Jump to content

Χρηση Βακτηριδιων Σε Ενυδρειο


submarine1981

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής έχουμε δει αποτελέσματα και δείχνουν να δουλεύουν όλες αυτές οι βακτηριακές εντατικές την ώρα που κάποιοι απορούν αν δουλεύουν τα βακτήρια...

αληθεια θα ηθελα να το δω αυτο, μηπως μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ με τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα πρώτο...μετράς pH ?

όταν πέφτουν βακτήρια αυτό πέφτει...δλδ αυτά καταναλώνουν οξυγόνο άρα είναι ζωντανά και δεν ρίχνουμε φιδόζουμο ή απλά νερό...

Αποτέλεσμα 2ο και μεγάλο..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82801

Περίπου όλα τα ενυδρεία εδώ χρησιμοποιούν βακτήρια σε καθημερινή βάση...

Πάμε και σε ένα ακόμα σε ενυδρείο που πήγε το χόμπι σε άλλο επίπεδο με καθημερινή χρήση αιθανόλης(πηγής οργανικού άνθρακα) και βακτηρίων..

http://www.advancedaquarist.com/2011/4/aquarium

Αν τώρα αυτά δεν σου φτάνουν να σου δείξω και ένα ενυδρείο της περασμένης δεκαετίας με υπερβολικά πολύ βράχο και 20 εκατοστά υπόστρωμα...

φυσικά είναι επιλογή του καθένα αυτά αλλά χωρίς βακτήρια και χαμηλά θρεπτικά δεν παίρνεις τα χρώματα αυτά που δίνουν οι εντατικές βακτηριακές.

Ορίστε ένα ενυδρείο θρύλος αν ξέρεις να μου πεις και τι έγινε αυτός ο άνθρωπος...

http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι.

Λετε δηλαδη οτι με την αυξηση των βακτηριδιων λογο της προσθηκης ενος προιοντος δινουμε και τροφη για τα κοραλλια μας? (Αλεξ αναφερεσαι σε προβιοτικες? ή σε βακτηρια που εχουν τα μπουκαλια του εμποριου μεσα?)

Επισης με την προσθηκη βακτηριδιων εχουμε την δυνατοτητα να χορηγησουμε περισσοτερη τροφη στα ψαρια κλπ? (αυτο το λεω για το " Φτάνουν πια τα ανορεκτικά Reef " )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου sub..τόσο καιρό που μιλάμε εδώ μέσα φίλο μου σε θεωρώ.

Τα βακτήρια κάνουν τον κύκλο τους.Ο οργανικός άνθρακας(αιθανόλη vodka,ξύδι,ζάχαρη,Βιο-fuell,και άλλα...) τα τρέφει..με την προσθήκη βακτηρίων χειραγωγούμε την αφαίρεση ΝΟ3/ΡΟ4 δλδ εξαιρετικά χαμηλά θρεπτικά και σούπερ ντούπερ χρώματα+περισσότερο και ελεγχόμενο τάισμα.

Όταν τα βακτήρια πεθαίνουν είτε αποβάλλονται από το σκίμμερ είτε γίνονται τροφή για τα κοράλλια.

Πιο απλά δεν γίνεται να το περιγράψω.

Αλλά αυτά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά καθώς πολλοί έχουν χάσει κοράλλια και ολόκληρα ενυδρεία από λάθος χειρισμούς.Υπάρχουν πολλές παγίδες και είναι δύσκολο να ακολουθήσει κανείς το πρόγραμμα που απαιτούν.Θέλει αφοσίωση...και χρόνο.

Αν επιχειρήσετε κάτι τέτοιο απαιτεί και πολύ μελέτη πριν αρχίσετε.Σύντομα θα αναρτηθούν οδηγίες και μεθοδολογία ακόμα και DIY σε ότι έχω στα χέρια μου... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι.

