Jump to content

Recommended Posts

Πρίν από περίπου μία εβδομάδα, έβαλα μερικές ρίζες στο ενυδρείο μου.

Στα φυτά υπήρχε μια σχετική ταλαιπωρία, απο τη στιγμή που τα αγόρασα αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.

Σήμερα είδα κομμενα φύλλα στην επιφάνεια και πολλά απο τα φύλλα των φυτών να έχουν γίνει στη μέση σχεδόν διάφανα...

Το ενυδρείο είναι αφρικανικό και είναι το juwel Record 800 και έχει δύο λάμπες (1 daylite+1 warmlite) των 18W η κάθε μία. Ξέρω ότι το συγκεκριμένο είδος δεν έχει πολλές απαιτήσεις σε φώς και λιπάσματα αλλά δεν ξέρω αν ευνοεί το σκληρό νερό του ενυδρείου μου και το υψηλό ph.

Φωτογραφίες θα ανεβάσω το συντομότερο δυνατό.

Αναμένω τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το ιδιο φυτο στον ενυδριο,που εχει προφανος την ιδια σκληροτητα με το δικο σου,το εχω μηνα+ και οχι μονο δεν εχει χαλασει αλλα αρχιζει να γεμιζει ολο το ενυδριο!!!

δεν νομιζω να ευθυνεται η σκληροτητα και το υψηλο ph για αυτο που παρατηρισες...δεν γνωριζω παραπανω να σου πω,θα σε συμβουλεψουν και οι πιο εμπειροι απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ στο ενυδρείο μου όταν την πρωτοφύτευσα. Αλλά μετά από λίγο καιρό, και ενώ είχε χάσει σχεδόν όλα τα μεγάλα φύλλα της, άρχησε να βγαζει δρομείς και να αναπτύσονται νέα φυτάκια χωρίς κανένα προβλημα. Άρα υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλες απο γλαστράκι και το φύτεψες; Αν ναι, ισώς να περνάει ένα μικρό σοκ επειδή έχασε κάποιες ριζες του ή να προέρχεται απο ενυδρείο με διαφορετικές συνθήκες και να πρέπει να ξαναπροσαρμοστεί. Άστο μερικές μέρες και δες πώς θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ στο ενυδρείο μου όταν την πρωτοφύτευσα. Αλλά μετά από λίγο καιρό, και ενώ είχε χάσει σχεδόν όλα τα μεγάλα φύλλα της, άρχησε να βγαζει δρομείς και να αναπτύσονται νέα φυτάκια χωρίς κανένα προβλημα. Άρα υπομονή!!!

Μάλλον έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση, έχασε αρκετά μεγάλα φύλλα αι τώρα την βλέπω σα να παίρνει τα πάνω της. Ο χρόνος θα δείξει....

Το έβγαλες απο γλαστράκι και το φύτεψες; Αν ναι, ισώς να περνάει ένα μικρό σοκ επειδή έχασε κάποιες ριζες του ή να προέρχεται απο ενυδρείο με διαφορετικές συνθήκες και να πρέπει να ξαναπροσαρμοστεί. Άστο μερικές μέρες και δες πώς θα πάει

Απο γλαστράκι την έβγαλα αλλά στο γλαστράκι ήταν επτά ρίζες οι οποίες έδειχναν άσχετες μεταξύ τους και τα κοψίματα στούς δρομείς ήταν εμφανή.

Υπομονή και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δωστου λιγο καιρο. Κι εγω μια απ τα ιδια εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δωστου λιγο καιρο. Κι εγω μια απ τα ιδια εχω.

Βρε άσε την vallisneria να πάει να καεί και πες μας για την μπέμπα, εσύ μόνο γι΄αυτή πρέπει να μας μιλάς τώρα... :P

Link to comment
Share on other sites

Ασε με την μπεμπα κι εγω εχω καει! Σε αλλο ποστ ομως μην στο χαλασω αυτο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που μπήκανε απο την αρχή ακόμη να συνέλθουν, χάνουν φύλλα και γενικά δεν δέιχνουν ιδιαίτερα ζωηρά, το μόνο ευχάριστο, είναι ότι σήμερα είδα μία νέα μυτούλα να πετιέται μέσα από την άμμο, προφανώς η περίοδοε προσαρμογής πέρασε και οι δρομείς έχουν αρχίσει να δημιουργούνται...

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ανοιξη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ανοιξη :bigemo_harabe_net-64:

Όντως Θοδωρή.... :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...