Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείων .


Recommended Posts

Κουράστηκα να διαβάζω για νέους χομπίστες που παιδεύονται καμιά φορά και για μήνες να στρώσουν το ενυδρείο τους !!!

Εχουν γραφτεί πολλοί τρόποι για το πως στρώνετε ένα ενυδρείο ......... πολλοί γιατί παλιότερα δεν είχαμε κατανοήσει τις διεργασίες που συμβαίνουν στο ξεκίνημα των ενυδρείων και κάποιες διεργασίες τις υπερεκτιμούσαμε και κάποιες άλλες τις υποβαθμίζαμε ανάλογα με το τι νέο μαθαίναμε .

Πλέον και η τεχνολογία έχει προχωρήσει και γνώση απο πραγματικούς δασκάλους έχουμε πάρει και εμπειρία έχουμε αποκτήσει .

Α) Πρώτα φτιάχνουμε τo aquascape έτσι όπως το θέλουμε και εάν πρόκειται για βιοτοπικό φτιάχνουμε και τις ανάλογες παραμέτρους .

Β1) Αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια και το επόμενο 24ωρο βάζουμε τα πρώτα ψαράκια μας και περίπου τα μισά από αυτά που θα βάλουμε τελικά στο ενυδρείο μας .

Για τρεις ημέρες δεν ταΐζουμε και για λίγο καιρό 10-15 μέρες είμαστε φειδωλοί στο τάισμα , μετά από 30 μέρες θα συμπληρώσουμε και τα υπόλοιπα ψαράκια .

Β2) Αντιχλώριο , μπόλι , ψάρια και περίπου τα μισά από αυτά που θα βάλουμε τελικά στο ενυδρείο μας .

Για τρείς ημέρες δεν ταΐζουμε , για τις επόμενες τρεις ημέρες είμαστε φειδωλοί στο τάισμα και είμαστε ελεύθεροι να βάλουμε και τα υπόλοιπα ψαράκια .

Γ) Καθίστε στο καναπέ να απολαύσετε το ενυδρείο σας , τα ενυδρεία δεν τα σκαλίζουμε τα αφήνουμε στην ησυχία τους .

Δ) Αν δεν φτιάξουμε βιοτοπικό ενυδρείο και θέλουμε ένα κοινόβιο με τα ψαράκια τα κλασικά που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ .

Τέλος αν θέλετε να φτιάξετε βιοτοπικό ενυδρείο και με ψαράκια ιδιαίτερα ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΑ πριν προχωρήσετε !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι αρχάριοι σ' ευχαριστούν (κι εγώ πρώτος, μιας και για μενα χτυπά η καμπάνα)!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα γραπτά του ΣΤΑΜΑΤΗ και θα συμπληρώσω οτι το κλειδί στην επιτυχία για το ξεκίνημα ενός νέου ενυδρείου γλυκού νερού,

είναι η ύπαρξη "εύκολων" φυτών από την πρώτη στιγμή.Βοηθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό τις διεργασίες που γίνονται κατά την περίοδο του στρωσίματος και μας

λειτουργούν σαν "ασφαλιστικές διατάξεις" σε κάποιες υπερβολές που μπορεί να κάνουμε λόγω έλλειψης εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια διόρθωση Σταμάτη, όχι τα μισά ψαράκια από αυτά που θα βάλουμε, αλλά τα μισά από αυτά που σε γενικές γραμμές "σηκώνει" το ενυδρείο μας. Γιατί ως αρχάριοι, όλοι μας θέλαμε να βάλουμε πολύ περισσότερα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχάριοι σ' ευχαριστούν (κι εγώ πρώτος, μιας και για μενα χτυπά η καμπάνα)!

Εσύ μου έδωσες το έναυσμα , στεναχωρήθηκα που ενα μήνα έβλεπες ενα ενυδρείο χωρίς ψαράκια , να το ευχαριστηθείς και δεν χρησιμοποιούμε τα χρυσόψαρα για στρώσιμο , απ ευθείας αυτά που θέλουμε .

Θα συμφωνήσω με τα γραπτά του ΣΤΑΜΑΤΗ και θα συμπληρώσω οτι το κλειδί στην επιτυχία για το ξεκίνημα ενός νέου ενυδρείου γλυκού νερού,

είναι η ύπαρξη "εύκολων" φυτών από την πρώτη στιγμή.Βοηθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό τις διεργασίες που γίνονται κατά την περίοδο του στρωσίματος και μας

λειτουργούν σαν "ασφαλιστικές διατάξεις" σε κάποιες υπερβολές που μπορεί να κάνουμε λόγω έλλειψης εμπειρίας.

