Jump to content

Νεο Φυτεμενο Ενυδρειο 220 Λιτρ;


TRIBAL

Recommended Posts

μολις ξεκινησαμε ενα ενυδρειο 220 λιτρα(95χ58χ40) που προοριζετε για φυτεμενο και θα φιλοξενησει 4 αγγελοψαρα καποια στιγμη . σημερα ειμαι στην δευτερη μερα εχει μπει το υποστρωμα και το χαλικι και κυκλοφορει στο νερο αντιχλωριο και βιοενζυμα. εχω βαλει μια αντλια sisca 1350 lit / h (40 w ) καταναλωση, εχω ομωσ και μια sera 700 λιτ/h ( 5 w ) καταναλωση, που την ειχα στο uv στη λιμνη μου. την εχω καθαρισει πολυ καλα και εχω περασει αρκετεσ φορεσ καυτο νερο γι αρκετη ωρα. μπορω να την βαλω στο ενυδρειο για να μειωσω την καταναλωση?? ρευματος? η θα εχω καποιο προβλημα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι οτι πρεπει για θαλασσινο :sarcasm::sarcasm:

δεν νομιζω να εχεις προβλημα να την χρησιμοποιησεις!

τι φιλτρο εχεις?

θα το στρωσεις με τροφη το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι οτι πρεπει για θαλασσινο :sarcasm::sarcasm:

δεν νομιζω να εχεις προβλημα να την χρησιμοποιησεις!

τι φιλτρο εχεις?

θα το στρωσεις με τροφη το φιλτρο?

αυτοσ που μασ το εφτιαξε μασ παροτρεινε για θαλασσινο αλλα ειναι δυσκολο και δεν θελω να μπω σε τετοια τωρα..... μου ειπε να το στρωσω με τα ενζυμα το φιλτρο....εχει για φιτρο υαλομβακα και δαχτυλιδια.

Έγινε επεξεργασία - TRIBAL
Link to comment
Share on other sites

..................

θα το στρωσεις με τροφη το φιλτρο?

Δεν στρώνει με τροφή το "φίλτρο" .

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εχεις?

δαχτυλιδια μαλλον εννοεις βιολογικο υλικο

αφου ριχνεις βακτηρια θα πρεπει να ριχνεις και λιγο τροφη ανα 2-3 μερες για να δημιουργεις ρυπους!

γιατι δεν βρισκεις μπολι για να γλιτωσεις απο αυτην την διαδικασια και να βαλεις και ψαρακια αμεσα

Link to comment
Share on other sites

μολις ξεκινησαμε ενα ενυδρειο 220 λιτρα(95χ58χ40) που προοριζετε για φυτεμενο και θα φιλοξενησει 4 αγγελοψαρα καποια στιγμη . σημερα ειμαι στην δευτερη μερα εχει μπει το υποστρωμα και το χαλικι και κυκλοφορει στο νερο αντιχλωριο και βιοενζυμα. εχω βαλει μια αντλια sisca 1350 lit / h (40 w ) καταναλωση, εχω ομωσ και μια sera 700 λιτ/h ( 5 w ) καταναλωση, που την ειχα στο uv στη λιμνη μου. την εχω καθαρισει πολυ καλα και εχω περασει αρκετεσ φορεσ καυτο νερο γι αρκετη ωρα. μπορω να την βαλω στο ενυδρειο για να μειωσω την καταναλωση?? ρευματος? η θα εχω καποιο προβλημα. ευχαριστω

Τα βιοένζυμα τι είναι ; Ποιά μάρκα είναι .

Μπορείς να βάλεις τη μικρή αντλία αν θέλεις για να έχεις κίνηση στο νερό .

Ποιό φίλτρο έχεις ;

Φυτά θα αγοράσεις γλαστράκια ή θα βρείς απο χομπίστα ρίζες ;

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εχεις?

δαχτυλιδια μαλλον εννοεις βιολογικο υλικο

αφου ριχνεις βακτηρια θα πρεπει να ριχνεις και λιγο τροφη ανα 2-3 μερες για να δημιουργεις ρυπους!

γιατι δεν βρισκεις μπολι για να γλιτωσεις απο αυτην την διαδικασια και να βαλεις και ψαρακια αμεσα

μπολι εννοεις την μουργα απο αλλο ενυδρειο η φιλτρο? τα δαχτυλιδια ειναι κεραμικα . δεν μου ειπε τιποτα για να ριξψ τροφη .μονο να το τρεξουμε ετσι μερικες μερες και να παρουμε μετρησεισ για να γινει η φυτευση ...

Link to comment
Share on other sites

Τα βιοένζυμα τι είναι ; Ποιά μάρκα είναι .

