Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείων .


Recommended Posts

Να κάνεις άλλο ένα 50% , ελπίζω να μη βάζεις prime .

Το τάισμα το προσέχεις .

Ζωντανά βακτήρια βάλε .

Διάθεση για το πειραματισμό έχω αλλά δεν μπορώ μόνος μου να κάνω κάτι για το οποίο είμαι και σίγουρος για το αποτέλεσμα γιατί το έχω ζήσει .

Λόγω του ότι μου έρχονται αρκετοί κατά καιρούς για να φτιάξουν ενυδρείο και είναι πραγματικά άσχετοι και χωρίς πρόσβαση σε ιντερνετ κάνουν ότι πραγματικά τους λέω και έχω δεί τα αποτελέσματα .

Βέβαια δεν τους αφήνω να εμβαθύνουν , να πάρουν τέστ δηλαδή . Έχει τη λογική του αυτό . και εμένα δεν θα με ζαλίσουν που η αμμωνία πήγε 0,5 και αυτοί δεν θα πελαγώσουν για να αρχίσουν να ρωτάνε δεξιά και αριστερά ( αν δεν με βρίσκουν ) και να αρχίσουν τις αλλαγές νερού και να βάζουν το κάθε λογής Prime !!!

Τα αποτελέσματα που έχω είναι εξαιρετικά και χωρίς καμία απώλεια , βέβαια το ψάρια που έβαζαν ήταν δικά μου απο αυτά που έχουν γεννηθεί σ εμένα .

Με αυτό θέλω να πω οτι είναι σημαντικό τα ψάρια να είναι υγιεί .................. !!!

Πάντως και εδώ μέσα έχουμε αρκετές αναφορές γι αυτή τη μέθοδο που πάει καλά και λίγες που δεν πάει καλά και αυτές οι λίγες κάποια παρέκκλιση έχουν κάνει .

Σπύρο .

0,5 αμμωνία τα περισσότερα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα και όταν λέμε δεν παθαίνουν εννοώ δεν καίγονται τα βράγχια δεν ενοχλεί τα ψάρια σε τίποτα , ακόμα και σε μεγάλο βάθος χρόνου , είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια που έχουν οι ιχθυολόγοι . Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις , αντικειμενικά όμως είναι λίγες .

Η αμμωνία απο τη στιγμή που ανέβηκε μέχρι το 0,5 δεν υπάρχει περίπτωση να είχε ανέβει σε υψηλά επίπεδα το Νο2 .

Το Νο3 τη 10 ημέρα (αν κατάλαβα καλά ) πήγε 25-50 , δεν μπορεί να γίνει αυτό αν δεν δουλέψουν βακτήρια .

Το επιχείρημα οτι διασπάτε στο νερό το Prime μετά από 24 ώρες και μετά 7 ήμερη καθημερινή χρήση στη διπλάσια δόση απο τη συνιστώμενη δεν μου κολλάει καλά . Οσο και καλό προϊόν να είναι , ένα απ όλα τα συστατικά που περιέχει πρέπει κάποια υπολείμματα να τα αφήνει μετα απο τέτοια χρήση . Δεν ξέρω ειλικρινά και δεν το έχω δουλέψει κι όλας .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν και λιγο καθηστερημενα γιατι πριν λιγο ειδα το θεμα θα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια.Καταρχας καλημερα σε ολους.Το ενυδρειο μου τρεχει περι τους 3 μηνες παρα μια εβδομαδα.Ειναι 300 λιτρα και ξεκηνησα την διαδικασια στρωσιματος αρχικα χωρις ψαρια με την μεθοδο των βακτηριδιων και ριξιμο τροφης για την δημιουργεια αμμωνιας νιτρωδη και μετα νιτρικα.Μετα απο περιπου 25-28 μερες δεν εβλεπα κανενα φως στο τουνελ οποτε ειπα να παω με τη μεθοδο με μπολι.Αρχικα εψαξα και βρηκα μεσα απο το forum μπολι.Στην φαση αυτη θελω να ευχαριστησω τον ΣΤΑΜΑΤΗ για το μπολι και τις οποιες συμβουλες.Εβαλα το μπολι 3 σφαιριτσες και αφησα το ενυδρειο χωρις ψαρια για περιπου17 ωρες για να αυξηθη η βιολογια.Μετα εβαλα 4 ψαρακια ροδοστομους.Μετα απο 12 μερες εβαλα αλλους 6 μετα απο 9 μερες αλλους 6.Συνεχως εκανα μετρησεις και ηταν ολα 0.Υστερα απο17-18 μερες εκανα μια αλλαγη νερου και την επομενη εβαλα 6 σκαλαρια μικρα.Οι μετρησεις τωρα ειναι αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα απο 0-5.ΤΟ ενυδρειο τρεχει με ψαρια ακριβως 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα που τέθηκε εδώ .

