερα από την αλλαγή φύλου ενός πλάτυ και θάνατο ενός θυλικού πλάτυ έχω:

3 αρσενικά 3 θυλικά πλάτυ

3 θυλικά μόλυ

1 Ancistrus

Φυτά: 1 anubia πλατύφυλλη, 1 δρομέα σαν τριφύλλι, ένα κερατόφυλο, 1 rotala rotundifolia και μία Lobelia cardinalis.

Ξύλο: μια ρίζα στο κέντρο φυσική.

Αρχισα να χρησιμοποιώ ταμπλέτε λίπασμα serra

Μετρήσεις νερού μέχρι και πρίν δύο μέρες:

Νιτρικά 0

Νιτρώδη 0

Αμμωνία 0

Ph κλπ δεν έχω μετρήσει ποτέ.

Πρόβληματα γενικά στο ενυδρείο επειδη προσέχω και είμαι μάλλον και τυχερός δεν είχα.

Σας επισυννάπτω φωτό για να πάρετε μια εικόνα του τί παίζει. Το νερό το άλλαξα την Πέπτη (30 -40%) πάντα αντιχλώριο.

Το χρώμα είναι πρασινο λόγω του esha2000 που κάνω θεραπεία για κάτι ασπράλια στα πτερίγια. αλλά τελειώνει αύριο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-52019-0-15258000-1366634806_thumb.jpg

post-52019-0-67333000-1366634813_thumb.jpg

post-52019-0-58747400-1366634821_thumb.jpg

post-52019-0-78276900-1366634826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες,θα σου γραψω καποιες παρατηρησεις:

1)Το ancistrus πρεπει να το βγαλεις γινεται περιπου 15cm.

2)Οι αναλογια των πλατυ πρεπει να ειναι 1 αρσενικο με 3 θηλυκα.

3)Ο θερμαντηρας των 15W ειναι μικρος,παρε εμα 100W.

4)Φωτισμος 8 ωρες.

5)Το φιλτρο σου πρεπει να μην ειναι στρωμενο,με ποιο τροπο το εστρωσες;

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Την αναλογία την ξέρω και δεν ξέρω πως να την ισορροπίσω μιας και το ένα θυλικο πέθανε ενώ το αλλο άλλαξε φύλο! Ο θερμοστάτης είναι 50W (τώρα παρατήρησα το λάθος :bigemo_harabe_net-64: )

Φωτισμό θα το δοκιμάσω...απλά δεν ξέρω μην είναι λίγος γιατι κάποια φυτα είναι πιο απαιτητικά από άλλα. Το φίλτρο στρωθηκε με φυτο ριζα και νερο με αντιχλωριο και νακτηρια. στις 10 μέρες με μετρηση περάσαμε σε ψαράκια που έβαλα. από αυτά μόνον 2 παιθάναν. Οι μετρήσεις που παραμένουν στα ιδια επίπεδα δεν είναι σωστό? Για το ancistus είναι απαιτητικο να βγεί?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο Σταυρος τον φωτισμο καντον σταδιακα 8 ωρες.

Το φιλτρο σου για να ειναι στρωμενο θα πρεπει να μετρας αμμωνια 0,ΝΟ2 0 και ΝΟ3 να ειναι πανω απο 5.

Νομιω οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια φιλε μου και το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι όντως άστρωτο η είναι στα μισά που λέμε. Έχω πάντως μετρήσεις πιστεύω καλές από ότι έγραψα και στο θέμα μου. Το φως σταδιακά που λες; Δηλαδή 10 9 8; Όλα τα τεστ είναι υγρά για ακρίβεια. Τώρα οταν λέω 0 σημαίνει από τους δείκτες που έχουν ότι είναι στην περιοχή 0 το χρώμα του νερού. Αυτό μπορεί να σημαίνει και παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τι παραπανω?Αφου μετρας μηδεν ειναι μηδεν.Δεν ειναι φυσιολογικο να εχεις ΝΟ3 0,οπωτε οι μετρησεις δεν ειναι καλες,δειχνουν αστρωτο ενυδρειο και σε αυτη τη περιπτωση τα ψαρια σου κινδυνευουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια sorry, αλλα γιατι ο φωτισμος 8 ωρες;

Επισης το ενυδρειο τρεχει απο 1 Ιανουαριου γιατι να ειναι ακομα αστρωτο;

Δεν ειδα πουθενα προβλημα στα νιτρωδη ή αμμωνια.

Το θεμα περι αλγεων το πιθανοτερο ειναι στην ελειψη νιτρικων και ισως και καποιον ιχνοστοιχειων. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να φρεναρουν τα φυτα και να το εκμεταλευονται οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν θα πρεπει να μετρας νιτρικα

και αμμωνια , νιτρωδη 0!

