Jump to content

Υπόστρωμα Σε Ενυδρείο Με Χαλίκι.


Recommended Posts

Καλό μήνα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω (ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα) αν μπορώ εκ των υστέρων να προσθέσω υπόστρωμα στο ενυδρείο μου που τρέχει ήδη περίπου δύο μήνες με χαλικάκι.

Υποθέτω ότι ίσως κάπου να έχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω κάτι. Και πάλι υποθέτω ότι οι τωρινές θερμοκρασίες θα βοηθούσαν μια τέτοια αλλαγή αφού δεν κάνει ούτε πολύ κρύο αλλά ούτε και πολύ ζέστη.

Παρακαλώ για τις οδηγίες σας βήμα βήμα με γνώμονα την ασφάλεια των ψαριών μου και τις συμβουλές σας ως και τι είδους υπόστρωμα να βάλω και τι είδους λιπάσματος κάτω απο το υπόστρωμα.

Απο τα λίγα έως πολλά που έχω διαβάσει λέω να κινηθώ κάπως έτσι (διορθώστε με όπου κάνω λάθος)

1. Αδειάζω όσο περισσότερο νερό έχω μέσα σε βαρέλι.

2. Βάζω το φίλτρο και τον θερμοστάτη στο βαρέλι.

3. Βάζω τα ψάρια μου στο βαρέλι μαζί με αερότρομπα για καλύτερη οξυγόνωση.

4. Βάζω διακοσμητικά και φυτά σε λεκάνη με νερό απο το ενυδρείο.

5. Σιφωνιάρω το υπόλοιπο νερό και μαζεύω πιθανή μούργα και βρομιές.

6. Αδειάζω το ενυδρείο απο το χαλίκι μέσα σε κουβά με νερό ενυδρείου.

7. Καθαρίζω το ενυδρείο με διάλυμα νερού/ξύδι.

8. Ρίχνω το λίπασμα και απο πάνω το υπόστρωμα.

9. Ξαναβάζω τα χαλίκια μέσα

10. Ξαναβάζω τα διακοσμητικά και φυτά μέσα.

11. Ρίχνω πίσω το νερό που είχα βγάλει απο το ενυδρείο

12. Βαζω πάλι πίσω τα ψαράκια μου.

13. Συμπληρώνω το ανάλογο νερό που λείπει.

14. Διάλειμμα για καφέ.

15. Ελέγχω ποιότητα νερού.

Ξέχασα κάτι? Βασικά θέλω ότι βιολογία έχει αναπτυχθεί να την κρατήσω για αυτό κρατάω τα πάντα μέσα στο αρχικό νερό του ενυδρείου και δεν ξεπλένω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα ακριβώς όπως το περιγράφεις. :thumbup:

Δεν χρειάζεται λίπασμα κάτω από το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα ακριβώς όπως το περιγράφεις. :thumbup:

Δεν χρειάζεται λίπασμα κάτω από το υπόστρωμα.

Σε ευχαριστώ. Κάποια δοκιμασμένη πρόταση για υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο θέλεις να μπεις σε μια τέτοια πολύπλοκη διαδικασία αν επίτρεπε?

Τι φυτά έχεις η τι σκοπεύεις να βάλεις?

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο θέλεις να μπεις σε μια τέτοια πολύπλοκη διαδικασία αν επίτρεπε?

Τι φυτά έχεις η τι σκοπεύεις να βάλεις?

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

Ο λόγος είναι ότι χωρίς υπόστρωμα με περιορίζει στις επιλογές φυτών που μου αρέσουν και ζηλεύω άλλα φυτεμένα ενυδρεία. Το ενυδρείο μου είναι ένας κύβος 220 lt και τώρα έχει περιορισμένες επιλογές φυτών σε χαλίκια. Αν έχεις διαφορετική εμπειρία σε παρακαλώ να μου πείς πριν μπω στην παραπάνω διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και για ποιο απαιτητικά φυτά χρειάζεται να υπάρχει ένα υπόστρωμα στο ενυδρείο μας αλλά αυτό θα μπορούσες να το προβλέψεις πριν από δυο μήνες που το ξεκίνησες γιατί τώρα που προσπαθείς να το κάνεις στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον ακούγετε πολύ μεγάλη ταλαιπωρία!