Απάντησε ο Νιντάλ εδώ .

Και εδω φαίνονται κάποια ψάρια που είχαν ταϊστεί και τα απορρίμματα τους φαίνονται στο πυθμένα των ενυδρείων .

Σας τα παραθέτω αυτά για να δείτε γιατί έχουμε να κάνουμε με ακραίες καταστάσεις που χειρίστηκαν απο έμπειρους ανθρώπους βέβαια αλλά , δεν θα είχαν αυτο το αποτέλεσμα στη βιολογία των ενυδρείων αν δεν είχαν εξελιχθεί τα σκευάσματα .

Και μην ξεχνάμε οτι απο τη μια γεμίζανε τα ενυδρεία με νερό και απο την άλλη έμπαιναν τα ψάρια μέσα .

Και μη πεί κανένας οτι έμειναν 5 μέρες και δεν πρόλαβε να ανάβει η αμμωνία γιατί υπάρχει ανάλογη εμπειρία απο αντίστοιχο διαγωνισμό δίσκων στη Γερμανία που απο τη πρώτη μέρα σε νηστικά ψάρια ανέβηκε η αμμωνία στα ύψη .

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Μην ξεχνας Σταματη οτι τα φιλτρα ηταν τιγκαρισμενα με ζεολιθο και δεν θυμαμε αν επαιξε και ammo stop η κατι αναλογο και prime.

Συνεχιζω να ειμαι της μεθοδου χωρις ψαρια και υποστηριζω 1000% την αποψη του Σπυρου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς…,

Νέοι, άπειροι και έμπειροι συνεχίζουν να είναι καλυμμένοι στις παλιές μεθόδους στρωσίματος…, (δικαίωμα τους).

Δεν υπάρχει περίπτωση με τα σκευάσματα να χάσετε ψάρι.

Όλοι όσοι χάσανε ψάρι με τα σκευάσματα απλά, ή ψεύδονται ή δε τήρησαν επακριβώς της οδηγίες χρίσεως και κάνανε του κεφαλιού τους.

Τώρα αν θέλετε να συνεχίσετε να τυραννιέστε δικαίωμα σας αν όχι πάρτε ένα έτυμο σκεύασμα ακολουθήστε της οδηγίες και απολαύστε το ενυδρείο σας.

Τρία πράγματα θα πρέπει να προσέξετε αφού τηρήσετε ευλαβικά της οδηγίες χρίσεως

1 Μην φορτώνεται το ενυδρείο σας με πολλά ψάρια από την αρχή.

2 Στην αρχή να κάνετε αλλαγές νερού κάθε 7 ημέρες.

3 Μην τοποθετήστε ψάρια που είναι γνωστά για την ευαισθησία τους γενικά σε νέα ενυδρεία πχ otocinclus

Αυτά είναι τα τρία συνήθεις λάθη που κάνουν πολύ και μετά ψάχνουν να δώσουν τις ευθύνες στο σκεύασμα και όχι στον εαυτό τους.

Χριστο κατεμε εισαι πολυ απολυτος και σε απειρα ατομα ακομα και με ενα ψαρι μονο τα βρισκουνε μπαστουνια.

Link to comment
Share on other sites

Aν και λιγο καθηστερημενα γιατι πριν λιγο ειδα το θεμα θα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια.Καταρχας καλημερα σε ολους.Το ενυδρειο μου τρεχει περι τους 3 μηνες παρα μια εβδομαδα.Ειναι 300 λιτρα και ξεκηνησα την διαδικασια στρωσιματος αρχικα χωρις ψαρια με την μεθοδο των βακτηριδιων και ριξιμο τροφης για την δημιουργεια αμμωνιας νιτρωδη και μετα νιτρικα.Μετα απο περιπου 25-28 μερες δεν εβλεπα κανενα φως στο τουνελ οποτε ειπα να παω με τη μεθοδο με μπολι.Αρχικα εψαξα και βρηκα μεσα απο το forum μπολι.Στην φαση αυτη θελω να ευχαριστησω τον ΣΤΑΜΑΤΗ για το μπολι και τις οποιες συμβουλες.Εβαλα το μπολι 3 σφαιριτσες και αφησα το ενυδρειο χωρις ψαρια για περιπου17 ωρες για να αυξηθη η βιολογια.Μετα εβαλα 4 ψαρακια ροδοστομους.Μετα απο 12 μερες εβαλα αλλους 6 μετα απο 9 μερες αλλους 6.Συνεχως εκανα μετρησεις και ηταν ολα 0.Υστερα απο17-18 μερες εκανα μια αλλαγη νερου και την επομενη εβαλα 6 σκαλαρια μικρα.Οι μετρησεις τωρα ειναι αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα απο 0-5.ΤΟ ενυδρειο τρεχει με ψαρια ακριβως 2 μηνες.

