Jump to content

2 φιλτρα σε ενα ενυδρειο


Recommended Posts

παιδια οπως εχω πει σε προηγουμενα θεματα οτι το ενυδρειο μου ειναι 200 λτ.ειχα ενα φιλτρο eheim ;) 600λτ/ωρα

εξωτερικο και αποφασισα να βαλω πριν λιγεσ μερες ενα εσωτερικο ,με 650λτ/ωρα.το θεωρειται σωστο ?εγω νομιζω οτι ειναι ενταξει εκτοσ απο το χωρο που πιανει ενα εσωτερικοφιλτρο....θα ηθελα την αποψη σας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά από την ελάχιστη μου πείρα, το νομίζω λίγο υπερβολικό. Δεν νομίζω να σε εξυπηρετεί περισσότερο, αφού οι αλλαγές στο νερό είναι και πάλι αναγκέες, εκτός του όπως είπες σου παίρνει και βασικό χώρο. Άλλοι στη θέση σου αφαιρούν το εσσωτερικό και τοποθετούν εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι με τα 2 φιλτρα αρκει να μην γινεται τσουναμι απο τη ροη των φιλτρων.τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου?για μενα φιλτρο με ροη 600λτ για ενυδρειο 200λτ δεν αρκει εκτος αν εχεις πολυ μικρο βιολογικο φορτιο απο θεμα ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δουλευεις το εσωτερικο με το χρονοδιακοπτη του φωτισμου, ωστε το βραδυ να ηρεμουν τα ζωντανα σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

To αν ένα ενυδρείο χρειάζεται 2ο φίλτρο εξαρτάται από τον φόρτο ψαριών που έχει και βεβαίως από τη ροή που θέλει κανείς να πετύχει. Αν ένα φίλτρο έχει 3-4 φορές κυκλοφορία νερού και η βιολογία του σηκώνει ΑΝΕΤΑ το φόρτο ψαριών του ενυδρείου, τότε το 2ο φίλτρο ίσως να θεωρηθεί υπερβολή, αφού δεν πρόκειται να έχεις περισσότερες αποικίες βακτηριδίων.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δουλευεις το εσωτερικο με το χρονοδιακοπτη του φωτισμου, ωστε το βραδυ να ηρεμουν τα ζωντανα σου! ;)

Και να πεθανουν ολα τα βακτηριδια.

Το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχια!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι με τα 2 φιλτρα αρκει να μην γινεται τσουναμι απο τη ροη των φιλτρων.τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου?για μενα φιλτρο με ροη 600λτ για ενυδρειο 200λτ δεν αρκει εκτος αν εχεις πολυ μικρο βιολογικο φορτιο απο θεμα ψαριων.

Sumfono apoluta. ;)

Link to comment
Share on other sites

To αν ένα ενυδρείο χρειάζεται 2ο φίλτρο εξαρτάται από τον φόρτο ψαριών που έχει και βεβαίως από τη ροή που θέλει κανείς να πετύχει. Αν ένα φίλτρο έχει 3-4 φορές κυκλοφορία νερού και η βιολογία του σηκώνει ΑΝΕΤΑ το φόρτο ψαριών του ενυδρείου, τότε το 2ο φίλτρο ίσως να θεωρηθεί υπερβολή, αφού δεν πρόκειται να έχεις περισσότερες αποικίες βακτηριδίων.

ορθοτατη η αποψη του istellas οπως παντα! ;):D αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη για το συγκεκριμενο θεμα

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Και να πεθανουν ολα τα βακτηριδια.

Το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχια!

:D

Εγώ πάλι σκέφτομαι να βάλω ένα εσωτερικό μόνο με τύρφη, μπας και κατέβει λίγο το ΡΗ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τισ απαντησεις σας.αυτη τη στιγμη εχω 2 παπαγαλοψαρα ,2 convict cichlids,4 chinese algae eater.σκεφτομαι να βαλω ενα green terror ακομα και ενα firemouth.....η ροη του εσωτερικου φιλτρου ειναι σε χαμηλη ενταση .παντως η σκεψη με το χρονοδιακοπτη ητανε πολυ καλη ....

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομιζω οτι ο istellas εχει δωσει την σωστη διασταση των πραγματων εγω εχω 2 φιλτρα και στα 2 ενυδρεια για παν ενδεχομενο.Βεβαια το ενα απο αυτα εχει μεγαλη ιχθυοφορτωση

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως εχω πει σε προηγουμενα θεματα οτι το ενυδρειο μου ειναι 200 λτ.ειχα ενα φιλτρο eheim 600λτ/ωρα

εξωτερικο και αποφασισα να βαλω πριν λιγεσ μερες ενα εσωτερικο ,με 650λτ/ωρα.το θεωρειται σωστο?

Ειναι πολυ καλα δυο φιλτρα σε ενα ενυδρειο 200lit.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως εχω πει σε προηγουμενα θεματα οτι το ενυδρειο μου ειναι 200 λτ.ειχα ενα φιλτρο eheim 600λτ/ωρα

εξωτερικο και αποφασισα να βαλω πριν λιγεσ μερες ενα εσωτερικο ,με 650λτ/ωρα.το θεωρειται σωστο?

Ειναι πολυ καλα δυο φιλτρα σε ενα ενυδρειο 200lit.

Με 850 λίτρα ανα ώρα είσαι μια χαρά!

Μπορείς να χωρίσεις και λίγο τις δραστηριότητες τους!

π.χ. το ένα μηχανικό και το αλλό βιολογικό!

Ανάλογα πάντα με τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του ενυδρείου σου!

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...