Jump to content

Αφρική Στα Σκαριά


ydrastis

Recommended Posts

Καλώς σας βρίσκω!

Μετά από αποχή τεσσάρων χρόνων που έκανα από τον κόσμο των ενυδρείων αποφάσισα και παρήγγειλα ένα juwell 180 λίτρων.

Παλιότερα είχα ένα 120άρι με λεβίστες και αληθινά φυτά που χάρισα μετά από μετακόμιση,

Στο καινούριο όμως θα βάλω Αφρικάνες που πάντα ζήλευα.

Ήμουν λοιπόν έτοιμος να ρωτήσω διάφορα, μέχρι που έπεσα σε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Πλήρες και απόλυτα κατατοπιστικό.

Μια βασική απορία έχω για την ώρα και αφορά τον αριθμό των ζευγαριών που θα βάλω μέσα, την στιγμή που το φίλτρο μου υποστηρίζει και ενυδρείο 250 λίτρων το ανώτερο.

Δεύτερο έρχεται το ερώτημα για την κατώτερη ζώνη: ποια ψάρια θα επιλέξω.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα

θυμισε μου διαστασεις ενυδρειου?

τι φιλτρο εχεις , τι κυκλοφορια νερου εχει, και τι εχει μεσα αυτο?

σιγα σιγα θα πρεπει να δεις και ποια λιμνη σου αρεσει μαλαουι-ταγκανικα?για να φτιαξουμε και το ενυδρειο ομορφο και βιοτοπικο!

θα πρεπει να παρεις αμμο-αραγωνιτη , πετρες , κτλ

και θα πρεπει να στρωσουμε το φιλτρο με μπολι-παραδοσιακα !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική. Αν θυμάμαι καλά έχεις 1 μέτρο μήκος.

Όπως σου είπε και ο Ηλίας, πες μας τι εξοπλισμό έχεις και προχωράμε στα ψάρια. Απο επιλογές έχεις αρκετές, εκτός απο το λινκ με τις επιλογές από Tanganyika, έχεις μερικές απο Malawi(δεν θα το συνιστούσα) αλλά και από Victοria. Έχεις ξεχωρίσει κάποια/α ψάρι/α? :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι είναι το RIO 180 με το πολύ καλό εσωτερικό φίλτρο το οποίο μπορείς να το εμπλουτίσεις με βιλογικό υλικό βγάζοντας τα πιο πολλά σφουγγάρια που το συνοδεύουν και επίσηςσε δεύτερη φάση αν δεν έχεις ήδη, ενα εξωτερικό για ασφάλεια θα ολοκληρώσει την μηχανική - βιολογική υποστήριξη, αυτά έτσι και αλλιώς θα τα κάνεις ανεξάρτητα επιλογής λίμνης.

Προσωπικά θα έφτιαχνα μια Ταγκανίκα αλλά δεν θα έλεγα και οχι για ενα χαρέμι malawi - mbuna και θα διαφωνήσω με τον φίλο adib γιατί με ενα χαρέμι θα το ευχαριστηθείς δεν θα πρότεινα δεύτερο γιατί το ενυδρείο είναι του μέτρου και μάλλον θα δημιουργηθούν ευτράπελα απλά θα είναι ενα species tank.

Καλή επιτυχία σε ο,τι αποφασίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. Πράγματι έχει ένα μέτρο μήκος.

Όλον τον εξοπλισμό τον στέλνει ένας καλός φίλος. Είχε petshop και το έκλεισε, λίγο η κρίση λίγο που ήταν ευσυνείδητος επαγγελματίας με το σταυρό στο χέρι, την πάτησε.

Τέλος πάντων, μου είπε ότι μου στέλνει τα καλύτερα. Μάρκες και τεχνικά χαρακτηριστικά θα ξέρω όταν τα πράγματα φτάσουν στα χέρια μου οπότε σας ενημερώνω τότε.

Ξαναλέω όλα θα είναι top. Το εσωτερικό φίλτρο το καταργώ και χρησιμοποιώ εξωτερικό.

