Jump to content

Τι Ξύλο Να Βάλω?


IakovosTh

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά εχω ενα αφρικάνικο ενυδρείο στα 550λ το οποιο και θέλω να προσθέσω μέσα ξύλο. Τι μπορώ να βάλω? Θα κάνω παρουσίαση του ενυδρείου στη συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο γιατί θέλεις να βάλεις?

Το ξύλο μαλακώνει το νερό !

Έχεις 550λιτρα αφρικα και δεν έχεις κάνει παρουσίαση !!!

Πρώτα παρουσίαση για τιμωρία και μετά απαντήσεις

Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το φύλο χαλάει την βιοτοπικότητα(εκτός εξαιρέσεων), αλλά καλό είναι να μας βάλεις μερικες φωτο απο το ενυδρείο σου να σου πούμε αν ταιρειάζει. Τι ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.. ναι φίλε αύριο κιόλας θα κάνω παρουσίαση. Το είχα δείξει στα πολύ αρχικά του στάδια αλλά λόγο έλλειψης χρόνου αποχώρισα απο τη παρέα σας! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79698&hl=

Τώρα όμως επανήλθα και χρειάζομαι τις γνώσεις σας! Το ξύλο βασικά θέλω να το βάλω για διακόσμηση...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια παρουσίαση να ξέρουμε γιατί μιλάμε βάλε και λιγες φωτο νομίζω καμία κατοσταρα φτάνουν ;-)

Συνήθως δεν βαζουμε ξύλα! Τι αφρικανες έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα! Να μια φώτο απο κινητο.. λείπουν αρκετά ψαράκια αύριο θα ανεβάσω με αυτά.

post-51099-0-86052100-1367092763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Θέλεις πολύ δουλειά για να γίνει διαμαντάκι. Προς το παρών ξεχνάς το ξύλο καθώς δεν είναι του παρόντος.

Το καλό είναι ότι έχεις τα λίτρα να κάνεις πολλά πράγματα.

Λοιπόν, καταρχήν πρέπει να βγάλεις τα ψευτικα φυτά-στολίδια που έχεις. Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Ίσαι ίσα που ασημαίνουν το τοπίο και χάνεται η όποια βιοτοπικότητα.

Κατα δεύτερον, πές μας τι είδη ψάρια έχεις και σε τι αριθμό.

Επίσης πές μας μετρήσεις(Πεχά, νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνίας) έχεις.

Τι εξοπλισμό έχεις(φωτισμό, φίλτρανση, θερμανση κλπ) σε μαρκες και αριθμό.

Αυτά στα ρωτάω για να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά ,πατριώτη ,πως πάει η ωραία Λάρνακα ; λοιπόν βάλε καμμιά φωτό κια γράψε τι ψάρια έχεις ;Θα δούμε πως είναι το aquascaping σου και τα λέμε ,όσον αφορά το να μπεί κάποιο ξύλο θα καταλήξουμε εφόσον υπάρει μια ολοκληρωμένη εικόνα του στησίματος που έχεις. Εμένα θα με ενδιεφερε μόνο το ph gh kh ανκαι είνα υπερβολικά αυτά που ζητώ αν έχεις τεστ κάνε τις μετρήσεις αλλιώς αν δεν έχεις μην μπαίνεις στο κόπο να αγοράσεις απλά και μόνο επειδή στο ζήτησα

Παρότι λέγεται οτι ξύλα δεν μπαίνουν στην Αφρική και εγώ δεν διαφωνώ έχω δει αφρικάνικα με λίγα ξύλα που έκαναν μπαμ και χωρίς να επηρεάζουν σκληρότητες γιατί υπάρχουν τρόποι ,απλά ας δούμε το ενυδρείο πως είναι και τα λέμε

Πολλά φιλιά στη Λάρνακα

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείο , στα ψάρια , στον εξοπλισμό

Και θα τα βρούμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας φίλοι πατριώτες :bigemo_harabe_net-64:

