Jump to content

Επιθετικό Γκουράμι


PanaGreco

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εχω το εξής πρόβλημα.
Είχα και έχω ένα γκουράμι με παράξενο άλλά ωραίο χρώμα αλλά έιναι επιθετικό με τα σκαλάρια μου και κάτι μικρά barb.
Είπα λοιπόν να του βάλω παρέα ένα ακόμα γκουράμι μπάς και ηρεμήσει. Εβαλα ένα pearl γκουράμι ελάχιστα μικρότερο από το άλλο. Το αποτέλεσμα έιναι δύο ημ΄ερες τώρα να κυνηγάει πολύ άγρια το pearl. To στριμώχνει και το χτυπάει.
Αυτή η συμπεριφορά μήπως είναι φλέρτ ή απλά θέμα κυριαρχίας. Πότε θα ηρεμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχω το εξής πρόβλημα.

Είχα και έχω ένα γκουράμι με παράξενο άλλά ωραίο χρώμα αλλά έιναι επιθετικό με τα σκαλάρια μου και κάτι μικρά barb.

Είπα λοιπόν να του βάλω παρέα ένα ακόμα γκουράμι μπάς και ηρεμήσει. Εβαλα ένα pearl γκουράμι ελάχιστα μικρότερο από το άλλο. Το αποτέλεσμα έιναι δύο ημ΄ερες τώρα να κυνηγάει πολύ άγρια το pearl. To στριμώχνει και το χτυπάει.

Αυτή η συμπεριφορά μήπως είναι φλέρτ ή απλά θέμα κυριαρχίας. Πότε θα ηρεμήσει;

επισυνάπτεται ο τσαμπουκάς.

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηρεμησει! Στο ειχα πει νομιζω πως τα γκουραμι δεν κανουν με σκαλαρια και τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα επιθετικα. Αν δεν βγαλεις 2 απ τα 3 ειδη θα εχεις προβλημα. Δηλαδη η το περλ, η αυτο η τα σκαλαρια.

Γενικα τα γκουραμι θελουν χαρεμι. Δηλαδη ενα αρσενικο 3 θηλυκα. Και δεν κανουν χωριο με αλλα ομοια τους. Φωτο απ το περλ;

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι που δείχνει η φωτογραφία σου είναι ένα blue gourami (Trichogaster Trichopterus). Δεν είναι και από τα καλύτερα παιδιά, ιδίως όσον αφορά ψάρια της ίδια κατηγορίας, δλδ άλλα λαβυρινθόψαρα. Γενικά πρέπει να αποφεύγουμε να τοποθετουμε στο ίδιο ενυδρείο διαφορετικά είδη λαβυρινθόψαρων, όπως επίσης και περισσότερα από ένα αρσενικά, ακόμα και σε μεγάλα ενυδρεία. Καλύτερα ένα χαρεμάκι 1 αρσενικό - 2 τουλάχιστον θηλυκά.

Μεταφέρω το θέμα στη σωστή κατηγορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δείτε συμπεριφορά (όσο πρόλαβα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χόμπι είναι για να χαλαρώνουμε, και όχι για να είμαστε στην "τσίτα" και με τέτοιες συμπεριφορές δεν μπορείς να είσαι χαλαρός , προτείνω να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Θοδωρή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με παραξενεύει αυτή η συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δίκιο. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να του βρω θηλυκά να τον κρατάνε ήσυχο. Ισως τελικά χρειαστεί να τον δώσω. Κρίμα γιατί ήμουν καψούρης με το ψαράκι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχολθεί ιδιαίτερα με τα λαβυρινθόψαρα, νομίζω ότι σε νεαρά ψάρια είναι δύσκολο, ίσως αδύνατο να γίνει ο προσδιορισμός του φύλου. Το αρσενικό α γίνεται μεγαλύτερο από το θηλυκό και έχει πιο μυτερό ραχιαίο πτερύγιο. Το θηλυκό έχει πιο φουσκωμένη στρογγυλή κοιλιά. Σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ένα μικρό κοπάδι 4-6 από νεαρά ψάρια και να παρακολουθούμε την εξέλιξη τους. Με τον κερό απομακρύνουμε τα ψάρια που περισεύουν. Αν βέβαια κόβει το μάτι σου και μπορείς να ξεχωρίσεις στη γυάλα των pet shop τα θηλυκά τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Πάντως ακόμα και με ένα χαρεμάκι να περιμένεις κάποιες αψιμαχίες. Αν τυχόν έχεις γέννα τα πράγματα μπορεί να γίνουν και επικίνδυνα. Από το video δε βλέπω να έχεις φυτά μεγάλα και μέχρι την επιφάνεια που να εμποδίζουν την οπτική επαφή των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

. Από το video δε βλέπω να έχεις φυτά μεγάλα και μέχρι την επιφάνεια που να εμποδίζουν την οπτική επαφή των ψαριών.

