Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Μήπως έχει κανεις παγίδα για να πιασω τον scopas? να μην αγοραζω απο Κινα γιατι απο ελλαδα δεν βρηκα τιποτα?

Κατι τετοιο βρηκα απο κινα

http://www.fish-street.com/image_show.php?item_id=303&type=super&vc=b34b934fb079f2228382a1b725a26256

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. ..δεν χρειάζεται παγίδα. .απο ότι κατάλαβα σκύλος ο σκοπας....βάλε την αποχή μεσα αφησε την λιγη ώρα. .ρίξε λίγο τροφή και μόλις βγει... τον επιασες...α!!..Αυτά τα δυνατά ψάρια δεν τα βγάζουμε απο το ενυδρείο μας. ..το ενυδρείο σου είναι μικρούλι γι αυτό γίνονται αυτες οι μάχες. .γι μένα δεν έπρεπε να βάλεις την πεταλούδα στην γεννηστρα...Αυτό την σκοτωσε....αν την άφηνες και υποτίθεται ότι ηταν καλη πεταλούδα που έτρωγε,θα την εριχνε λιγο ξύλο ο σκοπας και μετά θα την παρατουσε...οταν εγω πήρα μια chaetodon ulietensis δεν ξέρεις τι ξύλο έφαγε απο τον λευκοστερο..την κυνήγησε καμιά εβδομάδα 10 μέρες μετά την παρατησε..και τώρα είναι μια χαρά. ..Πάντως αν τον πουλήσεις τον σκοπας τον θελω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβάμαι φίλε Κώστα ότι εχεις δίκιο για την γεννήστρα, αλλα την κράτησα 3 μέρες εκει μεσα γιατί έτρωγε και λέω θα την αφήσω μόλις στρώσει η ουρά της... Αλλα δεν άντεξε... Έτρωγε κατεψυγμενη τροφή κ ειχε σημάδια βελτίωσης! Κρίμα...πάντως ο scopas τον chelmon rostratus τον παραμέλησε απο την πρώτη μερα κιόλας! Αν τον πιάσω στον στέλνω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για βοηθηστε λιγο εδω...σαν βακτηριακη μολυνση μου φαινεται... Μολισ το ειδα...το ματι φαινεται θολο και εχει πεταχτει λιγακι εξω... Εχει βγαλει και λιγακι ick...αλλα κολυμπαει κανονικοτατα και η ορεξη του ειναι μεγαλη για φαγητο...Μουσκεψα τροφη με σκορδοζουμο και βιταμινη Sera Fishtamine...


2E3EF068-DA24-4218-A0DF-118C5A03CD6F_zps


2D756894-26A8-41F0-B486-34020A0061E7_zps

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον πρεπει να τον πιασω...πραγμα πολυ δυσκολο χωρις παγιδα για ακομα μια φορα... Φαρμακο δεν βαζω...θα ετοιμασω αλλαγη νερου αυριο και θα κανω και μια την κυριακη-δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

αν και για βακτηριακες μολυνσεις το μπανιο δεν θα βοηθισει νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και απο στιγμιαιο στρες Βαλε.Αφου τρωει,δωσε λιγο χρονο και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισως χτυπηθηκε και με τον Scopas που πεσανε κατι φαπες εδω και 3 μερες, και να μολυνθηκε μετα...

Για αλλαγη νερου Στρατο τι λες? Θα βοηθησει η θα στρεσαρει παραπανω το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

1.ειδικά στην εξωφθαλμιαση δεν μπορούμε να ξέρουμε με ακρίβεια απο που προέρχεται2.προοσπαθησε,μαθε να πιάνεις τα ψάρια. .ασε τις παγίδες. .τζάμπα λεφτά που μπορεί να μην είναι και αποτελεσματικες...εγω για να πιασω συγκεκριμένα το blue tank δυσκολευτικα έβγαλα πέτρες αλλά το έπιασα,τον έκανα μπάνιο και την άλλη μέρα είχε συνέλθει ιδη...3.το μπάνιο είναι σωτηριο ιδικα αν πετύχεις την ασθένεια στην αρχή και αν το ψάρι είναι δυνατό..ξέρεις ποσα ψάρια έχω κάνει μπάνιο. .(με γλυκό νερό ενυδρείου).άμα θέλεις αφησε το μια ή δύο μέρες και αποφάσισε. ..

Link to comment
Share on other sites

Ισως χτυπηθηκε και με τον Scopas που πεσανε κατι φαπες εδω και 3 μερες, και να μολυνθηκε μετα...

Για αλλαγη νερου Στρατο τι λες? Θα βοηθησει η θα στρεσαρει παραπανω το ψαρι?

Οι αλλαγες νερου Βαλε μονο καλο κανουν στους οργανισμους του ενυδρειου μας.Ασε ομως μια δυο μερες ρε φιλε να δεις,και μετα.

