Jump to content

Νομοθεσία Στην Ευρώπη Για Τα Ψάρια


Recommended Posts

Αφορμή παίρνω απο το πόστ που γράφτηκε εδώ απο τον ifestion και μου έκανε εντύπωση και αμφιβάλω κι όλας για το οτι ισχύει το 15 % κέρδος στα ζωντανά ψάρια .

Σας παρακαλώ όσοι γνωρίζετε πραγματικά κάτι με το θέμα αυτο ενημερώστε με κι αν γίνετε και με κάποιο λίνκ ως προς τη πηγή της πληροφορίας .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα είναι αδύνατο να είναι 15% στη τιμή αγοράς. Στη τιμή κόστους είναι πιο λογικό. Αλλά όταν μιλάμε για κόστος τότε ο καθένας μπορεί να "φουσκώσει" όσο θέλει.

Από προσωπική εμπειρία στη Γερμανία ο μαγαζάτορας όταν άκουσε ότι ήρθα από Ελλάδα να ψωνίσω μου έκανε 20% έκπτωση οπότε ...

Τέλος δεν ξέρω πόσοι έχετε δει τιμές στη Γερμανία αλλά τα ψάρια είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στην Ελλάδα και δεν μιλάω για 5 και 10Ε που μπορεί να είναι τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Νικο θυμαμαι στη κουβεντα που καναμε αυτο για το 20% και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.

Αν θυμαμαι καλα ηταν η πρωτη φορα που ψωνιζες απο εκει?

Αυτο για τις τιμες των ψαριων μου κανει ακομα μεγαλυτερη εντυπωση.

Δηλαδη εδω ο λευκοστερνος μπορει να κοστιζει 40 ευρω και εκει να εχει 100?

για τετοιες διαφορες μιλας?Αν ναι,ειναι τεραστια

Link to comment
Share on other sites

παιδια παντως σε προσφατο μου ταξιδι στην Γερμανια που περασα απο ενα πετσοπ εκει τα ψαρια ηταν στην φθηνια..γλυκου νερου βεβαια! ενδεικτικα τα νεον 0,50 ευρω ,ροδοστομα 1 ευρω αν θυμαμαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

σε καθε εισαγωγη ψαριων που κανουν τα καταστηματα, υπαρχουν και πολλες απωλειες (θανατοι ψαριων) πως καθοριζεται το 15% κερδος επι των ζωντανων?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνχομπίστες, είναι κανένας συνάδελφος δικηγόρος εδώ για να μιλήσουμε πιο εξειδικευμένα, μέσα στα επιτρεπόμενα όρια (καθότι υπάρχει περιορισμός) και να πάψουμε να κάνουμε εικασίες

και να αμφισβητούμε ως πατροπαράδοτοι Έλληνες ότι μας αναφέρει κάποιος καλοπροαίρετα..??

Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή για να μην δημιουργούνται βιαστικές ερμηνείες.

1. Το τι ισχύει στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τι ισχύει εδώ λόγω έλλειψης νομοθετικής ρύθμισης, αδιαφορίας, προχειρότητας κ.λ.π

2. Το τι μπορεί να συνέβη σε κάποιον προσωπικά όταν μάλιστα δήλωσε Έλληνας-Αλλοδαπός σε μια από τις πιο σοβινιστικές χώρες (Γερμανία) δεν έχει καμία σχέση με το τι ισχύει στην πραγματικότητα στους ημεδαπούς Γερμανούς και πιστέψτε με το γνωρίζω πολύ καλά καθότι εκεί έκανα το μεταπτυχιακό μου στον τομέα του ηλεκτρονικού εμπορίου και πρόληψης εγκλήματος στο διαδίκτυο.

3. Το Αλλοδαπό κράτος-νομοθέτης δεν το νοιάζει καθόλου πόσες θα είναι οι απώλειες κατά την μεταφορά διότι τα εμπορεύματα ταξιδεύουν σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από την ψωροκώσταινα Ελλάδα και είναι ασφαλισμένα. Άρα δεν τίθεται περίπτωση επιβάρυνσης των εναπομεινάντων ζωντανών με το κόστος των πεθαμένων όπως γίνεται εδώ στην μπανανία από τους πονηρούς Έλληνες...

4. Μην συγκρίνετε διαφορετικά μεγέθη με βάση όσα ξέρετε στην Ελλαδίτσα που έχει από τα χαμηλότερα ποσοστά χομπιστών με ενυδρεία στην Ευρώπη. Να μην μιλήσουμε για θαλασσινό.....θα κλάψουμε στην σύγκριση...