Λοιπόν.. πάμε γιατί απο οτι βλέπω έχουμε πολύ δουλειά.. από ψαράκια (συγχωρέστε με για τις ονομασίες αλλά για αρκετά δεν έχω ιδέα πως τα λενε, μονο οτι βρίσκω απο το ιντερνετ) έχω λοιπόν 2 Frontosa 1 Iodotropheus sprengerae 3 Labidochromis caeruleus 2 Labidochromis hongi 2 Melanochromis auratus 2 Metriaclima estherae 2 Pelvicachromis pulcher 2 Chilotilapia rhoadesii 4 Pseudotropheus hajomaylandi και 3 Red Tailed Black Shark. Ελπίζω να μην εχω κανει πολλά λάθη :poster_oops:

Πάμε να δούμε και λίγο φίλτρο του ενυδρείου. εδώ έχω βάλει στην αρχη μερικές βιόμπαλες καποιοι μου είπαν αχρείαστες άλλοι οτι είναι καλές αλλά αφου κακό δεν κάνουν και αφου δεν τις αγόρασα τις έβαλα. στη συνέχεια το νερο περνα απο βαμβάκι και μετα απο ενα σφουγγάρι της sera το οποιο τωρα το εχω αφαιρέσει και δεν ξέρω αν για αυτο εχει θολώσει λίγο το νερό μου. Μετα έχω κάρβουνο(άνθρακα) το οποιο δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας ειναι αλλα θα μάθω αύριο και να σας πώ. Και τέλος εχω 500gr κεραμικό της sera και 500gr της matrix. Εχω 2 θερμάνσεις των 300w και φωτισμό εχω 2 λεύκες και 2 ροζ;;; :o Απο μετρήσεις εχω αυτά τα χαρτάκια της sera το ph ειναι γύρο στο 8 ενώ το kh γύρο στο 10. Απο αρμονία εχω 0.

Στο βυθό εχω το πιό λεπτό χαλίκι που βρίκα. Τις πέτρες της εχω μαζέψει απο ενα ποτάμι εδω στη Κύπρο. Ενω απο φύτα δυστιχώς εχω βάλει ψεύτικα και το εχω μετανιόσει πολυ! Ο λόγος που έβαλα ψεύτικα ειναι γιατι στο petshop μου είπαν οτι με τα φυτά θα έχω προβλήματα στη βιολογία με αμονιες η αλγη δεν θυμάμαι τι μου ειπε και οτι τα αφρικανάκια δεν αφήνουν φυλο για φυλο χωρις να το φάνε. Ετσι ως αρχάριος με έπισαν να βάλω ψεύτικα. Μπορώ να τα αλάξω τώρα??

Τι άλλο χρειαζόμαστε? Περιμένω να ακουσω τις γνώσεις και τις συμβουλές σας!!! :-) Γεια φώτο να με συγχωρέσετε αλλά δεν εχω άλλη σήμερα. μπορώ να ανεβάσω βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας φίλοι πατριώτες :bigemo_harabe_net-64:

Λοιπόν.. πάμε γιατί απο οτι βλέπω έχουμε πολύ δουλειά.. από ψαράκια (συγχωρέστε με για τις ονομασίες αλλά για αρκετά δεν έχω ιδέα πως τα λενε, μονο οτι βρίσκω απο το ιντερνετ) έχω λοιπόν 2 Frontosa 1 Iodotropheus sprengerae 3 Labidochromis caeruleus 2 Labidochromis hongi 2 Melanochromis auratus 2 Metriaclima estherae 2 Pelvicachromis pulcher 2 Chilotilapia rhoadesii 4 Pseudotropheus hajomaylandi και 3 Red Tailed Black Shark. Ελπίζω να μην εχω κανει πολλά λάθη :poster_oops:Σόρρυ που θα σε στεναχωρήσω, αλλά η ψαρισύνθεση σου είναι λίγο έως πολύ αχταρμάς. Αν σου αρέσουν οι αφρικάνες, μπορείς να κρατήσεις τα caeruleus, να συμπληρώσεις άλλα 2,3 δηλαδή 6 στο σύνολο, τα hongi να βάλλεις άλλα 3,4 δηλαδή 6 και τα idiotropheus να βάλλεις άλλα 4,5 δηλαδή 6 σύνολο και τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα αποχωριστείς. Τα αφρικάνικα ζουν σε χαρέμια εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις. Δηλαδή 1 αρσενικό με 3,4 θηλυκά. Στα λίτρα σου σου πρότεινα 3 χαρέμια απο τα ψάρια που έχεις. Μπορείς να βάλλεις και ένα 4ο αν θες όπως πχ pseudotropheus demasoni. Αλλά αυτά μπαίνουν σε ομάδα 10 άτομα και πάνω. Αλλά έχεις τα λίτρα.

