Jump to content

Παρουσιάσεις Guppies


panosdiver

Recommended Posts

Μετά από κάποια αναζήτηση στο site δεν βρήκα κάποιο ανάλλογο θέμα για τα μικρά μας γκαπάκια. Προσκαλώ λοιπόν τους γκαποεκτροφείς να παραθέσουμε φωτογραφίες των γκάπυ μας. Η πρότασή μου να είναι κοντινές φωτοφραφίες έτσι ώστε να μπορούμε να τα θαυμάσουμε. Επίσης μια περιγραφή που θα αναφέρει αν είναι αγορασμένα απο pet shop με κάποια συγκεκριμένη ονομασία ή ιδιωτικής αναπαραγωγής θα βοηθήσει εκείνους που το ψάχνουν με την επιλεκτικη αναπαραγωγή σαν εμενα. Μπορούμε λοιπόν να δημιουργήσουμε ενα θέμα όπου να υπάρχουν από τη μια πολλές φωτογραφίες με διάφορες παραλλαγές των μικρών μας φίλων αλλα και ανταλλαγή προσωπικής εμπειρίας μελετημένων και μη αναπαραγωγών... Για να δούμε τελικά τι υπάρχει στον ελληνικό γκαπόκοσμο?...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λοιπόν εγώ με 2 αρσενικά από την πρώτη μου γέννα πριν ένα χρόνο περίπου..

post-52184-0-71455000-1366980828_thumb.jpg

post-52184-0-12630000-1366980853_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γέννα αυτή (αν δεν ήταν γέννες γιατί δεν κράταγα τότε ιστορικό), ήρθε από μία πολύχρωμη θηλυκιά η οποία ήταν εγκυος από το pet shop. Έκανε καμια 30αρια αλλά τελικά μεγάλωσαν περίπου τα εικοσι. Σαν τον πρώτο ήταν 3 στα 20 ιδια. Σαν τον δευτερο 1 στα εικοσι. Λιγότερα θηλυκά από αρσενικά. Θα κοιτάξω να βάλω και άλλες φωτό της ίδιας γέννας-γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

3 ακόμα από την ίδια γεννιά.. Εμένα δε μου αρέσουν όπως τα πρώτα αλλά τα βάζω για να δούμε πόσο διαφορετικά είναι.. Ο τελευταίος ο μικρούλης τη στιγμή που εκπαιδεύει-τεντώνει το γονοπόδιό του..

post-52184-0-29831800-1366982615_thumb.jpg

post-52184-0-98804500-1366982620_thumb.jpg

post-52184-0-53514800-1366982626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μόνος μου τα γράφω, μόνος μου τα βλέπω? Για να δω λίγο κίνηση.. Παραχωρώ τη θέση μου στον-στους επόμενους και επιστρέφω και με τις επόμενες γεννιές..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ !!!! :bigemo_harabe_net-146: Μπράβο ρε φίλε, είναι υπέροχα τα ψαράκια σου, είχες άλλες γέννες μετά; ήταν εξίσου όμορφα;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Από ότι παρατήρησα η πρώτη γέννα είχε αρκετά καθαρόαιμα στοιχεία.. Η επόμενη έχει δώσει ανάμεικτα χαρακτηριστικά αλλά εμένα μου αρέσουν εξίσου πολύ. Θα ξεχωρήσοω αυτά που μου αρέσουν και θα προσπαθήσω να σταθεροποιήσω τα χαρακτηριστικά τους βάζοντάς τα με κάποια "άσπιλη θηλυκιά". Εδώ έχω τον αγαπημένο μου από τη δεύτερη γενιά. Κόκκινος δράκος με μωβ φιδίσιο σώμα:

post-52184-0-70239200-1366984953_thumb.jpg

post-52184-0-34473400-1366984957_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον δείχνει καλά η φωτό αλλά είναι τρομερός, με πιο έντονο το μωβ με σωστό φωτισμό.. Και πολύ κινητικός... Τις έχει τρελάνει τις θηλυκιές..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και ο άλλος δράκος μου με κιτρινο φιδίσιο χρώμα μόνο που ή η ουρά του θα έχει ατέλεια ή δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα..Στην δεύτερη πάει για την θηλυκιά... Η τέχνη δεν ξεχνιέται...

post-52184-0-73036400-1366985486_thumb.jpg

post-52184-0-24148400-1366985495_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε και κάτι διαφορετικό... Και στη δεύτερη φωτό ένας κίτρινος που πήρα πρόσφατα από pet shop να σταθεροποιήσω τα κίτρινα γονίδια σε ξεχωριστό θάλαμο-χώρισμα με κίτρινες θηλυκιές..

post-52184-0-68050500-1366986162_thumb.jpg

post-52184-0-68242900-1366986173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω μόνος μου θα ποστάρω? Που είναι τα γκαπάκια σας?

