Jump to content

20 & 50 Λίτρα Γαριδάδικο


Recommended Posts

λοιπον συνεχιζοντας απο την κατηγορια Γενικα περι γλυκου το θεμα 20 Λιτρα Τι Να Το Κανω Αραγε?

ειπα να μεταφερω εδω την συζητηση μιας και το ολο project εγινε γαριδαδικο,,,, και οχι μονο ενα αλλα δυο ! και επειδη τα δημιουργω την ιδια στιγμη ειπα να ανοιξω ενα θεμα και για τα δυο .... εαν θελει καποιος συντονιστης να διαγραψει το παλιο θεμα

πρωτον για το 20λιτρο:

εχω βαλλει αμμο η οποια επειδη δεν πλυθηκε ποιο πριν εχει δημιουργησει θολουρα

εβαλα ενα μοπανι που λογο της κιτρινιλας που βγαζει δεν ξερω εαν θα το ξανα βαλλω στο ενυδρειο

επισης αγοραστηκαν 3 φυτα μια ντοματια μια καμπομπα και αλλο ενα ευκολο φυτο

καπου εδω εχω ερωτηση νερο α/ο θα ηταν καλυτερα να τους βαλλω ? επισης απο γαριδες για αρχη θελω

red cherry και θα ηθελα στο μελλον tiger και Neocaridina sp. "blue" και CRS θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο ειναι ευκολο να γεννησουν οι τρεις τελευταιες καθως εαν ειναι συμβατες με της red .....

δευτερον στο 50αρι θα τοποθετηθει υποστρωμα και χαλικι και οτι βρω απο φυτα ( ευκολα) εδω εχω αλλη ερωτηση τι φιλτρο να βαλλω ? και τι να βαλλω στο φιλτρο ? επισης βρηκα ενα μωρο ξιφοφορακι απο τους ξιφοφορους που ειχα και εδωσα , μεσα στο φιλτρο μπορω να το αφησω με τις γαριδες ειναι πααααρα πολυ μικρο ,,,,

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε ενα ενα τα πραγματα.

Καταρχην το ξυλο ξαναβαλτο μεσα στο ενυδρειο,η κιτρηνηλα θα φυγει με τις αλλαγες νερου.Παρε και μοςς και δεστη πανω στο ξυλο,ειναι το αγαπημενο φυτο των γαριδων.

Καποιες απο τις γαριδες που ζητας δεν βρισκονται ευκολα και ειναι και δυσκολες.

Οi neocaridina sp blue υβριδιζουν με τις cherry οπως και ολα τα ειδη neocaridina.

Για το 50αρι,βαλε ενα εσωτερικο φιλτρακι η ενα μικρο εξωτερικο.Στ φιλτρο θα βαλεις οτι βαζουμε στα φιλτρα,βιολογικο υλικο και σφουγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο το εβαλα σε εναν κουβα για δυο μηνες μεχρι δηλαδη να στρωσει ο βυθος επειτα θα το προσθεσω μαζι με το java moss που εχω .... οπότε τις blue τις ξεχναω και βλεπουμε στο μελλον μπας και παρω καμια CRS οταν θα εχει στρωσει η κατασταση ,,,,

για το 50αρι παλι καλως θα δω εαν βρω κατι φθηνο εξωτερικο αλλιως παμε για εσωτερικο ...

οι γαριδες για να γεννησουν τι θερμοκρασια θελουν ? απο τροφη να παρω ειδικη η και των κιχλιδων η των αλλων ψαριων που εχω κανει ??

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα μην τρέξεις με την Α/Ο, δεν υπάρχει κανέναν λογος, το νερό της βρύσης μια χαρά είναι για τις γαρίδες.

Τώρα όσο αφορά την θερμοκρασία..... πιο πολύ να φοβάσαι την υπερθέρμανση παρά τις χαμηλές θερμοκρασίες. Γενικά οι γαρίδες αντέχουν σε ένα φάσμα θερμοκρασιών 16-31 C, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε και τα δύο άκρα. Γύρω στους 23-26 θά ναι μια χαρά. Σε τέτοιες θερμοκρασίες θα δεις και γέννες (οι red cherry βασικά θα σου γεννήσουν θες δεν θες, οπως και να ναι οι συνθήκες :D ).

Για τροφή να ρίχνεις και των ψαριών σου αν θες, αλλά πρέπει πάντα να ναι βυθιζόμενη. Πολύ καλές για γαρίδες είναι οι ταμπλέτες άλγης για πλέκο (αν έχεις), εναλλακτικά υπάρχουν και ειδικές τροφές για γαρίδες.

Και εννοείται οτι αν τους ρίξεις κανα μικρό κομμάτι αγγούρι, καρότο ή κολοκύθι θα το τιμήσουν δεόντως :D

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε η Astra πιο πανω ισχυει.

Οσο για τις crs θα πρεπεινα βρεις τροπο να εχεις χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι,αντεχουν max μεχρι 26 αυτες.Σ αυτες θα χρεαστεις την α/ο μιας και θελουν μαλακο νερο ενω οι cherry βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πας αλλα δεν βλεπω να εχεις βαλει το αγαπημενο φυτο των γαριδων που ειναι η μοςς..

