Jump to content

Συμβουλές Για Τροποποίηση Ενυδρείου Με Κόντρες


christosvas

Recommended Posts

Όπως ανέφερα σε άλλο ποστ, αγόρασα καινούργιο ενυδρείο για φυτευτό με ψάρια γλυκού νερού. Το ενυδρείο είναι 60 x 35 x 40 και το γυαλί είναι 6mm.
Χρειάζομαι να κάνω κάποιες τροποποιήσεις στο καινούργιο μου ενυδρείο για να βάλω το κρεμαστό φίλτρο Fluval C2 που έχω.
Αφαίρεσα όλες τις κόντρες που είχε και θέλω να τις ξαναβάλω, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω πως να τις βάλω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να έχω φαρδιά κόντρα στο πίσω τζάμι για να χωρέσει το κρεμαστό φίλτρο.
Έκανα μερικά σχέδια και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για αυτά ή και άλλες ιδέες.
post-53210-0-88725300-1367253872_thumb.jpg
Οι κόντρες από το κατάστημα ήταν όπως στο σχέδιο Α, αλλά ήταν λίγο πιο κοντά στο πίσω τζάμι και το νερό του φίλτρου θα έτρεχε πάνω στην κόντρα αντί να πέφτει στο νερό του ενυδρείου (είχε και μια κατακόρυφη κόντρα η οποία ήταν στο μπροστά μέρος της οριζόντιας κόντρας, ενώ στο σχέδιο Α την κατακόρυφη κόντρα την έχω πίσω από την οριζόντια, ώστε το νερό από το φίλτρο αν χτυπάει στο κατακόρυφο γυαλί να πέφτει στο ενυδρείο). Πάλι όμως στο σχέδιο Α το φίλτρο θα πρέπει να μπει στο κέντρο του πίσω γυαλιού και δεν μ' αρέσει.
Το σχέδιο Β έχει μια κόντρα κατά το πλάτος στην μέση, μια κατά μήκος στα 2/3 και μια παράλληλα με το μπροστινό γυαλί. Το πρόβλημα με αυτό το σχέδιο είναι ότι τα τζάμια για σκέπασμα θα ισορροπούν μόνο στην κεντρική κόντρα στην μια τους πλευρά (η άλλη θα ακουμπάει σε μια από τις κατά μήκος κόντρες) και θα είναι λίγο ασταθή.
Το σχέδιο Γ έχει κόντρες περιμετρικά στα δύο πλαϊνά γυαλιά και στο μπροστινό, αλλά το πίσω δεν έχει καμιά κόντρα, κάτι που δεν μου φαίνεται σωστό. Υπάρχει μόνο η μία κόντρα στα 2/3 του ενυδρείου, αλλά αυτή δεν θα βοηθάει το πίσω γυαλί.
Το σχέδιο Δ είναι ίδιο με το Γ, με μόνη την διαφορά ότι στο πίσω γυαλί έβαλα μια κόντρα η οποία όμως θα είναι κατακόρυφη και θα κολλήσει με την πλατιά της πλευρά στο επάνω μέρος του γυαλιού.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ. Απλά, δεν μπορώ να βρω την καλύτερη λύση ώστε και να έχω το κρεμαστό φίλτρο και να βάλω κόντρες για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Οποιεσδήποτε ιδέες, παρατηρήσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες.
post-53210-0-77647700-1367254114_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να μην βάλεις κόντες πάνω και να τις κολλήσεις κάτω

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει κολλήσει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Bloster, για 84 λίτρα ενυδρείο δεν χρειάζονται κόντρες επάνω, βάλε μόνο κάτω αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Bloster, για 84 λίτρα ενυδρείο δεν χρειάζονται κόντρες επάνω, βάλε μόνο κάτω αν θέλεις.

Είσαι σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην θέση σου θα έβαζα κάτω και πάνω δεν θα έβαζα στην πλάτη!

Είσαι σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το παρήγγειλα σε κατάστημα pet shop. Κάτω δεν έχει κόντρες. Νόμιζα ότι για 60αρι με 40cm ύψος και γυαλί 6mm το πιο σημαντικό είναι να μην κάνουν κοιλιά τα κατά μήκος τζάμια, γιαυτό κοιτάω τι κόντρες να βάλω επάνω. Επίσης, οι πλαϊνές κόντρες θα στηρίξουν και τα δύο τζάμια του καλύμματος.

εγώ στην θέση σου θα έβαζα κάτω και πάνω δεν θα έβαζα στην πλάτη!

Άρα λες ότι το σχέδιο Γ θα ήταν αρκετό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει κολλήσει το ενυδρείο;

Σε αυτόν θα απευθυνθείς .