Ετσι είναι Φώτη !!!

Μόνο μια διόρθωση Σταμάτη, όχι τα μισά ψαράκια από αυτά που θα βάλουμε, αλλά τα μισά από αυτά που σε γενικές γραμμές "σηκώνει" το ενυδρείο μας. Γιατί ως αρχάριοι, όλοι μας θέλαμε να βάλουμε πολύ περισσότερα ψάρια...

Καλά την έκανες τη διευκρίνηση Θεόδωρε , καμιά φορά κι εγώ παρασύρω με και νομίζω οτι αυτο που καταλαβαίνω εγω το καταλαβαίνει κι ο αρχάριος .

Πολλές φορές λέω σε κάποιους "βάλε φούλ ψάρια τιγκάρισέ το " και στο δικό μου το μυαλό είναι πάντα σύμφωνα με τη ποσότητα που μπορεί να αντέξει το συγκεκριμένο ενυδρείο με το συγκεκριμένο φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το στρωσιμο μου αρεσει να το κανω χωρις ψαρι. Ενα μηνα σιγουρα. Μηπως ειμαι μαζοχιστης;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το στρωσιμο μου αρεσει να το κανω χωρις ψαρι. Ενα μηνα σιγουρα. Μηπως ειμαι μαζοχιστης;

Δεν είναι θέμα μαζοχισμού , απλά έχεις μια καθυστέρηση που δεν θα σου αποφέρει κάποιο κέρδος για το ενυδρείο σου .

Εκτός και εάν έχεις στο νου σου να φτιάξεις ένα ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων σε φυτά και θέλεις να ολοκληρώσεις το στήσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με το αρθρο.

Το ενυδρειο θα στρωσει, αλλα τα ψαρια (ιδιως αν το ενυδρειο ειναι αρχαριου) θα αποδημησουν εις κυριον. κι οσα επιζησουν θα ειναι καμμενα.

Αν γινει και χωρις τεστ και γενικα ελεγχο και αν μπουν τα μισα ψαρια απο τη 2η μερα... χαιρετισματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με οποιον τροπο στρωσουμε το ενυδρειο χωρις μετρησεις που να δειχνουν οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια ψαρια

δεν μπαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με το αρθρο.

Το ενυδρειο θα στρωσει, αλλα τα ψαρια (ιδιως αν το ενυδρειο ειναι αρχαριου) θα αποδημησουν εις κυριον. κι οσα επιζησουν θα ειναι καμμενα.

Αν γινει και χωρις τεστ και γενικα ελεγχο και αν μπουν τα μισα ψαρια απο τη 2η μερα... χαιρετισματα.

Με οποιον τροπο στρωσουμε το ενυδρειο χωρις μετρησεις που να δειχνουν οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια ψαρια

δεν μπαινουν.

Εαν το έχετε ακολουθήσει αυτό το τρόπο και χάσατε ψάρια , τότε κάτι δεν κάνατε καλά .

Εάν δεν το έχετε κάνει .................. δοκιμάστε το ...................... και εδω θα είμαι να ακούσω τις απόψεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Εαν το έχετε ακολουθήσει αυτό το τρόπο και χάσατε ψάρια , τότε κάτι δεν κάνατε καλά .

Εάν δεν το έχετε κάνει .................. δοκιμάστε το ...................... και εδω θα είμαι να ακούσω τις απόψεις σας .

Το πρωτο μου ενυδρειο, σχεδον ετσι το εστρωσα.

Βακτηρια και ψαρια.

Δεν εχασα κανενα ψαρι. Ουτε μακροχρονα αφησε προβλημα σε καποιο ψαρι μου αυτη η διαδικασια.

ΟΜΩΣ, εκανα μετρησεις και ειδα φουλ αμμωνια κλπ

Για εναμιση μηνα εκανα αλλαγες συνεχως για να κραταω χαμηλα αμμωνια και νιτρωδη. (δεν ηξερα και το Prime τοτε, για να βοηθησει)

Στο τελος αν με ρωταγες: "αυτον τον εναμιση μηνα, θα προτιμουσες να το στρωσεις με αλλο τροπο ή να κανεις συνεχως αλλαγες νερου και μετρησεις νερου?", θα ελεγα "1000 φορες αλλιως το στρωσιμο, παρα αυτο το τρεξιμο"

Μετα, βλεπω και διαβαζω τα αρνητικα αποτελεσματα, στα ενυδρεια των περισσοτερων νεων συνχομπιστων που βαζουν βακτηρια και ψαρια(και τα χανουν) και εχω βγαλει το συμπερασμα μου, οτι δεν γινονται ολα, και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος.