Οι φροντόζες είναι απο την λίμνη τανγκανίκα, και τα κριμπενσις(pulcher) είναι απο την βικτόρια. Καλό είναι να μην μπλέκουμε ψάρια διαφορετικών τόπων μεταξύ τους(μαλάουι, τανγκανίκα, βικτόρια) Αυτά που σου πρότεινα είναι όλα μαλάουι.

Πάμε να δούμε και λίγο φίλτρο του ενυδρείου. εδώ έχω βάλει στην αρχη μερικές βιόμπαλες καποιοι μου είπαν αχρείαστες άλλοι οτι είναι καλές αλλά αφου κακό δεν κάνουν και αφου δεν τις αγόρασα τις έβαλα. στη συνέχεια το νερο περνα απο βαμβάκι και μετα απο ενα σφουγγάρι της sera το οποιο τωρα το εχω αφαιρέσει και δεν ξέρω αν για αυτο εχει θολώσει λίγο το νερό μου. Μετα έχω κάρβουνο(άνθρακα) το οποιο δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας ειναι αλλα θα μάθω αύριο και να σας πώ. Και τέλος εχω 500gr κεραμικό της sera και 500gr της matrix. Εχω 2 θερμάνσεις των 300w και φωτισμό εχω 2 λεύκες και 2 ροζ;;; :o Απο μετρήσεις εχω αυτά τα χαρτάκια της sera το ph ειναι γύρο στο 8 ενώ το kh γύρο στο 10. Απο αρμονία εχω 0.

Τι μάρκα είναι το φίλτρο? Εξωτερικό ή εσωτερικό? Όλα καλά είναι τα υλικά που έχεις αν έχεις 1 φίλτρο, μ΄νο που τον άνθρακα αν τον έχεις για πάνω απο 15 μέρες παύει να είναι ενεργός. Καλύτερα βγάλτον γιατί δεν χρειάζεται. Το ίδιο και τον υαλοβάμβακα. Το σφουγγάρι ξαναβάλτο. Θερμοστάτες δεν χρειάζεσαι 2. Και 1ας είναι αρκετός. Για τις μετρήσεις σου καλά έκανες και τις προμηθεύτηκες, απλά να ξέρεις ότι τα χαρτάκια είναι τα πιο αναξιόπιστα που υπάρχουν. Καλύτερα άλλη φορά αν θέλεις να πάρεις τεστ να πάρεις υγρά. Και πιο ακριβής είναι και με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Τις ροζ τις λάμπες τι τις θες? Και με τις 2 άσπρες μια χαρά είσαι. Μην ξεχνάμε πως δεν έχεις φυτά μέσα. Τα ψ'αρια δεν χρειάζονται εκτεταμένο φωτισμό.

Στο βυθό εχω το πιό λεπτό χαλίκι που βρίκα. Τις πέτρες της εχω μαζέψει απο ενα ποτάμι εδω στη Κύπρο. Ενω απο φύτα δυστιχώς εχω βάλει ψεύτικα και το εχω μετανιόσει πολυ! Ο λόγος που έβαλα ψεύτικα ειναι γιατι στο petshop μου είπαν οτι με τα φυτά θα έχω προβλήματα στη βιολογία με αμονιες η αλγη δεν θυμάμαι τι μου ειπε και οτι τα αφρικανάκια δεν αφήνουν φυλο για φυλο χωρις να το φάνε. Ετσι ως αρχάριος με έπισαν να βάλω ψεύτικα. Μπορώ να τα αλάξω τώρα??