5. Γνωρίζετε αλήθεια το πραγματικό κόστος της εκάστοτε εισαγωγής που κάνουν οι γνωστοί μετρημένοι στα δάχτυλα εν Αθήναις χονδρέμποροι (που προμηθεύουν σχεδόν όλη την Ελλάδα) από το υποτιθέμενο πολύ υψηλό που θέλουν να νομίζουν οι καταναλωτές ότι έχουν.??

6. Γνωρίζετε ότι πραγματικά ατομική εισαγωγή κάνουν αυτήν την στιγμή ένας με δυο έμποροι λιανικής και όλοι οι άλλοι προμηθεύονται από τους χονδρέμπορους παριστάνοντας στους πελάτες τους ότι κάνουν δικιά τους εισαγωγή.??

Μην απορείτε λοιπόν γιατί στην Ελλάδα ένα ψάρι που πωλείται στην Ινδονησία 70 λεπτά του δολλαρίου Αμερικής καταλήγει στο ενυδρείο σας αφού πληρώσατε το ποσό των 10 ευρώ..

Ενώ στην Γερμανία θα το αγοράζατε με επιβάρυνση +15% από το πόσο στοίχισε του εμπόρου να το φέρει.

(π.χ ψάρι που πωλείται εδώ 160 € στην Γερμανία θα σας στοίχιζε με +15% κέρδος για τον έμπορο μόνο 40 €...!!)

Δεν αναφέρομαι σε παραγγελίες που γίνονται από Ευρωπαικές χώρες καθότι εκεί είναι σταθμοί ψαριών όπου παραμένουν υποχρεωτικά σε ενυδρεία 2 εβδομάδες και μετά διατίθενται σε πώληση (π.χ Marinelife.com) εκεί οι τιμές πώλησης είναι σαφώς πιο υψηλές από της Ασίας, όχι όμως απαγορευτικές αν σκεφτείτε την διαφορά ποιότητος.

7. Γνωρίζετε ότι με μια απλή ερώτηση στο Υπουργείο Εμπορίου, στο Εμπορικό Επιμελητήριο μπορούν να σας παραπέμψουν εκεί που πρέπει και να πάρετε πληροφορίες ώστε να κάνετε μόνοι σας εισαγωγή απλά τροποποιώντας την ήδη υπάρχουσα εμπορική σας άδεια.? Θα εκπλαγείτε από τα στοιχεία που θα πάρετε...

8. Ψάξτε λίγο στο διαδίκτυο στην Ινδονησία, Μπαλί, Τζακάρτα, Μαλαισία και στείλτε ένα ευπαρουσίαστο επαγγελματικό email παριστάνοντας τους εμπόρους για να δείτε τι τιμές θα πάρετε....συνυπολογίστε μετά και τα κόστη με τις πληροφορίες που θα λάβετε από τις πηγές που αναφέρω στην παράγραφο 7 και θα βγάλετε πολύ εποικοδομητικά συμπεράσματα.

9. Πιστεύετε αλήθεια ότι γνωρίζοντας πια την πραγματική αλήθεια θα κάνατε κάτι δραστικό και αποτελεσματικό, από την στιγμή που τίποτα δεν σας κατοχυρώνει αλλά ούτε και σας προστατεύει αφού υπάρχει νομοθετικό κενό?

Μην μου πείτε μπουκοτάζ στις πωλήσεις ψαριών μέχρι να συνετιστούν οι έμποροι και κατεβάσουν τις τιμές αλλά ευρωπαικών συναδέλφων τους γιατί ξέρετε καλά ότι δεν θα πετύχει επειδή θα υπάρχει πάντα ο κάγκουρος Ελληναράς που θα τρέχει και θα την στήνει έξω από το μαγαζί απο τα χαράματα για να μπει μόλις ανοίξει και να πάρει το πολυπόθητο ψαράκι του από την σακκούλα...

Από την στιγμή δυστυχώς που δεν υπάρχει ο σωστός επαγγελματισμός των εμπόρων (που να σκέφτονται στην ποσότητα το κέρδος) λόγω της έλλειψης ελέγχου και υποβολής μέτρων από το Κράτος μην περιμένετε να αλλάξουν τα πράγματα σε αυτή την χώρα. Το μόνο που ήθελα όταν έδωσα το έναυσμα στο προηγούμενο topic ήταν να προβληματίσω λίγο όσους διάβαζαν τα γραφόμενα μου.

