Jump to content

Fire Eel (Mastacembelus Erythrotaenia)


Force

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Έχει κανείς κάποια εμπειρία με το συγκεκριμένο ψάρι να με ενημερώσει, έχω διαβάσει αρκετά σε διάφορα΄forum και για το προφίλ του, αλλά εάν κάποιος έχει κάποια προσωπική εμπειρία θα με ενδιέφερε να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω καιρό να σας κάνω ένα update μιας και ο νέος μου φίλος έχει μεγαλώσει πλέον και έχει πάρει θάρος και βγαίνει έξω, ένα μικρό video την ώρα του φαγητού, απολαύστε τον

Τρώει πάντα και μόνο από το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Πρόσεχε μόνο τα όσκαρ μη σου κόψουν κανένα δάχτυλο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές! Τι το ταΐζεις στο video; Ποιο είναι το μήκος του και ποσά λίτρα είναι το ενυδρείο;

Μιας και από ότι κατάλαβα έχεις διαβάσει για το χέλι, δεν του στήνεις καρτέρι να του βγάλεις μερικές καλές φωτο - πόζες, να του γράψουμε και ένα προφίλ; :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τρώει μόνο γαιωσκόληκες προς το παρόν, θέλει 6 - 8 περίπου την ημέρα, ελπίζω να καταφέρω να του δώσω και ξηρά τροφή κάποια στιγμή, το έχω από μωρό (περίπου 20 εκατοστά) και το τάιζα στο στόμα, μέσα στο βράχο μήνες τώρα, μέχρι να μεγαλώσει, είναι κάνα δυό βδομάδες που έχει ζωηρέψει και βγαίνει έξω τώρα πρέπει να είναι γύρω στους 55-60 εκατοστά.

Δεν κυκλοφορεί την ημέρα παίρνει θάρος και βγαίνει όταν σβήσουν τα μεγάλα φώτα και μείνουν τα μικρά φώτα και αυτό διαρκεί 1 ώρα, μετά τα φώτα σβήνουν τελείως και εκεί δεν ξέρω τι γίνεται εάν βγαίνει γιατί δεν φαίνεται και πολύ καλά εάν κυκλοφορεί.

Το ενυδρείο είναι 350lt, αλλά μέχρι τις γιορτές και συντομότερα πιστεύω θα πάω στα 487 lt όσο με χωράει στο χώρο μου, σε μήκος δηλάδη 1,50 ενυδρείο τώρα είναι 1,20 αυτό.

Θα προσπαθήσω για φώτο αλλά μόνο με φαγητό μπορώ να το δελεάσω να βγεί

Όταν ήταν μικρό κρυβόταν μέσα στο χαλίκι στο ενυδρείο και μου διαλούσε τα φυτά, τώρα αυτή η συμπεριφορά έχει σταματήσει και απλά κρύβεται στον βράχο όλη την ημέρα

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από χτές έχουμε αναβαθμιστεί στα 487lt και πλέον έχει αλλάξει συμπεριφορά το fire eel με αποτέλεσμα να βγαίνει πιο συχνά έξω και να κυκλοφορεί,

Μία γενική εικόνα του νέου ενυδρείου και μερικές φωτογραφίες από το fire eel

2013-09-14191156_zpsdf069089.jpg

2013-09-15143641_zps770326bb.jpg

2013-09-15143643_zps6d8ec4ad.jpg

2013-09-15143630_zps4a294582.jpg

2013-09-15143906_zps1167c79f.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο!!!Και τα οσκαρ τέλεια!Να το χέρεσε το fire eel!!Δεν είναι επιθετικό??

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα πραγματα ωραιο στησιμο και ωραια ψαρια μπραβο!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο!!!Και τα οσκαρ τέλεια!Να το χέρεσε το fire eel!!Δεν είναι επιθετικό??

:)

Δεν είναι καθόλου επιθετικό, είναι από τα πιο ήσυχα ψάρια μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούνται τα OScar με κανένα μικρότερο ψάρι, έχουν τον δικό τους χώρο όλο το ενυδρείο :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούνται τα OScar με κανένα μικρότερο ψάρι, έχουν τον δικό τους χώρο όλο το ενυδρείο :sarcasm:

Θα έρθει η ώρα τους !!!

Να προσέξεις αν υπάρχουν τρύπες στο ενυδρείο να τις κλείσεις .... κινδυνεύει το χέλι να σου φύγει και είναι και από τα ποιο όμορφα !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακολουθώ τα Oscar καθημερινά και προς το παρόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τα άλλα ψάρια, τα Oscar είναι περίπου 25 εκατοστά τώρα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ψαρι οντως! Μεγεια και το καινουριο ενυδρειο! Οσον αφορα τα τιγρακια το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι πως συντομα θα γινουν τροφη! Προσεξε τα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω καιρό να σας ενημερώσω για το Fire eel

Αυτό είναι ένα σημερινό Video την ώρα του φαγητού, τώρα με τους 2 βράχους το έχουμε δίπορτο :D :D

έχουμε μεγαλώσει και παχύνει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

τον εχεις καλομαθημενο το μικρο!!!!!!!!! :bbq::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

μικρο!!!!!!!!!

Σπύρο 50 εκατοστά είναι μικρό?? :crazysmile:

Τέρας έχει γίνει!! :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Ωραίες στιγμές που δε ξεχνιούνται εύκολα!

Ιδιαίτερο ενυδρείο με διαφορετικά μεταξύ τους ψάρια, που όμως για κάποιο λόγο μου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Θοδωρή

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μιας και μου το ζητήσατε, ένα σημερινό Video την ώρα του φαγητού, μεγαλώσαμε πλέον αρκετά :D :D θηρίο είναι. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ζωντανό να το χαίρεσαι φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου το ζητήσατε, ένα σημερινό Video την ώρα του φαγητού, μεγαλώσαμε πλέον αρκετά :D :D θηρίο είναι. :D :D

Πανέμορφο!!!
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο οντως το χελι αλλα μαγκια θα ειναι να ταιζεις τον μικρο dovii στο στομα!Χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...