Jump to content

Πολύ Χαμηλή Ροή....


grego1981

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και κανα μήνα περίπου αντικατέστησα εντός εγγύησης ενα εσωτερικό JBL Profi i80 που το κατέστρεψε το χαλίκι του ενυδρείου μάλλον (περιέχει σίδηρο που πήγεναι και έτριβε τον άξονα με αποτέλεσμα να κάνει τρελλό θόρυβο, αλλα ασχετο με το θέμα τώρα) με ενα εξωτερικό EHEIM classic 150 http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/classic. Ενώ απο μετρήσεις είμαι ΟΚ η ροή του φίλτρου είναι ποοοολύ χαμήλη με αποτέλεσμα να έχω αιρούμενα σωματίδια στο νερό και γενικότερα πολύ κακή κυκλοφορία... Το φίλτρο έχει κάτω-κάτω βιολογικό, και στην κορυφή σφουγγαρι. Είχε και υαλοβαμβακα απο πάνω αλλα απο χθες τον έγβαλα μήπως δώ προκοπή αλλα τίποτα..... έχει κανείς καμμια ιδεα?????

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του φίλτρου σου, είναι κατάλληλο για ενυδρεία απο 50 έως 150 λίτρα. Θεωρητικά.

Έτσι, αν το ενυδρείο σου είναι αυτό που αναφέρεις στο προφίλ σου, στην θεωρία είσαι καλυμμένος.

Όπως έχουμε δει πολλές φορές όμως η πράξη απο την θεωρία έχει μεγάλη διαφορά.

Παρ΄ όλα αυτά, το 2015 δεν έχει τόσο ποοολυ χαμήλη ροή όπως αναφέρεις.

Κοίταξε λίγο τα υλικά σου μήπως μπλοκάρουν την ροή του για κάποιο λόγο και βάλε πάνω πάνω ενυδρειακό βαμβάκι για να κρατάει τα σωματίδια. Αυτό θέλει καθάρισμα ή αντικατάσταση όταν δεις την ροή να μειώνεται ή αν το δεις πολύ λερωμένο γιατι στουμπώνει.

Δες λίγο και την φτερωτή του μήπως δεν γυρίζει σωστά ή έχει κάποια βλάβη και απο κει ξεκινά το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ το απόγευμα θα το λύσω όλο και θα βγάλω και όλο το υλικό απο μέσα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

στη σειρα clasic απο κατω εχουμε τα σφουγγαρια ενδιαμεσα τα βιολογικα και πανω το filter wool

Link to comment
Share on other sites

οτι σου ειπαν και οι προηγουμενοι

τσεκαρε και φτερωτη, τα υλικα να ειναι ανετα μεσα ωστε να μην εμποδιζουν την ροη, πανω πανω βαμβακι ενυδρειακο το οποιο καλο ειναι να το αλλαζεις καθε εβδομαδα μαζι με την ρουτινα σου για τα σωματιδια!

αυτα για την ωρα και ελα πες μας τι εγινε :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καθάρισα ξανα το φίλτρο, εβγαλα τον υαλοβαμβακα έβαλα άλλον, αλλαξα τη σειρά αλλα τίποτα. Μετά απο επίσκεψη σε pet shop για τροφές, συζητώντας με το άνθρωπο που το έχει, μου είπε να βγάλω το σφουγγάρι και να αφήσω μόνο βιολογικό και υαλοβαμβακα. Το δοκίμασα και η ροή ανέβηκε κατακόρυφα! Θα το αφήσω να τρεξει τη βδομάδα θα πάρω μετρήσεις κ βλέπουμε.

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει οτι δεν είχες καθαρίσει καλά το σφουγγάρι !!!

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα λιγάκι με αυτό που έκανες άφησες το βιολογικό σου υλικό εκτεθειμένο στα πολλά σκουπίδια αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να βουλωσει και να μην κανει τη δουλεια για την οποία προορίζεται

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα λιγάκι με αυτό που έκανες άφησες το βιολογικό σου υλικό εκτεθειμένο στα πολλά σκουπίδια αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να βουλωσει και να μην κανει τη δουλεια για την οποία προορίζεται

Γιατί το λες αυτό ;

Μάλλον το αντίθετο μπορεί να συμβαίνει !!!

Το σφουγγάρι που ήταν μπουκωμένο σημαίνει οτι οι πόροι του μίκρυναν άρα συγκρατούσε μικρότερα σωματίδια , άρα στο βιολογικό υλικό δεν πέρναγαν μεγάλα σωματίδια που θα το μπούκωναν γρήγορα .

