Jump to content

Πολύ Χαμηλή Ροή....


grego1981

Recommended Posts

ειναι περίπου 4 cm πάνω απο την επιφάνεια....

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα διαβάσει ένα θέμα με χαλίκι που μαγνητιζόταν αλλά όχι τέτοιο χάλι.

Σκοπός είναι να μην ανασηκώνεται,φτιάξε σωστά τη ροή της εξόδου και μην ανακατεύεις συχνά το βυθό.

Το manado απ'ότι θυμάμαι δε χρειάζεται υπόστρωμα. Πόσο πάχος βυθού έχεις συνολικά; Μήπως μπορείς να ρίξεις από πάνω μια στρώση λεπτόκοκου χαλικιού

και να παραμείνει αυτό που έχεις σαν υπόστρωμα; Τι φυτά έχεις; Τα φυτά δε χρειάζονται μόνο λίπανση στις ρίζες. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία και με το θέμα του φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτόμουν να αφαιρέσω σχεδόν το μισό απο κάτω, δλδ να αφήσω 4-5cm και να ρίξω απο πάνω χαλικάκι χαλαζιακό μήπως και γλυτώσω. Ο φωτισμός μου αποτελείται απο 2 χ15W T8 (μια 4700Κ μια 6500Κ περίπου 0,56W / lt) Τα φυτά μου μέχρι στιγμής (star grass - echinodorus tenellus - Egeria Densa - Sagittaria Subulata - Java Moss - 2 anubias - Vallisneria) οι ανούμπιες πετάνε που και πού κανα καινουριο φύλλο αλλα πολύ ασθενικές η ιδια εικόνα επικρατεί και στα υπόλοιπα αλλα τα περισσότερα επειδή είναι καινούρια (απο το swap και καποιες αγορές 1-2 μερες κοντα) τους δίνω λίγο χρόνο μήπως και είναι θέμα προσαρμογής. Οι ανουμπιες ζουν απο τοτε που τις εδεσα στη ρίζα γιατι απο το pet shop μου είχαν πει να τις φυτεψω στο υπόστρωμα και τις έχω 2 μηνες, 1 μήνα στη ρίζα. Λίπανση στο νερό 2 ml seachem potassium τη μέρα καθώς και 1,5 ml Ferropol (γενικής χρήσης με ιχνοστοιχεία). Γενικα πολύ ταλαιπωρία απο τότε που το φύτεψα (8 μήνες τωρα) και πολλα φυτα σάπια μέχρι να φτασουμε στο σήμερα..... :nerd::nerd:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες το πρωι γιατι εχουν σβησει τα φωτα και δεν θελω να αγχωσω τα ψαρακια μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ορίστε και οι φωτό...

post-48330-0-29646900-1367390078_thumb.jpg

post-48330-0-33313700-1367390086_thumb.jpg

post-48330-0-57455800-1367390091_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το πάχος του συνολικά.Χρησιμοποιείς σκούπα βυθού;

Link to comment
Share on other sites

το παχος ειναι απο 8 - 10cm σκουπα δεν κανω για δυο λογους. ο ενας ειναι οτι κορυ κ γαριδες δεν αφηνιυν κατι κ ο δευτερος οτι παλαιοτερα που εκανε γεμιζε το φιλτρο σωματιδια που μαγνητιζονταν.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό πάχος που μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.

Διάβασε σε παρακαλώ αυτό το άρθρο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Προγραμμάτισε αφαίρεση περίπου 3/4 από το βυθό σου και προσθήκη ψίλοκκοκου χαλαζιακού χαλικιού έως 1,2 - 1,5mm . Τα corrys έχουν θέμα με μεγάλύτερες κοκκομετρίες.

Προγραμματίζεις αλλαγή νερού με προετοιμασμένο πάνω από 50% συν βακτήρια εύκαιρα.Τα ψάρια και φυτά σε βαρέλι με αεραντλία και αφαίρεση του βυθού με λάστιχο με ήρεμες κινήσεις.Φίλτρο κλειστό εννοείται.Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα της φίλτρανσης αλλά πρέπει να λύσεις το πρόβλημα από τη ρίζα.

Αν χρειαστείς βοήθεια στο έγκλημα στείλε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το άρθρο το έχω διαβάσει και το έχω σκοπό να προβώ σε τετοιες ριζικές αλλαγές... αλλά μετά το πάσχα τώρα! Ελπίζω να λυθούν τα θέματα μου με αυτόν τον τρόπο ή έστω να φτιάξω μια σωστότερη βάση για υγιή ανάπτυξη στο ενυδρείο! Ευχαριστώ για την προσφορά, αν χρειαστώ βοήθεια θα τη ζητήσω οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, αν γίνουν όλα σωστά γλυτώνεις από κόπο, από περιττά έξοδα, από απώλειες και χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

