Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείων .


Recommended Posts

Εγώ αυτό το τελευταίο στο υγ. δεν το κατάλαβα Σταμάτη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτό το τελευταίο στο υγ. δεν το κατάλαβα Σταμάτη

Ούτε κι εγω το πολυκατάλαβα απο που μου προέκυψε .

Όταν ξεκίνησα το θέμα αυτό σκοπός μου ήταν να βοηθήσω και να απεμπλέξω το νέο στο χόμπι που δεν θέλει να εμβαθύνει στις πολύπλοκες διαδικασίες και θέλει απλά να έχει ενα ενυδρείο απο αυτα που λέμε εμείς κοινόβια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις .

Εκφράστηκαν αντιρρήσεις και προσπαθώντας να επιχειρηματολογήσω προσπάθησα να βρώ ένα παράδειγμα που θα ήταν γνωστό σε όλους ( τι να γράψω ότι στο Θανάση το Κώστα και το Γιώργο τούς είπα να φτιάξουν το ενυδρείο τους με αυτό το τρόπο και πήγαν καλά ; ) έτσι και έφερα σαν παράδειγμα το διαγωνισμό των δίσκων και την γραπτή αναφορά του Νιντάλ ότι τα βακτήρια τάδε στήριξαν απόλυτα τα ενυδρεία .

Ξαφνικά βρίσκομε απολογούμενος ότι απόκρυψα τη χρήση του Ammo stop και άλλων υποστηρικτικών μεθόδων στα ενυδρεία του διαγωνισμού .

Γι αυτο έκανα και τη διευκρίνηση στο Υγ . ότι πράγματι έγινε .

Σε κάλυψα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δούμε τα πράγματα με την καθαρή και ωμή λογική τότε απλά δεν υπάρχει καμιά ασφαλή μέθοδος που να εγγυάται 100% επιτυχία, ακόμη και 3 μήνες να στρώνεις το ενυδρείο πάντοτε μπορεί να συμβεί κάτι το απρόβλεπτο.

Η εμπειρία μου με δίδαξε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χομπιστων που χρησιμοποιούν διάφορους τρόπους στρωσίματος από αμμωνία εως τα έτυμα βακτήρια κάνει κάποια λάθη είτε συνειδητά και μετά τα κρύβει ώστε να σπάμε το κεφάλι μας εμείς να καταλάβουμε τη μπορεί να έχει συμβεί. Είτε ασυνείδητα γιατί θεωρεί ότι αν προσθέσει κάτι παραπάνω η αν αλλάξει κάτι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Ένας ακόμη κίνδυνος παραπληροφόρησης προέρχεται από τους έμπειρους χομπιστες.

Μερικές φορές είναι καλυμμένοι (όχι κακοπροαίρετα) με μια χ΄ μέθοδο και δύσκολα αποδέχονται άλλες μεθόδους. Ψάχνουν να βρουν αρνητικά στοιχεία που να μειώνουν όλες της άλλες μεθόδους ενώ ταυτόχρονα ψάχνουν για στοιχεία που να αναβαθμίζουν την μέθοδο που υποστηρίζουν.

Δυστυχώς αγνοούν τα θετικά από της άλλες μεθόδους και τα άτομα που είχαν επιτυχία με όλες της άλλες μεθόδους προσπαθούν να υποβαθμίσουν την επιτυχία τους εως μια εξαιρέσει ή με το γνωστό τρικ της ασάφειας δηλαδή δεν γνωρίζουμε της μελλοντικές επιπτώσεις που θα έχει η μέθοδος χ΄ στα ψάρια, κτλ.

Ευτυχώς δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος που οδηγεί στην πόλη και ο κάθε ένας ας επιλέξει την μέθοδο αυτή που μπορεί να χειριστή ποιο σωστά. Στην τελική το αποτέλεσμα μετρά.

Ούτως η άλλος όποια μέθοδο και να επιλέξουμε δεν θα έχουμε στρωμένο ενυδρείο για τους πρώτους 3-4 μήνες. Για αυτό μπορούν να συμβούν πολλά στο ενυδρείο μας από απλές ασθένειες έως αποδεκατισμό των ψαριών μας και να είσαστε σίγουρη ότι δεν θα φταίει η μέθοδος που επιλέξατε αλλά το ότι το ενυδρείο είναι βιολογικά άστρωτο και όλο το σύστημα έχει μια αστάθεια.

Προσκοπικά έχω στρώσει με όλες της μεθόδους ενυδρεία (εκτός από αμμωνία) και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο στρώσιμο. Σαν ποιο εύκολη θεωρώ τα έτυμα βακτήρια και σαν ποιο χρονοβόρα με σκέτα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

1. Ένας ακόμη κίνδυνος παραπληροφόρησης προέρχεται από τους έμπειρους χομπιστες.

