Jump to content

Balandiocheilus melanopterus ( ασημένιο καρχαρία )


Recommended Posts

Γεια σας με λένε Σπύρος είμαι ένα καινούριο μέλος και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είδα σε ένα pet shop κάτι ψαριά τα Balandiocheilus melanopterus ( ασημένιο καρχαρία )έτσι μου είπαν ότι τα λένε. Θα ήθελα να μου πει κάποιος τη ενυδρείο θα χρειαστώ; Αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρείο γύρο στα 10 λίτρα που φιλοξενεί ένα χρυσόψαρο. Ευχαριστώ πολύ για των χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο 500 λίτρα και με το ανάλογο μήκος...

Και το χρυσόψαρο που έχεις στο 10λιτρο, θα έχει και αυτό πρόβλημα. Χρειάζεται τουλάχιστον τετραπλάσιο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και το χρυσόψαρο που έχεις στο 10λιτρο, θα έχει και αυτό πρόβλημα. Χρειάζεται τουλάχιστον τετραπλάσιο ενυδρείο.

για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι αυτο ειναι μεν μεγαλο αλλα δεν εχω δει ποτε μεγαλυτερο απο 20 ποντους. Τα τρια που εχω ειναι 14-17 ποντους και τα εχω 7-10 χρονια. Εχει δει κανεις μεγαλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι αυτο ειναι μεν μεγαλο αλλα δεν εχω δει ποτε μεγαλυτερο απο 20 ποντους. Τα τρια που εχω ειναι 14-17 ποντους και τα εχω 7-10 χρονια. Εχει δει κανεις μεγαλυτερο;

Σε αυτό που λές έχεις δίκιο εν μέρει....

Το συγκεκριμένο είδος έχει παρατηρηθεί ότι σε αιχμαλωσία δεν ξεπερνάει τους 35 πόντους...

Το μέγεθος του κυμαίνεται από 20εκ μέχρι 26εκ περίπου....

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται μεγάλο ενυδρείο.....Κάτα την άποψη μου

ένα ενυδρείο 300-400λίτρων μήκους 1.5 μέτρου παρέχοντας του αρκετό χώρο για

κολύμπι και δυνατή κυκλοφορία νερού είναι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μεγαλώνουν ανάλογα με το τι συνθήκες τους παρέχεις - σε σχέση πάντα με τις "προδιαγραφές" του είδους. Αν το έχεις σε μικρό ενυδρείο θα μείνει μικρό, αν του δώσεις το χώρο που χρειάζεται και σωστές συνθήκες θα φτάσει το πραγματικό του μέγεθος και μπορεί και να το ξεπεράσει (σε σπάνιες περιπτώσεις). Και φυσικά ανάλογη είναι και η διάρκεια ζωής τους... Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα από τα χρυσόψαρα νομίζω ότι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...