Jump to content

Πρόβλημα Με Εuphyllia !


Recommended Posts

Φιλε μου μηπως ειχες καποιο αποτομο σκαμπανεβασμα στο kH ;

οχι σταθερα 9, πριν κανα δυο μηνες ειχα πεσει στο 7 και το αυξησα με χρηση σοδας , αλλα ειναι αρκετα μακρινο το διαστημα .

Οι τιμες ειναι αριστες σε ολα , εκανα full μετρησεις , μην τα αναφερω ενα ενα δεν χρειαζεται , ολα ειναι ΟΚ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως κατι ζωανθους που δεν ανοιγαν απο σημερα το απογευμα σχεδον εχουν ανοιξει , οχι ολα αλλα το 80% εχουν ανοιξει , πραγμα που δειχνει οτι ειμαστε σε καλο δρομο !!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πως δουλευουν τα βακτηρια;Ξερεις για ποιο σκοπο,πως και σε τι δοσολογιες και αλλα συμπληρωματα τα χρησιμοποιουμε;

Με τη λεξη χημειες τι ακριβως εννοεις;

Κατι πρεπει να σου εχει κανει Αρτινος μαλλον........:)

Πες τα γιατί καράφλιασα μόλις είδα το post.....!

Link to comment
Share on other sites

παντως κατι ζωανθους που δεν ανοιγαν απο σημερα το απογευμα σχεδον εχουν ανοιξει , οχι ολα αλλα το 80% εχουν ανοιξει , πραγμα που δειχνει οτι ειμαστε σε καλο δρομο !!

Άντε άντε!Πάντως η εφίλια δεν θέλει πολύ κυκλοφορία έχε το στο νου σου...χαδάκια θέλει όχι φάπες! :D Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

αφου ανοιξαν και τα ζωανθους καλο σημαδι. Μακαρι αυριο να δεις την ευμφυλια ανοιγμενη!!! :) (ειναι το αγαπημενο μου κοραλλι....και ας μην εχω ακομα!)

Link to comment
Share on other sites

αφου ανοιξαν και τα ζωανθους καλο σημαδι. Μακαρι αυριο να δεις την ευμφυλια ανοιγμενη!!! :) (ειναι το αγαπημενο μου κοραλλι....και ας μην εχω ακομα!)

και γω αυτο πηστευω , αν οχι αυριο τις προσεχεις μερες , τα σημαδια μου δειχνουν οτι θα συνελθει , οσο συνεχιζω αλλαγες και το νερακι ερχεται στα ισα του θα συνελθει.

οχι τιποτε αλλο ειναι και τουμπανο , εχει καπου 22 με 24 καεφαλια !!!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Κωστακαπα οι δημοσίευσεις δε μου λενε τιποτα οσες και πολλες να ειναι εκτος και αμα τα ξερεις ολα και εσυ και ο φιλος σου ο cr7 και έχετε απαντηση σε ολα.τωρα απο κει και περα καποιος απο οτι ειδα σε εκραζε στο φρακγσουαπ και σου ελεγε κατι ωραια,τι του εκανες εγινε τιποτα με τη παραγγελία;;;;_

Link to comment
Share on other sites

Άντε άντε!Πάντως η εφίλια δεν θέλει πολύ κυκλοφορία έχε το στο νου σου...χαδάκια θέλει όχι φάπες! :D

Συμφωνώ,ειδικά τώρα που είναι ταλαιπωρημένη θέλει ηρεμία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω και βγαινω εκτος θεματος... αλλα ακουστηκε οτι αν δεν μπουν βακτηρια στο ενυδρειο θα νεκροθει ο βραχος μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα? (Ισως να μην το καταλαβα και καλα) Εγω δεν βαζω βακτηρια. Μονο στην αρχη εβαζα. Αλλα πιστευω οτι δεν θα εχει θεμα ο βραχος για να νεκρωθει. Εκτος αν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτηση οπωτε τα ηδη υπαρχον βακτηρια δεν προλαβαινουν να οξειδωσουν την ΝΗ3 που παραγετε απο τους οργανισμους και ετσι μπορει να φαινετε στον κατοχο του ενυδρειου οτι απλα ο βραχος δεν λειτουργει επειδη εχει νεκρωθει. Σας εχει τυχει εσας να νεκρωθει για αυτο τον λογο(μη χρηση βαλτηριδιων)?

(Παει το θεμα....το τσακισαμε...και η ευμφυλια χαροπαλευει!)

