Jump to content

Τι Δε Πάει Καλά Με Το Τάϊσμα;


Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα εχω ενα ενυδρείο 140 λίτρων καθαρά. Λειτουργεί απο πέρσι τον Μάιο ενα χρονο τώρα. Αυτό που με προβληματίζει συνεχώς είναι οτι παρόλο που ταιζω βυθιζομενες τροφές μετά το φαΐ πηγαίνουν συνεχώς στην επιφάνεια και καταπινουν αέρα με αποτέλεσμα στα περιττώματα τους να έχουν φυσαλιδες με αέρα, και ενα απο τα χρυσοψαρα νομίζω οτι εχει συμπτώματα ασθένειας νυκτικης κυστης. Τι μπορεί να φταίει η τροφή; αφού η ποιότητα του νερού είναι σωστή με σωστές μετρήσεις και αλλαγές νερού και οτι άλλο χρειαζετε για ενα σωστό περιβάλλον. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά .

Link to comment
Share on other sites

το οτι πανε στην επιφανεια μπορει απλα να ειναι ελλειψη οξυγονωσης του νερου του ενυδρειου ....αλλα υπαρχει φορμα που συμπληρωνεις ετσι λιγα πραγματα μπορουμε να πουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συμπλήρωσε σε παρακαλώ τη φόρμα για να μπορέσουμε να έχουμε καλύτερη άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την φόρμα για να δούμε εξοπλισμό ρουτίνες κτλ

Αναταραξη κάνει το φίλτρο σου στην επιφάνεια? Έχεις αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

Μην ριχνεις βυθιζομενη τροφη,ριχνε flakes μουλιασμενα σε νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τρία χρυσοψαρα που μετά το τάϊσμα κυκλοφορούν συνεχώς στην επιφάνεια καταπινοντας αέρα το ενα απο αυτά μέχρι να ενεργηθει δε μπορεί να κατέβει κάτω επιπλέει σαν να εχει ασθενεια νυκτικης κύστης την άλλη μέρα ολα οκ μέχρι να ξαναφανε

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:140

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικό sun sun HW-303 15lt 2 καλάθια γεμάτα με siporax και ενα με σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβάκι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρονο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 χρυσοψαρα ranchu calico, black moor, oranda red cup

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής,

αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή νερού 45λιτρα 30% περιπου με αποχλωριομενο νερό κάθε εβδομάδα, τάϊσμα 2 φορές την ημέρα με βυθιζομενες τροφές, φρέσκα ζεματισμενα λαχανικά, νηστεία μια μέρα και αρακα την επόμενη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:6

- GH:>7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10-15

- Θερμοκρασία:23

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3 ΝΗ4

-Strips:GH, PH, KH

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: oranda red cup

- Ιστορικό Ψαριού: Υπάρχει στο ενυδρείο απο πέρυσι το Μάιο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα,

χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή,

κινητικότητα κλπ):είναι πολύ ζωηρό, τρώει λαιμαργα και με όρεξη αλλα στη χωνεψη βρίσκεται συνεχώς στην επιφάνεια περιττώματα χοντρά μαύρα πράσινα ανάλογα το φαΐ αλλα περιέχουν φυσαλιδες αερα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού

ή ενυδρείου:δεν εχει παρατηρηθεί

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει

ακολουθηθεί έως τώρα)μονο νηστεια και αρακα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: δεν εχει χρησιμοποιηθεί

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Επίσης υπάρχει καλή αναταραξη νερού απο το φίλτρο και αεραντλια φοβούμενος για την μη οξυγόνωση του νερού

Υ.Σ συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα εχω προβλημα με το PC και μπαίνω με το κινητό σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Μην ριχνεις βυθιζομενη τροφη,ριχνε flakes μουλιασμενα σε νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Flakes μουλιασμενα έριχνα μέχρι τώρα Σταύρο αλλα είπα να το αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την φόρμα για να δούμε εξοπλισμό ρουτίνες κτλ

Αναταραξη κάνει το φίλτρο σου στην επιφάνεια? Έχεις αεραντλια?

