Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Εχω τη εντυπωση οτι χωρις κενο κανει καλητερι ψυξη, εγω στις δικες μου που ειναι 8χ15 εβαλα ενα 80ρι ανεμηστηρακι απο πλαισιο με την φορα προς τα αυλακια, οποτε πιανω την ψυχτρα κρυα ειναι, τωρα δεν ειμαι συγουρος οτι ισχυει οτι ειναι καλητερα ετσι, απλα αναφερω πως το εκανα εγω και τι εχω παρατηρισει....

Link to comment
Share on other sites

Κ γω πιστεύω χωρίς κενό είναι καλυτερα. Η συγκεκριμένη νομιζω θα αποδίδει τα μέγιστα με εναν blow fan στις άκρες να φυσάει παράλληλα με τα fins. Κάποια φωτιστικά νομιζω είναι φτιαγμένα έτσι.. Καλη επιτυχία.. Περιμένουμε πληροφορίες για τα led που διαλεξες, την τοποθέτηση κλπ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη εντυπωση οτι χωρις κενο κανει καλητερι ψυξη, εγω στις δικες μου που ειναι 8χ15 εβαλα ενα 80ρι ανεμηστηρακι απο πλαισιο με την φορα προς τα αυλακια, οποτε πιανω την ψυχτρα κρυα ειναι, τωρα δεν ειμαι συγουρος οτι ισχυει οτι ειναι καλητερα ετσι, απλα αναφερω πως το εκανα εγω και τι εχω παρατηρισει....

Κ γω πιστεύω χωρίς κενό είναι καλυτερα. Η συγκεκριμένη νομιζω θα αποδίδει τα μέγιστα με εναν blow fan στις άκρες να φυσάει παράλληλα με τα fins. Κάποια φωτιστικά νομιζω είναι φτιαγμένα έτσι.. Καλη επιτυχία.. Περιμένουμε πληροφορίες για τα led που διαλεξες, την τοποθέτηση κλπ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Ναι, δεν αντιλεγω... ειπα θα κανει καλη ψυξη, οχι καλυτερα απο το αν η ψυκτρα ειχε παντου fins... φυσικα αν η ψυκτρα ειχε παντου fins η απαγωγη της θερμοτητας θα ηταν μεγαλυτερη...

Παραλληλα με τα fins αν μπουν τα ανεμηστηρια (ενα δεξια κι ενα αριστερα) οπτικα δεν θα ειναι ασχημο? Δεν μπορω να το κανω εικονα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι αμα ηταν σε καποια θηκη ;) βρες ενα τροπο να το κλεισης ολο σε ενα κουτι, στην τελικη απο πλεξι diy και βλεπεις :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι αμα ηταν σε καποια θηκη ;) βρες ενα τροπο να το κλεισης ολο σε ενα κουτι, στην τελικη απο πλεξι diy και βλεπεις :)

Με plexi θα ντυθει γυρω γυρω... Αλλα δεν ειναι δα και τεραστιο το φωτιστικο...η ψυκτρα θα εχει μηκος 60χ20... Με 3 fans 12αρια ανα 10εκατοστα αποσταση μεταξυ τους, θεωρω πως και κουβερτουλα θα θελουν τα ledακια... Αλλα βλεπουμε.. Πιστευω ειναι χειροτερο η μαλλον λιγοτερο αποδοτικο στην ψυξη το να βαρανε 2 fans (ενα αριστερα κι ενα δεξια) απο το πλαι, απο το να βαρανε 3 τα fins κατακεφαλα...

Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω για τον φιλο Valas (Βαλάντη) ο οποιος μου βρηκε και το hanging kit!

B19803EB-EBF1-4A2B-8861-59DCC883E6FE_zps

Ευχαριστω και πάλι Βαλάντη!

Link to comment
Share on other sites

Τις εκλογές μου μέσα... απο την παρασκευη βλεπω σε καποια "arrived Greece" και δεν τα εχω ακομα στα χερια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι.... Όποιος βιάζεται σκοντάφτει! Άραξε και μόλις έρθουν τα σενιάρεις!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Το μαγικό χαρτάκι απο τα ΕΛΤΑ (μαλλον ενα απο τα 10που περιμένω) ήρθε σήμερα!!!

Αυριο πρωί πρωί παραλαμβάνω! Άντε να δώ τι ήρθε!

Link to comment
Share on other sites

Με plexi θα ντυθει γυρω γυρω... Αλλα δεν ειναι δα και τεραστιο το φωτιστικο...η ψυκτρα θα εχει μηκος 60χ20... Με 3 fans 12αρια ανα 10εκατοστα αποσταση μεταξυ τους, θεωρω πως και κουβερτουλα θα θελουν τα ledακια... Αλλα βλεπουμε.. Πιστευω ειναι χειροτερο η μαλλον λιγοτερο αποδοτικο στην ψυξη το να βαρανε 2 fans (ενα αριστερα κι ενα δεξια) απο το πλαι, απο το να βαρανε 3 τα fins κατακεφαλα...

 

Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω για τον φιλο Valas (Βαλάντη) ο οποιος μου βρηκε και το hanging kit!

