Jump to content

Κυανοβακτήριο (?) Σε Nano Reef


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Κυανοβακτήριο που δε λέει να φύγει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 25
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): προς το παρόν τίποτα, τρέχει μόνο με βράχο περίπου 3 κιλά

- Κυκλοφορία: koralia nano 1600
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ~6 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 ocellaris, 1 lobophytum sp. , 2 rhodactis cf. , 1 nassarius snail (το trochus που φαίνεται στη φοτο δυστυχώς το έχασα)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

τάισμα πλέον μέρα παρά μέρα και με μέτρο Tropical bionautic

αλλαγή νερού 5λίτρα/εβδομάδα με νερό βρύσης και αλάτι της red sea

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:~8 (δε μετράω συστηματικά)
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):~10 (δε μετράω συστηματικά)

- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ της API/Sera


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Συμπτώματα : Ενώ τους πρώτους μήνες λειτουργίας του ενυδρείου όλα πήγαιναν καλά, μετά την εμφάνιση διατομικής και τον κύκλο της εμφανίστηκε αυτή η πρασινίλα αρχικά στα τζάμια και στη συνέχεια στο βράχο.

Επειδή μου φαινόταν λίγο μπουκωμένο από θέμα βράχου έκανα κάποιες αλλαγές στο στήσιμο και είδα κάποια μικρή βελτίωση αλλά και πάλι το πρόβλημα άρχισε να γίνεται έντονο.

Παρ' όλο που το καθαρίζω με το μαγνήτη ξαναεμφανίζεται πολύ σύντομα.


ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα εκτός από περιορισμένη χρήση βακτηρίων της sera μετά από κάποιες αλλαγές νερού.

Αυτό που σκέφτηκα να κάνω είναι να περιορίσω τα θρεπτικά συστατικά μέσα στο νερό.

Πήγα και πήρα ένα μικρό φιλτράκι, το seagel της seachem και το stability της seachem και έχω σκοπό να ακολουθήσω τις δοσολογίες που προτείνονται στις οδηγίες χρήσης.

Θέλω να μου πείτε αν η κίνηση που έκανα έιναι σωστή, αν παρέλειψα να πάρω κάτι και αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο χρησιμοποιώντας αυτά που έχω. Αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο για αντίστροφη όσμωση αλλά σκοπεύω να ανέβω σε λίτρα όταν μπορέσω να συνεφέρω αυτό το ενυδριάκι οπότε θα αναβαθμίσω και τον εξοπλισμό.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
DSC066631.jpg




Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει γενικοτερο προβλημα με τις αλγες σου, πραμα που σημαινει οτι θα εχεις φωσφορικα... Εχεις τεστακι για φωσφορικα? Το νερο βρυσης δεν ειναι κι απο τις καλυτερες λυσεις... Εχεις τοσα λιγα λιτρα, που αν ησουν Θεσσαλονικη θα σου εδινα εβδομαδιαια νερο απο την οσμωση μου να κανεις τις αλλαγες σου. Ψαξε για γειτονα με αντιρστροφη οσμωση αρχικα... Με τον καιρο κι αφου ωριμαζει το ενυδρειο σου θα φυγει μονο του.

Αλλα θα πρεπει να κοιταξεις και τοα φωσφορικα σου να δεις που κυμαινεσαι...

Οποτε εχουμε 2 πραματα για αρχη... Νερο καλο και μετρηση φωσφορικων...και για λιγο καιρο συχνοτερες αλλαγες... Να αλλαχθουν ολα τα λιτρα σου μια φορα..

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω, υπαχει τμημα της κοραλια εξω απτο νερο (ή τουλαχιστον ακουμπαει την επιφανεια)?

Τι σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπορείς να ταίζεις και ανά τρεις μέρες.Τα κλοουνάκια δεν μασάνε και θα μειώσεις την παροχή φωσφορικών κατά πολύ!!

Μετά μπορείς να βάλεις και κανέναν ερημίτη!Κάνουν δουλειά!

Πιστεύω πως το πρόβλημα πάντως εντοπίζεται στην χρήση νερού δικτύου....χρειάζεσαι νερό Α/Ο και το χρειάζεσαι άμέσως!Κάνε τις αλλαγές επτά λίτρα ανά εβδομάδα,και βρες γείτωνα να σε βοηθήσει με το κατάλληλο νεράκι...!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι οτι αν μερος του κυκλοφορητη ειναι εξω απτο νερο θα δημιουργει πολυ φυσαλιδα --> οξυγονο...

αλλα σιγουρα το νερο βρυσης ειναι (το) προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα ακόμα μια αλλαγή νερού και έβαλα το φιλτράκι με το seagel και ένα καπάκι βακτήρια.Ελπίζω τουλάχιστον αυτά που μπαίνουν με το νερό της βρύσης να τα απορροφά το seagel.

Ψάχνω να βρω από που θα μπορέσω να πάρω νερό Α/Ο αλλά μέχρι να βρεθεί η άκρη τι μπορώ να κάνω;

Είναι πιο καλό να κάνω συχνές αλλαγές από τη βρύση ή να το αφήσω έτσι με το φίλτρο ώστε να απορροφήσει τα θρεπτικά συστατικά που βρίσκονατι στο νερό;

Θα δοικμάσω σίγουρα να μειώσω κι' άλλο το τάισμα.

Ο κυκλοφορητής απέχει από την επιφάνεια 3-4 πόντους και ίσα που υπάρχει μια μικρή ανατάραξη στο νερό.Δε δημιουργούνται φυσσαλίδες :thumbup:

.

Link to comment
Share on other sites

Απιονισμένο ίσως...αλλά την όσμωση δεν την γλυτώνεις.Σε μικρά ειδικά λίτρα το νερό της βρύσης είναι απελπιστικά ακατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Απιονισμένο ίσως...αλλά την όσμωση δεν την γλυτώνεις.Σε μικρά ειδικά λίτρα το νερό της βρύσης είναι απελπιστικά ακατάλληλο.

Δίνω απόλυτο δίκιο,συμφωνώ και επαυξάνω!

Link to comment
Share on other sites

Με νερό βρύσης αν κάνεις και συχνές αλλαγές ειναι σαν να λες στο βράχο σου "γέμισε με αηδίες του δικτύου ύδρευσης" ...

Link to comment
Share on other sites

Φωσφωρικα μετρησες ? Δεν μμας ειπες...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον έχεις αλγες δεν θα σου δείξει σωστές μετρήσεις φωσφορικων το τεστ.

1. Αλλαγές με RODI 2. Μειωμένη εισαγωγή φωσφορικων 3. Δυνατό αντιφωσφορο και συχνή αλλαγή 4. υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...