Jump to content

Πρόβλημα Με Εuphyllia !


Recommended Posts

καταρχην να αναφερω οτι εγω και 20 μερες κανω μια θεραπια για αλγη με το προιον Aglaefix, η οποια γινεται περιπου εδω και 20 μερες.

Τωρα εδω και τρεις μερες μια μεγαλη eupfyllia που εχω , εχει κλεισει τελειως και σημερα παρατήρησα μια ασπρη παχνη σε μερικα κεφαλια της , σαν χνουδι να το πω ... σαν βαμβακι περιπου.

Σιφοναρα μερικα , οσα μπορουσα αλλα τα κεφαλια τελειως κλειστα.

ολες οι μετρησεις ειναι ΟΚ , τι μπορει να παιζει ?

Help για να μην την χασω !!

Τι να κανω απο δω και περα ? να της αλλαξω θεση να την χτυπαει περισσοτερο η κυκλοφορια , στη θεση αυτη την εχω εδω και πολυ καιρο και ηταν μια χαρα .

Μπορει να την ακουσε απο την θεραπεια με το Algaefix ? Μηπως το παρατραβηξα με την θεραπεια για μεγαλο χρονικο διαστημα :waaa: ????

Οποτε τι κανουμε ? βοηθεια μην το χασω το κοραλι γιατι το εχω 3 χρονια και ειναι τουμπανο !!

τα υπολοιπα καπως καλα ειναι , κατι πολυποδες δεν ανοιγουν , οχι ομως ολοι.

μια histrix παει καλα , ενα σαρκοφυτο ειναι μια χαρα οπως παντα , και τα μανιταρια οσα εχω ανοιγουν οπως παντα.

και ενα βιντεο με το ενυδρειο και την εφυλια.

post-6379-0-81616200-1366646180_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ήταν να την ακούσει απο την θεραπαεία θα είχε γίνει.

Μήπως πετάει νέα κεφάλια?

Αλλά είναι παράξενο που είναι όλα κλειστά.

Νιτρικά πόσο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

νεα κεφαλια οχι , νεα κεφαλια πεταει πανω στους κορμους της , οχι πανω στα πλοκαμια της . ^_^

Νιτρικα εχω μηδεν , αλλα θα ξαναμετηρσω για καλο και κακο , ολες οι συνθηκες Alk , PH , NO3 , PO4 , KH , στοιχεια ασβεστιο - μαγνησιο , δεν εχουν αλλαξει , αυτο ειναι το περιεργο !!!!

Η ασπρη παχνη με ανησυχει , δεν ξερω τι ειναι , αν καποιος που γνωριζει ας βοηθησει !!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σταματα να πετας τετοιες χημείες στο ενυδρειο και δε θα εχεις κανενα προβλημα αλλαγες μονο και βακτήρια τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σταματα να πετας τετοιες χημείες στο ενυδρειο και δε θα εχεις κανενα προβλημα αλλαγες μονο και βακτήρια τιποτε αλλο.

1)Τι εννοείς ακριβώς φίλε μου? Τι χημείες?

2) Το αλλαγές μόνο και βακτήρια είναι αόριστο. Ο καθένας έχει την δική του τακτική για το ριφ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να αναφερω οτι εγω και 20 μερες κανω μια θεραπια για αλγη με το προιον Aglaefix, η οποια γινεται περιπου εδω και 20 μερες.

Τωρα εδω και τρεις μερες μια μεγαλη eupfyllia που εχω , εχει κλεισει τελειως και σημερα παρατήρησα μια ασπρη παχνη σε μερικα κεφαλια της , σαν χνουδι να το πω ... σαν βαμβακι περιπου.

Σιφοναρα μερικα , οσα μπορουσα αλλα τα κεφαλια τελειως κλειστα.

ολες οι μετρησεις ειναι ΟΚ , τι μπορει να παιζει ?

Help για να μην την χασω !!