Πάντως με ενδιαφέρει tanganyika. Τώρα όσο για τα ψάρια της επιλογής μου δεν θα καταλήξω χωρίς βοήθεια δικιά σας. Εξάλλου δεν μπορώ να βάλω όποια θέλω αφού παίζουν ρόλο οι αναλογίες μεγέθη (ενυδρείο- ψάρια) και αριθμός ψαριών όπως και τα ζευγαριά που θα μπορούσα να δημιουργήσω χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην αφρικη!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για:

lamprologus ocellatus με julidochromis transcriptus?

Ή species με .brichardi?

Ή species με n.leleupi?

Ή species με calvus?

Aν και απο την λίμνη μαλάουι έχεις επιλογές. Species ενυδρείο.

Δες λίγο αυτό το λινκ και πές μας τι σε ενδιαφέρει. Να ξέρεις ότι μερικά απο αυτά δεν τα βρίσκεις στην αγορά.

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για:

lamprologus ocellatus με julidochromis transcriptus?

Ή species με .brichardi?

Ή species με n.leleupi?

Ή species με calvus?

Aν και απο την λίμνη μαλάουι έχεις επιλογές. Species ενυδρείο.

Δες λίγο αυτό το λινκ και πές μας τι σε ενδιαφέρει. Να ξέρεις ότι μερικά απο αυτά δεν τα βρίσκεις στην αγορά.

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Ωραίος συνδυασμός , με ταμπεραμέντο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. Πράγματι έχει ένα μέτρο μήκος.

Όλον τον εξοπλισμό τον στέλνει ένας καλός φίλος. Είχε petshop και το έκλεισε, λίγο η κρίση λίγο που ήταν ευσυνείδητος επαγγελματίας με το σταυρό στο χέρι, την πάτησε.

Τέλος πάντων, μου είπε ότι μου στέλνει τα καλύτερα. Μάρκες και τεχνικά χαρακτηριστικά θα ξέρω όταν τα πράγματα φτάσουν στα χέρια μου οπότε σας ενημερώνω τότε.

Ξαναλέω όλα θα είναι top. Το εσωτερικό φίλτρο το καταργώ και χρησιμοποιώ εξωτερικό.

Πάντως με ενδιαφέρει tanganyika. Τώρα όσο για τα ψάρια της επιλογής μου δεν θα καταλήξω χωρίς βοήθεια δικιά σας. Εξάλλου δεν μπορώ να βάλω όποια θέλω αφού παίζουν ρόλο οι αναλογίες μεγέθη (ενυδρείο- ψάρια) και αριθμός ψαριών όπως και τα ζευγαριά που θα μπορούσα να δημιουργήσω χωρίς προβλήματα.

Θα είναι σφάλμα να το καταργήσεις για πολλούς λόγους

1.Ειναι ενα φίλτρο το όποιο έχεις εύκολη πρόσβαση και μπορείς να εύκολα να προσθέτεις αν χρειαστεί κάποια πράγματα για παράδειγμα άνθρακα

2.Μην το σκέφτεσαι οτι τρώει χώρο

3.Μέσα σε αυτό τοποθετείται ο θερμαντήρας με αποτέλεσμα επειδη είναι μεσα στη ροή του νερού ανεβάζει εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία και είναι και κρυμμένος.

4.Δουλεύντας μαζί με ενα εξωτερικό έχεις πιο πολύ βιολογία και σίγουρα δύο φίλτρα σου παρέχουν περισσότερη ασφάλεια σε περίπτωση μιας βλάβης.

Προσωπικά είχα αφαιρέσει το εσωτερικό φίλτρο απο το RIO4OO πράγμα το οποίο αντί να με βοηθήσει μου δημιούργησε ζητήματα.

5.Και κάτι άλλο όπως βγαίνει η μπούκα του φίλτρου προς την επιφάνεια διαλύει πιθανό φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι σφάλμα να το καταργήσεις για πολλούς λόγους

1.Ειναι ενα φίλτρο το όποιο έχεις εύκολη πρόσβαση και μπορείς να εύκολα να προσθέτεις αν χρειαστεί κάποια πράγματα για παράδειγμα άνθρακα

2.Μην το σκέφτεσαι οτι τρώει χώρο

3.Μέσα σε αυτό τοποθετείται ο θερμαντήρας με αποτέλεσμα επειδη είναι μεσα στη ροή του νερού ανεβάζει εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία και είναι και κρυμμένος.

