Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Είπα κι εγω να δοκιμάσω την τύχη μου στα led! Εχω παραγγείλει ήδη 10 αλουμινοβεργες τύπου Π μήκους 65χ2,5 οι οποίες θα εφάπτονται μεταξύ τους με αλουμινοβιδες. Ετσι θα εχω ενα πλατω 60 μήκος χ 25 πλάτος να βάλω όσα led μου καπνίσει! Κι εδω έρχεστε εσείς ναού πείτε βασικά ΠΟΣΑ και ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ led να προτιμησω! 76 vs 92! Τη βάση την έκανα 60 ενώ το ενυδρείο εχει μήκος 90. Θα χω πρόβλημα; Νομίζω με 80ρηδες φακούς θα βγάζει μάτι ε;!

Link to comment
Share on other sites

Το θελεις με ανατολη/δυση;; Στα 220λ εισαι ειπαμε; Απο που θα τα παρεις τα λεντ;; Τι φωτιστηκο εχεις τωρα;;

Πολλες ερωτησεις, απλα να υπαρχει πληρης αναφορα στο τωρα για να δουμε ολοι το καλητερο που μπορεις να κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καποια λεντ ειναι ηδη στους 120....

Αϊ καλα, το εχουμε ξανασυζητησει, τωρρα το ειδα.... Σορυ!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Φακους οπωσδηποτε Βαλεντινε γιατι θα χασει πολυ οπτικα το τελικο αποτελεσμα.Στα 220 λιτρα,μια χαρα σε καλυπτει και το πακετο με τα 76 λεντ.Λευκα θα σου ελεγα σιγουρα της Bridgelux γιατι τα cree που φερνουν εδω στο Ελλαδα δεν πιανουν τα 10000κ και θα σου βγει πιο κιτρινοπο το αποτελεσμα.Εκτος και αν ψαξεις cree απο εξω...Θα σου ελεγα επισης να επιλεξεις και καποια χρωματιστα για να παρεις καλυτερο φασμα και οπτικο αποτελεσμα.Για UV να βαλεις τα Exotic Hyper Violet LED - 430nm που εχουν πολυ καλο φασμα και ειναι θετικα, μιας και εχει παρατηρηθει πως ο ακτινικος φωτισμος κατω των 400nm και η συνεχης εκθεση σε αυτον προκαλει φωτοαναστολη στα κοραλια.Καλα κολληματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φακους οπωσδηποτε Βαλεντινε γιατι θα χασει πολυ οπτικα το τελικο αποτελεσμα.Στα 220 λιτρα,μια χαρα σε καλυπτει και το πακετο με τα 76 λεντ.Λευκα θα σου ελεγα σιγουρα της Bridgelux γιατι τα cree που φερνουν εδω στο Ελλαδα δεν πιανουν τα 10000κ και θα σου βγει πιο κιτρινοπο το αποτελεσμα.Εκτος και αν ψαξεις cree απο εξω...Θα σου ελεγα επισης να επιλεξεις και καποια χρωματιστα για να παρεις καλυτερο φασμα και οπτικο αποτελεσμα.Για UV να βαλεις τα Exotic Hyper Violet LED - 430nm που εχουν πολυ καλο φασμα και ειναι θετικα, μιας και εχει παρατηρηθει πως ο ακτινικος φωτισμος κατω των 400nm και η συνεχης εκθεση σε αυτον προκαλει φωτοαναστολη στα κοραλια.Καλα κολληματα :thumbsu:

:bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow:

Κρυσταλλινε το μεγαλειο σου τελειωμο δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βαλεντίνε.

Καταρχήν συγχαρητήρια για το υπέροχο ενυδρείο σου.

Πες μου σε παρακαλώ:Εχεις 2 κλοουνάκια(αν δεν κάνω λάθος διότι αρχάριος ,percula)καθώς και ένα ασπρόμαυρο.

Το ασπρόμαυρο είναι occelaris black? Είναι σε πλήρη ενηλικίωση?

Αν ναι, έχεις πρόβληματα επιθετικότητας με τα άλλα δύο κλοουν?Έκανες ταυτόχρονα την εισαγωγή κ των τριών?Απλά επειδή εχω διαβάσει κ πρόσφατα συμβουλεύτηκα και άλλα παιδιά από το φορουμ σχετικά με την συμβίωση διαφορετικών κλοουν και βλέπω πως υπάρχει κάποια επιφυλακτικότητα.