Τι φυτά έχεις αποφασίσει να βάλεις?

Μήπως είναι προτιμότερο να στραφείς σε κάποιο σύστημα διοξειδίου και σε καμία ταμπλέτα βυθού?

Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω, αν το έχεις σκεφτεί και έχεις τα κουράγια προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα τα φυτα μπορεις να τα φυτεψεις και χωρις υποστρωμα αλλα υπαρχει μια διαφορα.Για να φυτεψεις δυσκολα φυτα σε βυθο χωρς υποστρωμα θα πρεπει να περιμενεις πολυ καιρο ωστε να μαζεψει ο βυθος σου πολλα οργανικα απο τροφες και ακαθαρσιες των ψαριων.Πραγμα που σημαινει οτι δεν θα βαζεις σκουπα βυθου για πολυ καρο.Βαζοντας υποστρωμα μπορεις να πας σε δυσκολα φυτα σχεδον αμεσως αλλα..

Υπαρχει ενα μεγαλο αλλα στη μεση,αν δεν εχεις τις καταλληλες συνθικες γι αυτα τα φυτα δεν θα τα καταφερεις,ειτε με υποστρωμα ειτε χωρις.Δηλαδη με λιγα λογια τα δυσκολα φυτα εκτος απο υποστρωμα θελουν πολυ καλο φωτισμο,co2 (που στην περιπτωση σου μιλαμε για μπουκαλα) ,υγρα λιπασματα και μερικα συγκεκριμενες συνθικες νερου,οπως νιτρικα,φωσφορικα κ.α.

Αν δεν εχεις ολα αυτα τοτε το τελευταιο που σε απασχολει ειναι το υποστρωμα.Τωρα εχεις χαλικι?Τι κοκκομετρισας ειναι?

Τι φυτα εχεις σκοπο να βαλεις?Τι φωτισμο και τι απο τ παραπανω που σου εγραψα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησα με το ενυδρείο μου δεν είχα διαβάσει αρκετά από τις τόσες χρήσιμες συμβουλές εδώ μέσα οπότε περέβλεψα να προνοήσω για υπόστρωμα. Τρώγοντας όμως έρχεται η όρεξη. Δεν σας κρύβω ότι μια από τις σκέψεις μου είναι να αφήσω ώς έχει αυτό που έχω και να στήσω ένα άλλο μεγαλύτερο αποφεύγοντας τα λάθη που έκανα στο πρώτο. Απλά ακόμα μαθαίνω από όλους εσάς. Αν αναβαθμίσω με υπόστρωμα αυτό που έχω φυσικά κοιτάζω παράλληλα για λύσεις CO2 και τον κατάλληλο φωτισμό. Από φυτά θα ήθελα ένα είδος γκαζόν και άλλα που δεν ξέρω τις ονομασίες τους. Την κοκομετρία δεν την θυμάμαι τώρα ΄οντας μακριά από το ενυδρείο αλλά μπορείτε να το δείτε στην ενότητα παρουσίασης των ενυδρείων μας. Εχει αλλάξει αρκετά από τότε για αυτο μη με κράζετε για την ψαροσύνθεση που θα δείτε. Θα φτιάξω νέο βίντεο πολύ σύντομα.

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και τις παρατηρήσεις σας. Επι της διαδικασίας που γράφω παραπάνω υπάρχει κάποια πρόταση σε περίπτωση που προχωρήσω με το υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα μεγαλα high tech ενυδρεια κοστιζουν πολλα..

Λυσεις για co2 στα λιτρα σου δεν υπαρχουν πολλες,μονο ολοκληρομενο συστημα μπουκαλας θα σε καλυψει.