Λετε δηλαδη οτι με την αυξηση των βακτηριδιων λογο της προσθηκης ενος προιοντος δινουμε και τροφη για τα κοραλλια μας? (Αλεξ αναφερεσαι σε προβιοτικες? ή σε βακτηρια που εχουν τα μπουκαλια του εμποριου μεσα?) Οταν λεμε προβιοτικες μεθοδους,εννοουμε την μεθοδο που σαν βαση εχουν τα βακτηρια.Το λεω αυτο για τι μου μοιαζεις λιγο μπερδεμενος στο σημειο αυτο

Επισης με την προσθηκη βακτηριδιων εχουμε την δυνατοτητα να χορηγησουμε περισσοτερη τροφη στα ψαρια κλπ? (αυτο το λεω για το " Φτάνουν πια τα ανορεκτικά Reef " ) Σου απαντησε αναλυτικα ο Αλεξ πανω σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

:)

Αλεξ μια χαρα τα ειπες. Μερικες φορες ειναι καλυτερα να τα λεμε και λιγο "μπακαλικα" για να μπαινουμε στο νοημα ποιο ευκολα χεχε.

Ετοιμαζεις οδηγο δηλαδη για τετοιες μεθοδους ε? Να σου προτεινω στο τελος της καθε αφηγησης που θα κανεις γραφοντας στο κειμενο να υπαρχει ενα αλλο πινακακι-κειμενακι με τον λεγομενο "Μπακαλικο τροπο" :) Ο συνδιασμος και των 2 (επιστημονικες οδηγιες + "μπακαλικος" ) θα ειναι σουπερ για ολους μας :)

clooun (τωρα ειδα την απαντηση) Ναι οντως ειμαι λιγο μπερδεμενος αλλα αρχιζω και ξεδιπλωνω το κουβαρι απο το μυαλο μου. Εδω στο φορουμ εμαθα για τις προβιοτικες γιαυτο και ειμαι μπερδεμενος. Δεν τις ειχα συναντησει αλλου. (ισως επειδη ημουν κυριος του γλυκου νερου :) )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Pro-biotics for dummies...+οδηγίες για σκευάσματα...διαλέγεις και παίρνεις μόνο βακτήρια θα χρειαστείς αφού θα προτείνω υλικά που υπάρχουν σε κάθε σπίτι και δοκιμάστηκαν μαζί με δοσολογίες για όλα τα λίτρα αλλά θα γράψω και για τα εμπορικά σκευάσματα συμβουλές και ότι χρειάζεται για μια καλή αρχή έτσι ώστε να μην ψάχνετε και χάνεστε μέσα στα πόστ όλα μαζί+σύνδεσμοι με ότι έχει γραφτεί και υπάρχει...και υπάρχουν πολλά πράγματα στο ΑΖ..

Link to comment
Share on other sites

φιλε αμα το κανεις αυτο....θα εισαι θεος (ειδες εγω σε θεωρο παραπανω απο φιλο :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: )

Στο φορουμ υπαρχουν οπως λες....διασκορπισμενες οι πληροφοριες (καλη ωρα το θεμα που ανοιξα για τα βακτηρια) οι οποιες με τον καιρο χανονται. Και απο την στιγμη που της εχεις δοκιμασει κιολας αυτες τις μεθοδους και δεν βασιζεσαι μονο σε βιβλιογραφια (πολυ βασικο για μενα!!) και το οτι θα αναφερεις και σκευασματα του εμποριου που μπορει ο καθε ενας μας να τα βρει στο πετ-σοπ πραγματικα θα αλαξει ο τροπος σκεψης σε πολλα ατομα και λογικα και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα πρώτο...μετράς pH ?

όταν πέφτουν βακτήρια αυτό πέφτει...δλδ αυτά καταναλώνουν οξυγόνο άρα είναι ζωντανά και δεν ρίχνουμε φιδόζουμο ή απλά νερό...