Να εισαι σιγουρος πως αυτες οι πρωτες 28 μερες ηταν καταλητικες............
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εδώ μέσα έχουμε αρκετές αναφορές γι αυτή τη μέθοδο που πάει καλά και λίγες που δεν πάει καλά και αυτές οι λίγες κάποια παρέκκλιση έχουν κάνει .

Προσωπικα πιστευω πως γινεται ακριβως το αντιθετω!!!

Και οσο αφορα στον διαγωνισμο των δισκων, μην ξεχναμε οτι περαν του ζεολιθου του νερο επαιζε σε πολυ χαμηλο ΡΗ.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το ΡΗ ήταν 7 .

Πόσα ενυδρεία έχεις στήσει Rik με τη μέθοδο που λέω ;

Και πόσα ενυδρεία έχεις στήσει γενικά στη ζωή σου ;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη ας μην χαλασουμε το θεμα με ποιος την εχει ποιο μεγαλη..........την εμπειρια και αναλογες ατυχες διατυπωσεις γιατι το ξερεις οτι σε σεβομε και σου δινω τα ευσημα εκει που πρεπει οταν πρεπει, αλλα και εγω μπορει να μην εχω στρωσει τοσα ενυδρεια οσα εχεις στρωσει αλλα εχω κανει και εγω αρκετα πειραματα ακομα και με τον δικο σου τροπο και εχω διαβασει και παρα πολυ και πανω σε αυτο το θεμα και δεν υπαρχει ακομα σκευασμα το οποιο μπορω να συμφιλιωθω στην ιδεα της αμεσης εκκηνησης με ψαρια χωρις να βλαψουμε στο παραμικρο ενα ζωντανο. Οποτε σε αυτο το θεμα υπαρχει ενα χασμα μεταξυ μας και θα υπαρχει οσοτου δεν θα ξαναδιαβασω αναλογα προβληματα εναρξης ενος ενυδρειου απο αρχαριους και μη.

Για μενα τα 24ωρης προσθηκης ψαριων σκευασματα υπαρχουν στην αγορα ακριβως επειδη ενας νεος στον χωρο θα ξεκινηση βαζοντας ψαρια μεσα λανθασμενα, οποτε για να καλυψουν καπως αυτο το αρχικο μεγα λαθος γινεται η χρηση τους. Ομως απο εναν διαβασμενο ο οποιος σεβεται τα ζωντανα του οταν βαζει σε αυτη την δοκιμασια τα ψαρια του εξ αρχης προσωπικα για μενα ειναι λαθος!!!

Στο διαγωνισμο εγινε χρηση οπως ανεφερα παραπανω και αλλων τεχνικων, και καλα εκανε στην αναλογη αναγκη ο Νινταλ, αλλα νατα λεμε ολα με το ονομα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταματη ας μην χαλασουμε το θεμα με ποιος την εχει ποιο μεγαλη..........την εμπειρια και αναλογες ατυχες διατυπωσεις ............

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσουμε το θέμα και μάλλον φταίει οτι ήμουν ξερός στη διατύπωση μου .

Είναι όμως πράγματι ουσία αν έχεις χρησιμοποιήσει αυτη τη μέθοδο έτσι όπως την έχω γράψει και κατέληξες σε τόσο αρνητικό συμπέρασμα , γιατί μου λες οτι την έχεις χρησιμοποιήσει αλλα δεν μου λες για τα συμπεράσματα τα δικά σου , παρα μου λές οτι έχεις διαβάσει πάρα πολύ και ότι δεν μπορείς να συμφιλιωθείς με τα σκευάσματα . Με αυτή σου την απάντηση όμως με κάνεις να βγάλω συμπέρασμα οτι δεν είδες καμία απώλεια στο ενυδρείο σου , αλλα επειδή διαβάζεις οτι η αμμωνία είναι τοξική θεωρείς οτι βασανίστηκαν τα ψάρια με μια μικρή άνοδο της αμμωνίας που μπορεί να είχες ( άλλο οτι στα χέρια τα δικά σου αυτή η μέθοδος ΔΕΝ ανεβάζει τα επίπεδα της αμμωνίας πέρα απο λίγες ώρες ) και δεν υπολογίζεις οτι ανάλογα το είδος των ψαριών έχουμε και διαφορετικά επίπεδα που ενοχλούνται τα ψάρια .

Επίσης μη το παίρνεις στραβά το "πόσα ενυδρεία έχεις στήσει στη ζωή σου γενικά " , παίζει ρόλο , όχι για να σε μειώσω αλλά για το κατά πόσο μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές .

Ακου να δεις , έχω στήσει πολλές εκατοντάδες ενυδρεία στη ζωή μου και έχω δεί από κοντά τι σημαίνει να ταλαιπωρούνται τα ψάρια στο στρώσιμο , όπως έχω δεί και τι σημαίνει να ταλαιπωρούνται και χομπίστες απο τη διαδικασία αυτή .

Συν τις άλλης εχω πάρει απόφαση όλα αυτά που έμπειροι χομπίστες τα λέμε μεταξύ μας και δεν τα γράφουμε , εγω να τα γράψω .

Ξέρω οτι θα εισπράξω αμφισβήτηση και έτσι πρέπει ............... για να πάμε μπροστά .

Τα υπονοούμενα με ενοχλούν και η μη παράθεση στοιχείων .

Και με το όνομά τους τα λέμε όλα δεν έκρυψα τίποτα γι αυτό και έβαλα τα λίνκ .

Και φτιάξε μου ένα ενυδρείο με όσο θέλεις απορροφητικό αμμωνίας , θα είναι στρωμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω πει την αποψη μου αρκετες φορες κατα καιρους μεσα στο φορουμ και σιγουρα τα μεγαλα ψαρια εχουν μεγαλυτερες ανοχες συνηθως αλλα δεν παυει να δημιουργουμε με τον τροπο σου ρυψοκυνδηνες καρταστασεις οσο και να μην θελεις να το παραδεχτεις.

Στην αρχη αναφερθηκες για τα ζωντανα βακτηρια και τον διαγωνισμο αλλα το περασες στο ντουκου το θεμα του ζεολιθου και του ammo lock και ΡΗ δυνοντας ετσι λανθασμενες εντυπωσεις σε οποιον διαβαζει απλα τα γραφωμενα σου.

Το οτι το ψαρι μπορει να επιβειωση δεν θελει να πει πως δεν επιπωνηθηκε και συνηθως μετα απο ενα δυο μηνες παρουσιαζουν και διαφορες ασθενιες οπως ικ η δεν ξερω και εγω τη, παρατηρημενο και εξακριβωμενο πολλες φορες και μεσα στο ιδιο το φορουμ.

Και οπως λες, οτι απορροφυτικο αμμωνιας και να βαλουμε το ενυδρειο δεν θεωριτε στρωμενο, αλλα αλλο να το χρησιμοποιουμε σε ωρα αναγκης λογω καποιας ανωμαλιας η για να προλαβουμε τα χειροτερα με εναν νεο χομπυστα και αλλο να ειμαστε γνωστες του θεματος και να αρχιζουμε ξερωντας και παμε γυρευωντας.

Θα το πω χοντρα χωρις να υποννοω κατι παραπανω, εσυ τα παιδια σου θα τα ρισκαρες; Το ξερω πως οχι, ετσι και εγω ειμαι καθετος πανω στο συγκεκριμενο θεμα και οχι αβασιμα!

Link to comment
Share on other sites

Χριστο κατεμε εισαι πολυ απολυτος και σε απειρα ατομα ακομα και με ενα ψαρι μονο τα βρισκουνε μπαστουνια.

Σε ιδεολογικά θέματα είμαι απόλυτος, αλλά σε ενυδρειακα θέματα όχι, πάντοτε υπάρχουν εξαιρέσεις απλά έκρινα ότι δεν πρέπει κάθε φορά να επισημάνουμε ότι εξαιρέσεις υπάρχουν.

Ότι γράφουμε και λέμε και υποστηρίζουμε πάνω στα ενυδρειακα θέματα αφορούν πάντοτε την πλειοψηφία η εξαιρέσεις δεν θα εκλείψουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πει την αποψη μου αρκετες φορες κατα καιρους μεσα στο φορουμ και σιγουρα τα μεγαλα ψαρια εχουν μεγαλυτερες ανοχες συνηθως αλλα δεν παυει να δημιουργουμε με τον τροπο σου ρυψοκυνδηνες καρταστασεις οσο και να μην θελεις να το παραδεχτεις. Μα αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω οτι δεν δημιουργούμε ριψοκίνδυνες καταστάσεις με αυτό το τρόπο . Δεν έχω αναφέρει πουθενά για μεγάλα ή μικρά ψάρια , πάντως ισχύει αυτο που λές οτι τα μεγάλα ψάρια έχουν μεγαλύτερες ανοχές .