Ειναι πολυ πιθανο οπως σου ειπα να οφειλεται σε στρες και απο αυριο κιολας να δεις αισθητη βελτιωση :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσεχω να δω την εξαπλωση της ασθενειας και θα ταιζω με τροφη βουτηγμενη σε σκορδο μαζι με λιγη σπιρουλινα...και βλεπουμε...Τρομαξα οταν το ειδα... εχασα την πεταλουδα τις προαλλες δεν μπορω να χασω κι αυτον....

Σας ευχαριστω ολους που δειχνετε τοσο ενδιαφερον ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες νερου Βαλε μονο καλο κανουν στους οργανισμους του ενυδρειου μας.Ασε ομως μια δυο μερες ρε φιλε να δεις,και μετα.

Ειναι πολυ πιθανο οπως σου ειπα να οφειλεται σε στρες και απο αυριο κιολας να δεις αισθητη βελτιωση :)

Εχεις δικιο.... αλλα λογω δουλειας δεν πολυπαρακολουθω το ενυδρειο και δεν ξερω αν ειναι σημερινο η χθεσινο η προχθεσινο το χτυπημα...γιαυτο αγχωθηκα ξαφνικα και σας ξεσηκωσα ολους ( ;) ) να μου πειτε περι τινος προκειται και τι θα ηταν καλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

αυτος δε χάνεται. .είναι απο τα πιο σκληρά ψάρια(λογο αναπαραγωγης σε ενυδρεία. ..παλιοτερα, πριν την αναπαραγωγη σε ενυδρεια ηταν ευαισθητο)και ένα απο τα αγαπημένα μου. .είναι σκυλί αυτό το ψάρι. .αφήσε τον λίγο κανε και καμιά αλλαγή και βλέπεις. .Πάντως δεν πρέπει να είναι από το νερό σου,γιατί θα ήταν το τελευταίο ψάρι ή ζωντανο του ενυδρείου σου που θα παρουσίαζε σύμπτωμα κακου νερού. ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο οπως σου ειπα να οφειλεται σε στρες και απο αυριο κιολας να δεις αισθητη βελτιωση :)

….και γω αυτό πιστεύω πως είναι! τα blue tang το παθαίνουν εύκολα! θα μπορούσε να είναι και από τοξικά κάποιου κοραλλιού που απελευθερώθηκαν στο νερό για οποιοδήποτε λόγο. Άστο μερικές μέρες και είμαι σίγουρος πως θα γίνει καλά από μόνο του! και όπως είπε και ο Στράτος η αλλαγή μόνο καλό μπορεί να κάνει!

Link to comment
Share on other sites

μανα μανα τουτου ρουρουρου........μανα μανα τουτου ρουρου.......

Σας ευχαριστω ολους...ψιλο ησυχασα...

Συνεχιζω να ταιζω σκορδο και σπιρουλινα και αλλαγη σε κανα 3-4ημερο να δω πως πηγαινει το ματι και εδω ειμαστε...

Να στε καλα ολοι σας ρε!! Αποικο εδω ολοι! Τα φιλια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω και πιστευω πως ολα θα πανε καλα βαλεντινε!

Πολυ σε χαιρομαι που ανησυχεις και αγαπας τοσο πολυ το ψαρακι σου. :thumbsu:

Ειδα και τις φωτο της εξελιξης του ενυδρειου........!!!

Και μονο που παρατηρησα τοσα ιδια κοραλια στις ιδιες θεσεις να γινονται διπλασια και τριπλασια με εκανε να σε σεβομαι! :bow:

Μονο μπραβο φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω και πιστευω πως ολα θα πανε καλα βαλεντινε!

Πολυ σε χαιρομαι που ανησυχεις και αγαπας τοσο πολυ το ψαρακι σου. :thumbsu:

Ειδα και τις φωτο της εξελιξης του ενυδρειου........!!!

Και μονο που παρατηρησα τοσα ιδια κοραλια στις ιδιες θεσεις να γινονται διπλασια και τριπλασια με εκανε να σε σεβομαι! :bow:

Μονο μπραβο φιλε μου!

Έμαθα να παλεύω φιλαρακι...

Τα κοραλλακια απο φραγκακια έγιναν κοραλλια με πολυ μεράκι και υπομονή ...

Μακάρι κάποτε να μπορω να κανω ενα μεγαλύτερο ενυδρειο και να μοιάζει στο δικο σου (οπως και 3-4 άλλων εδω μεσα οπως εχω πει κατα καιρούς) αποτελεί πρότυπο για τα δικα μου γούστα...

By the way... Το ματι του blue tang ιιιισως καλυτερέψε λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστα τα νεα για το blue tang βαλεντινε :jig:

Ελπιζω τις επομενες μερες να καθαρισει τελειως

Θελει ικανοτητα και ενυδρειακη μαγκια αυτο που ειπες βαλεντινε και πετυχες διανα με το μερακι και την υπομονη..."Τα κοραλλακια απο φραγκακια έγιναν κοραλλια με πολυ μεράκι και υπομονή"

Μεχρι τον αυγουστο δεν θα χωρανε τα κοραλια σε αυτο το ενυδρειο...οποτε ετοιμασου για μεγαλυτερο,στεγνωνουν και γρηγορα οι σιλικονες το καλοκαιρι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...