Αποτέλεσμα 2ο και μεγάλο..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82801

Περίπου όλα τα ενυδρεία εδώ χρησιμοποιούν βακτήρια σε καθημερινή βάση...

Πάμε και σε ένα ακόμα σε ενυδρείο που πήγε το χόμπι σε άλλο επίπεδο με καθημερινή χρήση αιθανόλης(πηγής οργανικού άνθρακα) και βακτηρίων..

http://www.advancedaquarist.com/2011/4/aquarium

Αν τώρα αυτά δεν σου φτάνουν να σου δείξω και ένα ενυδρείο της περασμένης δεκαετίας με υπερβολικά πολύ βράχο και 20 εκατοστά υπόστρωμα...

φυσικά είναι επιλογή του καθένα αυτά αλλά χωρίς βακτήρια και χαμηλά θρεπτικά δεν παίρνεις τα χρώματα αυτά που δίνουν οι εντατικές βακτηριακές.

Ορίστε ένα ενυδρείο θρύλος αν ξέρεις να μου πεις και τι έγινε αυτός ο άνθρωπος...

http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php

Μα βρε αλεξ δεν αμφισβητω το ποσο σημαντικα ειναι τα βακτηρια...

αυτο που αμφισβητω ειναι οτι κατα ποσο τα σκευασματα περιεχουν τετοια. Μπορουν βεβαια ανετα να περιεχουν θρεπτικα για βακτηρια οποτε το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...

Αυτο με το pH, αν το σκευασμα ειναι λιγο οξινο το πεχα θε πεσει...δεν ειναι αποδειξη...Οπως και ολα τα ενυδρεια που παραπεμπεις, δεν μπορει να πει πως θα ηταν αν ΔΕΝ εβαζαν βακτηρια...θα με πεις τωρα οτι δεν ικανοποιουμαι με τιποτα, δικιο θα χεις :bigemo_harabe_net-82:

Τεσπα μη το ψειριζω, δεν εχει νοημα. Κατανταω γραφικος. :bigemo_harabe_net-101: ...αμα εχω κατι χειροπιαστω να δειξω θα το δειξω.

Παρεπιπτοντως εχει μετρησει ποτε κανεις την αλατοτητα αυτων των προιοντων?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στα επίπεδα της θάλασσας(1,021 ειδικό βάρος).Και φυσικά έχει θρεπτικό υλικό μαζί με τα βακτήρια αλλιώς δεν θα ζούσαν τόσο καιρό..σκέψου οτι 10 σταγόνες σε 100 περίπου λίτρα νερό είναι ικανά να μου ρίξουν το pH απο 8,3 στο 8...αρκετά δυνατά δλδ και πάντα ρίχνουμε βακτήρια κατά την διάρκεια της φωτοσύνθεσης στα υψηλότερα επίπεδα pH της ημέρας.Ποτέ την νύχτα για να αποφύγουμε αυξομοιώσεις στο pH...

Για μικρά ενυδρεία κάτω απο 150 λίτρα θα γίνει ειδική αναφορά...καθώς δείχνουν να είναι πιο ασταθή και επικίνδυνα και φυσικά θέλουν πιο ευέλικτους χειρισμούς....θα ταλαιπωρηθείτε στην πορεία :bigemo_harabe_net-91: αλλά αν προσέξετε μερικά πράγματα μπορεί να κερδίσετε στο τέλος... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσα θα είναι η παρουσίαση...το νανακι περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα βακτηρια των εταιριων τα ιδια και με τον ιδιο σκοπο.

Οποτε καποια δεδομενα μπορει να ισχυουν για την μια μαρκα αλλα για την αλλη να μην ισχυουν.

Τα βακτηρια εχουν την δυνατοτητα αποικιοποιησης και αναπαραγωγης(δεν ειμαι επιστημονας τα εχω διαβασει απλως)

Γι'αυτο και με τον καιρο-ωριμαζοντας το ενυδρειο- φευγουν προβληματα οπως το κυανο(η τουλαχιστον μεγαλωνουν τα διαστηματα που κανει την εμφανιση του) και επιπλεον το νερο γινεται διαυγες.