Στην αρχη αναφερθηκες για τα ζωντανα βακτηρια και τον διαγωνισμο αλλα το περασες στο ντουκου το θεμα του ζεολιθου και του ammo lock και ΡΗ δυνοντας ετσι λανθασμενες εντυπωσεις σε οποιον διαβαζει απλα τα γραφωμενα σου. Για το ΡΗ σου έγραψα οτι ήταν 7 , ammo lock απ όσο ξέρω δεν έγινε χρήση και για το ζεόλιθο γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι μας ότι δεν μπορεί απο μόνος του χωρίς βιολογία να κρατήσει ενα ενυδρείο . Απο πού βγάζεις το συμπέρασμα οτι εσκεμμένα το περνάω στο ντούκου ; Και μην υποβαθμίζεις το γεγονός αυτο , γιατί , υπήρχαν αρκετοί έμπειροι στη διοργάνωση που συζητήθηκε το θέμα και κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι ο όλος χειρισμός και τα ζωντανά βακτήρια έκαναν τη διαφορά .

Το οτι το ψαρι μπορει να επιβειωση δεν θελει να πει πως δεν επιπωνηθηκε και συνηθως μετα απο ενα δυο μηνες παρουσιαζουν και διαφορες ασθενιες οπως ικ η δεν ξερω και εγω τη, παρατηρημενο και εξακριβωμενο πολλες φορες και μεσα στο ιδιο το φορουμ. Κάνεις λάθος εγω βλέπω τα περισσότερα προβλήματα να δημιουργούνται απο τροφές που βάζουν στα ενυδρεία χωρίς ψάρια και απο λανθασμένους χειρισμούς των ζωντανών βακτηρίων ή με μπλεγμένες της μεθόδους . Το παράδειγμα του Ικ είναι ατυχές γιατί το ίκ παρουσιάζετε άμεσα , άλλες ασθένειες μπορεί να παρουσιαστούν μετα απο χρόνια καταπόνηση των ψαριών .

Και οπως λες, οτι απορροφυτικο αμμωνιας και να βαλουμε το ενυδρειο δεν θεωριτε στρωμενο, αλλα αλλο να το χρησιμοποιουμε σε ωρα αναγκης λογω καποιας ανωμαλιας η για να προλαβουμε τα χειροτερα με εναν νεο χομπυστα και αλλο να ειμαστε γνωστες του θεματος και να αρχιζουμε ξερωντας και παμε γυρευωντας.

Θα το πω χοντρα χωρις να υποννοω κατι παραπανω, εσυ τα παιδια σου θα τα ρισκαρες; Το ξερω πως οχι, ετσι και εγω ειμαι καθετος πανω στο συγκεκριμενο θεμα και οχι αβασιμα! Ατυχές παράδειγμα διότι δεν περιέχει η μέθοδος κανένα ρίσκο πέραν αυτού που υπάρχει με κάθε νεα εισαγωγή ψαριού στο ενυδρείο μας .

Στη μέθοδο που παρουσιάζω και συστήνω στο κόσμο μας δεν την ανακάλυψα εγω .

Έχουν δουλέψει επιστήμονες και μεγάλα ονόματα από εταιρίες υπογράφουν τα σκευάσματα και φυσικά δεν είναι όλες οι εταιρίες ίδιες .

Λέτε να έχω να κερδίσω εγω κάτι που επιμένω ;

Το δογματισμό προσπαθώ να βγάλω που δεν δέχεται οτιδήποτε νέο άκριτα .

Να κρίνουμε το κάθε νέο προϊόν που μας πασάρουν , όχι όμως διαβάζοντας μόνο και πίσω απο το πληκτρολόγιο , αλλα και δοκιμάζοντας με τους κανόνες που συνοδεύουν το κάθε νέο προϊόν .

Ποιό πάνω προσφέρθηκα να πειραματιστούμε μαζί με όποιους αμφιβάλουν , βάζοντας μόνο το χρόνο τους για τις μετρήσεις . Το κόστος θα το αναλάμβανα εγω .......... δεν είδα ούτε μια αναφορά απο κανένα που ενδιαφέρετε .

Και φυσικά δεν θα το έκανα για να πεισθώ εγώ , γιατί απλά εγω γνωρίζω τα αποτελέσματα και είμαι σίγουρος για το συμπέρασμα που θα έβγαινε .

Εχω ζήση στο βαθιά μέσα στο πετσί μου το πρόβλημα του νέου χομπίστα να θέλει να γεμίσει με ψάρια το ενυδρείο του και να μη τον αφήνω σκεπτόμενος τις ζωές που θα χαθούν ...... και να τον χάνω απο πελάτη την ώρα που εγώ έκλεινα το μαγαζί μου και δεν είχα στον ήλιο μοίρα με πολλή μεγάλο χρέος .......

Κολοτούμπες θα έκανα αν υπήρχαν τότε αυτά τα σκευάσματα .

Το πρόβλημα του χομπίστα σήμερα έπαψε να είναι το στρώσιμο , το πρόβλημα βρίσκετε στο σωστό ψάρι , η επιλογή είναι η μεγάλη δυσκολία .

