Jump to content

Diy Mini Chiller


Χρήστος 96

Recommended Posts

καθώς έψαχνα στο internet να βρω τρόπους να μειώσω την θερμοκρασία στα γαριδαδικα μου βρήκα μια πανεύκολη κατασκευή και αρκετά φτηνή για να φτιάξουμε το mini chiller θα χρειαστούμε

μια αλουμινένια κεφαλή υδροψυξης από pc post-14047-0-98249500-1367129511_thumb.jpg

μερικά κομμάτια αφρού θερμομόνωσης post-14047-0-45359200-1367129596_thumb.jpg

έναν ελεγκτή θερμοκρασία Stc-1000 επειδή είναι φτηνός αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν άμα είχαμε ELIWELL post-14047-0-80424200-1367129696_thumb.jpg

μια ψύχτρα για επεξεργαστή με έναν ή δυο ανεμιστήρες post-14047-0-04300400-1367129771_thumb.jpg

ένα κομμάτι αλουμίνιο μεγάλες βίδες και παξιμάδια post-14047-0-89715900-1367129843_thumb.jpg

τα ενώνουμε όλα μαζι post-14047-0-21918600-1367129882_thumb.jpg

πως είναι οπτικά όλη η κατασκευή post-14047-0-87675800-1367129921_thumb.jpg

και πως είχε συνδεμένη αυτός την κατασκευή αυτή με το ενυδρείο του post-14047-0-56532300-1367129992_thumb.jpg

το σύστημα αυτό το χρησιμοποιούσε για 2 χρόνια απροβλημάτιστα και το χρησιμοποιούσε για να κρυώνει ένα 30αλιτρο ενυδρείο με red crystal αυτό το μηχανηματάκι μπορούσε να κατεβάζει την θερμοκρασία στο ενυδρείο μέχρι και 6 βαθμούς δηλαδή περίπου είχε 25 βαθμούς σταθερά με εξωτερική θερμοκρασία 30-33 βαθμούς

πως σας φαίνεται :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά, συνολικό κόστος πόσο σου βγήκε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έφτιαξα εγώ τουλάχιστον όχι ακόμα αλλά όπως το υπολογίζω βγαίνει περίπου 40-45 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεσαι να το φτιαξεις σαν κοστος καλό μου ακουγεται όπως και σαν κατασκευή, για το τελικό αποτέλεσμα περιμένουμε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο σε μεγαλυτερο ειναι εφικτο; Δηλαδη για ενυδρειο πανω απο 400 λτ;

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο σε μεγαλυτερο ειναι εφικτο; Δηλαδη για ενυδρειο πανω απο 400 λτ;

δεν νομίζω γιατί είναι πολύ μικρά αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεσαι να το φτιαξεις σαν κοστος καλό μου ακουγεται όπως και σαν κατασκευή, για το τελικό αποτέλεσμα περιμένουμε ενημέρωση.

μόλις το φτιάξω θα κάνω παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε παρουσίαση μιας και δείχνει πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι συνδεοντας τα σε σειρα μπορεις να ανεβεις στα λιτρα το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι στην πληοψηφια τους απο χαλκο ή κασσιτερο με χαλκο ή κασσιτερο και δεν ξερω ποσο καλο κανει στο ενυδρειο ειδηκα σε γαριδαδικο που η γαριδες ειναι ευαισθητες στον χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι φτιαγμένα από χαλκό αλλά από αλουμίνιο

και αυτός που το έφτιαξε το ειχε 2 χρόνια σε ενυδρείο με red crystal που είναι και πολύ ευαίσθητες γαρίδες χωρίς πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι συνδεοντας τα σε σειρα μπορεις να ανεβεις στα λιτρα το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι στην πληοψηφια τους απο χαλκο ή κασσιτερο με χαλκο ή κασσιτερο και δεν ξερω ποσο καλο κανει στο ενυδρειο ειδηκα σε γαριδαδικο που η γαριδες ειναι ευαισθητες στον χαλκο.

Τι εννοεις σε σειρα;

Link to comment
Share on other sites

ααα οκ αν ειναι απο αλουμινιο.ενωω βαζεις την εισοδο του νερου στο πρωτο τσιλερ και με μια γεφυρα ενωνεις την εξοδο του πρωτου με την εισοδο του δευτερου και ου το καθεξεις ;-)

Link to comment
Share on other sites

μόνο η ψύκτρα που έχει επάνω έχει 70 ευρώ!!! Λογικά με κάτι πιό φνηνό ίσως πέσεις στα 40-50 όλα μαζί αλλά δεν θα έχεις την ψύξη που έχει αυτός! για μεγάλο ενυδρείο δεν ξέρω αν κάνει γιατί απο την κεφαλή δεν μπορεί να περάσει πολύ νερό!

