Jump to content

Έτοιμο το νέο nano ενυδρείο


Recommended Posts

Μπήκε λοιπόν σε λειτουργία το ενυδρειάκι (~28lt) και βρισκόμαστε στην διαδικασία στρωσίματος. Έβαλα λίγο κερατόφυλλο και την lilaleopsis που είχε αρχίσει να την τρώει η άλγη στο μεγάλο ενυδρείο, μπας και τη συνεφέρω. Επίσης έβαλα υλικά από το παλιό μου φίλτρο και από αύριο ξεκινάω μετρήσεις. Το υπόστρωμα είναι ψιλό χαλίκι (~1mm).

Σας παραθέτω μερικές φωτό από το ενυδρειάκι...

Υ.Γ. Περισσότερες πληροφορίες για την κατασκευή του ενυδρείου αυτού μπορείτε να δείτε και στο site μου, για να μην σας κουράζω με πράγματα που μπορεί να μην σας ενδιαφέρουν.

Υ.Γ.2 Σκέφτομαι να μεταφέρω τα 2 μου γατόψαρα για ένα διάστημα γιατί με τη λάβα που έχω στο μεγάλο ενυδρείο έχουν ψιλοκαταστραφεί τα μουστάκια τους και οι ουρίτσες τους. Συμφωνείτε?

post-190-1131150899_thumb.jpg

post-190-1131150940_thumb.jpg

post-190-1131150961_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε λοιπόν σε λειτουργία το ενυδρειάκι (~28lt) και βρισκόμαστε στην διαδικασία στρωσίματος. Έβαλα λίγο κερατόφυλλο και την lilaleopsis που είχε αρχίσει να την τρώει η άλγη στο μεγάλο ενυδρείο, μπας και τη συνεφέρω. Επίσης έβαλα υλικά από το παλιό μου φίλτρο και από αύριο ξεκινάω μετρήσεις. Το υπόστρωμα είναι ψιλό χαλίκι (~1mm).

Υ.Γ.2 Σκέφτομαι να μεταφέρω τα 2 μου γατόψαρα για ένα διάστημα γιατί με τη λάβα που έχω στο μεγάλο ενυδρείο έχουν ψιλοκαταστραφεί τα μουστάκια τους και οι ουρίτσες τους. Συμφωνείτε?

3366[/snapback]

Ωραίο το κυβάκι σου!

ΤΟ φίλτρο το γέμισες με υλικά από το μεγάλο; Ρίχνεις αμμωνία; τροφή; Με τα παλιά υλικά θα στρώσει γρήγορα, αλλά χρειάζεται αρκετή προσοχή στην αρχή, δηλαδή συχνές μετρήσεις. Αν δεν δεις χαμηλές τιμές στα νιτρικά και τα υπόλοιπα μηδέν μην βάλεις τα γατόψαρα.

Από aquascape τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Υλικά έβαλα από το μεγάλο, Substrat pro και υαλοβάμβακα με όση βρώμα και βακτήρια είχε επάνω :blush:

Ammonia δεν ρίχνω. Ρίχνω ανά 3 ημέρες μια ταμπλέτα βυθού τροφή.

Επίσης έβαλα και λίγα βακτήρια σε μορφή υγρού (bio-digest).

Aπό aquascape προς στιγμή έχω βάλει μόνο ένα μαύρο φόντο. Σκέφτομαι να το γεμίσω φυτούνια. Κάνα ψηλούλι πίσω όπως το κερατόφυλλο που έχω ήδη βάλει, και αν τα καταφέρω λίγο γκαζονάκι και κάνα java fern, anubias nana. Θα είναι καλό και για τα guppακια που θα βάλω αργότερα μέσα. Θα μπορούν να κρύβονται τα νεογέννητα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βρεις ένα ωραίο ξυλαράκι για την πίσω πλευρά (καλύτερα στη γωνία, όπου πάνω του να δέσεις κάποιο microsorum ψηλά και κάποιες anubia χαμηλά, ή και java moss που είναι πολύ εύκολη και χρήσιμη ειδικά αν έχεις μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Thanx, not a bad idea !!!