Τουτέστιν, " στο στρωσιμο με βακτηρια και ψαρια, θελει πολυ σταδιακη εισαγωγη ψαριων (πανω απο 1-2 μηνες για την ολοκληρωση της συνθεσης) , ελεγχος του νερου με τεστ και επεμβαση σε περιπτωση αυξησης των τιμων (πανω απο 0.5ppm) με αλλαγες νερου.

Απαραιτητα, προσθηκη seachem prime (μια δοση για καθε 1ppm ολικης αμμωνιας) και ζωντανων φυτων γρηγορης αναπτυξης.

Ολα αυτα απαιτουν και καποια μικρη εμπιειρια ή καθοδηγηση απο καποιον εμπειροτερο.

Πολλοι ξεκινανε χωρις να ξερουν ουτε πως να κανουν σωστη αλλαγη νερου.

Γαυτο προτεινω (σε περιπτωση που δεν ειναι δυνατον να γινει μπολιασμα, που ειναι η καλυτερη μεθοδος κατα την αποψη μου) το στρωσιμο να γινεται με αδειο ενυδρειο απο ψαρια, νερο σε θερμοκρασια 28-30C, αυξανομενη ποσοτητα τροφης σε αποχη στη επιφανεια του νερου (για να μπορει να αλλαχτει ευκολα με φρεσκια σε περιπτωση που μουχλιασει πριν λιωσει), και αραια τεστ για παρακολουθηση της ολοκληρωσης του κυκλου του αζωτου.

Στο τελος, μεγαλη αλλαγη με αποχλωριωμενο νερο ιδιας θερμοκρασιας και εισαγωγη των πρωτων ψαριων.

Κατα τη διαρκεια αυτης της διαδικασιας, για να περναει ο καιρος, διαβασμα στα ενυδρειακα αρθρα.

Προσθηκη βακτηριων σε αυτην την διαδικασια, δεν ειναι ασχημη ιδεα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλάξει πλέον η σύνθεση των σκευασμάτων με ζωντανά βακτήρια Σπύρο .

Τα νέα σκευάσματα απ όλες τις εταιρίες έχουν μεγαλύτερη ποικιλία από βακτήρια και εάν δεν μπεί ψάρι αμέσως δεν μπορούν να δουλέψουν σωστά .

Για το μπόλι δεν το συζητάμε , σαφώς και είναι η κορυφή , με 2 Siporax μπορείς να εμπλουτίσεις ολόκληρο το φίλτρο άσχετα μεγέθους σε 48 ώρες , εφ όσον και πάλι έχει ψάρι μέσα .

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να μπεί το ψάρι μέσα στο ενυδρείο σύντομα για να ξεκινήσουν όλες οι διεργασίες που απαιτούνται ταυτόχρονα .

Δεν είναι μόνο η αμμωνία που ενοχλεί τα ψάρια είναι και άλλα πράγματα που δεν μπορούμε να τα μετρήσουμε και χρειάζονται για να ζήσουν τα ψάρια .

Γι αυτό βλέπεις οτι ακόμα και να ακολουθήσεις μια μέθοδο αργή σε χρόνους , αν μπεί το ψάρι απότομα έχουμε πρόβλημα και καμιά φορά μεγαλύτερο απο το να έχουμε χαμηλά επίπεδα αμμωνίας .

Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως ο τρόπος χειρισμού της τροφής είναι το μυστικό .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλα τα στρωσηματα γίνανε με μπολι!

Με τα σκευάσματα βλέπω αρκετό κόσμο εδώ μέσα να ταλαιπωρείται και να ταλαιπωρει και τα ψαράκια!

Δεν είναι λίγες οι φορές που αυτές τις οδηγίες παίρνουνε από τα καταστήματα και μετά από κάνα 2 εβδομάδες μπαίνουν εδώ και ρωτανε τι δεν πάει καλά! Βέβαια είναι πολύ παράγοντες όπως πολλά ψάρια στην αρχή κτλ!