Τέλος και για να κλείσω με τις απόψεις μου για το στρώσιμο , το μπόλι θα πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή , δεύτερο κατα σειρά τα ζωντανά βακτήρια και τρίτη επιλογή γι αυτόν που θέλει να ζήσει την εμπειρία χωρίς τίποτα αφήνοντας τη διαδικασία των 40 ημερών να εξελιχθεί . Όλα τα άλλα είναι παραλλαγές ταλαιπωρίας .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου?

Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει αυτη τη μεθοδο,ολα τα ενυδρεια μου τα εχω στησει με την μεθοδο των βακτηριδιων μεν αλλα με τροφη και οσα εχω στρωσει για φιλους το εχω κανει με μπολι απο τα δικα μου.Δεν λεω οτι δεν πιανει αλλα την θεωρω μεθοδο για πιο διαβασμενους χομπιστες η για καποιον χομπιστα που θα εχει διπλα του εναν εμπειρο για να τον καθοδηγει.Το λεω αυτο γιατι οι νεοι χομπιστες οπως ξερουμε ειναι βιαστικοι και απροσεχτοι με αποτελεσμα να γινονται λαθη.Δηλαδη,μπορει να βαλουν περισσοτερα ψαρια απ οτι πρεπει,μπορει να ταισουν περισσοτερο,να μην κανουν αλλαγες νερου οταν πρεπει με αποτελεσμα να χανουν ψαρια η να τα καινε μεσα στην αμμωνια.Επισης για μενα παιζει ρολο και ο παραγωντας ψυχρεμια,πραγμα που ο νεος χομπιστας δεν εχει.Αν το ενυδρειο ανεβασει λιγο αμμωνια ο νεος χομπιστας δεν ξερει τι να κανει,ανχονεται και νομιζει οτι ηρθε το τελος του κοσμου,ε εκει ειναι που γινονται τα λαθη,ενω ο εμπειρος ξερει οτι με 1-2 αλλαγες νερου και λιγο prime θα τελειωσει το προβλημα.

Γι αυτους τους λογους θεωρω οτι αυτη η μεθοδος ειναι πιο πολυ για πιο διαβασμενους χομπιστες.:)

Link to comment
Share on other sites

rastafarian ίσα ίσα που η μέθοδος των βακτηρίων κάνει για νέους χομπίστες όπως και το μπόλι .

Ο νέος δεν έχει να κάνει τίποτα τις τρείς πρώτες ημέρες απο την εισαγωγή των πρώτων ψαριών να μη ταΐσει και αν πρόκειται για μπόλι μπορεί να βάλει και τα υπόλοιπα ψάρια αν πρόκειται για βακτήρια να περάσουν 15 μέρες για να βάλει τα υπόλοιπα .

Απλα σε όλο αυτο το διάστημα θα είναι φειδωλός στο τάισμα .

Απο που βγαίνει το συμπέρασμα οτι είναι για διαβασμένους χομπίστες .

Απο τη στιγμή που το ψάρι είναι υγειές και δεν σκαλίζει το ενυδρείο του , δεν θα έχει κανένα πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Το για πιο διαβασμενους χομπιστες το λεω εγω mr Σταματη.:)

Το λεω απο την αποψη οτι ενας πιο διαβασμενος ξερει τι βηματα να κανει για να το πετυχει ενω ενας νεος χομπιστας που συνηθος ειναι ανιπομονος μπορει να κανει λαθη οπως τα παραπανω που εγραψα.

Και ξαναγραφω το εξης,δεν την εχω δοκιμασει την μεθοδο αυτη μ αυτον τον τροπο αλλα δεν λεω οτι δεν πιανει,πιστευω οτι αν γινουν τα βηματα σωστα θα πιασει μια χαρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν κατ ιδίαν συστήνω τις μεθόδους αυτές είμαι αυστηρός στις προϋποθέσεις οτι δεν θα ταίσει δεν θα βάλει ενδιάμεσα ψάρια και δεν θα ασχοληθεί με τίποτα πέραν του να χαζέψει το ενυδρείο του για το επόμενο δίμηνο , αν δεν τα ακολουθήσει λογικό είναι οτι θα έχει προβλήματα όπως και με όλες τις μεθόδους όταν δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις .

Εδω αυτο που του ζητάμε με επιμονή είναι να χαζεύει το ενυδρείο του χωρίς να το σκαλίζει .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν κατ ιδίαν συστήνω τις μεθόδους αυτές είμαι αυστηρός στις προϋποθέσεις οτι δεν θα ταίσει δεν θα βάλει ενδιάμεσα ψάρια και δεν θα ασχοληθεί με τίποτα πέραν του να χαζέψει το ενυδρείο του για το επόμενο δίμηνο , αν δεν τα ακολουθήσει λογικό είναι οτι θα έχει προβλήματα όπως και με όλες τις μεθόδους όταν δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις .

Εδω αυτο που του ζητάμε με επιμονή είναι να χαζεύει το ενυδρείο του χωρίς να το σκαλίζει .

Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα,οσο το σκαλιζεις τοσο εχεις προβληματα!

Παντως οταν με το καλο φυγω και εχω την δυνατοτητα για ενυδρειο εκει που θα παω θελω να δοκιμασω 2 πραγματα,τη dry start στο φυτεμενο και τη μεθοδο των βακτηριδιων που εχετε γραψει εδω,Βεβαια θα χρειαστω 2 ενυδρεια για να κανω και τα 2 πειραματακια αλλα κατι θα κανουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο λαθος απο νεο χομπυστα ειναι το ταιζμα και σε ποσοτητα και σε συχνοτητα, αν πεις σε νεο χομπυστα (αστα 3 ή 5 μερες αταιστα δεν εχουν προβλημα) ποσοι θα σε πιστεψουν και δεν θα ταισουν κρυφα και απο τον εαυτο τους.

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο λαθος απο νεο χομπυστα ειναι το ταιζμα και σε ποσοτητα και σε συχνοτητα, αν πεις σε νεο χομπυστα (αστα 3 ή 5 μερες αταιστα δεν εχουν προβλημα) ποσοι θα σε πιστεψουν και δεν θα ταισουν κρυφα και απο τον εαυτο τους.

Ναι το έχω συναντήσει αυτο το πρόβλημα και γενικώς συμβαίνουν πολλά με τους χομπίστες που κάνουν αρκετές αυθαιρεσίες .

Δυστυχώς δεν μπορείς να τις προβλέψεις όλες τις αυθαιρεσίες που μπορεί να κάνουν .

Δεν μπορείς όμως και να γράφεις διαφορετικά πράγματα για να καλύψεις τυχόν λάθη που θα κάνουν .

Είναι σαν αυτο που τους λέμε οτι χωράνε λιγότερα ψάρια σε ενα ενυδρείο γιατί οι περισσότεροι κάνουν υπερβολές , μα είναι λάθος αυτό .

Οι όροι και οι προϋποθέσεις βρίσκονται σε κάθε βήμα που κάνουμε στα ενυδρεία μας , αν δεν τηρούνται δεν φταίει αυτός που συστήνει τη όποια μέθοδο .

Link to comment
Share on other sites

Ωρε των ακρων ειστε.

Εχω τον αλλον στο gab να του τα χωνω που λεει οτι τα "μπουκαλοβακτηρια" ειναι μονο για ξεματιασμα, εχω κι εδω τον Σταματη που λεει οτι κανουν θαυματα.

:bigemo_harabe_net-82:

Η αποψη μου (εχωντας περασει απο το σταδιο του αρχαριου και μαλιστα αρχαριου που εχει διαθεση να διαβασει και να μαθει και στρωνοντας με βακτηρια το πρωτο μου ενυδρειο, παραλληλα παρακολουθωντας ιδιαιτερα απο κοντα τα θεματα και τα προβληματα των αρχαριων), ειναι οτι ο νεος χομπιστας μονο με αναλυτικες μετρησεις νερου και γνωση πως να επεμβει σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα, μπορει να βαλει ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο με βακτηρια εμποριου (εστω και με λιγα ψαρια στην αρχη, εστω και με σωστο ταισμα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου (εχωντας περασει απο το σταδιο του αρχαριου και μαλιστα αρχαριου που εχει διαθεση να διαβασει και να μαθει και στρωνοντας με βακτηρια το πρωτο μου ενυδρειο, παραλληλα παρακολουθωντας ιδιαιτερα απο κοντα τα θεματα και τα προβληματα των αρχαριων), ειναι οτι ο νεος χομπιστας μονο με αναλυτικες μετρησεις νερου και γνωση πως να επεμβει σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα, μπορει να βαλει ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο με βακτηρια εμποριου (εστω και με λιγα ψαρια στην αρχη, εστω και με σωστο ταισμα).

Συμφωνω και επαυξανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην παρεα!

Κατα αρχας Σταματη δεν ειμαι εδω σε αυτο το θεμα για να θιξω καποιον η να προτεινω προσωπικα μια μεθοδο, αλλα νιωθω το χρεος να αναφερω και την αλλη οψη του νομισματος την λεγομενης ας πουμε 24ωρου μεθοδου.