Τέλος, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι απαγορεύετε γενικότερα να παραπέμπετε ή να επικολλάτε στα μηνύματα σας σε topic όπως εδώ λόγου χάρη εξωτερικούς συνδέσμους κανονισμών και προσωπικών αρχείων ή μέρος αυτών, χωρίς την έγγραφη άδεια - συναίνεση του αρθρογράφου ή αρμόδιου οργανισμού.

Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.!!

Έγινε επεξεργασία - ifestion
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα είναι αδύνατο να είναι 15% στη τιμή αγοράς. Στη τιμή κόστους είναι πιο λογικό. Αλλά όταν μιλάμε για κόστος τότε ο καθένας μπορεί να "φουσκώσει" όσο θέλει.

Από προσωπική εμπειρία στη Γερμανία ο μαγαζάτορας όταν άκουσε ότι ήρθα από Ελλάδα να ψωνίσω μου έκανε 20% έκπτωση οπότε ...

Τέλος δεν ξέρω πόσοι έχετε δει τιμές στη Γερμανία αλλά τα ψάρια είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στην Ελλάδα και δεν μιλάω για 5 και 10Ε που μπορεί να είναι τα μεταφορικά.

αν διαβάσεις ξανά πιο προσκετικά τι έγραψα στο άλλο topic.....

υπάρχει πλαφόν στο ποσοστό κέρδους επί της τιμής αγοράς από τον χονδρέμπορο-εισαγωγέα (δηλαδή έναν από τους γνωστούς στην Αθήνα)

ή από ατομική εισαγωγή του (αν τα φέρει μόνος του δηλαδή) σε 15%

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις ξανά πιο προσκετικά τι έγραψα στο άλλο topic.....

υπάρχει πλαφόν στο ποσοστό κέρδους επί της τιμής αγοράς από τον χονδρέμπορο-εισαγωγέα (δηλαδή έναν από τους γνωστούς στην Αθήνα)

ή από ατομική εισαγωγή του (αν τα φέρει μόνος του δηλαδή) σε 15%

Δεν ξέρω γιατί προσπαθείς να αλλάξεις τη συζήτηση αλλά επι λέξει έγραψες

Τέλος, το ότι στο εξωτερικό θεωρείται αδιανόητο και απαγορεύεται ρητά από τον Νόμο να πωλούνται τροπικά ψάρια χωρίς να έχουν παραμείνει τουλάχιστον

μία εβδομάδα στα ενυδρεία του πωλητή και με ποσοστό κέρδους στην πώληση μόνο 15%, και επιβολή βαρύτατου προστίμου σε όποιον αισχροκερδεί, ενώ εδώ στην μπανανία υπάρχουν χομπίστες που τρέχουν

και

Για να μην μακρυγορώ σε άσχετο topic, απλά στην Γερμανία, Γαλλία και Ολλανδία, (δεν γνωρίζω σε άλλες Ευρωπαικές χώρες) υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την παραμονή μιας εβδομάδας σε ενυδρείο του εμπόρου λιανικής πριν πουληθεί ο ζωντανός οργανισμός στον καταναλωτή και επίσης υπάρχει πλαφόν στο ποσοστό κέρδους επί της τιμής αγοράς από τον χονδρέμπορο-εισαγωγέα ή από ατομική εισαγωγή του σε 15% ανά οργανισμό.

αυτά τα έγραψες ΕΣΥ στο άλλο topic. Εγώ από αυτά καταλαβαίνω ότι ισχυρίζεσαι ότι στη Γερμανία υπάρχει πλαφόν 15%.Το "δηλαδή ενα από τους γνωστούς στην Αθήνα" το έχεις προσθέσει ΜΕΤΑ. Αλλο να λέμε ότι το ξέχασα και άλλο ότι δεν το διάβασε ο άλλος.Εγώ εκανα quote το post 22 και εκεί η λέξη Αθήνα δεν υπάρχει καν.

Δεύτερο.Λες.

Ενώ στην Γερμανία θα το αγοράζατε με επιβάρυνση +15% από το πόσο στοίχισε του εμπόρου να το φέρει.

(π.χ ψάρι που πωλείται εδώ 160 € στην Γερμανία θα σας στοίχιζε με +15% κέρδος για τον έμπορο μόνο 40 €...!!)

