Jump to content

Παρακαλώ Τα Φώτα Σας Για Μικρή Λίμνη


Zeroboy

Recommended Posts

Η μικρή λίμνη που είχα σε κοινόχρηστο κήπο πολυκατοικίας δεν μπορούσε να παραμείνει εκεί.

Βρήκα χώρο για μόνιμα αλλά η μικρή λίμνη πλέον δείχνει νάνος.

Σκέπτομαι να προχωρήσω σε κάτι μεγαλύτερο που να ταιριάζει και στο χώρο αλλά δεν θέλω να μπλέξω με μπετά.

Ο χώρος είναι ουσιαστικά ένα Γ με την μεγάλη πέτρα από πάνω για καταράκτη.

pond_zps89dd2ed1.jpg

pond2_zpsec60b613.jpg

Οι ερωτήσεις τώρα:

liner από Ελλάδα βρήκα αλλά είναι 4*5 μ. 0.5 πάχος

Τι εμπειρία έχετε από αντοχή??

Αξίζει ή τρυπάει με το παραμικρό?

Αλλη πρόταση σχετικά οικονομική μπορείτε να μου προτείνετε από Ελλάδα??

Για φίλτρο θα χρησιμοποιήσω βαρέλι 50-60 λίτρων με ελαφρόπετρα.

Ακόμα είμαι στο φάση ασκήσεων επί χάρτου μέχρι να ακούσω τις απόψεις σας και έχοντας διαβάσει αρκετά θέματα που μοιάζουν με την δική μου ίσως υλοποίηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Ιδανική εποχή θα έλεγα για ασχολίες στο κήπο!

Πρόταση μου είναι να πας σε μια έτοιμη σαν και αυτή που έχεις τώρα αλλά σε μεγαλύτερη και να την σκάψεις την μισή μέσα στο χώμα ώστε να μπορεί να μονώνει καλύτερα! Μια όμορφη διακόσμηση εξωτερικά με μερικές πέτρες και το καταρράκτη από πάνω και θα βγει ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μοιάζει πολύ μικρή στο σημείο αυτό....

Θα πρέπει να δεις και το κόστος της μεγαλύτερης έτοιμης λίμνης και του liner ώστε να επιλέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις χώρο θα είσαι συνέχεια στο τρυπάκι να την μεγαλώσεις :)

Η γνώμη μου είναι, σκάψιμο, liner και το πολύ πολύ χτίσε 2-3 τουβλάκια για να της δώσεις ύψος. Δεξιά ή αριστερά ένα παρτέρι για να βάλεις τα χώματα. Διάβασε και το παρακάτω θέμα γιατί μοιάζει πολύ στην περίπτωσή σου. (μόλις είδα την φωτό σου, λέω κάτι μου θυμίζει… )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43737&page=1

Συνήθως προτείνουν 0.8 – 1 χιλιοστό να είναι το πάχος. Το 0.5 πρέπει να σου δίνουν 10 χρόνια εγγύηση ( ? ). Μεγαλύτερο πάχος στην Ελλάδα δεν νομίζω να βρεις. Εγώ έβαλα μια πλαστική πισίνα και μου άντεξε 2.5 χρόνια χωρίς σκίσιμο και απώλειες.

Αν δεν κάνεις “ταρζανιές” δεν θα έχεις πρόβλημα. Σκάβεις και μετά προσπαθείς να λειάνεις τις επιφάνειες (να φύγουν οι μητέρες πέτρες). Βάζεις άμμο (για να το κάνεις ακόμα ποιο λείο). Μετά οπωσδήποτε γεωύφασμα (είναι πολύ φτηνό). Τέλος το liner. Θα θέλει μετά προσπάθεια να το τρυπήσεις. Μην αρχίσεις και χοροπηδάς και αφήνεις μεγάλες μυτερές πέτρες να πέφτουν στο liner και μετά ζητάς τα ρέστα γιατί σκίστηκε :P

Πρόσεξε με το σκάψιμο μην κάνεις καμιά ζημιά στα θεμέλια του φράκτη.

Το φίλτρο το κόβω πολύ δυνατό. Πρέπει όμως πρώτα να καταλήξεις στο σχήμα – μέγεθος, ώστε να βρεις τον όγκο της λίμνη σου και να κάνεις τις ανάλογες αγορές (φίλτρο, κυκλοφοριτή, αεραντλία, ψάρια κτλ).

Καλή αρχή και κράτα μας ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κάνεις κάτι με τσιμεντόλιθους;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι προτάσεις ιδέες σας και ευχαριστώ.

Από θέμα κόστους χοντρικά μια προκατ λίμνη περίπου 500 λίτρων κοστίζει όσο και το σετ liner+γεωύφασμα με πλεονέκτημα τα περισσότερα λίτρα της δεύτερης λύσης και την "ανεξαρτησία" διαμόρφωσης του σχήματος.

Περιμένω απάντηση για την χρονική εγγύηση του liner για να μπορέσω να καταλήξω προς που τελικά θα στραφώ.

@Aliens παρακολουθώ το project σου από την αρχή συν την νέα σου επέκταση - αναβάθμιση και είναι όπως και πολλών άλλων κατασκευών θαυμάσια.

Ευχαριστώ για τις ιδιαίτερες επισημάνσεις.

Θα ενημερώνω για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικα σε παρακαλω διοτι ειμαστε και αλλοι που δεν πιανουν πολυ τα χερια μας αλλα θελουμε να το δοκιμασουμε καποια στιγμη

καλη επιτυχια :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα χθές την νέα λιμνούλα και το Σάββατο αρχίζει μελέτη και σκάψιμο για την διαμόρφωση και την τελική τοποθέτηση.

pondnew_zps4d853236.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλογεμιστη! Πόσα λίτρα τελικά είναι η καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ebenos.

450 λίτρα λέει ο κατασκευαστής και την πουλάνε τα καταστήματα.

Να δω τώρα πως θα βολεύει να μπει καλύτερα σε σχέση και με τον καταρράκτη που θέλω να είναι η μεγάλη πέτρα-βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι! Από φιλτρανση τι σκέπτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε DIY με ελαφρόπετρα που θέλω να μην είναι εύκολα ορατό.

Θα δούμε αν θα το καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Από την στιγμή που τα έχεις όλα έτοιμα στο μυαλό σου τότε η πραγματοποίηση τους απέχει ελάχιστα!

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε κανένα νεώτερο από το project εδω?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω σύντομα φωτό μολις βελτιώσω κάποιες λεπτομέρειες.

Η λιμνούλα ξεκίνησε και "τρέχει" κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε είσαι έτοιμος! Απαραίτητο το αναλυτικό φοτορεπορταζ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...