Jump to content

Αλλαγή Ψαροσύνθεσης


Recommended Posts

Μετά από μία απουσία αρκετών μηνών από το ΑΖ επιστρέφω με διάθεση για αλλαγές.Επειδή ο χρόνος μου πια είναι πολύ πιεσμένος λόγω νέων δραστηριοτήτων κυρίως αθλητικών θέλω να αλλάξω τελείως την ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου.Αυτή τη στιγμή έχω Apistogramma Borelli και Hyphessobrycon Amandae σε 72λ 60*30*40cm.Το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο.Θέλω να βάλω ψαράκια σχετικά χαμηλών απαιτήσεων λόγω έλλειψης χρόνου.Έχω μερικές εναλλακτικές υπόψιν μου αλλά οι πολλές γνώμες θα βοηθήσουν πολύ περισσότερο.Οι τιμές του Ph μπορούν να διαμορφωθούν κοντά σε 6.0-7.3 και ανάλογες σκληρότητες.Υπάρχει διαθεσιμη όσμωση.Ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις. ;)

Ευχαριστώ Πολύ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα Βασιλη τα αγαημενα μου ψαρακια,pseudomugil gertrudae.Ευκολα ψαρακια και εγω τα εχω σε νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

μμμ...μικρά πολύ είναι και τα είχα παλιά..Σκεφτομαι καμια iriatherina ... ακουω ομως κι αλλες προτασεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε υπαρχουν χιλιαδες ειδη τετρας...Έχεις να κάνεις κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τα γούστα σου, εγώ σου προτείνω ένα κοπάδι lemon tetra http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-pulchripinnis/

σε συνδυασμό με ένα κοπάδι black neon tetra http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-herbertaxelrodi/

θα έχεις πολύ κίνηση στο ενυδρείο σου και επίσης ταιριάζουν με τις συνθήκες που έχεις. Καλή συνέχεια :):)

Link to comment
Share on other sites

Aphyocharax rathbuni - ( Green Fire Tetra )

Tanichthys albonubes - ( White Cloud Mountain Minnow )

Θα δημιουργούσα μόνο ένα κοπάδι, με τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό ατόμων.

Link to comment
Share on other sites

μμμ...μικρά πολύ είναι και τα είχα παλιά..Σκεφτομαι καμια iriatherina ... ακουω ομως κι αλλες προτασεις ;)

+1

Link to comment
Share on other sites

Aυτή τη στιγμή οι επικρατέστερες προτάσεις είναι οι Iriatherina Werneri και τα Tanichthys Albonubes.Περιμένω κι άλλες προτάσεις.Ευχαριστώ όσους έχουν ήδη προτείνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα,

Γιατι δεν δοκιμάζεις ένα κοπάδι neon tetras? Ταιριάζουνε και με τις συνθήκες που έχεις στο ενυδρείο σου, αλλά και θα έδειχναν φανταστικά ανάμεσα στα φυτά σου?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να φτιάξω μια λίστα των προτάσεων που μου αρέσουν.Τα νεον είναι μέσα σε αυτή.Αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά είναι η ανεκτικότητα στις μεγάλες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι μεταξύ Zebra Danio και Cardinal Tetra.Με ένα κοπαδάκι από αυτά θα μπορούσα κάποια στιγμή να βάλω ένα ζευγαράκι Dario Dario ή Sparkling Gourami ή κατι άλλο παρόμοιου μεγέθους-συμπεριφοράς-απαιτήσεων?Το ενυδρείο είναι full planted

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ψαρακια ειναι και τα cpd

ή καποιο gourami

ή και τα dario dario που αναφερεις ειναι πολυ ωραια

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τρομερα ψαρακια!Φτιαχνεις ενα βιοτοπικο Αυστραλιας πολυ σουπερ!Συγκατικοι ενα κοπαδακι pseudomugil furacatus

η pseudomugil gertrudae (παλι :P )

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,απ οτι ξερω γεννανε σχετικα ευκολα.οπωτε ειναι πιθανο να εχεις και γεννες..

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να καταλήξω με ενα ζευγάρι ραμ :Ρ

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχααχ και αυτα σουπερ ειναι!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ember tetra τα έδωσα και τα apisto φευγουν την τεταρτη.Βρηκα και ραμ ενα καλο ζευγαρι.Αν τα παρω σημερα λετε να υπαρξουν προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πιθανον ναι,η γνωμη μου ειναι να δωσεις και τα απιστο και μετα να βαλεις τα Ραμ με την ησυχια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν χωριζα προσωρινα το ενυδρειο.Δεν θελω να χασω το ζευγαρι ραμ και επισης φοβαμαι για τη βιολογια μου αν μεινει μια μερα χωρις ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...