Λοιπόν εγώ έχω ψωνίσει από μαγαζιά σε Φρανκφούρτη (πάνω από 10 φορές) Κολωνία και Ντυσελντορφ. Στα περισσότερα μαγαζιά και στα περισσότερα ψάρια δεν είχε τιμή χαμηλότερη από ότι στην Ελλάδα.Τις διαφορες που λες εσυ ούτε σαν αστείο δεν μπορώ να τις δω. Αναφέρομαι πάντα σε ψάρια θαλλασινού και πάντα σε ψάρια που βρίσκω και στην Ελλάδα. Η ποικιλία σίγουρα είναι το κάτι άλλο αλλά οι τιμές όχι.Μπορεί σε σπάνια ψάρια να βρεις καλύτερες τιμές αλλά όχι στα "συνηθισμένα" ψάρια.

Επειδή λοιπόν αυτό που αναφέρεις είναι ακραίο για τη δική μου εμπειρία θέλεις να μας πεις το μαγαζί που βρίσκεις στη Γερμανία ψάρια σε αυτές τις τιμές;Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το δύσκολο αυτό, αφού σύμφωνα με τα λεγόμενά σου,ότι η πλειοψηφία των καταστημάτων έχει πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα. Θα πάρω λοιπόν το μαγαζί που θα μου πεις και θα πάω να κάνω πραγματικότητα το όνειρό μου για ένα κοπαδάκι λευκόστερνους αφού εκεί θα τους πάρω κάτω από 18Ε το κομμάτι.

Τέλος προσπαθώ να καταλάβω γιατί αναφέρεσαι τόσο πολύ σε νομικούς όρους αλλά παράλληλα μας προσβάλεις. Λοιπόν εγώ είμαι κάγκουρας. Πήγα από πρωί να περιμένω στην ουρά και θα το ξανάκανα. Αν πρόκειται για εισαγωγές ΘΕΛΩ να είμαι πρώτος για να πάρω το ψάρι που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνχομπίστες, είναι κανένας συνάδελφος δικηγόρος εδώ για να μιλήσουμε πιο εξειδικευμένα, μέσα στα επιτρεπόμενα όρια (καθότι υπάρχει περιορισμός) και να πάψουμε να κάνουμε εικασίες

και να αμφισβητούμε ως πατροπαράδοτοι Έλληνες ότι μας αναφέρει κάποιος καλοπροαίρετα..??

Τέλος, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι απαγορεύετε γενικότερα να παραπέμπετε ή να επικολλάτε στα μηνύματα σας σε topic όπως εδώ λόγου χάρη εξωτερικούς συνδέσμους κανονισμών και προσωπικών αρχείων ή μέρος αυτών, χωρίς την έγγραφη άδεια - συναίνεση του αρθρογράφου ή αρμόδιου οργανισμού.

Αυτα τα δυο σημεια δεν τα καταλαβα. Καθως επισης με προβληματισε ολη η δημοσιευση σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ifestion σε σχέση με το ποσοστό κέρδους οτι απο τη τιμή αγοράς υπάρχει πλαφόν του 15% σε Ολλανδία Γαλλία Γερμανία είναι ανακριβές .

Παραδέξου ότι δεν το γνωρίζεις καλά το θέμα και μη προσπαθείς να μας πίσεις για κάτι που απλά νομίζεις οτι συμβαίνει .

Είναι κρίμα να γράφονται ανακρίβειες και γι αυτό έχει καταντήσει έτσι το ίντερνετ να προσπαθούμε την όποια πληροφορία να τη φιλτράρουμε για να δούμε ποιά είναι η αλήθεια !!!

Με ενοχλεί και ακόμα περισσότερο να συμβαίνει στο Aquazone , και είναι ο λόγος που το τελευταίο καιρό έχω δραστηριοποιηθεί .......... δεν αντέχω ο κάθε ένας να μπαίνει και να γράφει ότι του έρθει .

Συγγνώμη που είμαι επιθετικός ......... δεν το συνηθίζω .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΣΤΑΜΑΤΗ δεν γράφω ποτέ ανακρίβειες τόσο λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, όσο και σαν χομπίστας όταν μάλιστα απευθύνομαι σε ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζω.

Ως εκ τούτου θα παρακαλούσα πολύ να προσέχουμε τι λέμε και πως το λέμε γιατί δεν γνωρίζουμε με ποιον επικοινωνούμε γραπτώς.

Την αμφισβήτηση σε όσα έγραψα εσύ την ξεκίνησες με το περιεχόμενο και το ύφος σου και λυπάμαι πολύ που συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο.