Εγώ ακόμη δεν θα εμπιστευομουνα τα σκευάσματα τόσο πολύ και τα ψάρια μου μέσα στην αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να αναφερθεί ο τρόπος που στρώθηκαν τα ενυδρεία,........................................

Στο ερώτημα που τέθηκε εδώ .

Απάντησε ο Νιντάλ εδώ .

........................ Τα νερα των ενυδρειων μετα απο πολυ κοπο αλλα και πολλες πολλες μετρησεις ηταν αψογα!!! Αποδειξη οτι τα ψαρια μερικες ωρες μετα την εισοδο τους ηταν σε αψογη κατασταση. Μαλιστα στο τελος του διαγωνισμου, βρηκαμε ακομα και αυγα πανω σε φιλτρα!!!!!!

............................

.................

Τα βακτηρια της Prodibio στηριξαν απολυτα τη βιολογια των φιλτρων.

........................

................

Νινταλ Ρεζεκ

Διοργανωτης του Best of Discus 2012

Animal Station

Και εδω φαίνονται κάποια ψάρια που είχαν ταϊστεί και τα απορρίμματα τους φαίνονται στο πυθμένα των ενυδρείων .

Σας τα παραθέτω αυτά για να δείτε γιατί έχουμε να κάνουμε με ακραίες καταστάσεις που χειρίστηκαν απο έμπειρους ανθρώπους βέβαια αλλά , δεν θα είχαν αυτο το αποτέλεσμα στη βιολογία των ενυδρείων αν δεν είχαν εξελιχθεί τα σκευάσματα .

Και μην ξεχνάμε οτι απο τη μια γεμίζανε τα ενυδρεία με νερό και απο την άλλη έμπαιναν τα ψάρια μέσα .

Και μη πεί κανένας οτι έμειναν 5 μέρες και δεν πρόλαβε να ανάβει η αμμωνία γιατί υπάρχει ανάλογη εμπειρία απο αντίστοιχο διαγωνισμό δίσκων στη Γερμανία που απο τη πρώτη μέρα σε νηστικά ψάρια ανέβηκε η αμμωνία στα ύψη .

Τα συμπεράσματα δικά σας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την μικρη πειρα που εχω συμφωνω απολυτα με τον Σταματη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς…,

Νέοι, άπειροι και έμπειροι συνεχίζουν να είναι καλυμμένοι στις παλιές μεθόδους στρωσίματος…, (δικαίωμα τους).

Δεν υπάρχει περίπτωση με τα σκευάσματα να χάσετε ψάρι.

Όλοι όσοι χάσανε ψάρι με τα σκευάσματα απλά, ή ψεύδονται ή δε τήρησαν επακριβώς της οδηγίες χρίσεως και κάνανε του κεφαλιού τους.

Τώρα αν θέλετε να συνεχίσετε να τυραννιέστε δικαίωμα σας αν όχι πάρτε ένα έτυμο σκεύασμα ακολουθήστε της οδηγίες και απολαύστε το ενυδρείο σας.

Τρία πράγματα θα πρέπει να προσέξετε αφού τηρήσετε ευλαβικά της οδηγίες χρίσεως

1 Μην φορτώνεται το ενυδρείο σας με πολλά ψάρια από την αρχή.

2 Στην αρχή να κάνετε αλλαγές νερού κάθε 7 ημέρες.

3 Μην τοποθετήστε ψάρια που είναι γνωστά για την ευαισθησία τους γενικά σε νέα ενυδρεία πχ otocinclus

Αυτά είναι τα τρία συνήθεις λάθη που κάνουν πολύ και μετά ψάχνουν να δώσουν τις ευθύνες στο σκεύασμα και όχι στον εαυτό τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς…,

Νέοι, άπειροι και έμπειροι συνεχίζουν να είναι καλυμμένοι στις παλιές μεθόδους στρωσίματος…, (δικαίωμα τους).

Δεν υπάρχει περίπτωση με τα σκευάσματα να χάσετε ψάρι.

Όλοι όσοι χάσανε ψάρι με τα σκευάσματα απλά, ή ψεύδονται ή δε τήρησαν επακριβώς της οδηγίες χρίσεως και κάνανε του κεφαλιού τους.

Τώρα αν θέλετε να συνεχίσετε να τυραννιέστε δικαίωμα σας αν όχι πάρτε ένα έτυμο σκεύασμα ακολουθήστε της οδηγίες και απολαύστε το ενυδρείο σας.

