Jump to content

Valerimless Reef


vales_red

Recommended Posts

Προσεχε τι λες γιατι με τις κολλησεις και τις συνδεσμολογιες δεν το εχω οπως εσυ και βλεπω να σε μισθωνω/αγκαρευω :P

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι μπορω να κανω απο 560χιλιομετρα μακρυά θα το κανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το ελτα φιλος και συστημα διας στις τραπεζες :P κατσε να φτιαξεις το δικο σπυ να το δουμε και βλεπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα μοιαζει σε αναλογια led και επιλογές χρωμάτων το φωτιστικο...

LEDS_zpsb8a74ec9.png

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για κατι αλλο; Αναλογίες;! Τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Μένει το τροφοδοτικο και ολοκληρώνεται η παρεα!

6289e7ca832a22b1a0fbb120aac0e9d8_zps9228

Εχω βεβαια μια απορία....αγόρασα 4 τέτοια 3W UV/Ultraviolet 365NM-370NM στα 30$... Τα δοκίμασα με το tester κι ενω ολα τα αλλα LEDs βγάζανε τυφλωτικο φως, αυτά μολις που βγάζουν ενα απλό φως που ουτε που διακρίνεις τι φως ειναι...

Ξέρει κανεις γιατι; Και τα 4 το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Πρασινο το φωτεινο και uv αυτο που μολις φαινεται....

c1b4fba3179854f45d5e9d215c9d2055_zps597a
71c3af94b6731b49762695509f99895c_zpsb86d
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν UV με διάφορες συχνότητες...
Το UV για αποστείρωση π.χ. μπορούμε να το δούμε αλλά δεν κάνει να το βλέπουμε !!!

Το UV για φωτισμό, έχει άλλη συχνότητα που μπορεί να φαίνεται πολύ χαμηλή η ένταση φωτισμού, αλλά αυτό που είναι να κάνει το κάνει, άσχετα αν η "φωτεινότητά" του είναι χαμηλή στα ματιά μας.

Όλα τα UV Led για τα φωτιστικά έχουν μια τέτοια χαμηλή ένταση.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Κι εδω τι μου ειπε ο πωλητής...

Hi,

Thanks for your email.

Pls note these are deep UV 365NM so it's normal with low light,if you get a 365NM emitter with visible purple then it's definitely higher than 365NM, maybe 405NM. 365Nm is used for Fluorescent observation, Radiation power is 160mW.

Pls double check,

thanks.

Γεια σου, Ευχαριστούμε για το email σας. Pls σημειώστε αυτά είναι βαθιά UV 365nm έτσι είναι φυσιολογικό με χαμηλό φωτισμό, αν έχετε ένα πομπό 365nm με ορατό μωβ τότε είναι σίγουρα μεγαλύτερο από 365nm, ίσως 405nm. 365nm χρησιμοποιείται για την παρατήρηση φθορισμού, η ισχύς ακτινοβολίας είναι 160mW. Pls διπλός έλεγχος, ευχαριστώ.

Οποτε ειναι οκ? γτ λεω αυτά δεν θα φτάνουν ουτε κατω απο 4 εκατοστά απο την επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάψουν θα αλλάξεις γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό, αλλά ωραίο (και απόκοσμο) είναι, ειδικά αν ανάψει μόνο του ως φως φεγγαριού !!!

"Πίστα από φώσφορο" μοιάζει το ενυδρείο... όπως λέει και Αλεξίου !!!

Link to comment
Share on other sites

για moonlight θα θυσιασω εναν driver απο τους 6... ποσα led να βαλω για moonlight και τι χρωματα λες/λετε?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποιες σκεψεις και συζητησεις με φιλους καλους κατεληξα εδω...

