Jump to content

Αλλαγη Set-Up


Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να αλλαξω set up σε ενα τουλαχιστον απο τα ενυδρεια μου θα ηθελα τις γνωμες σας.το ενυδρειο ειναι 96 λιτρα 80χ30χ40.η μια σκεψη ειναι για tanganyika η κατι αλλο απο κιχλιδες οπως αυτη εδω http://www.seriouslyfish.com/species/herotilapia-multispinosa/ που ειδα και μου αρεσε πολυ.help please!!!

Link to comment
Share on other sites

απο ταγκανικα εχεις επιλογες

για μαλαουι ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο!

για αυτην που ειδες δεν ξερω και κατα ποσο θα την βρεις στα μαγαζια , εγω τουλαχιστον δεν την εχω δει

αν πας για αφρικανικα θελεις καλη φιλτρανση,και τα γνωστα αμμο και πετρες!

τι φιλτρο εχεις?

ριξε και μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65556

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει το αρθρο.απο φιλτρανση εχω ενα εξωτερικο φιλτρο tetratek ex-700.Για αμμο σκεφτομαι να βαλω αραγωνιτη που βρηκα 5 ευρω τα 5kg.με 10 κιλα δεν θα ειναι ενταξει?τωρα απο πετρες δεν ξερω ποσες και τι να βαλω

Link to comment
Share on other sites

πετρες απο την φυση οτι σου αρεσει, το μονο που να προσεξεις να μην εχουν γωνιες μυτερες!

αλλα για τις πετρες θα δουμε αφου κατασταλαξεις σε ποια λιμνη θα πας και τι ψαρακια θα βαλεις(πχ αν πας απο ταγκανικα μερια θα χρειαστεις κοχυλια αν βαλεις κοχυλοψαρα)

αραγωνιτης ειναι ο ιδανικος διοτι βοηθαει με τις σκληροτητες του νερου

νομιζω με 10 κιλα θα εισαι καλα, θα πρεπει να εχεις περιπου 5 εκ υψος

:sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Herotilapia multispinosa πανέμορφο ψαράκι αλλα με τι να το συνδυάσεις όταν για το ενυδρείο σου είναι κάτω του οριακού ;

Όταν ζευγαρώνουν αυτά τα ψάρια ότι κινείτε στη περιοχή τους το σκοτώνουν .

Το χέρι σου να βάλεις μέσα θα του κάνουν επίθεση !!!

Link to comment
Share on other sites

Herotilapia multispinosa πανέμορφο ψαράκι αλλα με τι να το συνδυάσεις όταν για το ενυδρείο σου είναι κάτω του οριακού ;

Όταν ζευγαρώνουν αυτά τα ψάρια ότι κινείτε στη περιοχή τους το σκοτώνουν .

Το χέρι σου να βάλεις μέσα θα του κάνουν επίθεση !!!

σωστο κι αυτο!οποτε παμε Αφρικη!Απο malawi θα με επαιρνε να βαλω κατι στα λιτρα μου?κι αν ναι τι?βλεπω οτι βρισκονται πιο ευκολα στο εμποριο τα malawi και ειναι και φθηνοτερα.
Link to comment
Share on other sites

αυτο εξαρτατε απο σενα τι θελεις να κανεις!

μαλαουι δεν πιστευω οτι θα καταφερεις να δεις πραγματικες συμπεριφορες! περισσοτερο στρεσαρισμενα ψαρακια θα βλεπεις ειδικα οσο μεγαλωνουν αν θες να δοκιμασεις μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι(1m,3f) απο λαμπιντο θα ελεγα που θεωρουντε ειρηνικα τουλαχιστον σε σχεση με αλλες!

απο ταγκανικα εισαι πολυ πιο ανετος ισως θα μπορουσες να βαλεις και 2 ειδη μεσα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια!οποτε θα ψαξω η για λαμπιντο η για κανενα ζευγαρι brichardi που μου αρεσουν.αλλιως multies κτλ.ειναι συνηθως τοσο ακριβα τα multies?βρηκα σε pet city 15,50 το καθενα

Link to comment
Share on other sites

ωραια!οποτε θα ψαξω η για λαμπιντο ................

Αν έρθεις στη συνάντηση πες μου πόσα θέλεις να σου φέρω και σε τι μέγεθος .

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις στη συνάντηση πες μου πόσα θέλεις να σου φέρω και σε τι μέγεθος .

ωραια!οποτε θα μιλησουμε πριν την συναντηση να κανονισουμε.καλυτερα θα ηταν να βαλω 5 μικρα ωστε να βγει ζευγαρι?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει το link.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις λαμπιντο θελει χαρεμι και οχι ζευγαρι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον θα απογοητευσω τον φιλο μου τον Σταματη.Λεω να συνεχισω την αναζητηση για multies και κανενα ζευγαρι julies.Καλυτερα να μην το ρισκαρω με τα λαμπιντο και τα παιδευω κι αυτα.Ευχαριστω πολυ παντως Σταματη!!!!Οσο για το υποστρωμα οντως βλεπω οτι δεν ανοιγει η σελιδα.Το υποστρωμα που ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ειναι το seachem gray coast http://www.seachem.com/Products/product_pages/GrayCoast.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα απογοήτευσης .

Άπλα να εξυπηρετήσω θέλω ............... άν κάπου είμαι χρήσιμος .

Οποτε θέλεις πάντως εδώ είμαι .

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ!!!Ισως αργοτερα αν αποφασισω να κανω και το rio-180 Αφρικη να σου ζητησω καμια λαμπιντο.Απλα τωρα λυπαμαι να χαλασω το φυτεμενο μου.Να δω κιολας με το μικρο αν θα με κερδισει η Αφρικη και ισως αργοτερα αλλαξω και το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε multies εγώ θα έβαζα απλή καλή άμμο. :)

Θεωρώ ότι θα είναι και πιο οικονομική από το προϊόν που έχεις παραθέσει και είναι βιοτοπική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε multies εγώ θα έβαζα απλή καλή άμμο. :)

Θεωρώ ότι θα είναι και πιο οικονομική από το προϊόν που έχεις παραθέσει και είναι βιοτοπική. ;)

οταν λες απλη καλη αμμο τι εννοεις?τι να ζητησω δηλαδη και που?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μαζέψεις από κάποια καθαρή παραλία.

Μπορείς να ζητήσεις από καταστήματα που εμπορεύονται υλικά οικοδομών χαλαζιακή άμμο.

Μπορείς να ζητήσεις από καταστήματα ενυδρειακών ειδών.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ!το πιασα!!! :bigemo_harabe_net-64:ελπιζω μονο να βρω και τα ψαρια εκτος απο τα υπολοιπα...

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ειρωνικό ύφος με τα πολλά "μπορείς" η απάντηση (την ξαναδιάβασα και είναι παρεξηγήσιμη) :):bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ειρωνικό ύφος με τα πολλά "μπορείς" η απάντηση (την ξαναδιάβασα και είναι παρεξηγήσιμη) :):bigemo_harabe_net-66:

μην αγχωνεσαι καθολου!δεν το πηρα ετσι.ισα ισα,καταλαβα καλυτερα τι εννοουσες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...