Τρία πράγματα θα πρέπει να προσέξετε αφού τηρήσετε ευλαβικά της οδηγίες χρίσεως

1 Μην φορτώνεται το ενυδρείο σας με πολλά ψάρια από την αρχή.

2 Στην αρχή να κάνετε αλλαγές νερού κάθε 7 ημέρες.

3 Μην τοποθετήστε ψάρια που είναι γνωστά για την ευαισθησία τους γενικά σε νέα ενυδρεία πχ otocinclus

Αυτά είναι τα τρία συνήθεις λάθη που κάνουν πολύ και μετά ψάχνουν να δώσουν τις ευθύνες στο σκεύασμα και όχι στον εαυτό τους.

Συμφωνώ και εγώ σε αυτά που γράφεις γιατί και εγώ έτσι έστρωσα το ενυδρείο μου, χρησιμοποιώντας έτοιμα βακτήρια, να προσθέσω μόνο ένα ακόμα

4 περιορισμένο τάισμα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι λιγο προσωπικο αλλα ειπα να ρωτησω εδω μιας και παρακολουθω το θεμα... εαν ειναι off topic να διαγραφει.

εαν υπαρχει σφουγγαρι το οποιο εχει βγει απο ενυδρειο για καποιο διαστημα τα βακτηρια παραμενουν ? μπορει να χρησιμοποιηθει ως μπολι ?

επισης ποιο πανω ειπατε οτι τα βακτηρια δεν λειτουργουν σωστα εαν δεν υπαρχει ψαρι μεσα εγω που φτιαχνω γαριδαδικο και θα μπουν σε δυο μηνες γαριδες ( λογω του οτι πρεπει να στρωσει ο βυθος ) να βαλλω βακτηρια η θα ειναι τσαμπα ?

επισης το ενυδρειο τρεχει εδω και 8 μερες ... ριχνω ελαχιστη τροφη μερα παρα μερα ( δεν την βαζω σε διχτυ γιατι εχω ακουσει οτι και καποια βλαβερα βακτηρια που δημιουργουντε κατα την διαρκεια αποσυνθεση της τροφης καταπολεμουντε απο το ιδιο το ενυδρειο - εαν κανω λαθος διορθωστε με ! ) μεσα περιεχει αρκετα φυτα για τα λιτρα του , καθε μερα αλλαζω 300 ml νερο , τι να αλλαξω απο αυτη τη διαδικασια ?

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι λιγο προσωπικο αλλα ειπα να ρωτησω εδω μιας και παρακολουθω το θεμα... εαν ειναι off topic να διαγραφει.

εαν υπαρχει σφουγγαρι το οποιο εχει βγει απο ενυδρειο για καποιο διαστημα τα βακτηρια παραμενουν ? Το σφουγγάρι δεν είναι βιολογικό υλικό . μπορει να χρησιμοποιηθει ως μπολι ? Εαν το βγάλεις απο το παλιό ενυδρείο και το βάλεις αμέσως στο νέο σίγουρα θα κάνεις δουλειά , αν το αφήσεις να ξεραθεί δεν θα λειτουργήσει όπως τα βιολογικά υλικά , γιατί είναι ελαστικό και με γυαλιστερή επιφάνεια και στις μηχανικές καταπονήσεις θα αποκολληθούν οι θύλακες των βακτηρίων .

επισης ποιο πανω ειπατε οτι τα βακτηρια δεν λειτουργουν σωστα εαν δεν υπαρχει ψαρι μεσα εγω που φτιαχνω γαριδαδικο και θα μπουν σε δυο μηνες γαριδες ( λογω του οτι πρεπει να στρωσει ο βυθος ) να βαλλω βακτηρια η θα ειναι τσαμπα ? Τσάμπα , μπορείς όμως να τα βάλεις μαζί με τις γαρίδες , αν θέλεις να βάλεις.

επισης το ενυδρειο τρεχει εδω και 8 μερες ... ριχνω ελαχιστη τροφη μερα παρα μερα ( δεν την βαζω σε διχτυ γιατι εχω ακουσει οτι και καποια βλαβερα βακτηρια που δημιουργουντε κατα την διαρκεια αποσυνθεση της τροφης καταπολεμουντε απο το ιδιο το ενυδρειο - εαν κανω λαθος διορθωστε με ! ) μεσα περιεχει αρκετα φυτα για τα λιτρα του , καθε μερα αλλαζω 300 ml νερο , τι να αλλαξω απο αυτη τη διαδικασια ? Να το αφήσεις το ενυδρείο στην ησυχία του και να μη κάνεις τίποτα και ειδικά μη ρίχνεις τροφή και μόνο τα φυτά που έχεις αρκεί για όλα .