Τι να κανω απο δω και περα ? να της αλλαξω θεση να την χτυπαει περισσοτερο η κυκλοφορια , στη θεση αυτη την εχω εδω και πολυ καιρο και ηταν μια χαρα .

Μπορει να την ακουσε απο την θεραπεια με το Algaefix ? Μηπως το παρατραβηξα με την θεραπεια για μεγαλο χρονικο διαστημα :waaa: ????

Οποτε τι κανουμε ? βοηθεια μην το χασω το κοραλι γιατι το εχω 3 χρονια και ειναι τουμπανο !!

τα υπολοιπα καπως καλα ειναι , κατι πολυποδες δεν ανοιγουν , οχι ομως ολοι.

μια histrix παει καλα , ενα σαρκοφυτο ειναι μια χαρα οπως παντα , και τα μανιταρια οσα εχω ανοιγουν οπως παντα.

και ενα βιντεο με το ενυδρειο και την εφυλια.

Την απαντηση την εχεις δωσει ειδη.Σταματα την θεραπεια αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη άλλαξες λάμπες? Μπορεί να οφείλεται εκεί...

Πάντως καλού κακού εφόσον έχει φύγει η άλγη, όπως λέει και ο στάθης, καλύτερα σταμάτα την την θεραπεία, κάνε και μια αλλαγή 30% και δες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω ειπα τη γνωμη μου στο παλικαρι και αμα θελει ας ακουσει,απο κει και περα σ εχω παρατηρήσει εσενα το παιζεις οτι τα ξερεις ολα και ολο στο γλείψιμο,που μου εμαθες και απο ριφ στην αρτα το πολυ πολυ να ξερεις απο

ρεματιες.

Link to comment
Share on other sites

"Φίλε" nasicornis ή όπως σε λένε τέλοσπάντων,μιλάς πολύ απαξιωτικά σε έναν άνθρωπο που ούτε καν ξέρεις,ο οποίος έχει 2500 δημοσιεύσεις στο φόρουμ,όταν εσύ έχεις 2!Να πω τι;Ότι οι απόψεις σου είναι το λιγότερο γελοίες για το από που είναι ο καθένας μας,και τι γνώσεις έχει;Ότι δεν ξέρουμε καν ποιος είσαι,τι γνώσεις έχεις και γενικά τι ρόλο βαράς;Προς γνώσειν σου,ξέρω ανθρώπους σε βόρεια ΧΩΡΙΑ που κρατάνε υφάλους που ούτε στα όνειρα σου δεν θα έχεις εσύ,εγώ και πολλοί άλλοι νέοι στον χώρο!Γι'αυτό λοιπόν αν θες να ξαναποστάρεις οτιδήποτε στο ΑΖ,θα συμβούλευα να το πάρεις αλλιώς γιατί θα βρεις.....

ΥΓ.Διατύπωσα την άποψη μου όσο πιο φιλικά μπορούσα,ακολουθώντας πάντα την "γλώσσα" που μιλάς.

ΥΓ 2.Φιλαράκι μου sorry για το offtopic,αλλά δεν είναι τρόπος αυτός....!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ηρεμα παιδια :lol: μην τσακωνομαστε , ο καθενας εχει αποψη και την εκφραζει οχι για να κανει τον πολυξερο αλλα για να βοηθησει .

την θεραπια την σταματησα , την εκανα σε δυο ενυδρεια και ειδα τρομερα αποτελεσματα και στα δυο , οσο αφορα την εφυλια που εχω στο θεμα και στο αλλο ενυδρειο με την θεραπια εχω την ιδια και ειναι μια χαρα .

Δεν εχει προβλημα αλλο κοραλι , ουτε το παραμικρο ζωντανο .... μονο η εφυλια αυτη.

Νταξει δεκτο μπορει να εχει επηρεαστεί απο το φαρμακο , κανω αλλαγες νερου συνεχεια , καινουργιες λαμπες φιλε Παναγιωτη εχουν μπει και στα δυο ενυδρεια εδω και δυο βδομαδες , ανθρακας - αντιφως στον ριακτορα γινονται συχνα αλλαγες , γενικος υπαρχει αρκετη προσοχη σε ολα και στα δυο ενυδρεια .