Θα ήθελα παρακαλώ την εμπειρία σου.Συγχώρεσε με για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι ακόμη στο αρχικό στάδιο του πολύ πολύ πολύ διαβάσματος :P και θέλω να είναι τα πάντα μελετημένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά,Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνε, ερχομενος να συμφωνησω σε αυτο που γραφει ο Σταθης για τα bridgelux , o Κινέζος σε λευκα και μπλε , μου εστειλε μεχρι και τα spare bridgelux . Σε ολα τα αλλα κοκκινα, πρασινα, violet , όπως και στα UV , ηταν cree.

Link to comment
Share on other sites

Το θελεις με ανατολη/δυση;; Στα 220λ εισαι ειπαμε; Απο που θα τα παρεις τα λεντ;; Τι φωτιστηκο εχεις τωρα;;

Πολλες ερωτησεις, απλα να υπαρχει πληρης αναφορα στο τωρα για να δουμε ολοι το καλητερο που μπορεις να κανεις :)

Θα το ηθελα με controller ανατολης δύσης, να ανοιγουν σταδιακα και να κλεινουν σταδιακά, αλλά αυξάνεται το κόστος. Εχω μια απορια...σε αυτη την περιπτωση που βαζει καποιος κοντρολερ, ολα τα λεντ ειναι πανω σε εναν οδηγο? Η παλι βαζω 3 οδηγους (αναλογα) οι οποιοι αναβουν ολα τα λεντ ταυτοχρονα και ο κοντρολερ κανει την προσομοιωση?

Τα λεντ μαλλον θα τα παρω απο τον κινεζο, γιατι κι ο ελληνας απο τον κινεζο αγοραζει..εκτος κι αν βρω καποια καλη πηγη..

Τα φωτιστικα που εχω τωρα ειναι 3 απο 2xΤ5 39W. Συνολο 6 λαμπες και 234W.

Φιλε Βαλεντίνε.

Καταρχήν συγχαρητήρια για το υπέροχο ενυδρείο σου.

Πες μου σε παρακαλώ:Εχεις 2 κλοουνάκια(αν δεν κάνω λάθος διότι αρχάριος ,percula)καθώς και ένα ασπρόμαυρο.

Το ασπρόμαυρο είναι occelaris black? Είναι σε πλήρη ενηλικίωση?

Αν ναι, έχεις πρόβληματα επιθετικότητας με τα άλλα δύο κλοουν?Έκανες ταυτόχρονα την εισαγωγή κ των τριών?Απλά επειδή εχω διαβάσει κ πρόσφατα συμβουλεύτηκα και άλλα παιδιά από το φορουμ σχετικά με την συμβίωση διαφορετικών κλοουν και βλέπω πως υπάρχει κάποια επιφυλακτικότητα.

Θα ήθελα παρακαλώ την εμπειρία σου.Συγχώρεσε με για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι ακόμη στο αρχικό στάδιο του πολύ πολύ πολύ διαβάσματος :P και θέλω να είναι τα πάντα μελετημένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά,Νίκος

Φιλε Νικο,

Τα clown ειναι Occelaris και ειναι ζευγαρι πολλα χρονια τωρα. Τα εβαλα πρωτα στο παλιο παλιο ενυδρειο που ειχα. Μετα απο ενα εξαμηνο εβαλα το μαυρο το οποιο ανηκει στην κατηγορια Polymnus. Αρχικα οταν μπηκε εκανε τον μαγκα, αλλα για κανα 4ημερο μονο...δεν μπορεσε να σταθει εμποδιο στον ερωτα που ηδη ειχε ξεκινησει μεταξυ των αλλων 2...

Αλλα αποψη μου, ποτε δεν κανεις ταυτοχρονες εισαγωγες ψαριων... Αντε 2 το πολύ! Κι αυτα οχι σε συγκρουομενα ειδη... Να βαλεις ενα χαρεμακι απο cromis ειναι οκ! Επισης αν θελεις να βαλεις 2 clown διαλεξε το ενα να ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το αλλο, ωστε να μην "παλεψουν" για το ποιο θα γινει θηλυκο και ποιο αρσενικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμη εχω καταλαβει οτι ο κοντρολερ μπαινει αναμεσα στον οδηγο-ους και στα λεντ, τωρα πως συνδεονται και τα σχετικα θελει διαβασμα ή καποιον που το κατεχει το θεμα και το εχει φτιαξει, παντως το συγουρο ειναι να ειναι dimable τα λεντ και νομιζω και οι οδηγοι!