Το ότι δεν παρέθεσα αυτούσια κείμενα Νομοθεσίας και Νομολογίας στην Γερμανική και Γαλλική γλώσσα ή ακόμη απευθείας εξωτερικούς συνδέσμους, δεν είναι επειδή σνομπάρω τους αναγνώστες του συγκεκριμένου topic,

απλά αφενός είναι από βάσεις δεδομένων που έχουν πρόσβαση αποκλειστικά Νομικοί με συνδρομή και κωδικό - άρα δεν μπορείτε να διαβάσετε όσοι από εσάς γνωρίζετε Νομική Ορολογία στην Γερμανική και Γαλλική -

και αφετέρου όπως καλύτερα θα γνωρίζουν οι διαχειριστές του φόρουμ, απαγορεύετε σε κάθε χρήστη ενός φόρουμ να παραπέμπει σε συγκεκριμένους εξωτερικούς συνδέσμους ή να παρουσιάζει με την μέθοδο αντιγραφής επικόλλησης το επίμαχο κείμενο. Νομίζω αυτό καλύπτει και την απορία του panic.

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα γιατί το μόνο που διαπιστώνω είναι αντί του μάνα χολή.

Έγινε επεξεργασία - ifestion
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί προσπαθείς να αλλάξεις τη συζήτηση αλλά επι λέξει έγραψες

Τέλος, το ότι στο εξωτερικό θεωρείται αδιανόητο και απαγορεύεται ρητά από τον Νόμο να πωλούνται τροπικά ψάρια χωρίς να έχουν παραμείνει τουλάχιστον

μία εβδομάδα στα ενυδρεία του πωλητή και με ποσοστό κέρδους στην πώληση μόνο 15%, και επιβολή βαρύτατου προστίμου σε όποιον αισχροκερδεί, ενώ εδώ στην μπανανία υπάρχουν χομπίστες που τρέχουν

και

Για να μην μακρυγορώ σε άσχετο topic, απλά στην Γερμανία, Γαλλία και Ολλανδία, (δεν γνωρίζω σε άλλες Ευρωπαικές χώρες) υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την παραμονή μιας εβδομάδας σε ενυδρείο του εμπόρου λιανικής πριν πουληθεί ο ζωντανός οργανισμός στον καταναλωτή και επίσης υπάρχει πλαφόν στο ποσοστό κέρδους επί της τιμής αγοράς από τον χονδρέμπορο-εισαγωγέα ή από ατομική εισαγωγή του σε 15% ανά οργανισμό.

αυτά τα έγραψες ΕΣΥ στο άλλο topic. Εγώ από αυτά καταλαβαίνω ότι ισχυρίζεσαι ότι στη Γερμανία υπάρχει πλαφόν 15%.Το "δηλαδή ενα από τους γνωστούς στην Αθήνα" το έχεις προσθέσει ΜΕΤΑ. Αλλο να λέμε ότι το ξέχασα και άλλο ότι δεν το διάβασε ο άλλος.Εγώ εκανα quote το post 22 και εκεί η λέξη Αθήνα δεν υπάρχει καν.

Πάρα πολύ σωστά από δική μου αστοχία έκανα αντιγραφή επικόλληση από το τρέχον topic... Ζητώ συγγνώμη για την λανθασμένη παράθεση.

Δεύτερο.Λες.

Ενώ στην Γερμανία θα το αγοράζατε με επιβάρυνση +15% από το πόσο στοίχισε του εμπόρου να το φέρει.

(π.χ ψάρι που πωλείται εδώ 160 € στην Γερμανία θα σας στοίχιζε με +15% κέρδος για τον έμπορο μόνο 40 €...!!)

Λοιπόν εγώ έχω ψωνίσει από μαγαζιά σε Φρανκφούρτη (πάνω από 10 φορές) Κολωνία και Ντυσελντορφ. Στα περισσότερα μαγαζιά και στα περισσότερα ψάρια δεν είχε τιμή χαμηλότερη από ότι στην Ελλάδα.Τις διαφορες που λες εσυ ούτε σαν αστείο δεν μπορώ να τις δω. Αναφέρομαι πάντα σε ψάρια θαλλασινού και πάντα σε ψάρια που βρίσκω και στην Ελλάδα. Η ποικιλία σίγουρα είναι το κάτι άλλο αλλά οι τιμές όχι.Μπορεί σε σπάνια ψάρια να βρεις καλύτερες τιμές αλλά όχι στα "συνηθισμένα" ψάρια.