Οποτε το να μη βαλεις βακτηρια σε ενα reef δεν σημαινει και οτι θα εχει προβληματα το ενυδρειο ειδικα εαν εχει μηνες "πανω" του.

Στην αρχη ομως θεωρω πως χρειαζεται ειδικα εαν ξεκινας με νεκρο βραχο.

Καπου ειχα διαβασει και οτι καποιος ειχε χασει κοραλια απο βακτηριακη μολυνση...οτι και να σημαινει αυτο!!

Απο τη μια δηλαδη τρεφονται απο βακτηρια και τα φιλοξενουν και απο την αλλη τους προκαλουν μολυνση?

Αυτο που εχω παρατηρησει στο special blend συγκεκριμενα,ειναι οτι.ειδικα στις μεγαλες συσκευασιες.μετα απο λιγο καιρο(λιγοτερο απο μηνα) χανει την τοσο εντονη μυρωδια που εχει αλλα και αλλαζει και το ιδιο το χρωμα του.

Δεν ξερω εαν αυτο του μειωνει την αποδοση αλλα η εταιρια ισχυριζοταν να μην ανησυχουμε για τη μυρωδια γιατι αυτο ειναι ενα απο τα ατου της(προφανως εννουν το συστατικο που προκαλει τη μυρωδια)

Τις προβιοτικες μεθοδους δεν τις εχω σε εκτιμηση αφου σε λαθος χερια μπορει να ειναι μια ωρολογιακη βομβα και ακομα και σε εμπειρα

να δημιουργησουν μικροπροβληματα αφου σε βαθος χρονου εχουν και αυτα τα δικα τους θεματα.

Προτιμαω τη ζωη μου ευκολη και χωρις να περναω ωρες πανω απο το ενυδρειο υποχρεωτικα για να βλεπω την πορεια των κοραλιων.

προσωπικη εκτιμηση και αντιληψη το παραπανω.

Οσο πιο απλο ειναι ενα ενυδρειο και οσο λιγοτερο βαζουμε τα χερια μας μεσα τοσο το καλυτερο...και για τις ζωες μας αλλα και για το ιδιο.

Εχω κανει την διαδρομη μου με προβιοτικες μεθοδους και για τα δικα μου γουστα και δεδομενα δεν αξιζε τον κοπο.

Δεν μπορω να πω οτιειναι απαραιτητη η ανουσια η χρηση βακτηριων αφου ο σκοπος τους και ο στοχος του χομπυστα σε καθε ενυδρειο

μπορει να ειναι διαφορετικος.

Προσωπικα τα εχω σταματησει τελειως εδω και περιπου 2 μηνες και δεν εχω δει καποια αλλαγη του ενυδρειου προς το χειροτερο.

Τα βακτηρια στα ενυδρεια μας σιγουρα δεν ειναι αχρηστα και ασημαντα!

Τα σκευασματα ομως σιγουρα δεν θα ανεβασουν ενα ενυδρειο σε καποιο ταβανι...αντιθετα με λαθος χρηση μπορει και να το πανε στο πατωμα.

Το ιδανικο για εμας και τα ενυδρεια μας θα ηταν να βρεθει καποιος με φωτο και στοιχεια,αλλα και σε βαθος χρονου να μας πει οτι με τα βακτηρια της ταδε εταιριας ειδε το ενυδρειο του να πηγαινει σε αλλα επιπεδα αλλα δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε mad.

λοιπον βρηκα αυτην την φανταστικη μελετη και νομιζω οτι θα κανω μερες να την "ξεκοκκαλησω".

Ριφ ενυδρεια, συγκεκριμενες μετρησεις, μαρκες γνωστες αλατιων...φοβερη δουλεια, αλλα θελει ωρα :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...