Μερικές φορές είναι καλυμμένοι (όχι κακοπροαίρετα) με μια χ΄ μέθοδο και δύσκολα αποδέχονται άλλες μεθόδους.

2. Ευτυχώς δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος που οδηγεί στην πόλη και ο κάθε ένας ας επιλέξει την μέθοδο αυτή που μπορεί να χειριστή ποιο σωστά. Στην τελική το αποτέλεσμα μετρά.

3. Προσκοπικά έχω στρώσει με όλες της μεθόδους ενυδρεία (εκτός από αμμωνία) και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο στρώσιμο. Σαν ποιο εύκολη θεωρώ τα έτυμα βακτήρια και σαν ποιο χρονοβόρα με σκέτα ψάρια.

1. Συμφωνω.

2. Συμφωνω

3. Κι εγω δεν εχω στρωσει με αμμωνια ποτε. Εισαι απο αυτους που αποκλειουν τη μεθοδο με αμμωνια? (οπως ο Σταματης και γενικα φαινεται να ειναι η "γραμμη" του ΑΖ).

Εκ του αποτελεσματος ομως, φαινεται να εχει λειτουργησει θετικα σε μεγαλο (μη πω συντριπτικο) ποσοστο σε σχεση με τα βακτηρια εμποριου (βαση των αναφορων που γινονται σε ολα τα ψαροφορουμ - τα παρακολουθω σχεδον ολα - εκτος κι αν δεν γραφονται ολα - αλλα και παλι γιατι να γραφονται μεμονομενα τα θετικα για μια μεθοδο και τα αρνητικα για μια αλλη?)

Γιαυτο και δεν την αποκλειω αν και τη βλεπω φιλυποπτα σαν μεθοδο σε θεωρητικη βαση.

Προσωπικα η μεθοδος με αμμωνια εκ τους αποτελεσματος μου φαινεται πιο ασφαλης για νεο χομπιστα.

Τον χρονο αναμονης για το στρωσιμο, τον βαζουμε κι αυτον στη συζητηση?

Για τα ψαρια παντως. δεν παιζει κανενα ρολο κι ουτε τα ενδιαφερει.

Αυτα τα ενδιαφερει μονο ποιο ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο επιβιωσης μετα την εισαγωγη τους σε νεο ενυδρειο.

Μιλαμε για το καλο των ψαριων λοιπον ή για το κεφι των χομπιστων?

ΥΓ Ελπιζω να μην παρεξηγηθω. Τα αναποδα γραφω στο gab που η πλειοψειφια των μελων του, δεν γουσταρει τα βακτηρια και υποστηριζω οτι και με βακτηρια εχουν στρωθει ενυδρεια αν γινει σωστα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο 1 και στο 2 συμφωνώ κι εγω .

Για την αμμωνία διαφωνώ κάθετα 1ον διότι οι επιστήμονες ΔΕΝ τη δέχονται σαν μέθοδο στρωσίματος ενυδρείων 2ον διότι βάζουμε μια τοξική ουσία στο ενυδρείο και περιμένουμε πότε θα καταφέρει να αντιδράσει το σύστημα στη τοξική αμμωνία ( ασε που κάποιοι επειδή δεν έχουν ψάρια βάζουν υψηλές δόσεις και δεν καταλαβαίνουν ότι εμποδίζουν την ανάπτυξη γενικώς ωφέλιμων οργανισμών που χρειάζονται να αναπτυχθούν στο ενυδρείο ) και τρίτο δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο κέρδος στο χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι αυτο που βγαζουν τα ψαρια απο τα βραγχια τους ειναι η ιδια τοξικη ουσια που δεν θελουν οι επιστημονες, δλδ σκετη αμμωνια. (μαλλον καποια παρεξηγηση θα εχει γινει στα σχετικα σχολια καποιου, νομιζω του Ron Shimeck)

Για τις μεγαλες ποσοτητες συμφωνω κι εγω.

Η ενσταση η δικη μου ειναι οτι στο στρωσιμο χρειαζονται κι αλλα εκτος απο το κυκλο του αζωτου, εχουμε κι αλλους κυκλους που πρεπει να γινονται, του ανθρακα του φωσφορου, κλπ γιαυτο προτιμω τις τροφες ως πηγη ρυπων που "βγαζουν" απ'ολα. :)

Μαλιστα χωρις επαρκη φωσφορο μπορει να συμβει και το φαινομενο "Phosphate Block" οπου διακοπτεται ο κυκλος του αζωτου και τα βακτηρια δεν μπορουν να οξειδωσουν τα νιτρωδη σε νιτρκα

Micronutrients

All species of nitrifying bacteria require a number of micronutrients. Most important among these is the need for phosphorus for ATP (Adenosine Tri-Phosphate) production. The conversion of ATP provides energy for cellular functions. Phosphorus is normally available to cells in the form of phosphates (PO4). Nitrobacter, especially, is unable to oxidize nitrite to nitrate in the absence of phosphates.