Μπορείς να βάλεις τη μικρή αντλία αν θέλεις για να έχεις κίνηση στο νερό .

Ποιό φίλτρο έχεις ;

Φυτά θα αγοράσεις γλαστράκια ή θα βρείς απο χομπίστα ρίζες ;

ειναι τησ sera τα βακτηρια ..... φυτα εχω παραγγηλει και ειναι ολα γλαστρακια ολα ομωσ ευκολα φυτα

το φιλτρο ειναι ουσιαστικα ενασ χωροσ στο πλαι του ενυδρειου χωρισμενοσ με φιμε τζαμι και θηκεσ 10χ58 διαστασεισ και εκει μπαινει ο υαλοβαμβακασ και τα δαχτυλιδια σε μια καλτσα μεσα ..

Έγινε επεξεργασία - TRIBAL
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα βάλεις τα φυτα και τα ψάρια ;

Να βγάλεις τη κάλτσα να αφήσεις τα "δαχτυλίδια" (Siporax υποψιάζομαι) , ελεύθερα .

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα βάλεις τα φυτα και τα ψάρια ;

Να βγάλεις τη κάλτσα να αφήσεις τα "δαχτυλίδια" (Siporax υποψιάζομαι) , ελεύθερα .

η καλτσα ειναι τησ σερα αν ειδα καλα που εβαλε και ειναι ενα πληροσ δατρητο δυχτακι......φυτα μολισ παρω μερτησεισ και ειναι ομαλεσ...τα ψαρια αφου ολα ειναι οκ και μετα τα φυτα....μετρησεισ ειδικα....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διχτάκι να το αφήσεις , μια προσοχή μόνο στις γωνίες του φίλτρου να μην είναι κενές .

Αν είναι καλτσάκι να το βγάλεις και να τα αφήσεις χύμα τα υλικά .

Τις μετρήσεις να τις αφήσεις δεν σου χρειάζονται τώρα και ίσως και ποτέ με 4 Σκαλάρια .

Να βάλεις τα φυτά σου , να ολοκληρώσεις το aquascape του ενυδρείου σου και μόλις το ολοκληρώσεις την επόμενη μέρα βάλε και τα ψαράκια σου .

Αντιχλώριο . ζωντανά βακτήρια (εγώ προτιμώ μπόλι ) είναι που χρειάζεσαι τη πρώτη μέρα .

Την επόμενη μέρα βάζεις τα ψαράκια σου .

Δεν ταΐζεις τις πρώτες τρείς ημέρες και για άλλες πέντε ημέρες ταΐζεις ελάχιστα μετά τις 10 ημέρες είσαι ελεύθερος τάισε όσο θέλεις φτάνει η τροφή να καταναλώνετε όλη εντός τριών λεπτών .

Να το χαρείς να ευχαριστηθείς και να πάρεις και γέννες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διχτάκι να το αφήσεις , μια προσοχή μόνο στις γωνίες του φίλτρου να μην είναι κενές .

Αν είναι καλτσάκι να το βγάλεις και να τα αφήσεις χύμα τα υλικά .

Τις μετρήσεις να τις αφήσεις δεν σου χρειάζονται τώρα και ίσως και ποτέ με 4 Σκαλάρια .

Να βάλεις τα φυτά σου , να ολοκληρώσεις το aquascape του ενυδρείου σου και μόλις το ολοκληρώσεις την επόμενη μέρα βάλε και τα ψαράκια σου .

Αντιχλώριο . ζωντανά βακτήρια (εγώ προτιμώ μπόλι ) είναι που χρειάζεσαι τη πρώτη μέρα .

Την επόμενη μέρα βάζεις τα ψαράκια σου .

Δεν ταΐζεις τις πρώτες τρείς ημέρες και για άλλες πέντε ημέρες ταΐζεις ελάχιστα μετά τις 10 ημέρες είσαι ελεύθερος τάισε όσο θέλεις φτάνει η τροφή να καταναλώνετε όλη εντός τριών λεπτών .

Να το χαρείς να ευχαριστηθείς και να πάρεις και γέννες !!!!

ευχαριστω...εδω θα ειμαστε θα τα λεμε...και θα το δειτε μολισ τελειωσει και ειναι ετοιμο...

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βαλεις οπωτε θελεις,ακομα και την πρωτη μερα.Για αρχη ξεκινα με ευκολα φυτα και αργοτερα αναλογα με τον εξοπλησμο σου μπορεις να πας και σε κατι πιο δυσκολο.

Τι φωτισμο εχεις και τι φυτα εχεις παραγγηλει?

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μπορεις να βαλεις οπωτε θελεις,ακομα και την πρωτη μερα.Για αρχη ξεκινα με ευκολα φυτα και αργοτερα αναλογα με τον εξοπλησμο σου μπορεις να πας και σε κατι πιο δυσκολο.

