Jump to content

Ψυξη Σε Δισκους (?)


isildur_13

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...χρειαζεται ψυξη τωρα το καλοκαιρι σε δισκοενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι οι δισκοι αρεσκονται στην ζεστη! βεβαια παντα μεσα σε λογικα πλαισια! μεχρι 30-31

Link to comment
Share on other sites

Εχεις οντως δικιο...αρεσκονται μεχρι 30-31 βαθμους και βαλε,απλα εγω ανοιξα το θεμα γιατι ειναι το πρωτο καλοκαιρι που εχω δισκους και περαν της θερμοκρασιας με ανησυχει και η περιεκτικοτητα του οξυγονου στο ενυδρειο λογο της ζεστης....Νομιζω υπαρχει θεμα ανεπαρκειας οξυγονου

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χώρο με κλιματισμό το καλοκαίρι δύσκολα θα ξεπεράσει η θερμοκρασία τους 30 βαθμούς πράγμα που δεν θα πρέπει να σε αγχώσει με τους δίσκους!

Για έξτρα οξυγόνωση μπορείς να κάνεις χρήση μιας αεραντλίας!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, υπερβαύνουν τους 30-31 για πλάκα, καλό θα ήταν να έχεις ένα back up πλάνο.

Αυτό βέβαια είναι και σε συνάρτηση των πόσων χρημάτων έχεις για ξόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας, δεν παθαινουν τιποτα, ισα ισα που το χαιρονται

Τους ανοιγει η ορεξη βεβαια λιγο

Ειχα πολλα καλοκαιρια δισκους στους 32 χωρις προβλημα

Το μονο που ειχα κανει ηταν να βγαλω τα καπακια του ενυδρειου και να μειωσω τις ωρες φωτισμου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά άμα πιάσει 33-34 ?

δεν θα πεθάνουν όπως άλλα ψάρια αλλά καλό είναι να έχεις μια εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πέρυσι λόγο του ότι το σπίτι που έμενα ήταν προκάτ το θερμόμετρο έλεγε 34+ και δεν είχαν ή τουλάχιστον έτσι έδειχναν κανένα θέμα και εγώ όπως και ο disc-postman είχα ανοιχτό το καπάκι και απλά είχα μεγάλη εξάτμιση και συμπλήρωνα συχνά νερό κατά τα άλλα εκτός από το άγχος το δικό μου όλα πήγαν μια χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πέρυσι λόγο του ότι το σπίτι που έμενα ήταν προκάτ το θερμόμετρο έλεγε 34+ και δεν είχαν ή τουλάχιστον έτσι έδειχναν κανένα θέμα και εγώ όπως και ο disc-postman είχα ανοιχτό το καπάκι και απλά είχα μεγάλη εξάτμιση και συμπλήρωνα συχνά νερό κατά τα άλλα εκτός από το άγχος το δικό μου όλα πήγαν μια χαρά !

Κλασικά :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά, θεωρώ τη χρήση ψυκτικού σε δίσκους υπερβολή,

μια αεραντλία για οξυγόνωση, άντε και πολύ τραβηγμένα, να κάνουμε χρήση από ανεμιστηράκια pc ,ανοικτά καπάκια και …αρκετή εξάτμιση…

Αν δεν έχεις φυτά και άλλα είδη ψαριών, οι δίσκοι θα κάνουν Πάσχα με την άνοδο της θερμοκρασίας.

( προσοχή στην ποιότητα του νερού που θα συμπληρώνεις, γιατί θα ανέβει σταδιακά η σκληρότητα, επειδή από το νερό που εξατμίζεται τα άλατα μένουν μέσα,οπότε σιγά σιγά…)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...