Driver 1: 14 royal blue
Driver 2: 14 royal blue
Driver 3: 14 Cree white
Driver 4: moonlight: 4 royal blue
Driver 5: 10 uv (3 x 365-370nm k 7x 420-430nm)
Driver 6: sunrise/sunset : 3 red, 5 cyan, 3 green, 4 pink, 2 uv)
Red+Cyan Green+Cyan
Red-Cyan_256x256.pngGreen-Cyan_256x256.png
Διπλα απο καθε κοκκινο θα βαλω ενα cyan για να παρω "Violet-purple", ελπιζω δηλαδη να βγει αυτο το χρωμα της αυγης...και εκει κοντα κι απο ενα ροζ, τα green δεν ξερω με ποια να τα ταιριαξω κοντα...και τα 2 Uv το ενα προς την αρχη και το αλλο προς το τελος...
Σύνολο 73 leds...( μου περισσεύουν 6white και 4 uv για στοκ)
Και καπως ετσι θα μοιαζει... Δεν μπερδεψα τα Leds, δεν θα ειναι η τελικη τους θεση, απλα τα ειχα ομαδοποιημενα...
6cbee756-0537-49e1-8ff3-dac2b1b11cb0_zps
Link to comment
Share on other sites

Άντε παλικάρι μου αργείς!!! Τον driver με τα uv να τον δουλεύεις λίγες ώρες. Όσες πάνω κάτω είναι ο ήλιος τούμπανος και ζεματάει (μεσημέρι)! Περιμένω πως και πως να δω το ενυδρείο σου να φωτίζεται από τα led!

Link to comment
Share on other sites

Άντε παλικάρι μου αργείς!!! Τον driver με τα uv να τον δουλεύεις λίγες ώρες. Όσες πάνω κάτω είναι ο ήλιος τούμπανος και ζεματάει (μεσημέρι)! Περιμένω πως και πως να δω το ενυδρείο σου να φωτίζεται από τα led!

Εγω να δεις!!!

Αρχικα θα ειναι ηδη αναμμενο το moonlight το οποιο θα σβηνει, μετα θα παιρνουν μπρος το sunrise driver, και στη μεση τους, θα παιρνει μπρος το UV driver το οποιο θα εχει peak κατα το μεσημερι... μεχρι τις 4-4:30 θα εχουν σβησει...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι και βιαστικος! Οι ψυκτρες κοπηκαν το πρωι στα 90cm και εγιναν τρυπες για να ενωθουν μεταξυ τους με βιδες...Η συνεχεια ηρθε το βραδυ!

Αφου αι 2 ψυκτραι εσονται 1...πηρε σειρα η χαραξη των γραμμων. Στη συνεχεια αραδιαστηκαν πανω τα led στις επιθυμητες θεσεις... Υπηρξαν κατι μικροδιορθωσεις για να ειναι ομοιομορφα κατανεμημενα, και σειρα ειχε η θερμαπαγωγικη παστα! Στην αρχη τσιγγουνευομουν να ριξω και ισως δεν κολλησαν καλα τα πρωτα 15...επελεξα μια απο τις καλυτερες παστες arctic alumina 5, κι ελπιζω να μην χρειαστει δευτερο χερι.. μου περισεψε μπολικη παντως... Αφου κολληθηκαν εβαλα απο πανω κατι βιβλια για πιεση... Ματαιο παντως γτ ολα τα led δεν ειναι ιδια...τα cree ειναι στον αερα καθως αυτα δεν εχουν εκεινο το στρογγυλο φακο αλλα εναν πολυ ψιλο φακο... Anyway!
Σαββατο πρωι θα ελεγθουν...
Εκτιμωμενος χρονος: 1.5 ωρα...
πραγματικος χρονος: 3,5 ωρες χαχαχαχαχα
3E37FD3D-E221-4760-A8A2-6AC3BAF26440_zps
8181D83B-80B4-484D-8DA1-3F31B8925F7F_zps
933a68c8-042a-4a26-8ffe-df35b200b976_zps
3284F999-9A21-42BE-AAB7-2DDD199DCF70_zps
Κυριακη εχει σειρα η κολληση των led σε καναλια μεταξυ τους... Το τροφοδοτικο ακομα να τηλεφωνησει!
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο έτσι στη πρίζα να κάνεις και περμανάντ !!!

:bigemo_harabe_net-52:

Άντε, άντε περιμένουμε τα φώτα σου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο

Μθα ερώτηση

Γιατι έχεις βάλει σε κάποια σημεία

4 led κολλητά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...