Εκτός και εάν κατάλαβα κάτι λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Μα έβγαλες το σφουγγάρι εντελώς αρα δεν εχεις καθόλου μηχανική φιλτρανση πριν τα βιολογικά (πρωτο λάθος) το οτι το σφουγγάρι ηταν βουλομενο είναι το δεύτερο λάθος πρεπει να καθαριζεις το σφουγγάρι πιο συχνα αν μπουκωνει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα θέλουμε μέσα στο φίλτρο ελευθερη ροή χωρίς πολλά σκουπίδια ώστε να οξυγονονωνται τα υλικά για να λειτουργεί το φίλτρο αποδοτικά

Link to comment
Share on other sites

Πλύνε καλά το σφουγγάρι και ξαναβαλτο μέσα πρέπει να φιλτραρετε το νερό και από σφουγγάρι

Τι βιολογικό υλικό έχεις μέσα και ποσο? Μήπως έχεις πολύ και αυτό μειώνει την ροή

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι ήταν φουλ καθαρισμένο και οταν βγήκε ηταν αρκετά καθαρό (κάθε αλλαγή /10 ημέρες καθάριζα και σφουγγάρι και υαλοβαμβακα). Το είχα πάνω απο το βιολογικό υλικό το οποίο είναι κοντα 800γρ απο το 1κιλό που παίρνει ο κάδος. Το βιολογικό υλικό δεν θυμάμαι τι είναι μοιαζει με ακανόνιστο χαλίκι χοντρό το είχα παρει απο pet city. Απο μετρήσεις ημουν πάντα μια χαρά.....

Έγινε επεξεργασία - gregoryt
Link to comment
Share on other sites

συνηθως καθαριζουμε το σφουγκαρι και αλλαζουμε τον υαλοβαμβακα ,

το σφουγκαρι το θελουμε για να κραταει τα χοντρα για να μην περνανε απο το βιολογικο και το μπουκωνει αλλα και να καθαριζει το ενυδρειο, και τον υαλοβαμβακα το βαζουμε στο τελος για να κραταει τα μικρα σωματιδια για αυτο καλο ειναι να τον πεταμε μετα και να τον αντικαθιστουμε με καινουργιο!

επισης οι σωληνες του φιλτρου θα πρεπει να ειναι τεντωμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που αναφέρεις ακολουθώ, απλά μάλλον δεν έγραψα καλά οτι αλλάζω τον υαλοβάμβακα. Απλά υποψιάζομαι οτι το σφουγγάρι το έβαζα λάθος :/ . Απόψε θα δοκιμάσω να μειώσω λίγο το βιολογικό να βάλω κάτω το σφουγγάρι μετά βιολογικό και τέλος τον υαλοβαμβακα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα δικά μου τα φίλτρα δεν χρησιμοποιώ μηχανική φίλτρανση .

Τα βιολογικά απο μόνα τους κάνουν όλη τη δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 10 μέρες ανοίγεις το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς γιατί ο βυθός που έχω είναι υλικό το οποίο περέχει σίδηρο και πάει και κάθετε στο μαγνήτη του φίλτρου (θεση φτερωτής) με αποτέλεσμα να προκαλεί φθορές, φαντάσου μεσα σε ενα χρόνο εντός εγγυησης εφαγα 2 εσωτερικά JBL CristalProfi i80 απ αυτόν τον λόγο και μόνο, οπότε προσέχω για να έχω....

Link to comment
Share on other sites

JBL Manado με υπόστρωμα JBL aquabasis

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει σίδηρο "ζωντανό" , με άποιο τρόπο ανασηκώνεται και μαγνητίζεται απο το πηνίο του φίλτρου; Η σκουριά που είναι σε όλη την ιστορία;

Λίγο περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό.... Δεν έχω δουλέψει προσωπικά τα συγκεκριμένα υλικά, αλλά ούτε έχω ακούσει παρόμοιο πρόβλημα.

Δε σε αμφισβητώ αλλά σηκώνει συζήτηση και να βρούμε μια λύση. Τι ρουτίνες έχεις; Κάνεις σκούπα βυθού;

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει ζωντανό σίδηρο αλλα προφανώς οχι σε ελευθερη μορφή. Και εγω οταν ανοιξα το πρώτο φίλτρο παρατήρησα πως τα λεπτότερα κομμάτια απο χαλίκι μαγνητήζονταν πάνω στους 2 μαγνήτες στήριξης, και κάθε φορά που καθάριζα έβλεπα τη ζημιά της τριβής στους μεταλικούς αξονες του φίλτρου μέχρι που κόπηκε δυστυχώς δεν έχω φωτό να σας δείξω αλλα τετοιο πράγμα δεν εχω ξαναδει... :bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-86: Μιλάμε για δράμα και το πλήρωσα χρυσάφι γιατί υποτίθεται είναι καλύτερο για τα φυτα που παρεπιπτώντος δεν πάνε και "τραίνο". Γενικότερα μου έρχεται να το ξηλώσω αλλα στερεύουν τα χρήματα και δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τα ψάρια μου και τα 2 φυτά που πάνε κάπως καλα....

Link to comment
Share on other sites

σηκωσε την εισοδο του φιλτρου πιο πανω να μην τραβαει απο χαμηλα ...αν δεν το εχεις κανει ηδη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...