Τι φωτισμο εχεις και τι φυτα εχεις παραγγηλει?

καλημερα εχει βαλει απο οτι ειδα 2 λαμπεσ 24 w/ t5/174 αυτο γραφει εχει θεση απο την αλλη μερια να μπουν και αλλες λαμπεσ αν χρειαστει ...τωρα τα φυτα που εχω παραγγηλει ειναι τα εξης...camoboba caroliniana (2 tem)

proserpinaca palustris cuba (1 tem)

staurogyne sp (8-10)

microsorum pteropous narow (2 tem)

συν μια ριζα malwwood αν την λεω καλα για διακοσμηση....που θελει η γυναικα μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχει βαλει απο οτι ειδα 2 λαμπεσ 24 w/ t5/174 αυτο γραφει εχει θεση απο την αλλη μερια να μπουν και αλλες λαμπεσ αν χρειαστει ...τωρα τα φυτα που εχω παραγγηλει ειναι τα εξης...camoboba caroliniana (2 tem)

proserpinaca palustris cuba (1 tem)

staurogyne sp (8-10)

microsorum pteropous narow (2 tem)

συν μια ριζα malwwood αν την λεω καλα για διακοσμηση....που θελει η γυναικα μου.

επισης οι λαμπες γραφουν πανω 10000 Κ

Link to comment
Share on other sites

επισης οι λαμπες γραφουν πανω 10000 Κ

Οι λάμπες σου δεν είναι κατάλληλες για φυτεμένο ενυδρείο, αν και τα φυτά που διάλεξες είναι έυκολα σε γενικές γραμμες.

Καλά θα ήταν να δείς για λάμπες με συγκεκριμένο φάσμα και και χηλότερη θερμοκρασία χρώματος. Υπάρχουν λάμπες που ευνοούν την ανάπτυχη των φυτών π.χ. η sylvania gro lux, η osram foura και πολλές άλλες κάθε εταιρία βγάζει και μία αντίστοιχη....

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχει βαλει απο οτι ειδα 2 λαμπεσ 24 w/ t5/174 αυτο γραφει εχει θεση απο την αλλη μερια να μπουν και αλλες λαμπεσ αν χρειαστει ...τωρα τα φυτα που εχω παραγγηλει ειναι τα εξης...camoboba caroliniana (2 tem)

proserpinaca palustris cuba (1 tem)

staurogyne sp (8-10)

microsorum pteropous narow (2 tem)

συν μια ριζα malwwood αν την λεω καλα για διακοσμηση....που θελει η γυναικα μου.

επισης οι λαμπες γραφουν πανω 10000 Κ

Καλημερα και καλο μηνα.

Δυστοιχος με τις λαμπες που εχεις εκτος απο το microsorum δεν θα μπορεσεις να κρατησεις τα αλλα φυτα που παραγγηλες.

Αυτη τη στιγμη εχεις 48w σε 220 λιτρα,μιλμε για μηδαμινο φωτισμο,για μενα θες τουλαχιστον αλλες 3 λαμπες για να φτασεις περιπου το 0,5w/lt για να μπορεις να βαλεις τα φυτα αυτα συν καποια ακομα ευκολα.

Επεσης τα κελβιν που ειναι οι λαμπες σου ειναι λαθος,στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα.

Δυστοιχος με τις λαμπες που εχεις εκτος απο το microsorum δεν θα μπορεσεις να κρατησεις τα αλλα φυτα που παραγγηλες.

Αυτη τη στιγμη εχεις 48w σε 220 λιτρα,μιλμε για μηδαμινο φωτισμο,για μενα θες τουλαχιστον αλλες 3 λαμπες για να φτασεις περιπου το 0,5w/lt για να μπορεις να βαλεις τα φυτα αυτα συν καποια ακομα ευκολα.

Επεσης τα κελβιν που ειναι οι λαμπες σου ειναι λαθος,στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.

:bigemo_harabe_net-117:

Αυτή τη στιγμή έχεις 0,218 W/lt οπότε καταλαβαίνεις ό,τι δεν επαρκεί το φώς που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διχτάκι να το αφήσεις , μια προσοχή μόνο στις γωνίες του φίλτρου να μην είναι κενές .

Αν είναι καλτσάκι να το βγάλεις και να τα αφήσεις χύμα τα υλικά .

Τις μετρήσεις να τις αφήσεις δεν σου χρειάζονται τώρα και ίσως και ποτέ με 4 Σκαλάρια .

Να βάλεις τα φυτά σου , να ολοκληρώσεις το aquascape του ενυδρείου σου και μόλις το ολοκληρώσεις την επόμενη μέρα βάλε και τα ψαράκια σου .

