Jump to content

Ζαχαρη Σε Reef


Recommended Posts

καλησπερα,εχθες το βραδυ τα μπουμπουκια μου εριξαν ενα φακελακι ζαχαρη στο νανακι μου.(30 λιτρα )το αποτελεσμα σημερα το πρωι ηταν να εχω μια θολουρα ιδια με bacteria bloom.εκανα αλλαγη 50 τις εκατο, τοποθετησα αεραντλια αλλα τα χειροτερα δε τα απεφυγα,,,εχασα τα τουρμπο(χαροπαλευει το ενα).το μεγαλυτερο θεμα ομως το εχω τωρα που εχω παραλαβει ενα κλοουν με τα κτελ και δε ξερω τι να κανω,να το βαλω μεσα?μετα την αλλαγη εκανα μετρησεις και ολα ηταν οκ.αποτι ξερω το bacteria bloom(αν εχω τετοιο τελικα) εχει σαν αποτελεσμα τη μειωσει του οξυγονου και την ασφυξια των οργανισμων,,,,γιαυτο εβαλα αεραντλια...περιμενω τη πολυτιμη βοηθεια σας....!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αλλαγη η κατασταση του νερου σου και σαν εικονα(θολουρα) και σε τιμες(οπως ειπε ο στρατος) εμεινε η ιδια η' βελτιωθηκε?

Εαν εχεις καποιον να σου φιλοξενησει το ψαρακι ειναι καλυτερα να του το δωσεις,να δεις πως θα παει το ενυδρειο και να το ξαναπαρεις οταν θα

εχεις φτιαξει το προβλημα.

Εαν δεν ειχες χασει τα τουρμπο θα σου προτεινα αφου εκανες και αλλαγη(εαν ειδες και βελτιωση στα παραπανω) να το εβαζες κανονικα μεσα στο ενυδρειο

Το οτι ειχες απωλειες ομως δεν ειναι καλο σημαδι.

ζυγισε την κατασταση τι επιλογες εχεις ωστε να μην μπει τωρα το ψαρακι και το να το βαλεις κανονικα μεσα στο ενυδρειο να ειναι η τελευταια σου με

οτι ρισκο και να εμπεριεχει αυτο.

Τι συγχρονισμος ηταν αυτος βρε? :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα.μετα την αλλαγη δεν ειδα και μεγαλη διαφορα.αυτη τη στιγμη η θολουρα εχει ελαφρος υποχωρησει αλλα οχι τρελα πραγματα.μετρησεις φρεσκιες

ph 8

kh 9

no 2 0

αμωνια 0

φωσφορικα μη ανιχνευσιμα..

την αεραντλια την εβαλα το μεσημερι κατα τις 12 μαζι με την αλλαγη νερου.τωρα το βραδυ στην επιφανια εχει μαζευτει μια γλυτσα καφε στις ακρες του τζαμιου ιδια με αυτη που μαζευουμε απο το σκιμμερ.αφαιρεσα οσο μπορουσα,το τουρμπο δε τα καταφερε.απο ζωντανα εμεινε μια καμελ γαριδα που τη βλεπω ντουρα(προς το παρον)το ψαρι το εδωσα σε φιλο ..