Το ενυδρείο είναι σχετικά ''νέο''. Πριν λίγες ημέρες έκλεισε μήνα (με πολλές λάθος επιλογές ψαριών που τα περισσότερα έχουν φύγει) και δεν έχουν μεγαλώσει τα φυτά.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το ξαναπάω απο την αρχή αλλά ακόμα δεν ξέρω πως θα υλοποιήσω αυτό που έχω στο μυαλό μου !!!!! ή απλά δεν ξέρω τι θέλω ακόμα. Το κακό είναι ότι την δικιά μου άγνοια την πληρώνουν τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν κάπως συγκεκριμενοποιήσεις (ουφ, το έγραψα και σωστά) αυτό που έχεις κατά νου άνοιξε ένα θέμα στη σωστή κατηγορία και όλοι θα χαρουν να πουν τη γνώμη τους και να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν κάπως συγκεκριμενοποιήσεις (ουφ, το έγραψα και σωστά) αυτό που έχεις κατά νου άνοιξε ένα θέμα στη σωστή κατηγορία και όλοι θα χαρουν να πουν τη γνώμη τους και να σε βοηθήσουν.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω επίσης πως το ενυδρείο σου είναι κύβος και όχι μακρόστενο. Έτσι, παρά τα αρκετά λίτρα, τα ψάρια δεν έχουν την δυνατότητα να απομακρυνθούν το ένα από το άλλο και ο πιο αδύναμος να κρατήσει αποστάσεις ασφαλείας. Είναι και αυτό ένα θεματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω επίσης πως το ενυδρείο σου είναι κύβος και όχι μακρόστενο. Έτσι, παρά τα αρκετά λίτρα, τα ψάρια δεν έχουν την δυνατότητα να απομακρυνθούν το ένα από το άλλο και ο πιο αδύναμος να κρατήσει αποστάσεις ασφαλείας. Είναι και αυτό ένα θεματάκι...

Ισως ξεφύγαμε απο το θέμα αλλά λόγω κύβου θα μου πρότεινες να μείνω στα σκαλάρια που θέλουν ύψος? Πόσα θα μπορούσα να βάλω στα λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του μήκους, εγώ θα έλεγα ένα ζευγάρι. Αν αρχίσουν και τα "ζευγαρώματα" , γίνεται "χαμός". :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα κρατούσα το ζευγάρι που έχεις για να χαρώ και γέννες. Αν και ιδιαίτερα διαδεδομένα ψάρια, η σωστή τους διατήρηση δεν είναι απροβλημάτιστη. Είναι κιχλίδες και έχουν επιθετικό ταπεραμέντο φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε πως μου το κατάντησε το καημένο μου το pearl !!!!!! Μετά από αυτό τον έδιωξα τον τραμπούκο αλλά τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω, Του έχει φάει όλα τα πτερύγια. Δείχνει καλή διάθεση αλλά φοβισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες , καλές συνθήκες νερού και μπορείς να κάνεις μια θεραπεία με το melafix της api.

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες , καλές συνθήκες νερού και μπορείς να κάνεις μια θεραπεία με το melafix της api.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δυστυχώς θα πρέπει αν λείψω μερικές ημέρες και οποιαδήποτε φροντίδα είναι αδύνατη. Αν μείνει χωρίς αυτά που ανέφερες θα την βγάλει καθαρή? Θα υπάρξει πρόβλημα για τους υπόλοιπους κατοίκους?

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπόλοιπους κατοίκους δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το πρόβλημα το έχει ο τραυματισμένος. :)

Αν μπορείς, φρόντισέ τον όταν επιστρέψεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος. Ελπίζω να τον βρώ καλύτερα απο όσο τον αφήνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικο περλ. Ουτε αυτο μπορει να μεινει στο ενυδρειο σου! Μαλλον για να το πω καλυτερα ή αυτο θα μεινει ή τα σκαλαρια! Ελπιζω να μην χρειαστει να επαναληφθουν τα ιδια για να το αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο συνονόματος Sturm, δε θα πρέπει να βάζουμε τα gourami με επιθετικά και κυρίαρχα ψάρια, πόσο μάλλον που δεν βοηθάνε οι διαστάσεις του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το γκουραμάκι το πήρε ενας φίλος για να το κάνει καλά και να το κρατήσει. Τώρα το ενυδρείο έχει 4 αγγελόψαρα ,ένα πλέκο ,ένα royal pleco (photo) ,3 clown και 4 tiger barb. Μάλλον αυτά θα είναι τα επόμενα που πρέπει να φύγουν. Μπορώ να βάλω remirazi μαζί με τα αγγελόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις. Μια χαρα συνδιασμος. Αλλα και τα κλοουν και τα barb πρεπει να φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...