Sufficient phosphates are normally present in regular drinking water. During certain periods of the year, the amount of phosphates may be very low. A phenomenon known as "Phosphate Block" may occur. If all the above described parameters are within the optimum ranges for the bacteria and nitrite levels continue to escalate without production of nitrate, then phosphate block may be occurring. In recent years, with the advent of phosphate-free synthetic sea salt mixes, this problem has become prevalent among marine aquarists when establishing a new tank.

Fortunately, phosphate block is easy to remedy. A source of phosphate needs to be added to the aquarium. Phosphoric Acid is recommended as being simplest to use and dose, however, either mono-sodium phosphate or di-sodium phosphate may be substituted. Fritz PH LOWER contains 31% phosphoric acid. A one time application of 1 drop per 4 gallons of water is all that is necessary to activate the Nitrobacter. This small dosage of PH LOWER will not affect the pH or alkalinity of marine aquaria.

Minimal levels of other essential micronutrients is often not a problem as they are available in our drinking water supplies. The increasing popularity of high-tech water filters for deionizing, distilling, and reverse osmosis (hyper-filtration) produce water that is stripped of these nutrients. While these filters are generally excellent for producing high purity water, this water will also be inhibitory to nitrifying bacteria. The serious aquarist must replenish the basic salts necessary to the survival of the aquariums inhabitants. These salts, however, usually lack these critical micronutrients.

http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο την (συγκριτικα με τη δικη σου) μικρη μου πειρα, το συμπερασμα μου ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα λεγομενα "ζουμια" λειτουργουν μεν, αλλα προς οφελος δικο μας και οχι απολυτα των ψαριων.

Κατι σαν τα φαρμακα, καπου κανουν καλο καπου κακο. Αν δεν ειναι αναγκη δεν τα χρησιμοποιουμε*.

Πχ εχω καταληξει οτι η καλυτερη μεθοδος αποχλωριωσης (εφοσον μαθαμε τελικα οτι χλωραμινες δεν υπαρχουν στο νερο μας παρα μονο χλωριο) ειναι μεσω της εξατμισης και οχι με αντιχλωριο.

Απλα βαζουμε σε ενα δοχειο νερακι και το αφηνουμε ανοιχτο για 6-12 ωρες. Ερχεται και σε θερμοκρασια χωρου κι ειναι ετοιματατο για αλλαγη (αργα αργα σαν προσαρμογη) :)

Το καλοκαιρι για να μη ζεσταθει πανω απο του ενυδρειου (αν εχουμε ψυξη στο ενυδρειο), απλα του βαζουμε και μια αεραντλια να φυγει πιο γρηγορα το χλωριο πχ σε 2-4 ωριτσες.

Το χειμωνα αν ειναι πολυ κρυο, του βαζουμε ενα πολυ δυνατο θερμαντηρα -ή ηλεκτρικη αντισταση- πριν την αλλαγη (για να μη εχουμε απωλειες θερμοκρασιας απο το χρονο που απαιτειται). Ετσι κι αλλιως το ρευμα που ειναι να καει θα καει, ειτε στο ενυδρειο μεσα απο τους θερμαντηρες του , ειτε απο το θερμοσιφωνο- αν εινα και σε καλη κατασταση εσωτερικα.

Τα αντιχλωρια πχ ακομα και ενα απο τα καλυτερα (πχ το prime) επηρεαζει το redox.

Μονο σε ωρα αναγκης το βαζω, για γρηγορη αποχλωριωση

Αυτο το γρηγορο ειναι το λαθος μας.

Γρηγορα να απχλωριωσουμε, γρηγορα να στρωσουμε, γρηγορα ολα.

Το παλιο ρητο για το χομπι μας ειναι σοφο ομως.

"Το μεγαλυτερο προσον του ενυδρειοφιλου ειναι η υπομονη".

* Ειναι αναγκη τελικα να στρωσουμε γρηγορα?

Για εναν διψασμενο νεο, μαλλον ναι.

Ας το κανει οσο πιο σωστα γινεται και με λιγοτερο ρισκο για τα ζωντανα.

