Jump to content

Νέα Φυτά


George81

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έβαλα ένα Ceratophyllum demersum "Foxtail" και μια anubia για αρχή, μαζί με λίπασμα που πήρα σε μπιλάκια της JBL. Φωτισμός JBL Tropical T8 38W και JBL Color T8 38W . Ετοιμάζω ένα dyi co2 μικρής παροχής. επειδή έχω 4 red fire mouth ( είναι χορτοφάγα μπορώ να πω ) ψάχνω φυτά με σκληρά φύλλα...καμία ιδέα;

Να σημειώσω ότι το foxtrail και την Anubia δεν την πειράζουν τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο το αφηνουμε στην επιφανεια, την ανουμπια δεν την φυτευουμε,αλλα την δενουμε καπου. Εχεις αλλα φυτα που να χρειαζονται το λιπασμα της jbl που ειναι σε μορφη σφαιρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Το λιπασμα σε ταμπλετες γατι το πηρες αφου τα φυτα που εχεις δεν φυτευονται καν?

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια Bacopa caroliniana αλλά έγινε μεζεδάκι...για αυτό είχα πάρει τις ταμπλέτες. Απλά μου έμειναν τώρα.

Το κερατοφυλλο το έχω φυτέψει και αναπτύσσεται κανονικά, αλλά το βάλω σε λάθος σημεία με το κυνηγητό που πέφτει μου ξεριζώνεται κανένα...Να σημειώσω οτι έχω χαλίκι στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλέτες, αν δεν τις έχεις ανοίξει και δεν σκοπεύεις να πάρεις άλλα φυτά που να τις χρειάζονται, προτείνω να τις επιστρέψεις. :)

Το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια, από το να σου ξεριζώνεται κάθε μέρα και να το ξανατοποθετείς στο βυθό, άφησέ το να επιπλέει, να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...