Jump to content

Υπόστρωμα Σε Ενυδρείο Με Χαλίκι.


Recommended Posts

Εχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ένα απο τα λάθη που έκανα στην αρχή ήταν και το λάθος χαλίκι. Με την υπάρχουσα κοκομετρία 4-5mm βαρέθηκα να μαζεύω τα φυτά κάθε μέρα. Δεν προλαβαίνουν να ριζόσουν :(

Link to comment
Share on other sites

Α ενταξει,αν εχεις τοσο μεγαλο χαλικι τοτε ναι καλο ειναι να το αλλαξεις..απλα να ξερεις οτι και το υποστρωμα οπως σου ειπα δεν ειναι για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Α ενταξει,αν εχεις τοσο μεγαλο χαλικι τοτε ναι καλο ειναι να το αλλαξεις..απλα να ξερεις οτι και το υποστρωμα οπως σου ειπα δεν ειναι για παντα.

Ναι το ξέρω. Άλλωστε τίποτα δεν είναι για πάντα !!!! παρόλα αυτά θα εκτιμούσα τις συμβουλές σου για το επιχείρημα μου.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα ψάρια. μετά την αλλαγή θα μπορώ να τα βάλω πίσω αμέσως? Αφού γίνουν και οι κατάλληλες μετρήσεις φυσικά.

Πόση ώρα μπορούν να μείνουν ψάρια και φυτά εκτός ενυδρείου αλλά μέσα σε λεκάνη με νερό του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο γρηγορα κανεις,τοσο το καλυτερο για τα ψαρια,τα φυτα δεν εχουν προβλημα αν ειναι μεσα σε νερο,μπορεις να τα αφησεις μερες.

Στον κουβα που θα βαλεις τα ψαρια βαλε το φιλτρο σου να δουλευει μεσα μαζι με μια αεραντια,καλυτερα να εχεις βαρελι για τα ψαρια που χωραει πιο πολυ νερο μεσα.Κανεις τις αλλαγες που θες στο ενυδρειο σου,ριχνεις το νερο που εχεις κρατησει με τα ψαρια σου και βαλε και λιγο φρεσκο νερακι (αποχλωριομενο απο πριν) σαν να κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω ότι θα ΄΄χάσω΄΄περίπου το 40% του αρχικού νερού. Στο νέο νερό να συμπληρώσω βακτήρια λόγω και του νέου βυθού?

Link to comment
Share on other sites

Το νεο νερο δεν παιζει ρολο για τις αποικιες αφου θα ειναι αποχλωριομενο απο πριν.αλλα επειδη θα βγαλεις το φιλτρο και μετα θα το ξαναβαλεις ριξε μια δοση βακτηριδιων,καλο θα κανεις,κακο οχι.Αν και αν βαλεις το φιλτρο μεσα στο βαρελι να δουλευει δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντε περιμενουμε να δουμε τι εφτιαξες! :)

Τι ίδια αγωνία και περιέργεια έχω και εγώ :) Θα σας ενημερώσω. Αν σκεφτείς κάτι άλλο πές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...