Ας τον ενημερωσουμε επισης οτι το πιο πιθανο ειναι να τρεχει με καθημερινες μετρησεις και αλλαγες νερου ή εναλλακτικα αν αδιαφορησει, να βλεπει τα ψαρια του να ... λιγοστευουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επ'ευκαιριας να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη απο τους παλιους που εκαναν αποχλωριωση με τον παλιο τροπο και ωρύομουν οτι με την εξατμιση δεν φευγει η χλωραμινη παρα μονο μετα απο ~15 μερες (σωστα μεν, αλλα που τελικα δεν εχουμε)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ποιοι επιστημονες ειναι αυτοι που δε δεχονται ως τροπο στρωσιματος την αμμωνια και τι ειδικοτητα εχουν? (ονοματακια και ειδικοτητα εχουν η ειναι απλως "επιστημονες"? )

btw http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ αυτο μαλλον μου μοιαζει περισσοτερο για επιστημονικη αναλυση παρα το αρχικο ποστ αυτου του τοπικιου

bb

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Και μη πεί κανένας οτι έμειναν 5 μέρες και δεν πρόλαβε να ανάβει η αμμωνία γιατί υπάρχει ανάλογη εμπειρία απο αντίστοιχο διαγωνισμό δίσκων στη Γερμανία που απο τη πρώτη μέρα σε νηστικά ψάρια ανέβηκε η αμμωνία στα ύψη .

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Σταματη δεν ειναι θεμα απολογιας αλλα η συγκεκριμενη δηλωδη ειναι ανακριβες και δεν σου κρυβω οτι με ενοχλησε μια που εισουν απολυτος. Δηλαδη δεν επρεπε να επεμβω; Σεβομε και εκτιμω την παρουσια σου και την εμπειρια σου στο φορουμ και σε παραδεχομε μια που εχεις βοηθησει πολυ κοσμο τοσα χρονια και καταθετεις την εμπειρια σου ελευθερα και ειλικρινα καθημερινα, αλλα επετρεψε να υπαρχει και ο αντιλογος οταν πρεπει για το καλο της κουβεντας και μην αισθανεσαι οτι απολογισε, ισα ισα για μενα προσωπικα οτι αποκατεστησες την αληθεια σε θεωρω ανοιχτομυαλο και προοδευτικο και οχι κολλημενος στην γευση.
Link to comment
Share on other sites

@Σπύρο δεν έστρωσα ποτέ με αμμωνία γιατί απλά όταν πρώτο έμαθα το στρώσιμο ήμουν Γερμανία και εκεί ΄(τουλάχιστον τότε) ήταν ένα άγνωστο θέμα.

Πρακτικά λοιπόν δεν μπορώ να πω κάτι θετικό ούτε αρνητικό.

Από διάβασμα και από απόψεις κορυφαίων επιστημόνων και χομπιστων διαπίστωσα ότι πολύ την απορρίπτουν ή στην καλύτερη περίπτωση δεν βρήκα εγώ προσκοπικά κάποιον που να την προτείνει.

Προσκοπικά η αγαπημένη μου μέθοδος στρωσίματος είναι η τροφή σε συνδυασμό με φυτά, και σχετικά γρήγορη τοποθέτηση ψαριών στο ενυδρείο σε πολύ μικρό αριθμό σε σχέση με τα λίτρα. Αυτή η μέθοδος ποτέ δεν με απογοήτευσε, σαν δεύτερη καλύτερη μέθοδο θεωρώ τα έτυμα βακτήρια και την βάζω δεύτερη γιατί είναι κάτι το σχετικά νέο και βρίσκετε υπο συνεχή βελτίωση. Τα πρώτα έτυμα βακτήρια ξερω ότι ήταν μάπα, και ίσος κάποιοι επηρεασμένοι από τα πρώτα σκευάσματα να τα απορρίπτουν γενικά.

Με έτυμα βακτήρια έχω στρώση ενυδρείο μόνο 2 φορές οπότε η εμπειρία μου σε σχέση με την τροφή είναι μηδενική. Με τροφή εχω στρώση πάρα πολλά ενυδρεία.

Πάντως νομίζω πως το μέλλον ανήκει στα έτυμα βακτήρια

@ NickS ο Ronald Shimek που αναφέρει ο Σπύρος είναι ένας επιστήμονας που την απορήτπει χαρακτηρίζοντας την δηλητήριο, τώρα γιατί μην ρωτάς εμένα αλλά τον ίδιο στο θεματικό του.

Τώρα ποιος είναι ο Ron διάβασε εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Αν δούμε τα πράγματα με την καθαρή και ωμή λογική τότε απλά δεν υπάρχει καμιά ασφαλή μέθοδος που να εγγυάται 100% επιτυχία, ακόμη και 3 μήνες να στρώνεις το ενυδρείο πάντοτε μπορεί να συμβεί κάτι το απρόβλεπτο.