Επειδή λοιπόν αυτό που αναφέρεις είναι ακραίο για τη δική μου εμπειρία θέλεις να μας πεις το μαγαζί που βρίσκεις στη Γερμανία ψάρια σε αυτές τις τιμές;Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το δύσκολο αυτό, αφού σύμφωνα με τα λεγόμενά σου,ότι η πλειοψηφία των καταστημάτων έχει πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα. Θα πάρω λοιπόν το μαγαζί που θα μου πεις και θα πάω να κάνω πραγματικότητα το όνειρό μου για ένα κοπαδάκι λευκόστερνους αφού εκεί θα τους πάρω κάτω από 18Ε το κομμάτι.

Τέλος προσπαθώ να καταλάβω γιατί αναφέρεσαι τόσο πολύ σε νομικούς όρους αλλά παράλληλα μας προσβάλεις. Λοιπόν εγώ είμαι κάγκουρας. Πήγα από πρωί να περιμένω στην ουρά και θα το ξανάκανα. Αν πρόκειται για εισαγωγές ΘΕΛΩ να είμαι πρώτος για να πάρω το ψάρι που θέλω.

Το να χρησιμοποιούμε τα δικά μας διδάγματα κοινής πείρας δεν έχει καμμία σχέση με το τι ορίζει εκάστοτε ο Νόμος.

Αν κάποιος Αλλοδαπός επαγγελματίας παρανομεί δεν σημαίνει ότι θα μείνει ατιμώρητος αν του γίνει καταγγελία ή του γίνει έλεγχος από το αρμόδιο κλιμάκιο με βάση τα χαρτιά εισαγωγής. (εξωτερικό πάντα..εδώ δεν γίνεται τίποτα)

Αρα δεν θεωρώ επιχείρημα το ότι αγοράσατε από διάφορα μαγαζιά σε τιμές πιο ακριβές από την Ελλάδα.

Αλήθεια ήταν το ίδιο στρωμένα και χωρίς ασθένειες με αυτά που πήρατε φτηνά από την Ελλάδα? δεν νομίζω ας ήταν και της σειράς....

Εάν τα συγκεκριμένα μαγαζιά που αγοράσατε αγόρασαν από χονδρέμπορο -εισαγωγέα (σταθμό ψαριών) δηλαδή στρωμένα και με προληπτική χρήση φαρμάκων, μήπως αυτό άραγε επηρέασε την τελική τιμή πώλησης στον καταναλωτή...

Το αν θεωρείτε τον εαυτό σας κάγκουρα υπό την έννοια να κάθεστε στην ουρά από το πρωί για να πάρετε το ψάρι που θέλετε "άστρωτο" με τυχόν ασθένειες που θα βγάλει μετά και με δυσκολία να ξεκινήσει να τρώει ξηρά τροφή απλά και μόνο διότι επιδιώκετε πολύ χαμηλότερη τιμή πώλησης από την συνηθισμένη με το ρίσκο 50/50 να ζήσει ή να πεθάνει το ζωντανό, αυτό αφορά αποκλειστικά εσάς και όχι το Κράτος Πρόνοιας της Γερμανίας, Γαλλίας, Ολλανδίας που θέλει να εξασφαλίσει κατά τον δυνατό καλύτερο τρόπο τον καταναλωτή και την αγορά-επένδυση του.

Έγινε επεξεργασία - ifestion
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΣΤΑΜΑΤΗ δεν γράφω ποτέ ανακρίβειες τόσο λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, όσο και σαν χομπίστας όταν μάλιστα απευθύνομαι σε ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζω.

Ως εκ τούτου θα παρακαλούσα πολύ να προσέχουμε τι λέμε και πως το λέμε γιατί δεν γνωρίζουμε με ποιον επικοινωνούμε (τόσο ηλικιακά όσο και μορφωτικά) γραπτώς.

Την αμφισβήτηση σε όσα έγραψα εσύ την ξεκίνησες με το περιεχόμενο και το ύφος σου και λυπάμαι πολύ που συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο.