Συγνωμη για την παρεμβαση στο θεμα,αλλα πρεπει να πω καποια πραγματα για να προσπαθησω να γινω κατανοητος.Ο ζωντανος βραχος οπως γνωριζουμε ολοι φερνει πανω του καποια βακτηρια τα οποια δεσμευουν τον Ρ και Ν , μετατρεπουν τα θρεπτικα σε βακτηριακη μαζα και τα οποια στην συνεχεια εξαγονται απο το σκιμερ λογω του οτι εχουν αυξημενο μοριακο βαρος και μπορει να τα πιασει το σκιμαρισμα.Οι περισσοτεροι πιστευουμε πως αν βαλουμε ζωντανο βραχο εχουμε ξεμπερδεψει και με την βιολογια.Δεν ειναι ομως ετσι.Ποσες φορες δεν εχουμε πιασει τον εαυτο μας να λεει:Μα εχω κανει τα παντα και τα νιτρικα η τα φωσφορικα μου δεν λενε να πεσουν.Το οτι δεν εχουμε πλεον την βιολογια για να γινει η δεσμευση των παραπανω στοιχειων γιατι επαψε να λειτουργει πια ο ζωντανος βραχος το σκεφτικαμε.Οταν γινετε συνεχεις η εξαγωγη των ωφελιμων βακτηριων διχως να προστιθενται και παλι στο συστημα,φτανει μια στιγμη που αυτα ποια παυουν να υπαρχουν στο βραχο και αν υπαρχουν ειναι σε τετοια αναλογια που ποια δεν μπορουν να μας φανουν χρησιμα.Υπερτερουν τα μη ωφελιμα για ενα κλειστο συστημα βακρηρια (κυανο και αλλα) και φτανει πολλες φορες αυτο να καταρεει απο καθε λογης συμπτωματα.Αρα καταληγοντας, ποιο πανω δεν μιλησα για νεκρο βραχου,αλλα για μη ενεργο.Ευχαριστω :bigemo_harabe_net-146:

ΥΓ Αφου ανοιξε η Εuphyllia,εισαι μια χαρα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κωστακαπα οι δημοσίευσεις δε μου λενε τιποτα οσες και πολλες να ειναι -100% μαζι σου-εκτος και αμα τα ξερεις ολα και εσυ και ο φιλος σου ο cr7 και έχετε απαντηση σε ολα.-ολοι εχουν το δικαιωμα να λενε την αποψη τους,αρκει να το κανουν με το σωστο τροπο-τωρα απο κει και περα καποιος απο οτι ειδα σε εκραζε στο φρακγσουαπ και σου ελεγε κατι ωραια,τι του εκανες εγινε τιποτα με τη παραγγελία;;;;_ μου τα χαλας.... ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ Π.Μ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ.

Σου επιτραπηκε να πεις καποια πραγματα τα οποια ηθελες και ας ειναι λιγο πριν η' λιγο μετα απο καποια ορια.

Παρακαλω θερμα και εσενα αλλα και τους υπολοιπους να το σταματησουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση στο θεμα,αλλα πρεπει να πω καποια πραγματα για να προσπαθησω να γινω κατανοητος.Ο ζωντανος βραχος οπως γνωριζουμε ολοι φερνει πανω του καποια βακτηρια τα οποια δεσμευουν τον Ρ και Ν , μετατρεπουν τα θρεπτικα σε βακτηριακη μαζα και τα οποια στην συνεχεια εξαγονται απο το σκιμερ λογω του οτι εχουν αυξημενο μοριακο βαρος και μπορει να τα πιασει το σκιμαρισμα.Οι περισσοτεροι πιστευουμε πως αν βαλουμε ζωντανο βραχο εχουμε ξεμπερδεψει και με την βιολογια.Δεν ειναι ομως ετσι.Ποσες φορες δεν εχουμε πιασει τον εαυτο μας να λεει:Μα εχω κανει τα παντα και τα νιτρικα η τα φωσφορικα μου δεν λενε να πεσουν.Το οτι δεν εχουμε πλεον την βιολογια για να γινει η δεσμευση των παραπανω στοιχειων γιατι επαψε να λειτουργει πια ο ζωντανος βραχος το σκεφτικαμε.Οταν γινετε συνεχεις η εξαγωγη των ωφελιμων βακτηριων διχως να προστιθενται και παλι στο συστημα,φτανει μια στιγμη που αυτα ποια παυουν να υπαρχουν στο βραχο και αν υπαρχουν ειναι σε τετοια αναλογια που ποια δεν μπορουν να μας φανουν χρησιμα.Υπερτερουν τα μη ωφελιμα για ενα κλειστο συστημα βακρηρια (κυανο και αλλα) και φτανει πολλες φορες αυτο να καταρεει απο καθε λογης συμπτωματα.Αρα καταληγοντας, ποιο πανω δεν μιλησα για νεκρο βραχου,αλλα για μη ενεργο.Ευχαριστω :bigemo_harabe_net-146:

ΥΓ Αφου ανοιξε η Εuphyllia,εισαι μια χαρα :bigemo_harabe_net-134:

Να ρωτησω τα εξεις:

1) Τα βακτηρια αυτα αφαιρουντε τοσο γρηγρορα απο το σκιμερ,αλαγες νερου και λογικα απο βακτηριοφαγους οργανισμους που η αναπαραγωγη τους δεν προλαβαινει να τα αντικαταστησει?

2) Αυτα τα βακτηρια που διασπουν τα ΝΟ3 ειναι αναεροβια σωστα?

3) Υπαρχουν δηλαδη ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουν βακτηρια και μετα απο 2-3 χρονια δεν μπορουν να πεσουν τα νιτρικα? ενω αν καποιος αλλος εβαζε βακτηρια του κραταει το ενυδρειο 5-6 χρονια?

4)Εγω θεωρουσα οτι βακτηρια βαζουμε για να βοηθησουμε τον κυκλο του αζωτου στην αρχη (nitrosomonas,nitrobacter) για ΝΗ3 και Νο2, και οχι για Νο3 και ΡΟ4. (τουλαχιστον για του γλυκου νερου ενυδρεια)

ΥΓ : Μου φαινετε θα ανοιξω νεο βακτηριοθεμα να αναλυσουμε και να ακουστουν αποψεις για να ξεκαθαρισουμε στο μυαλο μας καποια πραγματα (εγω τουλαχιστον ειμαι λιγο μπερδεμενος)

ΥΓ: Η εμφυλια ας μας συγχωρεσει για τα εκτος θεματος μηνυματα....... (Και κατι μου λεει οτι σημερα θα ειναι ανοιχτη!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα εξεις:

1) Τα βακτηρια αυτα αφαιρουντε τοσο γρηγρορα απο το σκιμερ,αλαγες νερου και λογικα απο βακτηριοφαγους οργανισμους που η αναπαραγωγη τους δεν προλαβαινει να τα αντικαταστησει?Ναι πολυ γρηγορα,ποιο πανω σου ειπα τον λογο.Αν σκεφτεις πως οι περισσοτεροι επιλεγουμε πολυ μεγαλυτερα σκιμερ απο αυτα που χρειαζονται τα ενυδρεια μας,καταλαβαινεις ποσο γρηγορα γινεται αυτη η εξαγωγη

2) Αυτα τα βακτηρια που διασπουν τα ΝΟ3 ειναι αναεροβια σωστα? Σωστα. Η Βακτηριακη διασπαση των νιτρικων πραγματοποιειτε στα σημεια που υπαρχει περιορισμενο οξυγονο.Εκει οπου τα βακτηρια δεσμευουν το οξυγονο απο τα νιτρικα.Τα βακτηρια ομως ζουν σε ολες τις ζωνες του ενυδρειου και οπου υπαρχει οξυγονο.Οπως τα ανωτερα στρωματα του βυθου, και στα οξυγονωμενα σημεια των βραχων.Εμεις επειδη μιλαμε για κλειστα συστηματα που ειναι τελειως διαφορετικες οι συνθηκες,αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να ανανεωνουμε αυτους τους πληθισμους σε τακτα χρονικα διαστηματα,αλλα και να τους συντηρουμε

3) Υπαρχουν δηλαδη ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουν βακτηρια και μετα απο 2-3 χρονια δεν μπορουν να πεσουν τα νιτρικα? ενω αν καποιος αλλος εβαζε βακτηρια του κραταει το ενυδρειο 5-6 χρονια?Το old tank syndrome που ανεφερε παραπανω και ο Γρηγορης,ειναι ενα συνδρομο κατα το οποιο το πεθαινουν συστηματα με πολλα χρονια λειτουργειας για τον λογο που ανεφερα παραπανω

4)Εγω θεωρουσα οτι βακτηρια βαζουμε για να βοηθησουμε τον κυκλο του αζωτου στην αρχη (nitrosomonas,nitrobacter) για ΝΗ3 και Νο2, και οχι για Νο3 και ΡΟ4. (τουλαχιστον για του γλυκου νερου ενυδρεια) Αυτο ειναι αποψη μου και δεν θελω να παρεξηγηθω,ουτε να φανω σαν ξερολας(δεν ειμαι),αλλα πιστευω πως η προσθηκη και συντηρηση των βακτηριων πρεπει να ειναι μεσα στις ρουτινες καθε χομπιστα