Προγραμμάτισε το και μη διστάζεις να ρωτάς το παραμικρό.Γι'αυτό υπάρχει το ΑΖ.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν άντεξα και όλη μέρα στη δουλειά με έτρωγε πήγα και πήρα 10 κιλα χαλαζιακό χαλικάκι 0,8-1μμ και βούτηξα όλο το απόγευμα στα βαθειά! Βγήκαν τα 7 απο τα 10 εκ. του βυθού και μπήκε ο καινούριος, αλλαξε λίγο και η διάταξη των φυτών και επιτέλους όλα στη θέση τους. Ήδη το νερό καθάρισε πολύ πιο γρήγορα και μενει τώρα την άλλη εβδομάδα να δω τι αλλαγή θα έχω στα φυτά αλλα και στη ροη που τώρα μετά απο καθάρισμα του φίλτρου και επανατοποθέτηση του σφουγγαριού στο πάτο του καδου εχει επανέλθει οπως τη πρώτη μέρα που μπήκε το φίλτρο! ορίστε και μερικές φωτό στο επόμενο διαστημα και αφου σταθεροποιηθεί το ενυδρείο θα κάνω επιτέλους και παρουσίαση! :P

post-48330-0-95961300-1367434022_thumb.jpg

post-48330-0-05713200-1367434030_thumb.jpg

post-48330-0-66574200-1367434038_thumb.jpg

post-48330-0-79147900-1367434042_thumb.jpg

post-48330-0-56747200-1367434046_thumb.jpg

post-48330-0-13800900-1367434051_thumb.jpg

post-48330-0-60354600-1367434058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο σωληνας του φιλτρου εισαγωγης νερου δε χρειαζεται να ειναι τοσο κατω ...σηκωσε το πιο πανω η κοψε λιγο σωληνα ωστε να εχει αποσταση απο το βυθο μεγαλυτερη απο οτι ειναι τωρα γιατι θα σου μαζευει πολυ σαβουρα το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Απο τον βυθό ειναι 4 cm να παω πιο πάνω ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

ναι 4 εκατοστα δεν ειναι τιποτα κοιτα να ειναι κοντα στα 10

Link to comment
Share on other sites

Εύγε!Μια χαρά τα πήγες!Κόψε τη σωλήνα όπως πρότεινε ο dimos.Υπολόγισε να αφήνει μια παλάμη από το βυθό, βάλε το μπροστά αριστερό φυτό (Valisneria) στην πίσω πλευρά γιατί μεγαλώνει πολύ γρήγορα και θα σου κόψει το φως και μετά μην πειράζεις τίποτα!Άσε το σύστημα να δουλέψει μόνο του και ότι παρατηρήσεις σχετικά με την υγεία και ανάπτυξη των φυτών το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε θα κόψω τη σωλήνα αλλα το μπροστινό δεν είναι Valisneria είναι ενα άλλο απο το swap αλλα δεν θυμάμαι πως το λένε, επειδή είχε πολλές ρίζες ουτως ή αλλως το χώρισα και το αραίωσα οπότε έχει αλλάξει η διάταξη!

Ευχαριστώ πολύ όλους επανέρχομαι μετά το Πάσχα με παραουσίαση αν όλα πάνε καλά!

Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση σε όλους, να είμαστε ολοι μας καλά με υγεια και ευτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι sagittaria? Καλό είναι να γνωρίζεις τα φυτά που έχεις μέσα, για να ξέρεις και τις απαιτήσεις τους.

Καλό Πάσχα εύχομαι και καλά να περάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Μετά απο αρκετές ημέρες μπορώ να πω πως είχαμε επιτυχία! Η ροή είναι σταθερή χωρίς να έχει γίνει άνοιγμα και καθαρισμός του φίλτρου. Σήμερα θα αλλάξει το βαμβάκι με την αλλαγή νερού που θα γίνει και θα ξαναπάρω μετρήσεις. Τα ψαρια μου ζωηρά τα φυτά σχετικά καλά... Η Sagittaria το star grass και η eggeria φαίνεται να αναπτύσονται καλύτερα απο πρίν. Η Valisneria δεν αναπτύσεται καθόλου και έχει σαπίσματα στις άκρες των φύλλων της αλλα εχει σταθεροποιηθεί απο την αλλαγή και μετα...

Ευχαριστώ όλους και θα επανέλθω με παρουσίαση επιτέλους!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα!

Οσον αφορα το manado εγω το εχω 2 χρονια και δεν εχω αντιμετοπειση ποτε κανενα προβλημα με

τα προαναφερομενα και τα φιλτα μου δουλευουν αψογα.

Τωρα για το φυτο αριστερα ειναι Sagittaria και οπως το εχεις φυτεψει ειναι λαθος.

Δεν πανε ολες οι ριζες μαζι. Καθε ριζουλα η μια απο την αλλη το λιγοτερο ενα δακτυλο περιμετρικα,

γιατι θα βγαλει δρομυς και θα γεμισει

Link to comment
Share on other sites

Τη Sagittaria την έχω "σπάσει" ήδη μετα απο τις φωτο διαβάζοντας κάτι σχετικό για την περιποίηση της. Αν έχεις φίλτρο με κεραμικούς άξονες δύσκολα θα δείς πρόβλημα (το παρατήρησα με το νεο φίλτρο μου που ο άξονας της φτερωτής δεν είναι μεταλλικός). Δυστύχως δεν έχω κρατήσει φωτό του φίλτρου με τη διάβρωση αλλα το φίλτρο με κομένο τον άξονα το έχω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου δεν ειναι ματαλλικος. Ισως σε αυτο που λες να εχεις δικιο.

Ολα ομως τα Fluval που εχω ( 205 - 305 - 405 ) δεν εχουν ματαλλικους αξωνες!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...