Τι φωτισμο εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα μεγαλα high tech ενυδρεια κοστιζουν πολλα..

Λυσεις για co2 στα λιτρα σου δεν υπαρχουν πολλες,μονο ολοκληρομενο συστημα μπουκαλας θα σε καλυψει.

Τι φωτισμο εχεις τωρα?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84857

Σύντομα με αναβαθμισμένες πληροφορίες.

Τι φιάλη CO2 χρειάζομαι για αυτά τα λίτρα και τι σε φωτισμό?

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι τουχαλιστον μια 2κιλη μπουκαλα με ολα τα σχετικα.

Απο φωτισμο πρεπει να κανεις τρελη ααβαθμιση,,,αυτος που εχεις τωρα ειναι μηδαμινος..

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι τουχαλιστον μια 2κιλη μπουκαλα με ολα τα σχετικα.

Απο φωτισμο πρεπει να κανεις τρελη ααβαθμιση,,,αυτος που εχεις τωρα ειναι μηδαμινος..

Τι εννοείς τρελή αναβάθμιση; Δεν αρκεί απλά να αλλάξω τις λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τρελή αναβάθμιση; Δεν αρκεί απλά να αλλάξω τις λάμπες;

Οχ βεβαια..εχεις 2 λαμπες απο 15w αρα μιλαμε για 30w συνολο σε 234 λιτρα με μεγαλο υψος ενυδρειου.Αν θες δυσκολα φυτα και γρασιδια πρεπει να φτασεις σχεδον το 1w/lt οπωτε μιλαμε οτι πρεπει να προσθεσεις πολλες λαμπες για να φτασεις τα 200w περιπου..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε αυτή την περίπτωση την έκατσα. Δεν υπάρχει χώρος για τόσες πολλές λάμπες :(

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση ειναι να αλλαξεις ολο το συστημα φωτισμο απο τ8 σε τ5 που βγαζουν πρισσοτερα βατ αλλα και παλι θα χρειαστεις πολλες λαμπες..

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις φίλε panagreco υπάρχουν αλλά σοβαρότερα θέματα που πρέπει να σε απασχολήσουν πριν μπεις σε μια τέτοια πολύπλοκη διαδικασία!

Διάβασε αρκετά και σκέψου πρώτα πριν πάρεις την απόφαση να ξυλώσεις όλο το ενυδρείο πράγμα που θα σε ταλεπορήσει πολύ και προφανώς να μην σου δώσει τα αποτελέσματα που αναζητάς!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Μάλλον θα πάω για ένα Rio 240 για να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θεωρώντας ότι αν είναι να το κάνω πρέπει να το κάνω τώρα που δεν κάνει ούτε πολύ κρύο αλλά ούτε και πολύ ζέστη αποφάσισα να αλλάξω τον βυθό. Θα ξηλώσω όλο το χαλίκι κρατώντας το νερό που έχω για να ξαναμπεί μέσα. Το εγχείρημα θα γίνει αύριο που θα είναι και τα μαγαζιά ανοικτά μήπως χρειαστώ ή προκύψει κάτι.

Θα μπεί απο κάτω JBL AquaBasis και απο πάνω το JBL Manado. Πλέον υπάρχει και σύστημα CO2 με 2κιλη μπουκάλα με on line διάχυση στην έξοδο του φίλτρου. Το θέμα φωτισμού το ψάχνω ακόμα.

Τι άλλο θα πρέπει να προβλέψω σε αυτή την φάση? Για παράδειγμα μπορώ να ''κρύψω'' κάτω απο το βυθό την έξοδο της αερότρομπας για μελλοντική χρήση. Αν ναι είναι καλύτερη η αεροκουρτίνα? Τι υλικό να χρησιμοποιήσω?

Περιμένω τελευταίες συμβουλές και προτάσεις με τις ευχές σας να πάνε όλα καλά για τα ψαράκια.