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες γενανε, ποσα κανουν και τι τα κανεις μετα;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γεννανε περιπου ανα 40 μερες. Εγω βρισκω περιπου 5 καθε φορα περιπου και τα απομονωνω σε δικο τους ενυδρειο μεχρι να μεγαλωσουν λιγο. Αλλα ξερω οτι μπορουν να γεννησουν και 30 (υπαρχει βιβλιογραφια). Δε μου γενανε πολλα γιατι ισως ειναι μικρες ακομα οι θηλυκες μου η δεν τις τρεφω πλουσια.τουλαχιστον δε μου ψοφανε οταν γενανε. Προς το παρων τα μεγαλώνω σε ενυδρεια και τα χωριζω ανα χρωματα.Καποια αρσενικα με τις θηλυκες καποια αρσενικα μονα τους για να μη στρεσαρωνται οι θηλυκες.Παντως η πρωτη θηλυκια που γεννησε ηταν πλουσια σε γονιδια αλλα ανανεωνω και απο πετ σοπ αν εχει κατι που μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω ομως συμετοχη στο θεμα και ανησυχω.Αντε να δουμε και αλλα γκαπακια..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα γκαπακια σου να τα χαιρεσαι.Και εγω γκαπυ εβαλα σε ενα ενυδρειο 60αρι 3 θυλικες οι δυο ειναι σε ενδιαφερουσα και περιμενω γεννες.Ερωτηση μιας και εσυ εχεις την εμπειρια,συνηθως ποτε γεννανε?Βραδυ?Και τα μικρα μπορουν να μεγαλοωσουν σε ενυδρειο με τα μεγαλα η θα τα φανε?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γινουμε πολλοί... Τάσο η αλήθεια είναι ότι παρότι έχω αφιερώσει πολλές ώρες να τα χαζεύω ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω τη στιγμή τις γέννας... Ίσως γεννάνε βράδυ αλλά μπορεί και νωρίς το πρωί. Αν υπάρχει ώρα γέννας η φύση ίσως να έχει "κανονίσει" να είναι βράδυ και τα μικρά θα προλάβουν να χωθούν κάπου για να μη φαγωθούν. Αλλά και από την άλλη δε ξέρω αν το ψαράκι τις νυχτερινές ώρες είναι σε διέγερση ζωτικών λειτουργιών.. Τι να πω δεν εχω διαβάσει και κάπου κάποια ανάλλογη αναφορά. Όσον αφορά αν θα τα φάνε για μενα παίζουν πολλά ρόλο. Διατροφή, πληθυσμός ανα λίτρα, συγκάτοικοι, αν το ενυδρείο είναι φυτεμένο αρκετά... Για τα λίτρα σου πιστεύω οτι για αρχή αν έχεις αρκετές κρυψώνες, σκούρο χαλίκι όπου κάθονται κάτω και δε πολυφαίνονται και μπόλικο κερατόφυλλο όπου μπορούν και εκεί να κρυφτούν αρκετά θα επιβιώσουν μεχρι να μεγαλώσουν λίγο που και πάλι θα τα κυνηγάνε λίγο αλλα δε θα τα τρώνε πια.Άυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι θηλυκές τα κυνηγάνε περισσότερο από τα αρσενικά. Αυτό ίσως γιατι τα αρσενικά έχουν συνέχεια αλού το μυαλό τους...

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/132/pict0477c.jpg/

http://s1105.photobucket.com/user/ahi68/media/CLIP0646_zps030f20b6.mp4.html?sort=3&o=1

έχω 8 μικρά γκάπυ από γέννα στις 25/03 αποτέλεσμα ζεύγους από μαγαζί πετ.

μεγαλώνουν καλά αλλά ανησυχώ, αν πρέπει να κάνω διαχωρισμό, τι λέτε εσείς !