Link to comment
Share on other sites

για ψήκτρα βρήκα μια πολύ καλή και φτηνή στο e-shop

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση τι λέει;

δεν αναφέρει κάτι αυτός αλλά λογικά δεν θα έχει και πολύ μεγάλη αφού λέει μέσα στην μέρα ανάβει 4-5 φορές το πολύ αλλά για λίγη ώρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ήδη τα ψώνισα απο ebay βρήκα τα παρακάτω και με 20€ παίρνεις την ψύκτρα του νερού και τον controller stc-1000 με δωρεαν μεταφορικά:

http://viewitem.eim.ebay.gr/110V220V-LCD-Digital-STC1000-Temperature-Controller-Thermostat-Aquarium-Tank-220v/321116777411/item?variant0=220v&transId=1083952616011

http://viewitem.eim.ebay.gr/Aluminum-Cooling-Block-for-CPU-Graphics-CO2-Laser-Cooler-Peltier-Liquid-cool-VGA/170986274259/item?transId=1016354768007

Τώρα την ψύκτρα της cpu με τον ανεμιστήρα της εγω την εχω αλλα πιστεύω λόγο ταχύτητας ροής και υλικών με μια παλιά αλουμινίου απο P4 και εναν 12V μετασχηματιστή για μέγιστη απόδοση και καλή θερμόκολα ενδιάμεσα θα είναι πολύ αποδοτικό. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. Πάντως με 40€ δύσκολα βγαίνει σαν κόστος για κάποιον που δεν έχει τουλάχιστον τη ψύκτρα με τον ανεμιστήρα της CPU. Θές γύρω στα 50€ minimum για μια μετρια ψύκτρα θερμόκολλα και 12V μετασχηματιστή.

Πάντως η υλοποίηση είναι έξυπνη και πολύ εύκολη!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το μίνιμουμ 50 ευρώ για κάτι μέτριο άρα για κάτι καλό θα θέλεις γύρω στο 100άρικο, για να ψύξει 30 λίτρα ενυδρείο μου φαίνονται υπερβολικά πολλά, θα προτιμούσα τον παραδοσιακό τρόπο με eliwel και 2-3 ανεμιστηράκια και ας υπάρχει περισσότερη εξάτμιση νερού, πάλι την ίδια δουλειά θα έκανε και θα έβγαινε και πολύ πιο οικονομικά.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι για τόσο λίγα λίτρα με τα 50€ θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και χωρίς εξατμίσεις. Ασε θα κάνω τη δοκιμή εγω στα 60lt και θα σας πω. :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το σύστημα με κόστος 50 ευρώ και δουλέψει σωστά είναι μια χαρά, κάνε την δοκιμή και περιμένουμε εντυπώσεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι για τόσο λίγα λίτρα με τα 50€ θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και χωρίς εξατμίσεις. Ασε θα κάνω τη δοκιμή εγω στα 60lt και θα σας πω. :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Αφού είναι έτσι, περιμένουμε παρουσίαση κατασκευής (δεν ήμαστε όλοι ηλεκτρονικοί :bigemo_harabe_net-134: ) και τα συμπεράσματα σου για να ακολουθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι για τόσο λίγα λίτρα με τα 50€ θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και χωρίς εξατμίσεις. Ασε θα κάνω τη δοκιμή εγω στα 60lt και θα σας πω. :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Αφού είναι έτσι, περιμένουμε παρουσίαση κατασκευής (δεν ήμαστε όλοι ηλεκτρονικοί :bigemo_harabe_net-134: ) και τα συμπεράσματα σου για να ακολουθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι για τόσο λίγα λίτρα με τα 50€ θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και χωρίς εξατμίσεις. Ασε θα κάνω τη δοκιμή εγω στα 60lt και θα σας πω. :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-134:

Αφού είναι έτσι, περιμένουμε παρουσίαση κατασκευής (δεν ήμαστε όλοι ηλεκτρονικοί :bigemo_harabe_net-134: ) και τα συμπεράσματα σου για να ακολουθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ οτι τα 60 λίτρα είναι οριακά για το σύστημα αυτό. τί γίνετε με κάποιον που είναι στα 100-120 λίτρα. Να πώ την βλακεία μου το είχα σκεφτεί αυτό πριν 1 χρόνο αλλα με ψυγείο αυτοκινήτου! θα το δοκιμάσω φέτος..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για πολλά λίτρα αλλάζεις απλά την επιφάνεια ψύξης οσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερη και αν έχεις και μεγάλο ανεμιστηράκι απο πάνω ακόμη καλύτερα, για αυτά τα λίτρα ίσως αυτή http://viewitem.eim.ebay.gr/-Aluminum-Water-Cooling-Block-heat-exchanger-For-PC/171002572881/item να κάνει, σε συνδιασμό με 2 ανεμηστηράκια απο πάνω θα κάνει και για ψυγείο! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...