Αν με βοηθήσει κάποιος φίλος που περιμένω θα έχω και φωτογραφικό ρεπορτάζ του εγχειρήματος :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το εκανα ολο αυτο...Αν το κανεις αυτοματα χανεις ολη την βιολογια που εχει αποκτησει το χαλικι σου ολον αυτο τον καιρο και αν εχεις γατοψαρα η γαριδες θα εχεις προβληματα..Τι φυτα θελεις να βαλεις και θες υποστρωμα?

Η αεροκουρτηνα και γενικα οι αεραντλιες δεν κανουν για φυτεμενα ενυδρεια γιατι διωχνουν το co2 απο το νερο,δηλαδη απο την μια θα βαζεις co2 και απο την αλλη θα φευγει..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το εκανα ολο αυτο...Αν το κανεις αυτοματα χανεις ολη την βιολογια που εχει αποκτησει το χαλικι σου ολον αυτο τον καιρο και αν εχεις γατοψαρα η γαριδες θα εχεις προβληματα..Τι φυτα θελεις να βαλεις και θες υποστρωμα?

Η αεροκουρτηνα και γενικα οι αεραντλιες δεν κανουν για φυτεμενα ενυδρεια γιατι διωχνουν το co2 απο το νερο,δηλαδη απο την μια θα βαζεις co2 και απο την αλλη θα φευγει..

Το ενυδρείο ΄΄τρέχει΄΄΄΄μόνο 3-4 μήνες άρα ναι μεν έχεις δίκιο για την βιολογία αλλά ίσως να μην είναι και τόσο πρόβλημα για τόσο λίγο διάστημα.

Απο γατόψαρα έχω μόνο δύο clown που θα φύγουν ενώ απο γαρίδες τίποτα.

Απο φυτά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά με ενοχλεί να έχω περιορισμό με την υπάρχουσα κατάσταση. Για την αεραντλία έχεις δίκιο απλά θέλω να υπάρχει για λόγους προοπτικής χρήσης.

Θέλω να διορθώσω λάθη αρχικών επιλογών λόγω άγνοιας και φαντάζομαι ότι όσο πιο γρήγορα το κάνω τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ΄΄τρέχει΄΄΄΄μόνο 3-4 μήνες άρα ναι μεν έχεις δίκιο για την βιολογία αλλά ίσως να μην είναι και τόσο πρόβλημα για τόσο λίγο διάστημα.

Απο γατόψαρα έχω μόνο δύο clown που θα φύγουν ενώ απο γαρίδες τίποτα.

Απο φυτά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά με ενοχλεί να έχω περιορισμό με την υπάρχουσα κατάσταση. Για την αεραντλία έχεις δίκιο απλά θέλω να υπάρχει για λόγους προοπτικής χρήσης.

Θέλω να διορθώσω λάθη αρχικών επιλογών λόγω άγνοιας και φαντάζομαι ότι όσο πιο γρήγορα το κάνω τόσο καλύτερα.

Εδω εισαι λαθος..δεν υπαρχει περιορισμος σε κανενα φυτο οσον αφορα τον βυθο,εκτος αν εχεις χοντρο χαλικι.Ολα τα φυτα πιανουν παντου,ειτε εχεις χαλικι σκετο,ειτε χαλικι με υποστρωμα,ειτε αμμο.Απλα οταν δεν εχεις υποστρωμα πρεπει να περιμενεις λιγο παραπανω ωστε ο βυθος σου να πιασει αρκετα οργανικα και να φτιαξει το δικο του υποστρωμα,παραλληλα μπορεις να το τροφοδοτεις με ταμπλετες.Μη ξεχνας οτι και τα υποστρωματα δεν κρατανε για παντα,σε ενα χρονο θα εχουν εξαντληθει ολα τα αποθεματα τους και μετα παλι με ταμπλετες θα παιζεις..Ετσι και αλλιως για τα μετρια-δυσκολα φυτα πιο πολυ ρολο παιζει το φως,το co2 και η λιπανση παρα το υποστρωμα,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...