ΥΓ : Μου φαινετε θα ανοιξω νεο βακτηριοθεμα να αναλυσουμε και να ακουστουν αποψεις για να ξεκαθαρισουμε στο μυαλο μας καποια πραγματα (εγω τουλαχιστον ειμαι λιγο μπερδεμενος)

ΥΓ: Η εμφυλια ας μας συγχωρεσει για τα εκτος θεματος μηνυματα....... (Και κατι μου λεει οτι σημερα θα ειναι ανοιχτη!! :) )

ΥΓ Της εμφυλια το καγκελο εγινε το θεμα.Σορι Δημητρη :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κωστακαπα οι δημοσίευσεις δε μου λενε τιποτα οσες και πολλες να ειναι εκτος και αμα τα ξερεις ολα και εσυ και ο φιλος σου ο cr7 και έχετε απαντηση σε ολα.τωρα απο κει και περα καποιος απο οτι ειδα σε εκραζε στο φρακγσουαπ και σου ελεγε κατι ωραια,τι του εκανες εγινε τιποτα με τη παραγγελία;;;;_

Ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα,ίσα ίσα το αντίθετο,δηλώνω αρχάριος!Όσο για το swap εσένα τι σε κόβει ρε φίλε ποιο είναι το πρόβλημα μου με τον οποιονδήποτε;στον κόρφο σου έκατσα...;ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω την επιθετικότητα σου απέναντι μου και εξ αρχής απέναντι στον Παναγιώτη....

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε θα πέσουν 33άρια

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε θα πέσουν 33άρια

Αίολε θα πέσει εννοείς μάλλον και όχι θα πέσουν, γιατί δεν βλέπω 2ο άτομο που να επιτίθεται!

Τέλος πάντων. Η καλύτερη απάντηση είναι η σιωπή. Δεν χρειάζεται να σπαταλάμε την ενέργεια μας και να γράφουμε σε τέτοιου είδους σχόλια.

Καλή συνέχεια!

ΥΓ: Δημήτρη, περιμένουμε νέα απο την εφύλια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα εξεις:

1) Τα βακτηρια αυτα αφαιρουντε τοσο γρηγρορα απο το σκιμερ,αλαγες νερου και λογικα απο βακτηριοφαγους οργανισμους που η αναπαραγωγη τους δεν προλαβαινει να τα αντικαταστησει?

2) Αυτα τα βακτηρια που διασπουν τα ΝΟ3 ειναι αναεροβια σωστα?

3) Υπαρχουν δηλαδη ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουν βακτηρια και μετα απο 2-3 χρονια δεν μπορουν να πεσουν τα νιτρικα? ενω αν καποιος αλλος εβαζε βακτηρια του κραταει το ενυδρειο 5-6 χρονια?

4)Εγω θεωρουσα οτι βακτηρια βαζουμε για να βοηθησουμε τον κυκλο του αζωτου στην αρχη (nitrosomonas,nitrobacter) για ΝΗ3 και Νο2, και οχι για Νο3 και ΡΟ4. (τουλαχιστον για του γλυκου νερου ενυδρεια)

ΥΓ : Μου φαινετε θα ανοιξω νεο βακτηριοθεμα να αναλυσουμε και να ακουστουν αποψεις για να ξεκαθαρισουμε στο μυαλο μας καποια πραγματα (εγω τουλαχιστον ειμαι λιγο μπερδεμενος)

ΥΓ: Η εμφυλια ας μας συγχωρεσει για τα εκτος θεματος μηνυματα....... (Και κατι μου λεει οτι σημερα θα ειναι ανοιχτη!! :) )

ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο,θα σου λυθούν αρκετές απορίες :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41566

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ακομη κλειστη ειναι , εεεε με τοση γκρίνια :lol: που να ανοίξει η κακομοίρα !!

Θελει τον χρονο της πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ακομη κλειστη ειναι , εεεε με τοση γκρίνια :lol: που να ανοίξει η κακομοίρα !!

Θελει τον χρονο της πιστεύω .

Σωστά.

Σίγουρα θέλει το χρόνο της.

Εσύ από την μεριά σου αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να της προσφέρεις το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον!

Και όσο πιο σταθερό γίνεται.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και λίγο τροφούλα στην στήλη σου.....μπορεί να την βοηθήσει...!προσπάθησε επίσης να έχει περιορισμένη κυκλοφορία επάνω της!

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο Κωστας εαν θες να πεθανει εφυλια δωστης πολυ κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...