Jump to content

Καταναλωση Σε 800 Αρι


Recommended Posts

Εχω μια ερωτηση: Σκεφτομαι να αγορασω ενα 800αρι ενυδρειο γλυκου νερου! Οι θερμοστατες καταναλωνουν κυριως το ρευμα σ'αυτο αφου φτανουν τα 700W στο συνολο! Ποση θα ειναι η αυξηση στο λογαριασμο της ΔΕΗ? Ειμαι στην κατηγορια 0,08150 ανα Kwh! Επισης μιλαμε για θερμοκρασια γυρω στους 25C!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση: Σκεφτομαι να αγορασω ενα 800αρι ενυδρειο γλυκου νερου! Οι θερμοστατες καταναλωνουν κυριως το ρευμα σ'αυτο αφου φτανουν τα 700W στο συνολο! Ποση θα ειναι η αυξηση στο λογαριασμο της ΔΕΗ? Ειμαι στην κατηγορια 0,08150 ανα Kwh! Επισης μιλαμε για θερμοκρασια γυρω στους 25C!

βαλε τις πληροφοριες (ωρα βατ κτλ) και θα στο βγαλει αυτοματα

dei (2).xls

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα πρεπει να ειναι αναμμενοι οι θερμοστατες περιπου?

Δε νομίζω ότι μπορείς να το υπολογίσεις αυτό έτσι απλά. Πόση ώρα θα κάνει να σου φτάσει τη θερμοκρασία που λες ; Τι μόνωση θα έχει το ενυδρείο ; Θα είναι με εξωτερικά φίλτρα ; Τι απώλειες θερμότητας θα έχεις από εκεί ; ;)

Όπως καταλαβαίνεις, ο υπολογισμός κατανάλωσης δεν μπορεί να γίνει με ακρίβεια. (μόνο για τα φώτα και τα φίλτρα μπορεί. ) :)

Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι τετοιο να σε βοηθουσε.

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20720

Link to comment
Share on other sites

panik, δεν ειμαι σε θεση για αλλα εξοδα.... Αρα το μονο που εχω ν κανω ειναι να δω τον επομενο λογαριασμο της δεη... :)!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πρέπει να σκεφτείς την συνολική κατανάλωση ρεύματος του ενυδρείου και όχι μόνον αυτή που οφείλεται στους θερμοστάτες.

Σίγουρα τα W είναι πολύ περισσότερα αλλά μιας και δεν λειτουργούν συνέχεια όπως φωτισμός, φίλτρα κλπ νομίζω πως θα έπρεπε να δεις το θέμα συνολικά όπως σου είπαν και τα παιδιά πριν.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν τα παιδια μετρα πρωτα τα σιγουρα δλδ φωτα φιλτρα αντλιες που ξερεις ποση ωρα δουλευουν

και προσθεσε μετα περιπου τον θερμοστατη να αναβει 8 ωρες (ειναι εντελως θεωριτικο και σχετικο διοτι οπως σου ειπαν τα παιδια περισσοτερο θα αναψει το χειμωνα λιγοτερο το καλοκαιρι τι απωλειες θα εχεις κτλ)

Link to comment
Share on other sites

το προγραμματακι ειναι πολυ καλο......

η ωρες λειτουργιας ειναι.

ΦΙΛΤΡΟ = 24

ΛΑΜΠΕΣ = ΟΣΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΜΕΝΕΣ

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ = ΠΕΡΙΠΟΥ 20-30 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ (δηλαδη 8-12 ώρες την ημερα τον χειμωνα...καλοκαιρι 0 ωρες)

και οτι αλλο χρισημοποιεις πρεπει να υπολογισεις περιπου τις ωρες που θα δουλευουν ανα ημερα

Link to comment
Share on other sites

Το εξελακι εινα πολυ καλο αλλα εαν δεν μετρησεις την πραγματικη καταναλωση του θερμοστατη δεν βγαινει συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλιες θα καταναλωνουν 55W, τα φωτα 70-80W, τα watt της αεραντλιας ειναι ελαχιστα! Ομως 600 Watt ειναι η θερμανση και αυτη ειναι που "ποναει"... Μια μονωση θα βοηθουσε στη μειωση του κοστους? συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα εχω πανελληνιες...

Link to comment
Share on other sites

Με 10 ώρες άναμα τα φώτα (τα watt για 800αρι είναι λίγα ιδίως αν το κάνεις φυτεμένο), 12 ώρες λειτουργίας οι θερμοστάτες (εξαρτάται από τη θερμοκρασία δωματίου), και 24 ώρες οι αντλίες το κόστος είναι 0,76€/ημέρα + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα watt αφορουν λαμπες led οι οποιες εχουν καλυτερη αποδοση απο οτι οι φθοριου. Σε ευχαριστω φιλε meganemg. Θα προσπαθησωνα κανω την καλυτερη δυνατη θερμομονωση για να εχω το χαμηλοτερο δυνατο κοστος :)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...