Εχω γράψει τα βήματα απ τη πρώτη δημοσίευση .

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι λιγο προσωπικο αλλα ειπα να ρωτησω εδω μιας και παρακολουθω το θεμα... εαν ειναι off topic να διαγραφει.

εαν υπαρχει σφουγγαρι το οποιο εχει βγει απο ενυδρειο για καποιο διαστημα τα βακτηρια παραμενουν ? μπορει να χρησιμοποιηθει ως μπολι ?

επισης ποιο πανω ειπατε οτι τα βακτηρια δεν λειτουργουν σωστα εαν δεν υπαρχει ψαρι μεσα εγω που φτιαχνω γαριδαδικο και θα μπουν σε δυο μηνες γαριδες ( λογω του οτι πρεπει να στρωσει ο βυθος ) να βαλλω βακτηρια η θα ειναι τσαμπα ?

επισης το ενυδρειο τρεχει εδω και 8 μερες ... ριχνω ελαχιστη τροφη μερα παρα μερα ( δεν την βαζω σε διχτυ γιατι εχω ακουσει οτι και καποια βλαβερα βακτηρια που δημιουργουντε κατα την διαρκεια αποσυνθεση της τροφης καταπολεμουντε απο το ιδιο το ενυδρειο - εαν κανω λαθος διορθωστε με ! ) μεσα περιεχει αρκετα φυτα για τα λιτρα του , καθε μερα αλλαζω 300 ml νερο , τι να αλλαξω απο αυτη τη διαδικασια ?

Επειδη θες να βαλεις γαριδες και θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες για να στρωθει ο βυθος σου εγω στη θεση σου θα εριχνα βακτηρια συν τροφη για να στρωσω το φιλτρο και να ειναι ετοιμο το οποιο θα διατηρουσα παλι με τροφη μεχρι τους 2 μηνες.Οι γαριδες εκτος απο καλα στρωμενο βυθο θελουν και καλα στρωμενο φιλτρο,οπωτε οταν θα ερθει ο καιρος για να βαλεις γαριδες το φιλτρο σου θα πρεπει να ειναι ετοιμο απο θεμα βιολογιας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

ειπα να στρωσω και εγω το νεο μου ενυδρειο με βακτηρια και ψαρια.το αποτελεσμα?το ενυδρειο εστρωσε αλλα η μια aulonocara μας αφησε χρονους και τα υπολοιπα ψαρια ειναι στα προθυρα να αποδημησουν εις Κυριον.

σχολια του τυπου <<κατι δεν εκανες καλα,εβαλες πολλα ψαρια κτλ>> δεν τα δεχομαι με τη εννοια οτι δεν υφιατανται.μεχρι προσφατα διατηρουσα reef ενυδρειο με sps κοραλια με επιτυχια που οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες οπως και η ολη φαση απαιτει λεπτους χειρισμους.εκτος αυτου ειχα ξανα ενυδρεια γλυκου νερου.

ολα γιναν προβλεπομενα και με το παραπανω.

χρησιμοπειησα seachem stability.εκτος αυτου εριχνα καθε μερα διπλη ποσοτητα απο το seachem prime για να μειωθει η τοξικοτητα τησ αμμωνιας αλλα και παλι τζιφος.

δεν θελω να ειμαι απολυτος αλλα θεωρω οτι παραειναι τοσο ευκολη αυτη η μεθοδος και ολα να πανε ρολοι.τα ψαρια υποβαλλονται σε δοκιμασια.το στρωσιμο χωρις ψαρια θεωρω πως ειναι η καλυτερη μεθοδος.(αν οχι με την εστω αναχρονιστικη μεθοδο της αμμωνιας τουλαχιστον με χρηση τροφης και επικουρικα χρηση βακτηριδιων.)