ναι εχω αεραντλια αν και μπήκε για υποψία έλλειψης οξυγόνου αφού και η αναταραξη της εξόδου του φίλτρου ειναι πολύ καλή
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω upload απο το κινητό αλλα απο οτι βλέπω δεν εχει κάποιο εξωτερικό σημάδι φούσκωμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δε ταΐζω και αύριο που ταΐζω με αρακα ολα φαινονται φυσιολογικά και τα 3 ψάρια κινουντε στη μέση του νερού και στον πάτο ψάχνοντας για φαΐ στα χαλικια και να πεις οτι δεν ταιζω ποικιλία και φυτικες ίνες;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βλέπω το oranda να κάθεται στο βυθό ακίνητο μάλιστα λέω απο την επιφάνεια στο άλλο άκρο τάϊσμα με κολοσσιαίο και σφαίρα έφαγε και δε ξανακαθησε τι γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Τάϊσμα με κολοκυθακι το κολοσσιαίο ηταν αυτόματη διόρθωση του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aqualimit1, χωρίς να μπορώ να εντοπίσω την πηγή του προβλήματος σου, αναρωτιέμα σχετικά με την ρουτίνα των ταϊσμάτων σου.

Ταίζεις αρκετή πρασινάδα, κολοκυθάκια, αρακά και μάλιστα μετά απο νηστεία μια ημέρας κάθε εβδομάδα.

Που σε βοηθάει αυτό? Γιατι κάθε εβδομάδα?

Μήπως να τάιζες κανονική τροφή μετά την νηστεία, ώστε να πάρουν τα ψάρια σου όλα τα απαραίτητα στοιχεία?

Αναφέρεις πως υπάρχουν φυσαλίες μέσα στα περιτώματα των ψαριών. Μήπως απλά δεν είναι συνεχεί λόγω μη αρκετής τροφής?

Δες το λίγο μήπως σε βοηθήσεις να βρεις τι συμβαίνει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το Oranda τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Περιφέρεται ζωηρό αλλα που και που την αραζει αλλα με τεντωμενα τα πτερύγια τη πρασιναδα άρχισα να την αυξανω αφού είδα καλα σημάδια

Link to comment
Share on other sites

Απο τις μετρησεις μου υπαρχει κατι περιεργο

Υ.Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις φαίνονται καλές. Εάν έχεις και αεραντλία και καλή ανατάραξη από το φίλτρο τότε δύσκολο να συμπεριφέρονται έτσι λόγω έλλειψης οξυγόνου. Αυτή την συμπεριφορά την έχεις παρατηρήσει με κάποια συγκεκριμένη τροφή ή γενικά με όσες τους δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά, διαφορά βλέπω οταν ταΐζω λαχανικά εχω πειραματιστει πολύ με τις τροφές

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το οραντα αφού φάνηκε οτι δε την παλεύει μιας και γύρισε Τούμπα στην επιφάνεια και απλως το παρασερνε το φιλτρο, υπεστει μια ύστατη ταλαιπωρία αλάτι σε δόση 3% και μπάνιο 1 λεπτό κατόπιν μπάνιο σε διαλυμα 1,5% για ακόμα ενα λεπτό και μετά πίσω στη λεκάνη νοσοκομείο που δουλεύει με φίλτρο στρωμενο και φουλ οξυγόνο, παιδιά το θαύμα έγινε με πήρε η γυναίκα μου στη δουλειά και μου είπε οτι ξαναζωντανεψε τσιμπολογαει το φιλτρακι το καλώδιο κλπ της είπα να ρίξει κάνα 2 flakes μουλιασμενα με fishtamin και τα κατασπαραξε και το καλό είναι οτι δεν ανεβαίνει πάνω γυρίζει κάτω και τσιμπολογαει σαν τρελό

Η εν λογο θεραπεια γραφει για αλλες 2 φορες(μερες) να υπενθυμισω οτι στο δοχειο νοσοκομειο υπαρχει αλατοτητα 1% απο εδω και περα υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...