 

Ναι θα είναι αντιαισθητικο με πλάι τους ανεμιστήρες. Αυτό προϋποθέτει και ύπαρξη κλειστού κουτιού. Το θέμα είναι να κανει ρεύμα, δηλ ενα να φυσάει απο τη μια πλευρα και ενα να τραβάει απο την αλλη, ή και τα δυο να φυσανε απο τη μια πλευρα. Πάρε ιδέες απο τις ψυκτρες υπολογιστών απο οπου και η όποια εμπειρία μου.

Απλα το έχω δει σε φωτιστικό αλλά δεν μπορω να βρω το link.

Στη θέση σου και γω το ίδιο θα κάνα, απο πανω και οτι γινει. :) Απλα αν το ψαξεις το θέμα απο την ψύξη στους επεξεργαστές θα δεις πολλά πραγματα και πατέντες για την καλύτερη θερμοαπαγωγη αλλα σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω 3-4 καλούς ανεμηστηρες για PC και τέλος...

Επίσης δείτε τι μουρθε σήμερα! Να περιμένεις led και να σου έρθει αυτό!!! Τι καλυτερο;!

ED522A19-B068-4D16-96AF-00A1106D43BF_zps

A058329A-9EE7-43C9-BE66-295391896D48_zps

Ολα ήρθαν σε κομμάτια! Μεχρι και η θήκη του controller ήρθε σαν παζλ... Ήρθαν drivers, πλακέτα drive board , fan controller board, ολα θέλουν καλάι και κόλλημα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ολοκληρωθεί ακομα η συγκομιδή των υλικών... Περιμένω Τροφοδοτικό, έχουν έρθει κάποια led και φακοι... Ήρθε ο controller και το fan kit, ενώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον temperature probe... Έκανα τις κολλήσεις κανονικά αλλα δν μου εμφανίζει θερμοκρασία στο display...

Link to comment
Share on other sites

ε κανε τον κοπο δωσε καμια φωτογραφια να παρουμε ματι πριν κανεις την αλλαγη σε λεντ!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λεμε... Πολύ κόλλημα έπεσε!!! Είναι δύσκολο να τα στείλεις ρε άνθρωπε κολλημένα?! Τέλος καλό όλα καλά! Λειτουργούν όλα...

Περιμένω τώρα το τροφοδοτικό και ένα μεγάλο μέρος από led και φακούς...

36B51A57-3555-4F68-A88D-7D07874CA830_zps
317FB3B7-B6BE-41FC-B88C-1F73F0AA6713_zps
470913F3-AB16-4AD2-96D8-B8BC722AAF25_zps
0B31903D-95BA-4D51-9966-E650A415DFF0_zps
E56594F6-E81C-4D6D-B622-1F954BB595A1_zps
4CE17F1A-A785-4B3D-AB1F-82897780A685_zps
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τροφοδοτικό από παλιό laptop...θα κάνει δουλειά η θα μου τα κάψει? Να παιξω λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα βαλεντινε αλλα ευχαριστουμε για τις φωτο και το οτι μοιραζεσαι μαζι μας τη διαδικασια :thumbsu:

Περιμενω με αγωνια να το δω να φωτιζει το ενυδρειο σου :jig:

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα παλιά τροφοδοτικά και περίμενε να έρθει το σωστο! Άιντε ανυπόμονε!!

ΥΓ. Μεγάλε ωραίες κολλήσεις έχεις κάνει! Εύγε φιλαράκι!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Άσε τα παλιά τροφοδοτικά και περίμενε να έρθει το σωστο! Άιντε ανυπόμονε!!

ΥΓ. Μεγάλε ωραίες κολλήσεις έχεις κάνει! Εύγε φιλαράκι!

Ε αφου ξερεις....δεν μπορω να περιμενω! Αλλα δεν το ριψοκινδυνεύω! Θα περιμενω...

Μερικές κολλήσεις μου βγήκαν μάπα...έπεσε πολυ καλαι κι ισως τις ξανακάνω....ειδικά στο fan controler... Και μια που το ανέφερα..ας παω να το βάλω στην πρίζα.... Με ησυχία καλυτερα κόλλας!

Θελω να δω τον controller φιλαρακι...στο menu λεει κατι cloud effects, lightning effects, sunrise, moonlight, moon phase....πλλλλακα με κανεις ρε? αντε γμ τα ΕΛΤΑ μου! Αντε!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Πόσο σου πήγε ο controller Βαλεντίνο; Αν τα έχει όλα αυτά, με ενδιαφέρει κι εμένα! Τι έξοδο σου βγάζει για να κουμπώσεις το φωτιστικό; ethernet;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τα Ethernet νομίζω ειναι κινεζικά..αυτος απο τους drivers φεύγουν καλώδια προς τα LEDs... 6 κανάλια 12 καλώδια...full DIY φιλος! 130€ Ολα τα παρελκομένα...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο φιλαρακι!!!

Αμα ειναι καλο το αποτελεσμα εχε την λιστα με τα πραγματα ευκαιρη, μπορει να μου χρειαστη :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...