αυτο που φοβαμαι πολυ ειναι οτι διαβασα σε ξενο φορουμ οτι η ζαχαρη σκοτωνει ολα τα βακτηρια και δημιουργει γαλακτικο οξυ στο ενυδρειο.σωστα τα μεταφρασα?τα κοραλια δε δειχνουν και πολυ στρεσσαρισμενα ομως.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή αύριο 70%. Αν έχεις βακτήρια ρίχνε. Εγώ θα σου πρότεινα τα prodibio. Αν και δεν είμαι υπέρ των βακτηρίων(προσωπική άποψη χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν), σίγουρα η βιολογία σου κλωνίστηκε και χρειάζεσαι στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλες αλλαγες κανε για 2 3 μερες προσθεσε βακτηρια αφαιρεσε τα ζωντανα εαν μπορεις και υπομονη και τυχη θα ξαναεπανελθει ελπιζω χωρις η με ελαχιστες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια εριξα.seachem stab.μου τελειωσαν τα special blend και εδω στο χαλκιντα μονο αυτα βρηκα.αλλαγη ειχα σκοπο να κανω και αυριο.το θεμα ειναι αν αυτη η θολουρα ειναι bacteria bloom η κατι αλλο.την αεραντλια καλα εκανα και την εβαλα?μεχρι ποτε θα την εχω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια εριξα.seachem stab.μου τελειωσαν τα special blend και εδω στο χαλκιντα μονο αυτα βρηκα.αλλαγη ειχα σκοπο να κανω και αυριο.το θεμα ειναι αν αυτη η θολουρα ειναι bacteria bloom η κατι αλλο.την αεραντλια καλα εκανα και την εβαλα?μεχρι ποτε θα την εχω μεσα?

Χωρίς να μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, ίσως να είναι και bacterial bloom. Αν όντως ψόφησαν απο την ζάχαρη οφείλεται και σε αυτό.

Αυτές τις μέρες μέτρα συνεχώς NH4, NO2 γιατί αν έγινε πραγματικά έτσι θα έχεις διαταραχές σε αυτές τις συγκεντρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να ξεθωλωσει και για μενα και λιγο παραπανω βακτηρια να ριξεις δεν θα κανεις κακο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχθες το βραδυ τα μπουμπουκια μου εριξαν ενα φακελακι ζαχαρη στο νανακι μου.(30 λιτρα )

Δωστους αλατι να ριχνουν καλυτερα :bigemo_harabe_net-74:

Αστειευομαι φιλε, ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες...και που να βλεπατε οταν μου ειχαν ριξει μεσα στις αφρικανες ενα πιατο......φασολακια!!!!!βαρεθηκαν τη σπιρουλινα και το εριξαν στο μπαρμπα σταθη!!!!χαχαχαα

παιδια να τα δειρεις θα κλαψουν να τα..... θα το πουν οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες...και που να βλεπατε οταν μου ειχαν ριξει μεσα στις αφρικανες ενα πιατο......φασολακια!!!!!βαρεθηκαν τη σπιρουλινα και το εριξαν στο μπαρμπα σταθη!!!!χαχαχαα

παιδια να τα δειρεις θα κλαψουν να τα..... θα το πουν οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!

παιδια τα λεει ολα η λεξη ο λογος για να υπαρχεις νομιζω η χαρα τις ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπολογίσεις πόσο ζάχαρη έπεσε μέσα?Καφέ πήγαν να κεράσουν στα ψαράκια?

αν έπεφτε μικρή ποσότητα δεν θα είχες πρόβλημα...

Το μόνο που δείχνει να έχει αποτελέσματα είναι μεγάλες 60-75%αλλαγές νερού...και μακρυά από το ενυδρείο ζάχαρη σκόνες κτλ...καλύτερα κλειδωμένα καπάκια και επιτήρηση.

Για να μην έχεις τα ίδια καλό είναι να κάνεις μια συζήτηση με τα μικρά και να τους εξηγήσεις ότι δεν κάνει να κερνάνε γλυκά στα ψαράκια.Θα πάθουν ζάχαρο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εκανα αλλαγη σημερα το πρωι 50 τις εκατο ξανα.η θολουρα εχει υποχωρησει αισθητα.δεν ειναι καθρεφτης αλλα ειμαι σε καλο δρομο.ζαχαρη επεσε ενα φακελακι.δηλαδη μια κουταλια του γλυκου περιπου.η απορια μου ειναι οτι τοσο λιγη ζαχαρη πως εκανε τετοια θολουρα...μεσα στο νανο δε φαινοταν τιποτα! και απο μετρησεις που εκανα μολις τωρα ειμαι μια χαρα.!εβαλα και βακτηρια,αλλαγη να κανω και αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μικρες και συχνες αλλαγες βαζοντας και βακτηρια.Θα φανε καλα μιας και η ζαχαρη ειναι θρεπτικη πηγη γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...