Jump to content

Aquarium Munster Reef Sea Salt


Recommended Posts

Presentation.jpg

sea_salt_reef_freigestellt_rgb.jpg

Kαταστημα της πολης μου(θεσσαλονικη) και συγκεκριμενα το Bluefish, μου εδωσε να δοκιμασω ενα αλατι που μεχρι τωρα ουτε που το ειχα ακουστα.Το ονομα αυτου Aquarium Munster.Και μιας και πολυ θεμα τελευταια για τα αλατια,επιφυλακτικα εκανα ενα 25 κιλο για να το δοκιμασω μην περιμενοντας και πολλα πραγματα.Το αποτελεσμα μπορω να πω πως με εξεπληξε.Σε αλατοτητα 1025 το αλατι μου εδωσε ΚH:7,7 CA:425 MG:1245.Πιστευω πως εχει πολυ καλες τιμες ειδικα για ενυδρεια που εφαρμοζουν μεθοδους με βακτηρια.Στην ερωτηση μου για το κοστος των συσκευασιων μου ειπε: 25κιλο 75e 10κιλο 35e 5κιλο 18e

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις... SEA SALT και REEF SEA SALT... ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

στο παρελθον το ειχα παρει απο εξωτερικο και το ειχα δοκιμασει.

μου ειχε αρεσει,αλλα λογο της τσιμπημενης του τιμης δεν συνεχισα.

ωραιος ο σταθης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις... SEA SALT και REEF SEA SALT... ισχύει κάτι τέτοιο?

Ναι οι μετρησεις εγιναν στο πρωτο απο τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω παρατηρήσει και από άλλες μάρκες που έτυχε να κάνω μετρήσεις, ότι τα "απλά" αλάτια έχουν τιμές πιο κοντά σε αυτές που επιδιώκουμε παρά τα reef αλάτια που χτυπάνε τιμές στα ύψη !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι μετρησεις εγιναν στο πρωτο απο τα δυο

Επειδή 'εχω ακουσει και εγώ καλά λόγια για το συγκεκριμένο, ποια τότε η διαφορά του sea salt με του reef salt? Εφόσον δίνει τέτοιες τιμές στο sea salt.

Και κάτι άλλο. Η εταιρεία aquarium munster τι λέει γενικά σαν ποιότητα προιόντων σε τροφές, αλάτια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Χμ... με αυτο το αλατι ειχα γεμισει το πρωτο ενυδρειο μου ..

Μπορεις να μετρησεις κ ολα τα υπολοιπα? Po4, No3 ktl?

Φημες λενε οτι ειναι το ιδιο χαρμανο με το pro reef...

Link to comment
Share on other sites

η εταιρεια βγαζει ορισμενες απο τις καλυτερες πρωτεινουχες τροφες για ψαρια.τις δουλευω απο τοτε που εγιναν οι πετρες και στο κομματι πρωτεινη ειναι μαστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι μετρησεις που δινει Σταθη αλλα η τιμη του δεν διαφερει απο αυτη των ακριβων αλατιων, αν ειχε αρκετα χαμηλοτερη τιμη πιστευω θα ηταν ακρως ελκυστικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι μετρησεις που δινει Σταθη αλλα η τιμη του δεν διαφερει απο αυτη των ακριβων αλατιων, αν ειχε αρκετα χαμηλοτερη τιμη πιστευω θα ηταν ακρως ελκυστικη αγορα.

Σιγουρα δεν το λες φθηνο αλατι.Αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως Γρηγορη.Οταν στεινεις συστηματα που κοστιζουν πολλα χρηματα καλο ειναι να βαζεις αναλογα προιοντα σε αυτα.Μπορει παιδια σε αλλο καταστημα να το βρουμε και με φθηνοτερη τιμη...Εγω μενω στις τιμες των στοιχειων που ειναι πολυ καλες

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλαρακι το οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως ( υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις ) και το καταλαβα τωρα τελευταια με την δοκιμη του ΑΤΙ, ετσι μολις τελειωσει αυτο θα ξαναγυρισω στο δοκιμασμενο korallen, δεν ξανακανω πειραματισμους, τουλαχιστον εγω που εχω reef και θελω να το κρατησω σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κι εγω μισό κιλό από αυτό από το ίδιο μαγαζί να το δοκιμάσω! Οπότε αυριο θα έχετε και τις δικές μου μετρήσεις...το αλάτι διαλύεται πολύ καλα και γρήγορα...

Ν

Με βάζει σε σκέψεις όμως το χαμηλό μαγνήσιο..ειδικά όσοι έχουν σκληρά και κυμαίνονται στα 1330-1350 .αντε το kh με λίγη σοδα το ανεβαζεις που ειναι και φθηνή...με το μαγνήσιο τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κι εγώ ε τους προλαλήσαντες, ότι η εν λόγο εταιρεία είναι πολύ καλή στα προϊόντα της.... Τις τροφές τις χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα, και έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα, ειδικά αυτή με το σκόρδο και η forte (που συστήνεται από την εταιρεία για χρήση ανά 15-20 μέρες για ενίσχυση του ανοσοποιητικού). Επίσης κορυφαία είναι και τα φάρμακα αυτής της εταιρείας (αχρείαστα να είναι) και είναι από τις λίγες εταιρείες που έχει φάρμακο που εγγυημένα δεν βλάπτει τα ασπόνδυλα του θαλασσινού.