Τα ψεύτικα βγάλτα. Μπορείς να βάλεις αλληθινά και ανθεκτικά που να δίνουν ομορφιά. Το στήσιμο των πετρών θέλει λίγο διόρθωση για να γίνει ωραίο.

Η άμμος πόσο ψιλή είναι? Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Και μην ακούς τα πετ σοπ. Θέλουν να πουλήσουν καταπατώντας τα πάντα.

Τι άλλο χρειαζόμαστε? Περιμένω να ακουσω τις γνώσεις και τις συμβουλές σας!!! :-) Γεια φώτο να με συγχωρέσετε αλλά δεν εχω άλλη σήμερα. μπορώ να ανεβάσω βίντεο? Αν μπορείς να ανεβάσεις ένα βιντεάκι είσαι ωραιος. Μπορείς να το ανεβάσεις στο youtube και να ποστάρεις εδώ το λινκ.

Μπορείς να βάλεις κοντινές φωτογραφίες απο τα ψάρια σου για να κάνουμε την αναγνώριση τους πιο εύκολη και σίγουρη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά συηνώμη για τη καθυστέρηση! εδω ειναι ενα πρόχειρο βιντεάκι απο το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες απο την ομορφη μας Κυπρο :)

Εχεις κανει πολυ ομρφο στησιμο ,με τις πετρες.

Τα ψευτικα λουλουδια αν θελεις βγαλτα,γιατι σε ενα μηνα θα σου γεμισουν με αλγη.

Στην ψαροσυνθεση εχεις κανει αρκετα λαθη,γιατι εβαλες ψαρια με διαφορετικες συνηθειες,σε πολλα πραγματα.Υπαρχουν αρκετα αρθρα στο φορουμ,διαβασε και θα καταλαβεις.

Για μενα,ετσι οπως το εχεις στησει,ειναι ετοιμο να βαλεις μονο φροντοζες,και πιστεψεμαι,θα τις απολαυσεις,ειναι καταπλυκτικα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείυο σου ,απο την άλλη δεν συμφωνω να μείνουν μόνο φροντόζες σε αυτό το ενδυρείο γιατί απλά το θεωρώ μικρό για ενα ψάρι που μεγαλώνει και κυκλοφορεί σε ομάδες,θα προτιμουσα να κάνει μια αναπροσαρμογή του πληθυσμού των mbuna και τα υπόλοιπα να τα διώξει.

Μια ερώτηση στον Παναγιώτη ,κάπου αναφέρεις πιο πάνω ποστ 13 oti έχει και ψάρια από βικτώρια ,ποιά είναι ;

Καλη Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε ότι σου είπε ο Παναγιώτης!

Βγάλε τα πλαστικά φυτά ,

Πες μας τι φίλτρο έχεις,

4 Μαλάουι μπουνα και είσαι αρχηγός,

Καλύτερα πάρε υγρά τεστ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στον Παναγιώτη ,κάπου αναφέρεις πιο πάνω ποστ 13 oti έχει και ψάρια από βικτώρια ,ποιά είναι ;

Aν δεις στα γραφόμενα του λέει για pulcher(κριμπς).

Είναι λίγο σαλάτα τα ψάρια σου μέσα. Εγ΄ψ θα σου πρότεινα να τα δώσεις όλα και να κρατήσεις μόνο τα 3 caeruleus, και να αρχίσεις σιγά σιγά να φτιάχνεις σωστά την ψαροσύνθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις στα γραφόμενα του λέει για pulcher(κριμπς).