:-)

Συμφωνω, αλλα αλλο να πηγαινουμε και γυρευοντας.

Η εμπειρία μου με δίδαξε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χομπιστων που χρησιμοποιούν διάφορους τρόπους στρωσίματος από αμμωνία εως τα έτυμα βακτήρια κάνει κάποια λάθη είτε συνειδητά και μετά τα κρύβει ώστε να σπάμε το κεφάλι μας εμείς να καταλάβουμε τη μπορεί να έχει συμβεί. Είτε ασυνείδητα γιατί θεωρεί ότι αν προσθέσει κάτι παραπάνω η αν αλλάξει κάτι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.

:-)

Σιγουρα παιζει και αυτο και ειδικα οι αρχαριοι πολλες φορες επειδη φοβουνται μην εκτεθουν η τους κραξουν τα μασανε πολυ και εκει θελει μυτη και υπομονη. Μην ξεχνεμε αλλωστε οτι ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και εχουμε πει και μεγαλες κοτσανες κατα καιρους ακομη και σαν εμπειροι.

Ένας ακόμη κίνδυνος παραπληροφόρησης προέρχεται από τους έμπειρους χομπιστες.

Μερικές φορές είναι καλυμμένοι (όχι κακοπροαίρετα) με μια χ΄ μέθοδο και δύσκολα αποδέχονται άλλες μεθόδους. Ψάχνουν να βρουν αρνητικά στοιχεία που να μειώνουν όλες της άλλες μεθόδους ενώ ταυτόχρονα ψάχνουν για στοιχεία που να αναβαθμίζουν την μέθοδο που υποστηρίζουν.

:-)

Το οτι δεν υπαρχει μονο μια μεθοδο ολοι μας το γνωριζουμε.

Το οτι υποστηριζουμε μια συγκεκριμενη μεθοδο εφοσων την εχουμε δοκιμασει, διαβασει και αλλες εμπειριες ατομων και βεβαια διαβαζοντας και λιγο βιοχημεια στο οσο μπορει να φτασει η γκλαβα μας για να καταλαβουμε και πεντε πραγματα παραπανω δεν ειναι κακο και τα συμπερασματα επιλογης μεθοδου ερχεται απο μονη της αναλογα την κριση και τα στανταρ του καθενος, και οχι επειδη εκπροσωπο καποια εταιρια η απλα για θεμα γοητρου.

Δυστυχώς αγνοούν τα θετικά από της άλλες μεθόδους και τα άτομα που είχαν επιτυχία με όλες της άλλες μεθόδους προσπαθούν να υποβαθμίσουν την επιτυχία τους εως μια εξαιρέσει ή με το γνωστό τρικ της ασάφειας δηλαδή δεν γνωρίζουμε της μελλοντικές επιπτώσεις που θα έχει η μέθοδος χ΄ στα ψάρια, κτλ.

:-)

Τα συμπερασματα μου τα ανεφερα παραπανω και απλα την μεθοδο της τροφης την θεωρω την ποιο ασφαλη μεσα σε εισαγωγικα παντα και με τα μικροτερα ρισκα. Αν για καποιους οι συγκεκριμενες παρατηρησεις μου δεν τους αγγιζουν μπορουν να πραξουν οπως αυτοι νομιζουν καλυτερα. Το θεμα ειναι οτι σε ενα θεμα οπως το συγκεκριμενο πρεπει παντα να υπαρχουν οι παρατηρησεις που εχουμε αποκομηση για ολες τις μεθοδους γιατι ενας αρχαριος μπορει να την πατηση ασχημα και βεβαια πρεπει να γνωριζει τις τυχων επιπλοκες.

Ευτυχώς δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος που οδηγεί στην πόλη και ο κάθε ένας ας επιλέξει την μέθοδο αυτή που μπορεί να χειριστή ποιο σωστά. Στην τελική το αποτέλεσμα μετρά.

Ούτως η άλλος όποια μέθοδο και να επιλέξουμε δεν θα έχουμε στρωμένο ενυδρείο για τους πρώτους 3-4 μήνες. Για αυτό μπορούν να συμβούν πολλά στο ενυδρείο μας από απλές ασθένειες έως αποδεκατισμό των ψαριών μας και να είσαστε σίγουρη ότι δεν θα φταίει η μέθοδος που επιλέξατε αλλά το ότι το ενυδρείο είναι βιολογικά άστρωτο και όλο το σύστημα έχει μια αστάθεια.