pict0477c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γινουμε πολλοί... Τάσο η αλήθεια είναι ότι παρότι έχω αφιερώσει πολλές ώρες να τα χαζεύω ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω τη στιγμή τις γέννας... Ίσως γεννάνε βράδυ αλλά μπορεί και νωρίς το πρωί. Αν υπάρχει ώρα γέννας η φύση ίσως να έχει "κανονίσει" να είναι βράδυ και τα μικρά θα προλάβουν να χωθούν κάπου για να μη φαγωθούν. Αλλά και από την άλλη δε ξέρω αν το ψαράκι τις νυχτερινές ώρες είναι σε διέγερση ζωτικών λειτουργιών.. Τι να πω δεν εχω διαβάσει και κάπου κάποια ανάλλογη αναφορά. Όσον αφορά αν θα τα φάνε για μενα παίζουν πολλά ρόλο. Διατροφή, πληθυσμός ανα λίτρα, συγκάτοικοι, αν το ενυδρείο είναι φυτεμένο αρκετά... Για τα λίτρα σου πιστεύω οτι για αρχή αν έχεις αρκετές κρυψώνες, σκούρο χαλίκι όπου κάθονται κάτω και δε πολυφαίνονται και μπόλικο κερατόφυλλο όπου μπορούν και εκεί να κρυφτούν αρκετά θα επιβιώσουν μεχρι να μεγαλώσουν λίγο που και πάλι θα τα κυνηγάνε λίγο αλλα δε θα τα τρώνε πια.Άυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι θηλυκές τα κυνηγάνε περισσότερο από τα αρσενικά. Αυτό ίσως γιατι τα αρσενικά έχουν συνέχεια αλού το μυαλό τους...

Σε ευχαριστω για την απαντηση,φυτα εχω μερικα ψευτικα και μερικα κρατοφυλα(2-3 ριζες) σκοπος ειναι σιγα σιγα να αντικαταστισω τα ψευτικα με καρατοφυλο.Χαλικι εχω δυστηχως ασπρο,θα προσπαθισω να ανεβασω καμια φωτο αποψε η αυριο μεσημερι.

Εχω αλλη μια ερωτηση,υπαρχει περιπτωση να γεννανε σταδιακα?Δλδ 5 σημερα , 3 αυριο κ.ο.κ η μια και καλη οι γκαπινες απο μαυρη φουσκομενη κοιλια ξαφνικα ξεφουσκονουν?

Επισης οταν εχω αναμενο το φως η γκαπινα που δεν ειναι σε ενδιαφερουσα κυνιγαει τις αλλες δυο ξερεις για ποιον λογο?

Link to comment
Share on other sites

aka68 να χαιρεσαι τα μωρακια σου, ανοιχτοχρωμα τα βλεπω , ωραια να μας εδειχνες και τους γονεις.. Οσο για το αν θα πρεπει να τα χωρισεις για μενα επειδη ειναι ηδη ενος μηνα δε κινδυνευουν να φαγωθουν το μονο που δε ξερω αν μπορεις να ρυθμισεις το ταισμα αφου εχουν αλλες απαιτησεις απο οτι τα ενηλικα. Το σωστο για μενα ειναι να χωριζονται για να ταιζονται και πιο συχνα. Επισης καπου ειχα διαβασει οτι τατενηλικα εκρινουν καποιες ουσιες που καθυστερουν την αναπτυξη των μικρων. Δεν ξερω αν τελικα ισχυει

Link to comment
Share on other sites

τα ενηλικα αρσενικα ηθελα να γραψω

Link to comment
Share on other sites

Τασο για το χαλικι μπορει να ειναι οκ αν ειναι ανοιχτοχρωμα τα μωρα γιατι λειτουργει σαν καμουβλαζ το μονο οτι γενικα δε προτεινεται γιατι ειναι πολυ φωτεινο και στρεσαρει τα ψαρια.βεβαια με το καιρο πρασινιζει και ειναι οκ. Για τη γεννα σιγουρα ξεφουσκωνει αισθητα η κοιλια αλλα η γκαπινα παραμενει εγκυος για πολυ καιρο. Τωρα για το κηνυγιτο μου εχει τυχει και μενα συνηθως οταν τα ψαρακια ειναι λιγα 2 με 4 η 5. Νομιζω για σωστες ισορροπιες χρειαζεται να ειναι πανω απο 6. Οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα σε σωστα λιτρα παντα

Link to comment
Share on other sites

Α και εννοειται πως περιμενουμε φωτο

Link to comment
Share on other sites

aka68 να χαιρεσαι τα μωρακια σου, ανοιχτοχρωμα τα βλεπω , ωραια να μας εδειχνες και τους γονεις.. Οσο για το αν θα πρεπει να τα χωρισεις για μενα επειδη ειναι ηδη ενος μηνα δε κινδυνευουν να φαγωθουν το μονο που δε ξερω αν μπορεις να ρυθμισεις το ταισμα αφου εχουν αλλες απαιτησεις απο οτι τα ενηλικα. Το σωστο για μενα ειναι να χωριζονται για να ταιζονται και πιο συχνα. Επισης καπου ειχα διαβασει οτι τατενηλικα εκρινουν καποιες ουσιες που καθυστερουν την αναπτυξη των μικρων. Δεν ξερω αν τελικα ισχυει

Το ζεύγος φαίνεται στο βίντεο μου, η θηλυκιά είναι αρκετούς μήνες μεγαλύτερη, το αρσενικό είναι κίτρινο "γερμανικό"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...