Είναι λίγο σαλάτα τα ψάρια σου μέσα. Εγ΄ψ θα σου πρότεινα να τα δώσεις όλα και να κρατήσεις μόνο τα 3 caeruleus, και να αρχίσεις σιγά σιγά να φτιάχνεις σωστά την ψαροσύνθεση σου.

Μάλλον μπερδεύτηκες Παναγιώτη. Τα Pelv. Pulcher είναι ποταμίσιες κιχλίδες. ;) (σε φάγαν τα αλάτια φιλαράκι!χαχαχαχαχαχαχα!) :D

Όσο για την ψαροσύνθεση συμφωνώ οτι πρέπει να διαλέξεις έναν βιότοπο.

Αν έχεις όρεξη για κάτι σωστό φίλε μου, να γουστάρεις εσύ και τα ψάρια σου, πες μας τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου, ώστε να αρχίσουν να "πέφτουν" οι προτάσεις. :D

Καλή συνέχεια από μένα και εύχομαι να πράξεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύτηκες Παναγιώτη. Τα Pelv. Pulcher είναι ποταμίσιες κιχλίδες. ;) (σε φάγαν τα αλάτια φιλαράκι!χαχαχαχαχαχαχα!) :D

:bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

Όντως μπερδεύτηκα! Όπως τα λες είναι φίλε! Με έφαγαν τα αλάτια! :D

Δέχομαι μαστιγωμό και διαπόμπευση απο την ομάδα! :D

Link to comment
Share on other sites

α ρε τι μας κάνουν τα petshop.. κάτσε τώρα να αλλάζεις όλα τα ψάρια :-/ οι διαστάσεις ειναι 200 μήκος 50 πλάτος 60 ύψος. το φίλτρο ειναι diy ανάφερα πιο πάνω τι περιέχει. Οκ να βγάλω τα ψεύτικα φυτά αλλα μπορώ να βάλω αληθινά ή να μην βάλω καθόλου? θα πρέπει να αλλάξω υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι 600 λιτρα,και με 2 μετρα μηκος,βαζεις οτι ψαρι θελεις.

Για φυτα,η αφρικανες,δεν τα πανε και πολυ καλα,αλλα ,μπορεις να βαλεις ανουμπια και βαλισνερια.

Πρωτα απο ολα ομως ,πρεπει να ξεκαθαρισεις τι ψαρια θα κρατησεις.

Link to comment
Share on other sites

έχεις 550 λίτρα καθαρά. Σε αυτές τις διαστάσεις κάνεις πάρτυ! Πριν κάνεις οτιδήποτε δες τι ψάρια σου αρέσουν και προσανατολίσου.

Εγώ θα σου έλεγα 3 επιλογές.

malawi με mbuna

malawi με haps

tanganyika με tropheus.

Eγώ στην θέση σου θα διάλεγα το τελευταίο, αλλά δεν θέλω να σε επηρεάσω! Όλη η αφρική έχει τις ομορφιές της! Πες μας τι ψάρια σου αρέσουν και εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον λοιπόν είναι 2 μέτρα μήκος θα πάμε καταρχήν σε αυτό που έγραψε ο kixlidatos ,οτι μπορείς να το κάνεις species tank με φροντόζες ,νά βάλεις 7 κομμάτια μην πω και παράπανω και θα δείς τι ωραίο που θα γίνει

Από την άλλη θα μπορούσες να το κάνεις haps αλλά μεγάλα ψάρια , μεγάλους θηρευτές δηλαδή ενα σετ Dimidiochromis compressiceps, ενα σετ Mylochromis ,ενα set Nimbochromis Venustus με αυτό τον συνδυασμό δεν θα βάλεις mbuna γιατί απλά τις τρώνε με ευχαρίστηστη.

Αλλό ψάρι που πράγματι αξιζει τον κόπο σε τέτοιου μήκουε ενυδρείο είναι τα furcifer ,κοίτα εδώ την ομάδα featherfin http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086 αλλά και τα ψάρια του PRINCE http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57547&page=1 ,τα ψάρια γίνονται πολύ όμορφα και τους πάει πολύ το μεγαλο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...