Προσκοπικά έχω στρώσει με όλες της μεθόδους ενυδρεία (εκτός από αμμωνία) και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο στρώσιμο. Σαν ποιο εύκολη θεωρώ τα έτυμα βακτήρια και σαν ποιο χρονοβόρα με σκέτα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι αυτο που βγαζουν τα ψαρια απο τα βραγχια τους ειναι η ιδια τοξικη ουσια που δεν θελουν οι επιστημονες, δλδ σκετη αμμωνια. (μαλλον καποια παρεξηγηση θα εχει γινει στα σχετικα σχολια καποιου, νομιζω του Ron Shimeck)

Για τις μεγαλες ποσοτητες συμφωνω κι εγω.

Η ενσταση η δικη μου ειναι οτι στο στρωσιμο χρειαζονται κι αλλα εκτος απο το κυκλο του αζωτου, εχουμε κι αλλους κυκλους που πρεπει να γινονται, του ανθρακα του φωσφορου, κλπ γιαυτο προτιμω τις τροφες ως πηγη ρυπων που "βγαζουν" απ'ολα. :)

Μαλιστα χωρις επαρκη φωσφορο μπορει να συμβει και το φαινομενο "Phosphate Block" οπου διακοπτεται ο κυκλος του αζωτου και τα βακτηρια δεν μπορουν να οξειδωσουν τα νιτρωδη σε νιτρκα

http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

Καπου εχει ξανα αναφερθει το συγκεκριμενο θεμα και με βρισκει συμφωνω αν και εγω προσωπικα δεν εχω δοκιμαση την συγκεκριμενη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δεν ειναι θεμα απολογιας αλλα η συγκεκριμενη δηλωδη ειναι ανακριβες και δεν σου κρυβω οτι με ενοχλησε μια που εισουν απολυτος. Δηλαδη δεν επρεπε να επεμβω; Σεβομε και εκτιμω την παρουσια σου και την εμπειρια σου στο φορουμ και σε παραδεχομε μια που εχεις βοηθησει πολυ κοσμο τοσα χρονια και καταθετεις την εμπειρια σου ελευθερα και ειλικρινα καθημερινα, αλλα επετρεψε να υπαρχει και ο αντιλογος οταν πρεπει για το καλο της κουβεντας και μην αισθανεσαι οτι απολογισε, ισα ισα για μενα προσωπικα οτι αποκατεστησες την αληθεια σε θεωρω ανοιχτομυαλο και προοδευτικο και οχι κολλημενος στην γευση.

Αρα παραδέχεσαι , ότι έαν ακολουθηθούν οι συνολικές κινήσεις που έγιναν στο διαγωνισμό των δίσκων είμαστε εντάξει .

Οπότε μπορούμε να τροποποιήσουμε το αρχικό μου κείμενο και να προχωρήσουμε .

Συμφωνείς ;

Link to comment
Share on other sites

@ NickS ο Ronald Shimek που αναφέρει ο Σπύρος είναι ένας επιστήμονας που την απορήτπει χαρακτηρίζοντας την δηλητήριο, τώρα γιατί μην ρωτάς εμένα αλλά τον ίδιο στο θεματικό του.

Τώρα ποιος είναι ο Ron διάβασε εδώ.

μα φυσικα και ειναι δηλητηριο, γι αυτο και στρωνουμε τα ενυδρεια ωστε να δημιουργηθουν οι καταλληλοι οργανισμοι που το διασπουν.

Το ιδιο ακριβως δηλητηριο παραγουν και οι ρυποι απο σαπισμα τροφων ή στο βαρβαρο στρωσιμο με ψαρια τα ιδια τα ψαρια.

Απο τη στιγμη που επιλεγουμε βιολογικο τροπο διασπασης της αμμωνιας θελουμε να αναπτυχθουν αποικειες βακτηριων που τρεφονται με αμμωνια κι οχι με κατι αλλο.

Αν καποιος δε θελει αμμωνιες ας ανακαλυψει κατι διαφορετικο οπως πχ το ζεολιθο που αναφερθηκε, ο οποιος μπορει να τη δεσμευσει χωρις υποχρεωτικα να εχουμε ολοκληρωμενο κυκλο αζωτου, αλλα οπως φαινεται τελικα ο βιολογικος τροπος διασπασης εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα γι αυτο και τελικα αυτον επιλεγουμε.

Οσο γιοα τα περιφημα μπουκαλοβακτηρια οποιος επιθυμει μπορει να κανει οποιο πειραμα θελει, μονο που ειναι λαθος να ταλαιπωρησει ζωες.