Θα πας στο κατάστημα που το φτιάξανε και θα τον ρωτήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ;

Σταμάτη σε 120άρι που δούλευε 1,5 χρόνο δεν είχα επάνω κόντρες, το έχω ακόμα και τώρα για τις αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Καλό είναι να ρωτήσω και τον κατασκευαστή - θα πάω αύριο. Αλλά γενικά εμπιστεύομαι περισσότερο τους συνχομπίστες του Forum :)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη σε 120άρι που δούλευε 1,5 χρόνο δεν είχα επάνω κόντρες, το έχω ακόμα και τώρα για τις αλλαγές νερού.

Απο μόνο του αυτο που λές δεν λέει τίποτα .

Κι εγω έφτιαξα ενυδρείο 150Χ60Χ60 χωρίς κόντρες επάνω , δεν λεέι όμως τίποτα και ενυδρείο 120Χ40Χ40 έχω δεί χωρίς κόντρες με 5άρι κρύσταλλο ακουμπισμένο σε μια ξύλινη σκάλα που είχε κάνει κοιλιά απο το βάρος . Το έβλεπα για μήνες και έτρεμε η ψυχή μου που το έβλεπα γεμάτο με νερό απο τη βροχή που ξεχείλιζε ....

Σημασία έχει αυτός που το έφτιαξε τι λέει .

Γι αυτό και ο FotisGt που δεν είναι κάποιος τυχαίος στις κατασκευές ρώτησε ποιος έχει κολλήσει το ενυδρείο .

Οι λεπτομέρειες σε μια κατασκευή μπορεί να κάνουν τη διαφορά , είτε υπέρ είτε κατά .

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέτεις έτσι συμφωνώ απόλυτα, αν η κόλληση στα τζάμια δεν έχει γίνει σωστά υπάρχει θέμα, αλλά αν έχουν γίνει σωστά τα κολλήματα δεν υπάρχει πρόβλημα για τα λίτρα του χωρίς κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν ενα ενυδρείο κατασκευάζετε με κάποιο τρόπο δεν είναι εύκολο απο μακριά να δώσεις συμβουλή .

Εσένα ο κατασκευαστής το έφτιαξε με κόντρες και εσύ θέλεις να του αφαιρέσεις τη μία απο τις δύο βασικές κόντρες , ρώτησε τον ίδιο και αυτός θα σου πεί .

Αν το έβαζες το φίλτρο στο πλαινό τζάμι δεν θα είχες πρόβλημα .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες Σταμάτη. Ιδίως όσον αφορά την ευθύνη που φέρει ο κατασκευαστής, οπότε θα τον ρωτήσω σίγουρα.

Αρχικά είχε μόνο τις κόντρες του σχεδίου Α, χωρίς όμως την κόντρα επάνω μπροστά στο κατά μήκος τζάμι. Στον πάτο δεν είχε κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Για μια τελευταία γνώμη ρώτησα και τον κατασκευαστή του ενυδρείου - μου είπε για 100% ασφάλεια πιστεύει ότι χρειάζονται οι κόντρες να συνδέουν το μπρος και πίσω τζάμι ή τουλάχιστον να βάλω μία στο κέντρο. Νομίζω όμως ότι θα είναι πιο σημαντικό να βάλω δύο κόντρες στον βυθό που δεν έχει και να βάλω κόντρες περιμετρικά.


Όπως σε πολλά θέματα υπάρχουν πολλές απόψεις και τρόποι κατασκευής, και ευχαριστώ για όλα σας τα σχόλια και ιδέες. Τελικά κατέληξα στο εξής σχέδιο (συνημμένο αρχείο).


post-53210-0-58168200-1367494959_thumb.jpg


Θα μπουν 4 κόντρες περιμετρικά, που θα αφήνουν ένα μικρό κενό πίσω για το κρεμαστό φίλτρο, μια κόντρα στο 1/4, η οποία είναι κατακόρυφη για να προστατεύει το φωτιστικό από υγρασία, σε συνδυασμό με δύο τζάμια για σκέπασμα που θα κάθονται πάνω στις πλαϊνές κόντρες. Τέλος θα βάλω δύο κόντρες στον βυθό στο 1/3 και 2/3.


Σχετικά με την τοποθέτηση έχω μια ερώτηση, όταν βάλω τις κόντρες περιμετρικά, είναι σωστό να αφαιρέσω την σιλικόνη που υπάρχει στο σημείο επαφής ώστε να εφαρμόσουν οι κόντρες ακριβώς? Το ίδιο θα χρειαστεί μάλλον και για τις δύο κόντρες στον βυθό. Θα δημιουργήσει αυτό πρόβλημα? Φαντάζομαι ότι εφόσον θα βάλω νέα στρώση σιλικόνης θα καλύψει τους αρμούς ξανά με πιο παχιά στρώση.


Αν κανένας έχει σχόλια σχετικά με αυτή τη τοποθέτηση και για το αν θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα στην μελλοντική ασφάλεια του ενυδρείου (κυρίως από την καμπύλωση των εμπρός και πίσω τζαμιών) θα ήθελα πολύ να τα ακούσω πριν προχωρήσω στην τοποθέτησή τους.


Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη και την υπομονή σας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...