Οσο για το θεμα που αναφερωμε στο να τα λες ολα και οχι απλα να αναφερεσαι στο θαυματουργο σχεδον prodibio κατα τα λεγομενα σου, αναφερωμαι στην 14 δημοσιευση σου οπου δεν γινεται καμια αναφορα οσο αφορα την ολικη διαδικασια που ακολουθιθηκε, ΡΗ, ζεολιθο κλπ . Επισης να αναφερθω στο προιον της prodibio start up οπου η συσκευασια περαν των βακτηριων περιεχει και το ammo stop τυχαια συν του οτι να εισαι σιγουρος πως ο ζεολιθος κανει θαυματα ειδικα σε χαμηλο ΡΗ, δηλαδη εχουμε επι το πλειστον αμμωνιο, και ειδικα για τοσες λιγες μερες.

Εγω ειχα την ευκαιρια να τα πουμε με τον Νινταλ και απο κοντα και καλα επραξε στην συγκεκριμενη περιπτωση μια που οπως καταλαβαινουμε ελαβε ολα τα μεσα για να προστατεψει αυτο το μικρο διαστημα τα ψαρια των διαγωνιζομενων που οπως καταλαβαινεται ηταν και μεγαλη η ευθηνη, αλλα αλλο η συγκεκριμενη περιπτωση και αλλο η ολη διαδικασια στρωσιματος ενος ενυδρειου.

Θα επανελθω αργοτερα γιατι πρεπει να φυγω..........:-)

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπερασματα μου.

Αξιζει να βαζουμε καποιο ψαρι εξ αρχης σε ενα αστρωτο ενυδρειο που ετσι και αλλιως θα ειναι σαν να ειναι και παλι αδειο και με ολο το αγχος αν κατι παει στραβα;

Αξιζει τον κοπο να ψοφαμε στην πεινα το καθε ψαρι, να το βαζουμε σε ενα ανωριμο και εχθρικο περιβαλλον με ολες τις παραμετρους να παιζουν μπαλα.

Και αν το συγκεκριμενο ψαρι ειναι αισθητο απο την φυση του η το ταδε ψαρι εχει ταλαιπωρηθει ηδη η εχει πεσμενο ανοσιοποιητικο;

Εχεται ενημερωθει για το συνδρομο του νεου ενυδρειου και τις αρρωστιες που μπορουν να ακολουθησουν;

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμονη της συγκεκριμενης μεθοδου απο την στιγμη που συνεχιζει να εχει θυματα καθημερινα και αν οχι δημιουργει επικυνδηνες και ανθιυγηινες καταστασεις σε ολα τα φορα παγκοσμιος και οσο και αν η τεχνολογια παει μπροστα βοηθωντας οσο ειναι δυνατων με τεχνιτα μεσα η ωριμανση ειναι και θεμα χρονου για καποιες βιολογικες διαδικασιες και ζυμωσεις και εκει τα σκευασματα υστερουν.

Link to comment
Share on other sites

Και ερωτω λοιπον, ποιος ο λογος να μπω σε αυτη την ολη ταλαιπωρια ξυπνωντας καθε πρωι και να τρεχω να δω εαν ολα πανε καλα;

Ακομα και με το μπολι χρειαζεται προσοχη και προσεχτικους χειρισμους μια που η ποσοτητα ωφελιμων μικροοργανισμων ειναι ελαχιστη και πολλες φορες αμφιβολου προελευσης, ποσοτητας και αποτελεσματικοτητας.

Οποτε ειστε ελευθεροι να κρινεται συμφωνα με την κριση σας και οτι νομιζεται εσεις καλυτερα για τον εαυτο σας με τα υπερ και κατα καποιας μεθοδου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που έχω να πω είναι :
Γιατί οι ιχθυοκαλλιέργειες όταν ξεκινάνε ενα νέο κλειστό σύστημα σε λειτουργία κάνουν χρήση βακτηριδίων με υψηλό κόστος και δεν περιμένουν 40 μέρες για να στρώσουν τα συστήματα με ασφάλεια και χωρίς ρίσκο ;
Και γιατί σε τακτά χρονικά διαστήματα επαναλαμβάνουν τις αναμνηστικές δοσολογίες ;
Αυτοί δεν κάνουν χόμπι και δεν μπορούν να παίξουν γι αυτό και πληρώνουν ανθρώπους που γνωρίζουν καλά απο ψάρια και όχι χομπίστες .

Ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του , οι απόψεις έχουν καταγραφεί .

Υγ . Όσο για το αμμο λοκ μπορεί να μη χρησιμοποιήθηκε στο διαγωνισμό των δίσκων αλλα σήμερα το έμαθα απο τον Άρη του Παγώνη ότι έγινε χρήση του start up της prodibio το οποίο περιλαμβάνει το ammo stop για να προφυλάξει το πίκ της αμμωνίας μέχρι να έρθουν τα βακτήρια απο το BioDigest και να τη μηδενίσουν . Αυτό για την αποκατάσταση της αλήθειας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...