Θα προτινα να φτασεις τα μισα βατ τουλαχισον απ τις Τ5 που εχεις τωρα και καλο θα ηταν και λιγο παραπανω, για να δουλευουν λιγοτερο τα λεντ και εαν θελεις λιγο παραπανω να το εχεις....

Τωρα απο τυπους δεν ξερω να σου πω γιατι εγω περνω υδριβια για τα μεχρι τωρα project μου.... Οταν με το καλο κανω το επομενο θα παω σε 3βατα και χρωματιστα, παντως εφοσον το κανεις τωρα κοιτα να βαλεις και χρωματα....

Αυτα, εαν στην πορειαβμαθω ή παρατηρισω κατι θα στο πω, αν και επανω βλεπω πολλους led jentai :)

Link to comment
Share on other sites

Φακους οπωσδηποτε Βαλεντινε γιατι θα χασει πολυ οπτικα το τελικο αποτελεσμα.Στα 220 λιτρα,μια χαρα σε καλυπτει και το πακετο με τα 76 λεντ.Λευκα θα σου ελεγα σιγουρα της Bridgelux γιατι τα cree που φερνουν εδω στο Ελλαδα δεν πιανουν τα 10000κ και θα σου βγει πιο κιτρινοπο το αποτελεσμα.Εκτος και αν ψαξεις cree απο εξω...Θα σου ελεγα επισης να επιλεξεις και καποια χρωματιστα για να παρεις καλυτερο φασμα και οπτικο αποτελεσμα.Για UV να βαλεις τα Exotic Hyper Violet LED - 430nm που εχουν πολυ καλο φασμα και ειναι θετικα, μιας και εχει παρατηρηθει πως ο ακτινικος φωτισμος κατω των 400nm και η συνεχης εκθεση σε αυτον προκαλει φωτοαναστολη στα κοραλια.Καλα κολληματα :thumbsu:

Καλησπερα Crystal!

Φακους τι θα ηταν καλυτερο? δεδομενου οτι το ενυδρειο εχει μηκος 90cm και το φωτιστικο θα ειναι 60-70cm...80ρηδες ελεγα...

Πριν καιρο ειχα παρει μια βοηθεια απο εναν φιλο με μεγαλη εμπειρια στα led και μου προτεινε τα εξης

x4 420nm Actinic Violet LED

x2 το παρακατω Bridgelux LED 3W Pink

x15 Bridgelux LED 3W Royal Blue

x15 Bridgelux LED 3W white 10000K

x2 red

x2 RB

αλλα αυτα δεν ειναι 76!

Μπορεις να προτεινεις και ποσα απο καθε χρωμα?

απο τοτε ισως καποια πραγματα να αλλαξαν, οπως λες για τα uv να εινια στα 430nm τα οποια και θα επιλεξω εννοειται αφου μου τα προτείνεις!

Επισης... grigoros!!! Που εισαι? Απαιτω να συμβαλεις!!! ;PPPPP

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμη εχω καταλαβει οτι ο κοντρολερ μπαινει αναμεσα στον οδηγο-ους και στα λεντ, τωρα πως συνδεονται και τα σχετικα θελει διαβασμα ή καποιον που το κατεχει το θεμα και το εχει φτιαξει, παντως το συγουρο ειναι να ειναι dimable τα λεντ και νομιζω και οι οδηγοι!

Θα προτινα να φτασεις τα μισα βατ τουλαχισον απ τις Τ5 που εχεις τωρα και καλο θα ηταν και λιγο παραπανω, για να δουλευουν λιγοτερο τα λεντ και εαν θελεις λιγο παραπανω να το εχεις....

Τωρα απο τυπους δεν ξερω να σου πω γιατι εγω περνω υδριβια για τα μεχρι τωρα project μου.... Οταν με το καλο κανω το επομενο θα παω σε 3βατα και χρωματιστα, παντως εφοσον το κανεις τωρα κοιτα να βαλεις και χρωματα....

Αυτα, εαν στην πορειαβμαθω ή παρατηρισω κατι θα στο πω, αν και επανω βλεπω πολλους led jentai :)

Καθε αποψη ειναι σεβαστη και αποδεκτη φιλαρακο! Σιγουρα θα φτασω κατα πολύ τα τωρινα watt αλλά και λιγη οικονομια δεν θα με βλάψει! θα ηθελα να τα δουλευω στα 55-70% για να αντεξουν καιρο οπως λες κι εσυ σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα 70-90%....