Πρόσφατα μάλιστα χρησιμοποίησα και τη νέα της σειρά ζωντανών βακτηρίων για να στρώσω νέο pico reef.

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε και τις δικες σου μετρησεις βαλεντινε :bigemo_harabe_net-64:

Ειναι καλο να ξερουμε εαν μπορουμε να το εχουμε στις αξιοπιστες εναλλακτικες σε περιπτωση που θελουμε

ν'αλλαξουμε αλατι!

γιωργο(zoo) το εχεις χρησιμοποιησει το φαρμακο?

εαν οντως δεν κανει κακο στα ασπονδυλα ειναι πολυ καλο,εαν ειναι και αποτελεσματικο ακομα

καλυτερα!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κι εγω μισό κιλό από αυτό από το ίδιο μαγαζί να το δοκιμάσω! Οπότε αυριο θα έχετε και τις δικές μου μετρήσεις...το αλάτι διαλύεται πολύ καλα και γρήγορα...

Ν

Με βάζει σε σκέψεις όμως το χαμηλό μαγνήσιο..ειδικά όσοι έχουν σκληρά και κυμαίνονται στα 1330-1350 .αντε το kh με λίγη σοδα το ανεβαζεις που ειναι και φθηνή...με το μαγνήσιο τι κάνουμε;

Αυτο με το μαγνησιο Βαλεντινε δεν ισχειει.Με 1250 εισαι πολυ καλα με σκληρα κοραλια.Το kh γιατι να το ανεβασεις,ειναι ιδανικο.Τελος το αλατι σε δυο λεπτα γινεται διαυγες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μαγνησιο Βαλεντινε δεν ισχειει.Με 1250 εισαι πολυ καλα με σκληρα κοραλια.Το kh γιατι να το ανεβασεις,ειναι ιδανικο.Τελος το αλατι σε δυο λεπτα γινεται διαυγες

εγω ο χαζος γιατι παιζω σε 1320-1350 kh 8,5 ca 420-440 ?!

Link to comment
Share on other sites

Βαλέ, δεν είναι απαγορευτικές αυτές οι τιμές, είναι μέσα στα "υψηλά" όρια τιμών, και καμιά φορά είναι καλύτερα γιατί δεν έχεις τον φόβο να πέσουν.

Ας πούμε με το ΚΗ δηλαδή, αν προσπαθούμε να το κρατάμε στο 7, για πότε μπορεί να πάει στο 6 ή και στο 5,5 χαμπάρι δεν θα πάρουμε.

Εξαρτάτε βέβαια και πια μέθοδο ακολουθείς και με ποιο τρόπο το διατηρείς στα σωστά επίπεδα.

Μη ξεχνά ότι διάφορες εταιρίες συνιστούν στα ζουμιά του το ΚΗ ακόμη και 12 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον βαγγελη σε ολα.

Συγκεκριμενα το pro της red sea λεει οτι στο 12 kh εχεις μεγαλυτερη αναπτυξη στα κοραλια.

Σε σχεδον 1,5 μηνα που το χρησιμοποιησα και οντως επαιξα στο 12+ δεν ειδα διαφορα στην αναπτυξη των κοραλιων.

Ισως βεβαια να ηθελε παραπανω χρονο

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ο 1,5 μήνας είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να διαπιστωθεί κάποια ουσιαστική αλλαγή... μη ξεχνάμε και τον χρόνο προσαρμογής που θέλει το κάθε ζωντανό.

Συνήθως ο χρόνος που απαιτείται για να φανούν τα αποτελέσματα, είτε από αλάτι, είτε από ζουμιά και διατροφή, είναι σχεδόν 6 μήνες..... πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα των εταιριών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι αναλογία σε γραμμάρια έχει το αλάτι ανα λίτρα για αλατότητα 1025?

Συνήθως χρειάζονται 1000-1150 γραμμάρια σε 30 λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χρειάζονται 1000-1150 γραμμάρια σε 30 λίτρα νερού.

συμφωνώ, απλά επεδή με το προ ριφ είδα να χρειάζονται 1350 γρ για 30 λίτρα γι'αυτό ρωτάω την δοσολογία του συγκεκριμένου.

Link to comment
Share on other sites

Με 510γραμμαρια εφτιαξα 15λιτρα σε αλατοτητα 1025,5 με ρεφρακτομετρο και θερμοκρασια 25.5... Σε λιγο οι μετρησεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Με 510γραμμαρια εφτιαξα 15λιτρα σε αλατοτητα 1025,5 με ρεφρακτομετρο και θερμοκρασια 25.5... Σε λιγο οι μετρησεις μου...

Πολύ καλή αναλογία! Πολύ κοντά στην εταιρεία θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...