οταν ξεκινησες το στρωσιμο μεχρι τωρα ποιες ειναι οι μετρησεις που ειχες?

διοτι απο την αρχη θα ηταν 0 σε ολα!

το φιλτρο τι εχει μεσα?

και λες οτι δεν ειχες προβληματα στο ενυδρειο αλλα ειχες θανατους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να διευκρινησω πως νιτρικα 0 μπορουμε να εχουμε σε ενα στρωμενο ενυδρειο λογο των φυτων και της μικρης ιχθυοφορτωσης, δεν ειναι κατι το παραξενο. Απλα θα προτεινα να αυξησεις την τροφη γιατι ειδικα το κερατοφυλλο ρουφα σαν τρελο τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα λες Ρικ,απλα δεν ξερουμε και τι μετρησεις ειχε οταν εβαλε τα ψαρια του μεσα.Οσο για τις 8 ωρες που προτιενα το ειπα γιατι ειναι νορμαλ ωρες για ενα ενυδρειο,συν οτι εχει και αλγη και οι περισσοτερες ωρες θα κανουν κακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Άργησα να απαντήσω λόγω δουλειάς. Θα απαντήσω αναλυτικά σε όλα αύριο. Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και ποσο νερο αλλαζεις?

και αλλη μια ερωτηση για να μας βοηθησεις να καταλαβουμε απο οταν ξεκινησες να στρωνεις το φιλτρο μετρησες ποτε νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αργησα να απαντήσω σε όλους σας! το ξέρω αλλα τρεξιμο με δουλεια.. συγνώμη... λοιπόν, όταν εστρωνα φυσικα και μετρούσα. και νιτρώδη και νιτρικα και αμμωνία... όταν έφτασαν σε επιθυμητα και σωστα επίπεδα άρχισα την εισαγωγή των υπόλοιπων ψαριων στα διακά. Αυτά που αναφέρω στην αρχή είναι αυτά που έχω πλέον. Τώρα ετοιμάζω αλλαγή νερού. Μέτρησα νιτρικά και επειδει ελειπα εμεινα εκτος αλλαγης 5 μέρες. (κάνω κάθε 7 μέρες το 30% σίγουρα.) Τα νιτρικά σήμερα είναι 10mg/l (σύμφωνα πάντα με τον οδηγό της Sera)

Κάτι ακόμα, τα φυτα και η αλγη ψιλο ισσοροπουν... για κάποιο λόγο το κερατόδυλο μαδάει και δεν την παλέυει... η labelia cardinalis έμεινε η μισή γιατι σιγα σιγά αρχισε να κόβεται μόνη της απο τους βλαστούς αλλα τώρα έμεινε και φαίνεται καλή. ( ίχνω ταμπλέτες 2χ 1 φορά την εβδομαδα στο χαλίκι σερα φλορ πλας)

H rotala rotundifolia πάει περίφημα....

Στις φωτο από το πρώτο μύνημα φαινονται όλα τα φυτα....

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θεωρω πως τα νιτρικα σου και ο φωτισμος σου δεν επαρκουν και τα φυτα σου εχουν μεινει πισω με αποτελεσμα να αργοπεθαινουν.

Καλες οι ταμπλετες αλλα χρειαζονται και το υγρο τους λιπασμα και βασικοτατη παραμετρος και η ελειψη διοξειδιου του ανθρακα ή καποια μορφη οργανικου ανθρακα.

Ψαξε λιγο στα θεματικα του φυτεμενου οταν εχεις χρονο και διαθεση και οτι θες εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες... ναι από οτι καταλαβα και εγω μαλλον κάτι παίζει... ;) θα π΄ρεπει να πάρω οργανικο ανθρακα πιο ευκολα οικονομικα τουλαχιστον και να πάρω και λιπασμα... είναι στα αμεσα σχεδια.... το πρόβλημα είναι και το φως. Η λάμπα είναι φιξ από το καπάκι...βεβαια ξεβιδώνει και μπορεις να αλλαξεις με πατεντα... δεν το κάνω ακόμα (να βάλω Τ5) γιατι δεν ξέρω και φοβάμαι την στεγανοποίηση των φισ..... Τεσπα. Κάτι ακόμα παρακαλώ, την ανουμπια που έχω πίσω από τη ρίζα, (δες φωτο στη αρχή) δεν την φυτεψα τότε βαθια μα ούτε και την έδεσα στο ξύλο.... χαζομάρα έκανα....έχει πιάσει όμως....μήπως χρειάζεται αλλαγή? δεν θα ταραχτεί το φυτό? Διάβαζα στο φυτεμένο πορταλ όταν είδα την απάντηση σου

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...