Ας ποτισει με αυτα ενα φιλτρακι και ας χρησιμοποιησει καθαρη αμμωνια (υποτειθεται αυτη διασπουν, τα υπολοιπα περι οδηγιες κατασκευστη ειναι απλα ακυρες εντελως αντιεπιστημονικες αμπελοφιλοσοφιες. ΑΝ τα μπουκαλακια εχουν νιτροποιητικα βακτηρια θα νιτροποιησουν την αμμωνια ειτε προερχεται απο το φαρμακειο, ειτε απο ούρα ψαριων ειτε νυχτεριδων, ειτε απο τα κουλουρακια του φουρναρη)

Αν το πειραμα πετυχει -που αμφιβαλω- τοτε τα ζουμακια δουλευουν. Αν οχι τοτε πολυ απλα συμβαινει το λογικα αναμενομενο.

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγω το πολυκατάλαβα απο που μου προέκυψε .

Όταν ξεκίνησα το θέμα αυτό σκοπός μου ήταν να βοηθήσω και να απεμπλέξω το νέο στο χόμπι που δεν θέλει να εμβαθύνει στις πολύπλοκες διαδικασίες και θέλει απλά να έχει ενα ενυδρείο απο αυτα που λέμε εμείς κοινόβια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις .

Εκφράστηκαν αντιρρήσεις και προσπαθώντας να επιχειρηματολογήσω προσπάθησα να βρώ ένα παράδειγμα που θα ήταν γνωστό σε όλους ( τι να γράψω ότι στο Θανάση το Κώστα και το Γιώργο τούς είπα να φτιάξουν το ενυδρείο τους με αυτό το τρόπο και πήγαν καλά ; ) έτσι και έφερα σαν παράδειγμα το διαγωνισμό των δίσκων και την γραπτή αναφορά του Νιντάλ ότι τα βακτήρια τάδε στήριξαν απόλυτα τα ενυδρεία .

Ξαφνικά βρίσκομε απολογούμενος ότι απόκρυψα τη χρήση του Ammo stop και άλλων υποστηρικτικών μεθόδων στα ενυδρεία του διαγωνισμού .

Γι αυτο έκανα και τη διευκρίνηση στο Υγ . ότι πράγματι έγινε .

Σε κάλυψα ;

Ναι κ σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

NickS

Καθαρή αμμωνία νοείς το 37% .

Αλλα δεν είναι το θέμα μας αυτό εδω δεν συζητάμε για τους τρόπους στρωσίματος ( που δεν είναι τρόπος στρωσίματος η αμμωνία κατα τους βιολόγους ) εδω προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους νέους που δεν θέλουν να εμβαθύνουν και απλα θέλουν ενα ενυδρείο να το χαζεύουν , να το κάνουν ποιό σωστά στο σύντομο χρόνο που το θέλουν , εντός των ορίων που μας δίνει το κάθε σκεύασμα .

Ξαναδιάβασε την πρώτη δημοσίευση και θα καταλάβεις .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, οποιος δε θελει να εμβαθυνει και απλα θελει να χαζευει ενα ενυδρειο καλυτερα ειτε να δωσει τη συντηρηση του σε καποιον που γνωριζει (οπως καποιοι αφηνουν τη φυλαξη των σκυλων τους σε ανθρωπους που γνωριζουν) ειτε να ασχοληθει με τηλεκαρτες και να χαζευει τηλεκαρτες.

Η κατοχη και συντηρηση ζωντανων πλασματων ειναι -η μαλλον πρεπει να ειναι- μια παρα πολυ σοβαρη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

( που δεν είναι τρόπος στρωσίματος η αμμωνία κατα τους βιολόγους ) .

Δηλαδη ρωτησε καποιος ΟΛΟΥΣ τους βιολογους του πλανητη και ειπαν κατι τετοιο?

Εγραψε επισημα ως μελος της επιστημονικης κοινοτητας των βιολογων καποιος καποιο σχετικο αρθρο σε καποιο εγκυρο επιστημονικο περιοδικο (πχ scientific American) ?

Υπαρχει γραμμενο σε καποιο πανεπιστημιακο βιβλιο βιολογιας κατι τετοιο?

Μηπως απλα σε καποιο σεμιναριο ρωτηθηκε καποιος βιολογος και ειπε τη δικη του αποψη? (χωρις να γνωριζω πως υπωθηκε η ερωτηση και τι καταλαβε, οποτε κι αυτο με επιφυλαξη το θεωρουμε αποψη του)

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ενα νέο θέμα να σου απαντήσω .

Είναι κρίμα να χαλάσει το θέμα αυτο σύν οτι θα μπορέσουν οι φίλοι μας να ενημερωθούν καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Στο διαγωνισμο χρησιμοποιηθηκε αποχλωριωμενο νερο, και το start up της prodibio.

Το Start up ειναι συνδιασμος ζωντανων βακτηριδιων και εξουδετερωτικου αμμωνιας. Το stop ammo και ολα τα συναφη προιοντα, κανουν αμεση εξουδετερωση της αμμωνιας, αλλα οχι μακροπροθεσμα καθως θελουν συνεχως επαναληψη μεχρι η βιολογικη ικανοτητα του φιλτρου να ειναι επαρκης για την ιχθυοφορτωση μας.