λοιπον συνεχιζω αλλαγες και θα σας ενημερωσω πως παει, οσο για βακτηρια που λετε 3,5 χρονια που εχω τα ενυδρεια δεν εχω ριξει ποτε ουτε σταγονα και ουτε προκειτε , και σε γενικες γραμμες μου πανε και τα δυο καλα.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

παντως και γω με θεραπεια μιας βδομαδας με το συγκεκριμενο την ακουσε η εφυλια τωρα το εχω σταματησει 10 μερες περιπου και μολις πριν 2-3 μερες δειχνει σημαδια ανακαμψης παντως το φαρμακο την εκανε την δουλεια του και εαν εξαιρεσεις την εφυλια οτιδοιποτε αλλο ειναι μια χαρα.και μια παρατηρηση τα ποσα ποστ εχει ο καθενας δεν ειναι απαραιτητα εμπειρια ή γνωση ουτε δηλωνουν κατι πανο δεν παει για σενα γενικα το λεω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω ειπα τη γνωμη μου στο παλικαρι και αμα θελει ας ακουσει,απο κει και περα σ εχω παρατηρήσει εσενα το παιζεις οτι τα ξερεις ολα και ολο στο γλείψιμο,που μου εμαθες και απο ριφ στην αρτα το πολυ πολυ να ξερεις απο

ρεματιες.

Προσέχουμε τη συμπεριφορά μας προς τα άλλα μέλη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με το συγκεκριμένο φάρμακο σε μακρά χρήση να την ακούει η εφίλια.

Δημήτρη εγω θα σε προτρέψω να βάλεις βακτήρια...Ξεκίνα δοκιμαστικά

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια μπορω να παρω οποιοδηποτε υγρο ? π.χ. ΑPI stess Zyme ?

παντως 3+ χρονια δεν εχω βαλει ποτε και δεν ειχα θεμα το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει με καποιον τροπο να κατεβασεις τα φωσφορικα σου.Αυτος ειναι ενας τροπος υπαρχουν πολλοι ακομα

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια μπορω να παρω οποιοδηποτε υγρο ? π.χ. ΑPI stess Zyme ?

παντως 3+ χρονια δεν εχω βαλει ποτε και δεν ειχα θεμα το παραμικρο.

Το specialblend της microbelift,ίσως το κορυφαίο για μένα,στο στρώσιμο με νεκρό βράχο και 1 κιλό μόνο ζωντανό,ζωντάνεψε το σύστημα πολύ γρήγορα

Επίσης το microbacter7 της brightwell aquatics,καθώς και το stability της seachem

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα δεν υπαρχουν , ειναι 0 .

εχω και στα δυο ενυδρεια ριακτορα αντιφ/ρου και κανω συχνες αλλαγες.

Τα βακτηρια καλα ειναι , αλλα να ζωντανεψω τι ??

Ο βραχος ειναι 3+ χρονια ζωντανος απο αλλα ενυδρεια που και εκει ηταν ζωντανος. Δεν εχει μπει στο ενυδρειο ποτε ουτε γραμμαριο νεκρου βραχου !!!

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα δεν υπαρχουν , ειναι 0 .

εχω και στα δυο ενυδρεια ριακτορα αντιφ/ρου και κανω συχνες αλλαγες.

Τα βακτηρια καλα ειναι , αλλα να ζωντανεψω τι ??

Ο βραχος ειναι 3+ χρονια ζωντανος απο αλλα ενυδρεια που και εκει ηταν ζωντανος. Δεν εχει μπει στο ενυδρειο ποτε ουτε γραμμαριο νεκρου βραχου !!!