ο λογος που ποσταρισα ειναι να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια και οχι να αντιδικισω με κανενα.το λεω περισσοτερο για να μην εξελιχθει το θεμα σε αντιδικια υποστηρικτων και πολεμιων της χρησης ζωντανων βακτηριδιων.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω απολυτα με τν Σταματη τα βακτηρια πλεον ειναι πολυ πιο εξεληγμενα ακομη και απο το 2008 που ξεκηνησα το χομπι. Ο τροπος που ακολουθησα εγω εχω φτιαξει μεχρι στιγμης 5 ενυδρεια γλυκου και 3 Reef ηταν κατα 90% ιδιος με αυτων που προτηνει ο Σταματης. Εβαλα υποστρωμα εστεισα το Aquascape νερακι γλυκο η αλμυρο :bigemo_harabe_net-82: βακτηρια(την ποσοτητα που λεει διερεμενη σε 7 μερες) ελαφρυ ταισμα για μια εβδομαδα αλαγη νερου 25% και μετα ψαρακια ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

ειπα να στρωσω και εγω το νεο μου ενυδρειο με βακτηρια και ψαρια.το αποτελεσμα?το ενυδρειο εστρωσε αλλα η μια aulonocara μας αφησε χρονους και τα υπολοιπα ψαρια ειναι στα προθυρα να αποδημησουν εις Κυριον.

σχολια του τυπου <<κατι δεν εκανες καλα,εβαλες πολλα ψαρια κτλ>> δεν τα δεχομαι με τη εννοια οτι δεν υφιατανται.μεχρι προσφατα διατηρουσα reef ενυδρειο με sps κοραλια με επιτυχια που οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες οπως και η ολη φαση απαιτει λεπτους χειρισμους.εκτος αυτου ειχα ξανα ενυδρεια γλυκου νερου.

ολα γιναν προβλεπομενα και με το παραπανω.

χρησιμοπειησα seachem stability.εκτος αυτου εριχνα καθε μερα διπλη ποσοτητα απο το seachem prime για να μειωθει η τοξικοτητα τησ αμμωνιας αλλα και παλι τζιφος.

δεν θελω να ειμαι απολυτος αλλα θεωρω οτι παραειναι τοσο ευκολη αυτη η μεθοδος και ολα να πανε ρολοι.τα ψαρια υποβαλλονται σε δοκιμασια.το στρωσιμο χωρις ψαρια θεωρω πως ειναι η καλυτερη μεθοδος.(αν οχι με την εστω αναχρονιστικη μεθοδο της αμμωνιας τουλαχιστον με χρηση τροφης και επικουρικα χρηση βακτηριδιων.)

ο λογος που ποσταρισα ειναι να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια και οχι να αντιδικισω με κανενα.το λεω περισσοτερο για να μην εξελιχθει το θεμα σε αντιδικια υποστηρικτων και πολεμιων της χρησης ζωντανων βακτηριδιων.

Πόσο καιρό το τρέχεις το ενυδρείο και ποιά βήματα έκανες και ποιά συγκεκριμένη στιγμή είχες την απώλεια .

Αν δεν μας δώσεις ενα λεπτομερές ιστορικό , δεν θα μπορέσουμε να βρούμε το σημείο που θα πρέπει να διορθώσουμε για να μη τη πατήσει κι άλλος με τη συμβουλή μας .

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει με ψαρια και βακτηρια 10 μερες.ειναι 450 λιτρα.εριξα αντιχλωριο,την αλλη μερα τα βακτηρια και την αλλη εβαλα 7 ψαρια μικρου μεγεθους και δεν ταισα καθολου.οπως ελεγαν οι οδηγιες εριχνα καθε μερα για 7 μερες την συνιστωμενη ποσοτητα βακτηριδιων συν διπλη δοση prime..δεδομενου οτι αντιστοιχα ενυδρεια φιλοξενουν 4 χαρεμια τελικου μεγεθους,δηλ τουλαχιστον 16 ψαρια,η ιχθυοφορτωση δεν ηταν μεγαλη.

τα ψαρια ηταν υγειη και κυκλοφορουσαν με ζωντανια.ταιζα ελαχιστα με τα τις δυο πρωτες μερες.η αμμωνια εφτασε μεχρι 0,5 αλλα θεωρουσα οτι λογω του prime ηταν μη τοξικη.η αμμωνια μηδενισε,ειχα νιτρικα αναμεσα απο 25 και 50 και σημερα εκανα αλλαγη 50%.

τα ψαρια μετα τις 5-6 μερες αρχισαν να συμπεριφερονται νωχελικα ωσπου οπως προειπα στις 8 μερες εχασα 1 και τα αλλα εχουν μαυρο χαλι.μονο δυο τρια εχουν ορεξη για φαγητο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...