4.Δουλεύντας μαζί με ενα εξωτερικό έχεις πιο πολύ βιολογία και σίγουρα δύο φίλτρα σου παρέχουν περισσότερη ασφάλεια σε περίπτωση μιας βλάβης.

Προσωπικά είχα αφαιρέσει το εσωτερικό φίλτρο απο το RIO4OO πράγμα το οποίο αντί να με βοηθήσει μου δημιούργησε ζητήματα.

5.Και κάτι άλλο όπως βγαίνει η μπούκα του φίλτρου προς την επιφάνεια διαλύει πιθανό φιλμ που δημιουργείται στην επιφάνεια

το μονο αρνητικό που αντιμετώπισα με τα εσωτερικά της juwel ήταν ότι άμα τύχει να φύγεις λίγες μέρες το καλοκαίρι και πέσει η στάθμη στο ενυδρείο

μέχρι κάποιο σημείο, ειδικά τα καλοκαίρι που έχουμε εξάτμηση, τότε σταματάει η αντλία γιατί δεν βρίσκει νερό να εκτοπίσει και εκεί μπορεί να γίνει το κακό....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα λέτε.

Θα χρησιμοποιήσω όμως άλλο ένα εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία έως και 150 λίτρα. Νομίζω ειμαι υπέρ καλυμένος, τί λέτε;

Μελετώ τα ψάρια που μου προτείνατε, σας λέω και τί μηχανήματα έχω στην κατοχή μου αφού φτάσουν στο μέρος μου και προχωράμε.

Να ξέρετε, προσπαθώ κάθε φορά που δημιουργώ κάτι, να το κάνω με μεθοδικότητα και προσπαθώντας πάνω από όλα να μην κουράζω αυτούς που με βοηθούν.

Τώρα ρε παιδιά αν κάνω και καμμία χαζή ερώτηση, θα την κάνω για έξτρα σιγουριά.

Οπότε προχωρώ και σας ενημερώνω με την πρώτη ευκαιρία.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο αρνητικό που αντιμετώπισα με τα εσωτερικά της juwel ήταν ότι άμα τύχει να φύγεις λίγες μέρες το καλοκαίρι και πέσει η στάθμη στο ενυδρείο

μέχρι κάποιο σημείο, ειδικά τα καλοκαίρι που έχουμε εξάτμηση, τότε σταματάει η αντλία γιατί δεν βρίσκει νερό να εκτοπίσει και εκεί μπορεί να γίνει το κακό....

Πράγματι εκεί βρίσκεται και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μειονεκτκτημα το οποίο λύνεται με με ενα βαρελάκι και ενα φλοτερακι ... απο κει και πέρα όποιοι ξέρουν ας απαντησουν στον φίλο για να βοηθήσουν για την λεγόμενη αναπλήρωση.

Με λίγα λόγια οι λογοι ύπαρξης του το εν λόγω φίλτρου είναι πολύ περισότεροι από το ζήτημα της αναπλήρωσης νερού που σε τελική ανάλυση μπορεί να λυθεί εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο; Δεν καταλαβαίνω τη ακριβώς μου λες.

Οκ κατάλαβα. Μου λες μάλλον να κάνω έναν συνδυασμό με αυτά. Εγώ όμως τι να κάνω που μου αρέσουν ψάρια όπως M.pyrsonotos , L. sp. "Perlmutt" καη L. multifasciatus

Τέτοια ψάρια μου αρέσουν ρε παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - ydrastis
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη.

Εγω θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα καλβους,ιδιετερα ψαρια :)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για:

lamprologus ocellatus με julidochromis transcriptus?

Ή species με .brichardi?

Ή species με n.leleupi?

Ή species με calvus?

Aν και απο την λίμνη μαλάουι έχεις επιλογές. Species ενυδρείο.