Ο βραχος πρεπει διαρκως να τροφοδοτειται με βακτηρια,γιατι αλλιως καποια στιγμη θα παψει να ειναι ενεργος.Δεν παιζει παντα ρολο ποσα χρονια τον τρεχεις στο συστημα,αλλα σε τι ποιοτητα τον κρατας.Οι αλγες εχουν φυγει απο το ενυδρειο?Αν εχεις ακομα αλγες,εχεις και φωσφορικα.

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σταματα να πετας τετοιες χημείες στο ενυδρειο και δε θα εχεις κανενα προβλημα αλλαγες μονο και βακτήρια τιποτε αλλο.

Ξερεις πως δουλευουν τα βακτηρια;Ξερεις για ποιο σκοπο,πως και σε τι δοσολογιες και αλλα συμπληρωματα τα χρησιμοποιουμε;

Με τη λεξη χημειες τι ακριβως εννοεις;

Φιλε εγω ειπα τη γνωμη μου στο παλικαρι και αμα θελει ας ακουσει,απο κει και περα σ εχω παρατηρήσει εσενα το παιζεις οτι τα ξερεις ολα και ολο στο γλείψιμο,που μου εμαθες και απο ριφ στην αρτα το πολυ πολυ να ξερεις απο

ρεματιες.

Κατι πρεπει να σου εχει κανει Αρτινος μαλλον........:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω και βγαινω εκτος θεματος... αλλα ακουστηκε οτι αν δεν μπουν βακτηρια στο ενυδρειο θα νεκροθει ο βραχος μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα? (Ισως να μην το καταλαβα και καλα) Εγω δεν βαζω βακτηρια. Μονο στην αρχη εβαζα. Αλλα πιστευω οτι δεν θα εχει θεμα ο βραχος για να νεκρωθει. Εκτος αν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτηση οπωτε τα ηδη υπαρχον βακτηρια δεν προλαβαινουν να οξειδωσουν την ΝΗ3 που παραγετε απο τους οργανισμους και ετσι μπορει να φαινετε στον κατοχο του ενυδρειου οτι απλα ο βραχος δεν λειτουργει επειδη εχει νεκρωθει. Σας εχει τυχει εσας να νεκρωθει για αυτο τον λογο(μη χρηση βαλτηριδιων)?

(Παει το θεμα....το τσακισαμε...και η ευμφυλια χαροπαλευει!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά των βακτηρίων(δική μου άποψη), αλλά δεν θέλω να επηρεασω κανέναν σας.

Πάντως αν νεκρωνόταν ο βράχος τόσο εύκολα με τον καιρό θα φαινόταν στις μετρήσεις και τους οργανισμούς. Κάτι άλλο παίζει και έκλεισε η εφύλια.

Link to comment
Share on other sites

παντως ακομη την παλευει , δεν δείχνει σημάδια αποσύνθεσης η να χει χασει το χρωμα της , εστω και τελειως κλειστή το πρασινο ζωηρο χρωμα το εχουν τα κεφαλακια της.

Πιστεύω ειναι καλο σημάδι και οτι με τις συχνες αλλαγες που κανω θα συνέλθει .

την εχω τραβήξει ελαχιστα σε αλλη θεση να την χτυπάει ελαφρος περισσοτερο η κυκλοφορια , και η ασπρη παχνη που ειχε βγαλει εχει τελειως καθαρισει.

Και φωτο πριν λιγο.

(και το θεμα των βακτηριων καλυτερα να το αφήσουμε , θελει μεγαλη συζήτηση και εφοσον το ενυδρειο μου 3,5 χρονια δεν μου δημιούργησε το παραμικρό δεν θα αλλάξω τωρα κατι , οσο αφορα τις αλγες δεν νομίζω να εχουν σχεση τα βακτηρια , απλα κατι αλλο θα ξέφυγε .... πιθανον λαμπες .. φωσφορικά η οτι αλλο .. ! )

post-6379-0-24599600-1366741680_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μηπως ειχες καποιο αποτομο σκαμπανεβασμα στο kH ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...