Από microsorum εννοείς pteropus windelov (java fern)?

Java moss είχα πολύ παλιά σε ένα κυβάκι 1 lt και συνέχεια μου μπούκωνε το φιλτράκι. Θα δοκιμάσω να το δέσω καλά αυτή τη φορά :blush:

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση Γιάννη θα ήταν να δέσεις την java επάνω σε ένα μικρό κομμάτι mopani. Σε εμένα παίζει μια χαρά και δεν μπουκώνει πλέον το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Thanx John, I'll try that again!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Thanx, not a bad idea !!!

Από microsorum εννοείς pteropus windelov (java fern)?

Java moss είχα πολύ παλιά σε ένα κυβάκι 1 lt και συνέχεια μου μπούκωνε το φιλτράκι. Θα δοκιμάσω να το δέσω καλά αυτή τη φορά :blush:

3390[/snapback]

Υπάρχουν πολλά είδη microsorum pteropus εύκολα αλλά αργής ανάπτυξης. Το windelov είναι κατά τη γνώμη μου το ομορφότερο από αυτά που έχω δει live.

Για τη java moss αυτό που λέει ο Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, αλλά ο Jager πρέπει σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας να τοποθετείται κάθετα στο ενυδρείο, όχι οριζόντια (παράλληλα στο βυθό) όπως φαίνεται στη φώτο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο απλά το αναφέρω μην τυχόν υπάρξει κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργίας έτσι όπως είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, αλλά ο Jager πρέπει σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας να τοποθετείται κάθετα στο ενυδρείο, όχι οριζόντια (παράλληλα στο βυθό) όπως φαίνεται στη φώτο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο απλά το αναφέρω μην τυχόν υπάρξει κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργίας έτσι όπως είναι τώρα.

3397[/snapback]

Κι αυτό διορθώνεται :blush:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση της κατασκευής του ενυδρείου στο site σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Αγόρασα java moss, μια anubia nana, και μερικά Eleocharis ''parvula'', ένα mopani..... και ιδού το αποτέλεσμα :blush::hysterical::blush:

post-190-1131151034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ :blush:

να κάνω μια πρόταση;;; :blush: βάλε το θερμόμετρο κάπου αλλου που να μην φαίνεται τόσο πολύ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγγελική.

Το έχω στα υπόψιν, το έχω εκεί προσωρινά για να ρυθμίσω την θερμοκρασία, και μετά θα το βγάλω εντελώς και θα βάλω ένα ηλεκτρονικό που δεν θα φαίνεται καθόλου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και μια πρόσφατη φωτό. Έχω τελειώσει προσωρινά με το aquascaping. Τώρα περιμένω να στρωθεί για να βάλω τα πρώτα ψαράκια :blush:

post-190-1131151089_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ειναι!Μπραβο σου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι!Ολοι απο θεμα διακοσμηση τα πατε καλα.Εγω γιατι πιστευω οτι θα τα παω χαλια?Μηπως πρεπει να κανω ενα πλανο στο περιπου?

Μπραβο istellas. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα στην μέση αντί για το ceratofyllum να βάλεις rotala macrandra ή rotala indica

3633[/snapback]

Κάτι σε κοκκινάκι δηλ. για να σπάσει η πρασινίλα. Το 'πιασα το υπονοούμενο :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ όμορφο είναι εκεί θα βάλεις τα γκαπόνια;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ όμορφο είναι εκεί θα βάλεις τα γκαπόνια;

3797[/snapback]

Ναι :blush: Ελπίζω να τους αρέσει το νέο τους σπιτάκι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα συμβαίνουν... Τι σου είναι η φύση....

Η αμμωνία άρχισε ελαφρώς να πέφτει (λίγο κάτω από 1.5) και ανέβηκε το nitrite (~0.5).

Το κερατόφυλλο δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο γρήγορα μεγαλώνει. Αφού από βδομάδα μάλλον θα χρειαστεί να το κουρέψω λίγο (καμιά 10αριά πόντους).

Ελπίζω να χει στρώσει μέχρι το Σάββατο να βάλω το ζευγαράκι :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...