Αντιχλώριο . ζωντανά βακτήρια (εγώ προτιμώ μπόλι ) είναι που χρειάζεσαι τη πρώτη μέρα .

Την επόμενη μέρα βάζεις τα ψαράκια σου .

Δεν ταΐζεις τις πρώτες τρείς ημέρες και για άλλες πέντε ημέρες ταΐζεις ελάχιστα μετά τις 10 ημέρες είσαι ελεύθερος τάισε όσο θέλεις φτάνει η τροφή να καταναλώνετε όλη εντός τριών λεπτών .

Να το χαρείς να ευχαριστηθείς και να πάρεις και γέννες !!!!

γιατι να στρωσει με ψαρακια δεν ειναι κριμα τα ψαρακια να τα βαζουμε σε αστρωτο ενυδρειο ???

υγ με βακτηρια και τροφη δεν στρωνετε το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ βαλω αλλες δυο λαμπες 6500 κ και 4500 κ εκτος αυτες που εχω( 2 χ 24w 10000 k) θα ειμαι οκ?

οι νεες λαμπες θα πρεπει να ειναι στα ιδια βατ που τις αλλες απο 48 βατ και πανω δηλαδη αν καταλαβα καλα.

σημερινες μετρησεις στην τριτη μερα που τρεχει PH 7,2 KH 6D GH >4 D CL O NO2 0.5 NO3 10 NH3 0 NH4 0

επειδη τα φυτα τα βλεπω να αργουν μπορω να βαλω τα 4 αγγελοψαρα και οταν ερθουν τα φυτα να τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Και παλι θα εισαι ετσι και ετσι με αλλες 2 λαμπες.Αυτες που εχεις τωρα θα πρεπει να τις βγαλεις,δεν κανουν τα 10000Κ στο φυτεμενο.

Τα βατ ειναι στανταρ με το μηκος της λαμπας,δεν μπορεις να βαλεις παραπανω.

Το ενυδρειο σου απο τη στιγμη που μετρας νο2 ειναι αστρωτο και καλο ειναι να μη βαλεις ψαρια ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Και παλι θα εισαι ετσι και ετσι με αλλες 2 λαμπες.Αυτες που εχεις τωρα θα πρεπει να τις βγαλεις,δεν κανουν τα 10000Κ στο φυτεμενο.

Τα βατ ειναι στανταρ με το μηκος της λαμπας,δεν μπορεις να βαλεις παραπανω.

Το ενυδρειο σου απο τη στιγμη που μετρας νο2 ειναι αστρωτο και καλο ειναι να μη βαλεις ψαρια ακομα..

OK...αρα μιλαμε για τουλαχιστον 4 λαμπες καινουργιες 2χ 6500 κ και 2 χ 4500 κ συνολικου φωτισμου 110 βατ....γιατι το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα αλλα τα πραγματικο νερο που εχει μεσα ειναι 200 λιτρα....

με συμφερει να παρω το νεο φωτιστικο απο ενα πετ σοπ? καθωσ επισησ και τισ λαμπες? η να παω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα υλικα ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δεν εχει φωτιστκο?

Πιο πανω ειπες οτι εχει και θεση για παραπανω λαμπες.

Δεν θα εχεις συνολικα 110βατ,θα εχεις 96 βατ,4χ24=96

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου δεν εχει φωτιστκο?

Πιο πανω ειπες οτι εχει και θεση για παραπανω λαμπες.

Δεν θα εχεις συνολικα 110βατ,θα εχεις 96 βατ,4χ24=96

οχι εχει απο την πισω μερια μια προθικη γυαλινη , οπως και στην μπροστα μερια που ειναι το αλλο μπαλαστ με τισ λαμπεσ που περιεγραψα) αρα με αλλο ενα μπαλαστ στην πισω μερια βαζω 4 νεες λαμπες με οτι βατ θελω.....το ερωτημα ειναι τι να ειναι τ5? τ8? εκτοσ ολων των αλλων

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα το φτιαξεις εσυ το φωτιστικο?

Τι μηκος εχει το ενυδρειο σου,δηλαδη μεχρι τι μηκος λαμπες μπορεις να βαλεις?

Οι τ5 ειναι οι ψιλες λαμπες ενω οι τ8 ειναι οι πιο χοντρες.Αυτες μεταξυ τους εχουν διαφορα στα βατ,πχ οι τ5 με μηκος 60 βγαινουν σε 24βατ,ενω οιτ8 σε 60 μηκος βγαινουν 18 βατ.Προτειμησε τις τ5 που βγαζουν παραπανω βατ.

Μονο που οι τ5 εχουν διαφορα με τις τ8 και στο μπαλαστ αλλα και στα ακροφυσια που πρεπει να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...