Link to comment
Share on other sites

:) μοςς υπαρχει αλλα ειναι λιγο και βρισκεται δεμενο πανω στο ξυλο και επειδη ειναι μαυρο το ξυλο χανεται ... θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει θεμα το μοςς που σε εκεινο το σημειο δεν φωτιζεται πολυ... η επομενη αγορα θα ειναι σιγουρα μπολικο μοςς το οποιο θελω να το βαλλω στην βαση του ξυλου και γυρω , επισης θα καλυψω με μοςς το πλαστικο του θερμοστατη , θα αγοραστει μια μπαλιτσα (Cladophora aegagrophila ) , επισης θα ψαξω να βρω ενα γρασιδι για μπροστα , εδω θελω βοηθεια εαν υπαρχει κατι να μου προτεινεται να κλεισω τον χώρο τον κενο με ενα γρασιδακι ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Το μοςς χρειαζεται να φωτιζεται,οπωτε καλο ειναι να το βαλεις σε ενα φωτινο σημειο για να αναπτυχθει καλα.

Γρασιδι και μονο που βλεπω το φωτισμο σου δεν νομιζω να το καταφερεις.Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα,θελουν πολυ φωτισμο,co2,λιπασματα και υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ! τοτε θα βαλλω τα αλλα που ειπα :) moss εχεις να προτεινεις κανενα ειδος ?

Link to comment
Share on other sites

Java moss,christmas moss ειναι ευκολες,οποια βρεις παρε,

Link to comment
Share on other sites

java moss εχω τωρα αλλα με χαλαει η αργη αναπτυξη που εχει ! θα δω ... επισης εχω κατι σαλιγκαρια μικρα δει μεσα οταν μεγαλωσουν θα σας βγαλω φωτο τους να μου πειτε εαν ειναι επικυνδυνα

Link to comment
Share on other sites

java moss εχω τωρα αλλα με χαλαει η αργη αναπτυξη που εχει ! θα δω ... επισης εχω κατι σαλιγκαρια μικρα δει μετα οταν μεγαλωσουν θα σας βγαλω φωτο τους να μου πειτε εαν ειναι επικυνδυνα

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μοςς ειναι αργης αναπτυξης και παιζει ρολο και ο φωτισμος και αν εχεις co2.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτα τα 2 ειναι αυτα που σου ειπα πιο πανω να βρεις,java και christmass

Link to comment
Share on other sites

Το μοπάνι το έχεις βράσει; Άν όχι καλά είναι να το βράσεις και να το βάλεις σε καθαρό νερό για λίγες μέρες πριν το ξαναβάλεις στο ενυδρειο.

Γενικά το μοπάνι απελευθερώνει πολλές τανίνες για μεγάλο χρονικό διάστημα όπως και άλλες ουσίες που τυχών έχει απορροφήσει. Ορισμένοι το αποφεύγουν σε γαριδοενυδρεία επειδή δεν ξέρουν που ήταν πριν και τι μπορεί να κουβαλάει.

Πολύ καλό φυτό τύπου moss είναι και η Monosolenium tenerum ''Pellia''.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

το εχω βρασει 3 φορες ακομα βγαζει ομως ! οι τανινες ειναι επικυνδυνες για τις γαριδες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

τελικα το 20 λιτρο μετα απο καιροο το εκανα γαριδαδικο πηρα moss εβαλα και δυο ευκολα φυτα ( μου διαφευγει τωρα η ονομασια ) αφησα τν βυθο απο τοτε που ειχε ξεκινησει το θεμα να στρωνει και σημερα εβαλα τις πρωτες 7 red cherry οπου οι 5 ειναι μεγαλες και οι αλλες ειναι αρκετα μικρες ... μεσα στο ενυδρειο εχω πολυ μοςς πετρες δυο φυτα και αμμο ....

το θεμα ειναι οτι σημερα που της πηρα ξεχασα να παρω τροφη ... αυτη τον ψαριων κανει ?? ( εχω μια για κιχλιδες και πολλες για θαλασσα )

επισης σκεφτομαι να βαλλω μαζι αμανο , γινεται ???

το θεμα το συνεχιζω απο εδω μιας και δεν εχει νοημα να ανοιγω αλλο

Link to comment
Share on other sites

ααα και κατι ακομα .... πρεπει να ριξω μεσα καποιο ροδι η καποιο καροτο για να βοηθησει στο χρωμα τους ???

για ποσες μερες να τις αφησω νυστηκες μεσα στο ενυδρειο ??

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λιτρα ενυδρειο δεν θα εβαζα Αμανο.Τροφη μπορεις να ριξεις λιγο απο αυτες για τις κιχλιδες η κανενα λαχανικο το οποιο δεν το αφηνεις πανω απο 5-6 ωρες μεσα στο νερο.Ομως θα πρεπει να προσμηθευτεις τροφες για γαριδες.Οι γαριδες που πηρες ειναι αρσενικες και θυληκες?

Link to comment
Share on other sites

το εχω υποψην μου για τροφη , σιγουρα εχω μια θηλυκη μιας και εχει αυγα μεσα της και οι αλλες δεν ξερω τι ειναι .... πως διαχωριζονται οι αρσενικες και οι θυληκες ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...