Το ότι δεν παρέθεσα αυτούσια κείμενα Νομοθεσίας και Νομολογίας στην Γερμανική και Γαλλική γλώσσα ή ακόμη απευθείας εξωτερικούς συνδέσμους, δεν είναι επειδή σνομπάρω τους αναγνώστες του συγκεκριμένου topic,

απλά αφενός είναι από βάσεις δεδομένων που έχουν πρόσβαση αποκλειστικά Νομικοί με συνδρομή και κωδικό - άρα δεν μπορείτε να διαβάσετε όσοι από εσάς γνωρίζετε Νομική Ορολογία στην Γερμανική και Γαλλική -

και αφετέρου όπως καλύτερα θα γνωρίζουν οι διαχειριστές του φόρουμ, απαγορεύετε σε κάθε χρήστη ενός φόρουμ να παραπέμπει σε συγκεκριμένους εξωτερικούς συνδέσμους ή να παρουσιάζει με την μέθοδο αντιγραφής επικόλλησης το επίμαχο κείμενο. Νομίζω αυτό καλύπτει και την απορία του panic.

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα γιατί το μόνο που διαπιστώνω είναι αντί του μάνα χολή.

Link to comment
Share on other sites

Νομικός δεν είμαι και δεν μπορώ να μιλήσω για τα νομικά .

Μου φαίνεται όμως παράλογο να μη μου επιτρέπει ο νόμος την άγνοια νόμου και ταυτόχρονα να μη μου επιτρέπει τη πρόσβαση στο νόμο !!!!

Κουφό τελείως και απορώ που συμβαίνει κάτι τέτοιο !!!

Επι του θέματος όμως με το 15% επι της αγοράς δεν θα υπήρχε κανένας επαγγελματίας να εισάγει ψάρια διότι μόνο τα εκτελωνιστικά , δασμοί , προμήθειες τραπεζών και μεταφορικά τριπλασιάζουν το κόστος .

Πως λοιπόν θα μπεί πλαφόν 15% απο την αγορά ;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιούμε τα δικά μας διδάγματα κοινής πείρας δεν έχει καμμία σχέση με το τι ορίζει εκάστοτε ο Νόμος.

Αν κάποιος Αλλοδαπός επαγγελματίας παρανομεί δεν σημαίνει ότι θα μείνει ατιμώρητος αν του γίνει καταγγελία ή του γίνει έλεγχος από το αρμόδιο κλιμάκιο με βάση τα χαρτιά εισαγωγής. (εξωτερικό πάντα..εδώ δεν γίνεται τίποτα)

Αρα δεν θεωρώ επιχείρημα το ότι αγοράσατε από διάφορα μαγαζιά σε τιμές πιο ακριβές από την Ελλάδα.

Υπάρχει και ο νόμος των πιθανοτήτων. Πηγαίνω σε μεγάλα και αναγνωρισμένα μαγαζιά. Δεν μπορεί να είναι όλα εξαίρεση.

Αλήθεια ήταν το ίδιο στρωμένα και χωρίς ασθένειες με αυτά που πήρατε φτηνά από την Ελλάδα? δεν νομίζω ας ήταν και της σειράς....

Φυσικά και κάνετε λάθος. Ισα ισα που έχω πετύχει παράσιτασε 3 περιπτώσεις.

Εάν τα συγκεκριμένα μαγαζιά που αγοράσατε αγόρασαν από χονδρέμπορο -εισαγωγέα (σταθμό ψαριών) δηλαδή στρωμένα και με προληπτική χρήση φαρμάκων, μήπως αυτό άραγε επηρέασε την τελική τιμή πώλησης στον καταναλωτή...

Το αν θεωρείτε τον εαυτό σας κάγκουρα υπό την έννοια να κάθεστε στην ουρά από το πρωί για να πάρετε το ψάρι που θέλετε "άστρωτο" με τυχόν ασθένειες που θα βγάλει μετά και με δυσκολία να ξεκινήσει να τρώει ξηρά τροφή απλά και μόνο διότι επιδιώκετε πολύ χαμηλότερη τιμή πώλησης

κάποιος που μιλάει για κάτι θα πρέπει να έχει και αίσθηση του τι συμβαίνει. Δεν ξέρω σε ποιο κόσμο ζείτε αλλά είτε πρώτος πας είτε τελευταίος στην ίδια τιμή θα πάρεις. Δεν πάω από τα χαράματα για τιμές αλλά για επιλογές.Πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν ποτέ κάποιος στην Ελλάδα ψώνισε φθηνότερα επειδή πήγε πρώτος.

από την συνηθισμένη με το ρίσκο 50/50 να ζήσει ή να πεθάνει το ζωντανό, αυτό αφορά αποκλειστικά εσάς και όχι το Κράτος Πρόνοιας της Γερμανίας, Γαλλίας, Ολλανδίας που θέλει να εξασφαλίσει κατά τον δυνατό καλύτερο τρόπο τον καταναλωτή και την αγορά-επένδυση του.