Με το σωστο συνδιασμο και χωρις βιασυνες, ναι μπορουν να γινουν θαυματα!!!

Link to comment
Share on other sites

@NickS

Όπως είπα δεν γνωρίζω για την αμμωνία και δεν έχω πρακτική άποψη. Εσύ πως μπορείς απόλυτα να απορρίπτεις τα έτυμα βακτήρια; Υπάρχουν αρκετή που είχαν πρόβλημα με τα έτυμα βακτήρια αλλά και πολύ που δεν είχαν πρόβλημα.

Έχεις την ανάλογη εμπειρία η μιλάς θεωρητικά όπως ενώ για την αμμωνία.

Ζητάς επιστημονική βάση αλλά εσύ δεν στηρίζεις τίποτα επιστημονικά για τα κατά των έτυμων βακτηρίων και για τα υπερ της αμμωνίας.

Αν θες να μιλήσουμε επιστημονικά τότε μου δημιουργούνται τα παρακάτω ερωτήματα

Απόδειξε μου επιστημονικά ότι τα ψάρια ταλαιπωρούνται με τα έτυμα βακτήρια

Απόδειξε μου ότι δεν ταλαιπωρούνται με την αμμωνία

Αναρωτιέσαι αν κάποιοι επιστήμονες είναι κατά της αμμωνίας και ποιοι είναι αυτοί

Αναρωτιέμαι και εγώ αν κάποιοι επιστήμονες είναι υπέρ της αμμωνίας και ποιοι είναι αυτοί

Υπάρχουν επιστημονικές έρευνες υπέρ ή κατά της αμμωνίας;

Υπάρχουν επιστημονικές έρευνες υπέρ ή κατά των έτυμων βακτηριδίων;

Το να αμφιβάλουμε κάτι ειναι δικαίωμα μας αλλά το να αποδείξουμε τις αμφιβολίες μας είναι άλλο θέμα.

Δεν τα έγραψα αυτά για να κοντραριστώ αλλά θέλω να καταλάβεις τον προβληματισμό και ότι δυστυχώς πολύ λίγοι επιστήμονες έχουν ασχοληθεί και αναλύσει διάφορα θέματα που αφορούν το χόμπι μας.

Πάνω στα ενυδρεία έχουν γίνει πολύ λίγες έρευνες οπότε αναγκαζόμαστε να αντλούμε πληροφορίες από αλους χομπιστες που απέκτησαν μια πρακτική εμπειρία, δυστυχώς δεν έχουμε πολλές επιλογές παρά μόνο να πιστευσούμε και να διασταυρώσουμε της πληροφορίες από διάφορους χομπίστες για το λόγο του αληθές.

Η διασταύρωση είναι το ΑΩ γιατί αλλιώς ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι ψέμα θέλει και να μας το πασάρει σαν αλήθεια.

Είμαστε χομπίστες και όχι ερευνητές επιστήμονες στον συγκεκριμένο χώρο.

Όσο λοιπών δεν έχουμε επιστημονικές αποδείξεις αναγκαζόμαστε να τρέχουμε και να υιοθετούμε της πρακτικές αποδείξεις από τους χομπιστες.

Ο Σταμάτης σε αυτό το θέμα προσπαθεί να αναδείξει διάφορους τρόπους στρωσίματος πατώντας στην προσκοπική του εμπειρία και στην εμπειρία διάφορων χομπιστων. Καταθετοντε απόψεις για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα και όχι απλά για να της καταθέσουμε και μετά ο κάθε ένας να πάρει τον δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις κανατε NIdal?

Και αν ναι, καθε ποτε?

Σπυρακο οι μετρησεις γινονταν δειγματοληπτικα ανα 12 ωρες απο τη στιγμη της εισοδου των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Αψογα, κι εγω αυτο θα εκανα για ασφαλεια.

Συμπεραινω οτι κι ενας αρχαριος δεν θα επρεπε να κανεις λιγοτερες μετρησεις απο αυτες για να ξερει τι υπαρχει στο νερο οταν βαζει ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο με βακτηρια εμποριου.

Ανεβασε κανενα ενυδρειο αμμωνια/νιτρωδη? Και πως το αντιιμετωπισατε?

Αν οχι, ποιο ηταν το σχεδιο δρασης σε περιπτωση που τυχαινε?

Τα ψαρια ποσο καιρο εμειναν εκει?

Ταιζονταν?

Νιτρικα βρηκατε καποια στιγμη σε ποσο χρονικο διαστημα μετα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...