Ειναι ευκολα στην αλλαγη του(που λεει ο λογος) εαν καποιο καει και μακαρι να εισαι και ειμαστε καλα μεχρι αυτο να συμβει...

Προτινω 140βατ συλονο, για στα λεντ ειναι καπου στα διπλα απ οτι στις Τ5, εγω εχω 50 στα 120λ και θελω αλλα 20 με χρωματα...λιγο πανω απ τα κανονικα βατ που θα επρεπε να ειμαι.... Δεν εχω θεμα με το τωρα, απλα να πιασω ολο το φασμα θελω.... Εε με τρωει και η τσεπη εδω που τα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε αυτο που σου προτεινω ειναι το εξης και αν μπορεις ολα σε δικο τους τροφοδοτικο: white 24 led

Royal Blue 34 led

Cyan 6 led

RED 4 led

Pink 4 led

Ultra Viole 6 led

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε αυτο που σου προτεινω ειναι το εξης και αν μπορεις ολα σε δικο τους τροφοφοτικο: white 24 led

Royal Blue 34 led

Cyan 6 led

RED 4 led

Pink 4 led

Ultra Viole 6 led

Μια τετοια αναλογια ειχα στο μυαλο μου...!

Οταν λες ολα σε δικο τους τροφοδοτικο?

6 drivers? κι αν ναι τεκμηριωσε... (μαλλον για να δυναμωνω/αυξομειωνω ενταση σε ο,τι μου αρεσει θα πεις...?)

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσω τα RED και τα Pink που μπορεις να τα δωσεις και μαζι,τα αλλα καλο θα ηταν να τα δινεις μονα τους για να επιτυχεις την οσο το δυνατον καλυτερη ανατολη και δυση.Τα κοκκινα για παραδειγμα δεν χρειαζεται να τα αναβεις απο το πρωι και το Royal Blue - Ultra Viole,αν τα δεις μονα τους θα χασεις την μπαλα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε!

Εκανα μια σουμα με την παραπανω συσταση σε leds και με 6 drivers (3 δινει το πακετο) και 3 εξτρα..με 80ρηδες φακους ολα μεσα ξυδια μυδια

Ελλαδα vs China

356 Euro vs 250 Euro

Κοντρολερ δεν με παιρνει να βαλω...κι αν βαλω δεν θα βαλω 6 drivers αλλα 3...τι ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν ειναι να βαλεις κοντρολερ μην βαλεις το κινεζικο.Πηγαινε σε αυτον http://code.google.c...ium-controller/ που ειναι περιπου στα ιδια χρηματα και κανει παπαδες.Οτι κανεις καντο αργα και σωστα.Παρε πρωτα τα λεντ και τα τροφοδοτικα δουλεψε τα με τα ντιμερακια τους και στην συνεχεια οταν εισαι ετοιμος ολοκληρωσε το.Εγω καπως ετσι πηγαινω με το δικο μου παντως :kfu:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα αν εβαζα κοντρολερ μηπως δεν χρειαζονταν 6 drivers αφου θα αναβαν ολα μαζι απο το 0% και θα εφταναν στο 100% σε 4-5 ωρες... Ισως δεν εχω καταλαβει στο 100% πως δουλευει ο κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα αν εβαζα κοντρολερ μηπως δεν χρειαζονταν 6 drivers αφου θα αναβαν ολα μαζι απο το 0% και θα εφταναν στο 100% σε 4-5 ωρες... Ισως δεν εχω καταλαβει στο 100% πως δουλευει ο κοντρολερ

Nαι ισχυει αυτο που λες.Φιλος που εκανε εχει τεσσερα ξεχωριστα χρωματα με ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

ειδαλλως θα εχω 6 drivers...δλδ 6 χρονοδιακοπτες να αναβει ανα μισαωρο, ετσι?

Τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

ειδαλλως θα εχω 6 drivers...δλδ 6 χρονοδιακοπτες να αναβει ανα μισαωρο, ετσι?

Τι προτεινεις?

Κοιτα για να μην φαινομαι και ξερολας,μιας και ηλεκτρονικος δεν ειμαι μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο του φιλου να του κανεις οσες ερωτησεις θελεις πανω σε αυτο.Για τους χρωματισμους των led και το τι θα σου βγαλουν στο ενυδρειο σου μπορω να σου μιλαω για ωρες μιας και εχω αναψει πολλα και εχω καψει αλλα τοσα... :money:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...