Δες λίγο αυτό το λινκ και πές μας τι σε ενδιαφέρει. Να ξέρεις ότι μερικά απο αυτά δεν τα βρίσκεις στην αγορά.

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Οκ κατάλαβα. Μου λες μάλλον να κάνω έναν συνδυασμό με αυτά. Εγώ όμως τι να κάνω που μου αρέσουν ψάρια όπως M.pyrsonotos , L. sp. "Perlmutt" καη L. multifasciatus

Τέτοια ψάρια μου αρέσουν ρε παιδιά.

Τα συγκεκριμένα ψάρια που πρότεινε ο Παναγιώτης φίλε μου μπαίνουν σαν το μοναδικό είδος στα λίτρα σου(species). Ο μόνος συνδυασμός 2 ειδών που είπε ήταν τα julidochromis με τα ocellatus.

Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω θα δεις οτι τα ψάρια που είπες, τα 2 πρώτα ανήκουν στην λίμνη Μalawi και το άλλο στην Tanganyika. Το τελευταιο μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο πετρόψαρο από την ίδια λίμνη όπως κάποιο είδος julidochromis.

Όποιο πετρόψαρο(τα λεγόμενα mbuna) διαλέξεις απο την Malawi(όπως τα 2 πρώτα που είπες) θα πρέπει να μπει σαν το μοναδικό είδος στο ενυδρείο(το λεγόμενο species ενυδρείο) λόγο λίτρων.

Ελπίζω να σε βοήθησα να τα ξεδιαλύνεις λίγο στο μυαλό σου φίλε μου. Ξέρω οτι στην αρχή ότι βλέπεις σ'αρέσει και θέλεις να τα βάλεις όλα. :D

Δυστυχώς όμως το δύσκολο κομμάτι στην Αφρική είναι η σωστή επιλογή των ψαριών μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, σίγουρα δεν θέλω να βάλω πολλά διαφορετικά ζώα και να κάνω έναν χαμό εκεί μέσα Adlib. Ξέρω που βρίσκεται η πραγματική ομορφιά των ενυδρείων.

Νόμισα ότι ο Παναγιώτης μου έστειλε κάποιο link που αφορούσε τα είδη της Tanganyika,, παρεξήγηση...

Θα το κάνω πιο απλό για όλους μας. Μου αρέσουν τα calvus και αυτά θα βάλω μέσα.

Α! Το εξωτερικό φίλτρο είναι fluwal 450 ή 405 μου είπε το φιλαράκι δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα.

Τώρα που αποφάσισα, θα μου πείτε πως να προχωρήσω παρακαλώ; Πόσα ψάρια από αυτά μπορώ να βάλω την στιγμή που θέλω να φιλοξενήσω άλλο ένα είδος στην κατώτερη ζώνη αυτή την φορά.

Τώρα, πιο θα είναι αυτό δεν ξέρω.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, σίγουρα δεν θέλω να βάλω πολλά διαφορετικά ζώα και να κάνω έναν χαμό εκεί μέσα Adlib. Ξέρω που βρίσκεται η πραγματική ομορφιά των ενυδρείων.

Νόμισα ότι ο Παναγιώτης μου έστειλε κάποιο link που αφορούσε τα είδη της Tanganyika,, παρεξήγηση...

Θα το κάνω πιο απλό για όλους μας. Μου αρέσουν τα calvus και αυτά θα βάλω μέσα.

Α! Το εξωτερικό φίλτρο είναι fluwal 450 ή 405 μου είπε το φιλαράκι δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα.

Τώρα που αποφάσισα, θα μου πείτε πως να προχωρήσω παρακαλώ; Πόσα ψάρια από αυτά μπορώ να βάλω την στιγμή που θέλω να φιλοξενήσω άλλο ένα είδος στην κατώτερη ζώνη αυτή την φορά.

Τώρα, πιο θα είναι αυτό δεν ξέρω.

Σας ευχαριστώ

Το fluval 405 σου είπε γιατί 450 δεν υπάρχει. Το φίλτρο κάνει για τα λίτρα αυτά και με το παραπάνω.