Αφού ειμαι τόσο τυχερός που έχω πετύχει μόνο τα μαγαζιά που πουλάνε πιο ακριβά πείτε μου ΕΝΑ που πουλάει πιο φθηνά. Αφού έχετε ζήσει στη Γερμανία δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα δεν μου ελυσες την απορια. Κουβεντα κανουμε για το χομπυ μας και ενημερωνουμε ο ενας τον αλλο. Τωρα γιατι να ειναι παρανομο να βαλω ενα συνδεσμο που βρηκα ενα προιον κλπ ή να αναδημοσιευσω κατι απο καποιον αλλο ιστοπο εφ οσον δεν βγαζω κερδος; Στο ξαναλεω οτι κατι δεν μου αρεσει στα γραφομενα σου. Αυτη ειναι η γνωμη μου και εκφραζει μονο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΣΤΑΜΑΤΗ δεν γράφω ποτέ ανακρίβειες τόσο λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, όσο και σαν χομπίστας όταν μάλιστα απευθύνομαι σε ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζω.

Ως εκ τούτου θα παρακαλούσα πολύ να προσέχουμε τι λέμε και πως το λέμε γιατί δεν γνωρίζουμε με ποιον επικοινωνούμε γραπτώς.

Την αμφισβήτηση σε όσα έγραψα εσύ την ξεκίνησες με το περιεχόμενο και το ύφος σου και λυπάμαι πολύ που συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο.

Το ότι δεν παρέθεσα αυτούσια κείμενα Νομοθεσίας και Νομολογίας στην Γερμανική και Γαλλική γλώσσα ή ακόμη απευθείας εξωτερικούς συνδέσμους, δεν είναι επειδή σνομπάρω τους αναγνώστες του συγκεκριμένου topic,

απλά αφενός είναι από βάσεις δεδομένων που έχουν πρόσβαση αποκλειστικά Νομικοί με συνδρομή και κωδικό - άρα δεν μπορείτε να διαβάσετε όσοι από εσάς γνωρίζετε Νομική Ορολογία στην Γερμανική και Γαλλική -

και αφετέρου όπως καλύτερα θα γνωρίζουν οι διαχειριστές του φόρουμ, απαγορεύετε σε κάθε χρήστη ενός φόρουμ να παραπέμπει σε συγκεκριμένους εξωτερικούς συνδέσμους ή να παρουσιάζει με την μέθοδο αντιγραφής επικόλλησης το επίμαχο κείμενο. Νομίζω αυτό καλύπτει και την απορία του panic.

Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα γιατί το μόνο που διαπιστώνω είναι αντί του μάνα χολή.

αν καταλαβα καλα, η νομοθεσια στην Γερμανια ειναι κρυφη για τον κοσμο, εξαιρουνται οσοι εχουν κωδικο και πληρωνουν συνδρομη?

αυτος ο νομος τον οποιο επικαλεισαι δεν υπαρχει σε καποιο ΦΕΚ ελευθερο σε ολους τους πολιτες?

μηπως ειναι καποιο μυστικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι θεωρούν ότι όσα έχουν γραφεί ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα αλλά η δική μου εντύπωση είναι ότι απλά έγινε μια προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων.

Μήπως θα πρέπει να διαγραφούν τα σχετικά κείμενα ώστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις σε χομπύστες που τελικά απλά δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις μας με τους επαγγελματίες;

Link to comment
Share on other sites

Φόρουμ είμαστε και καλό είναι να ακούγονται όλες οι πλευρές!!

Όλα τα μέλη έχουν την δικια τους κρίση οπότε δεν νομίζω ότι δημιουργούντα εντυπώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η παράθεση ενώς κανονισμού ή νόμου προς ενημέρωση των πολιτών να απαγορεύεται. Δεν γνώριζα ότι οι νόμοι του κράτους προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα, ενώ παράλληλα ειναι γνωστό ότι δεν αναγνωρίζεται πουθενά η άγνοια νόμου.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να ζεις στην Ελλάδα και να απαγορευτεί να μάθεις τον ελληνικό νόμο???

Αλλά για τον λόγο ότι δηλώνεις είσαι… εγώ δηλώνω Έλληνας κρισος με 7 γράμματα…… Bloster!!! xaxaaxaxxaxaxaxax

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...