Για τα ψάρια, πολύ ωραία επέλεξες. Τρομερά ψάρια οι κάλβοι. Με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Εγώ θα σου πρότεινα τους μαύρους.

Μπορείς να να βάλεις 4,5 μικρά και μόλις σου βγει ζευγάρι διώχνεις τα υπόλοιπα και κρατάς το ζευγάρι. Εκτός και αν βρεις έτοιμο ζευγάρι. Σε αυτά τα λίτρα, μπορείς να βάλεις και ένα είδος shell-dweller, απλά να ξέρεις ότι επειδή οι κάλβοι είναι επιθετικοί σαν ψάρια, θα ταλαιπωρήσουν αρκετά τα κοχυλόψαρα. Επίσης, ίσως να μην δεις μικρά κοχυλόψαρα γιατί θα τα τρώνε οι κάλβοι. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

το 405 εχεις

και ζευγαρι καλβους οπως ειπε και ο παναγιωτης

απο πραγματα εισαι κομπλε αμμο, πετρες?

υλικα το φιλτρο εχει?

πως θα το στρωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το fluval 405 σου είπε γιατί 450 δεν υπάρχει. Το φίλτρο κάνει για τα λίτρα αυτά και με το παραπάνω.

Για τα ψάρια, πολύ ωραία επέλεξες. Τρομερά ψάρια οι κάλβοι. Με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Εγώ θα σου πρότεινα τους μαύρους.

Μπορείς να να βάλεις 4,5 μικρά και μόλις σου βγει ζευγάρι διώχνεις τα υπόλοιπα και κρατάς το ζευγάρι. Εκτός και αν βρεις έτοιμο ζευγάρι. Σε αυτά τα λίτρα, μπορείς να βάλεις και ένα είδος shell-dweller, απλά να ξέρεις ότι επειδή οι κάλβοι είναι επιθετικοί σαν ψάρια, θα ταλαιπωρήσουν αρκετά τα κοχυλόψαρα. Επίσης, ίσως να μην δεις μικρά κοχυλόψαρα γιατί θα τα τρώνε οι κάλβοι. Εσύ αποφασίζεις.

Παναγιώτη, να πω από τη μικρή μου εμπειρία ότι όταν οι κάλβοι είναι σε μικρό μέγεθος, δεν ενοχλούν κανέναν. :)

Έχω 5 μαζί με ocellatus και το κάθε είδος κάνει ασχολείται μόνο με το "σόι" του. :)

Όταν μεγαλώσουν δεν ξέρω τι θα γίνει.

Συμφωνώ με τα μικρά και την ιδιότητα των κάλβων να εισχωρούν σε στενά σημεία για φαγητό.

Μπορεί η συγκεκριμένη "ήρεμη" συμπεριφορά να είναι μια εξαίρεση, δεν είμαι απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, να πω από τη μικρή μου εμπειρία ότι όταν οι κάλβοι είναι σε μικρό μέγεθος, δεν ενοχλούν κανέναν. :)

Έχω 5 μαζί με ocellatus και το κάθε είδος κάνει ασχολείται μόνο με το "σόι" του. :)

Όταν μεγαλώσουν δεν ξέρω τι θα γίνει.

Συμφωνώ με τα μικρά και την ιδιότητα των κάλβων να εισχωρούν σε στενά σημεία για φαγητό.

Μπορεί η συγκεκριμένη "ήρεμη" συμπεριφορά να είναι μια εξαίρεση, δεν είμαι απόλυτος.

Γι'αυτό ακριβώς του είπα ότι έχει τα λίτρα να το κάνει και με 2 είδη συμπεριλαμβανομένων των κάλβων, απλά να μην περιμένει επιβίωση πολλών ή και καθόλου μικρών απο τα κοχυλόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ακριβώς του είπα ότι έχει τα λίτρα να το κάνει και με 2 είδη συμπεριλαμβανομένων των κάλβων, απλά να μην περιμένει επιβίωση πολλών ή και καθόλου μικρών απο τα κοχυλόψαρα.

Το ίδιο λέμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...