Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείων .


Recommended Posts

Αψογα, κι εγω αυτο θα εκανα για ασφαλεια.

Συμπεραινω οτι κι ενας αρχαριος δεν θα επρεπε να κανεις λιγοτερες μετρησεις απο αυτες για να ξερει τι υπαρχει στο νερο οταν βαζει ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο με βακτηρια εμποριου.

Ανεβασε κανενα ενυδρειο αμμωνια/νιτρωδη? Και πως το αντιιμετωπισατε? Οχι .

Αν οχι, ποιο ηταν το σχεδιο δρασης σε περιπτωση που τυχαινε? Ηταν τόσα τα προληπτικά μέσα που πάρθηκαν που δεν χρειαζόταν και εδω παίζει ρόλο η εμπειρία στο να μη γίνονται περίσσιες κινήσεις .

Τα ψαρια ποσο καιρο εμειναν εκει? 5 μέρες .

Ταιζονταν? Όχι .

Νιτρικα βρηκατε καποια στιγμη σε ποσο χρονικο διαστημα μετα? Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα και όσο και να ανέβαζε δεν υπήρχε λόγος να μετρηθούν .

Σπύρο αυτό είναι η εμπειρία , την επόμενη φορά που θα γίνει διαγωνισμός δίσκων δεν θα γίνουν μετρήσεις , δεν υπάρχει λόγος . Όπως εσύ που το ενυδρείο σου είναι στρωμένο δεν κάνεις τεστ αμμωνίας μήπως και πετύχει κάτι , ξέρεις ότι το σύστημά σου μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτα που του έχεις βάλει μέσα . Τωρα οτι υπάρχει πιθανότητα να σου ανέβει η αμμωνία υπάρχει , απο άλλους όμως παράγοντες και με ελάχιστες πιθανότητες .

Νομίζω όμως οτι έχουμε αναλώσει μεγάλο θέμα της συζήτησης μας στο διαγωνισμό που απλά αναφέρθηκε σαν ένα παράδειγμα λόγω της παλιότερης εμπειρίας σε άλλο διαγωνισμό με υψηλά ποσά αμμωνίας .

Εδω έχουμε μαρτυρίες απο παιδιά που λειτούργησαν με αυτη τη μέθοδο και δεν συνάντησαν πρόβλημα .

Μα θα μου πείς υπάρχουν κι άλλες μαρτυρίες που συνάντησαν πρόβλημα , ναι , αλλά δεν ξέρουμε τι λάθος έκαναν .

Είναι σαν αυτο που λέει αρκετός κόσμος οτι δεν παίρνουν ενυδρείο να βάλουν σπίτι τους γιατί τα ψάρια ψοφάνε .

Θέλεις να το αναλύσουμε διαφορετικά ;

Εχει ένας ενα 80άρι ενυδρείο και θέλει να βάλει ψάρια μέσα απο τα κοινά απλά που τα βρίσκει παντού με νερο της Αθήνας .

Τι και πόσα ψάρια θα του έλεγες να βάλει .

Μη μπείς στη διαδικασία του τι φίλτρο έχει κι αν είναι στρωμένο ή άστρωτο το ενυδρείο , θεώρησέ το στρωμένο και με φίλτρο αυτο που έχεις εσύ στο μυαλό σου .

Μόνο τι και πόσα ψάρια πές μου .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεβασε κανενα ενυδρειο αμμωνια/νιτρωδη? Και πως το αντιιμετωπισατε? Οχι .

Αν οχι, ποιο ηταν το σχεδιο δρασης σε περιπτωση που τυχαινε? Ηταν τόσα τα προληπτικά μέσα που πάρθηκαν που δεν χρειαζόταν και εδω παίζει ρόλο η εμπειρία στο να μη γίνονται περίσσιες κινήσεις .

Τα ψαρια ποσο καιρο εμειναν εκει? 5 μέρες .

Ταιζονταν? Όχι .

Νιτρικα βρηκατε καποια στιγμη σε ποσο χρονικο διαστημα μετα? Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα και όσο και να ανέβαζε δεν υπήρχε λόγος να μετρηθούν .

Σπύρο αυτό είναι η εμπειρία , την επόμενη φορά που θα γίνει διαγωνισμός δίσκων δεν θα γίνουν μετρήσεις , δεν υπάρχει λόγος . Όπως εσύ που το ενυδρείο σου είναι στρωμένο δεν κάνεις τεστ αμμωνίας μήπως και πετύχει κάτι , ξέρεις ότι το σύστημά σου μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτα που του έχεις βάλει μέσα . Τωρα οτι υπάρχει πιθανότητα να σου ανέβει η αμμωνία υπάρχει , απο άλλους όμως παράγοντες και με ελάχιστες πιθανότητες .

Νομίζω όμως οτι έχουμε αναλώσει μεγάλο θέμα της συζήτησης μας στο διαγωνισμό που απλά αναφέρθηκε σαν ένα παράδειγμα λόγω της παλιότερης εμπειρίας σε άλλο διαγωνισμό με υψηλά ποσά αμμωνίας .

Εδω έχουμε μαρτυρίες απο παιδιά που λειτούργησαν με αυτη τη μέθοδο και δεν συνάντησαν πρόβλημα .

Μα θα μου πείς υπάρχουν κι άλλες μαρτυρίες που συνάντησαν πρόβλημα , ναι , αλλά δεν ξέρουμε τι λάθος έκαναν .

Επειδη ακριβως αναφερθηκε ως παραδειγμα αποτελεσματικοτητας των βακτηριων στο στρωσιμο, για αυτο και το συζηταμε.

Ξαναλεω πως δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα τους.

Ειμαι υπερ των ασφαλων προτασεων σε αρχαριους, και λυσεων σε πιθανα προβληματα που θα συναντησουν, και λαμβανω υποψιν μου δεδομενα στοιχεια, εμπειριες που εχουν αναφερθει απο αλλους, δικες μου εμπειριες και μελετη.

Πιστευω πως σιγουρα θα υπηρχε απο καποιον, καποιο σχεδιο σε περιπτωση "στραβης". Ξενα ψαρια ηταν. Μεγαλη ευθυνη.

Ρωτησα πιο πολυ, αφου το θεμα ειναι προς ενημερωση των αρχαριων, να αναφερθει τι κανουμε σε τετοια περιπτωση, αφου απο τις αναφορες που υπαρχουν ειναι η πιο συνηθης περιπτωση.

Ρωτησα επισης για τα νιτρικα, πιο πολυ για να εξακριβωσουμε αν στρωθηκαν τελικα τα ενυδρεια με τα βακτηρια.

Αλλα φαινεται πως δεν εχουμε αποδειξεις, αφου δεν μετρηθηκαν νιτρικα.

Εκ του αποτελεσματος φαινεται οτι τα βακτηρια χρησιμοποιηθηκαν μαζι με το stop ammo μονο για προστασια, και σ'αυτο τουλαχιστον πετυχαν.

Τα ενυδρεια μου ειναι καταρχην στρωμενα και δευτερον δεν εχω αναλαβει ευθυνη για ξενα ψαρια. Γιαυτο και δεν κανω τεστ ... συχνα.

Κατα καιρους ομως, ακομα κι ετσι, κανω και τεστ, ετσι για παρατηρηση.

Ξερω πως εχουν στρωθει ενυδρεια, με βακτηρια και ψαρια μαζι, χωρις απωλειες, ομως οχι ετσι οπως το προτεινεις στο αρθρο.

Δεν ξερω τι μετρησεις ειχαν φυσικα αυτα τα ενυδρεια. Στο δικο μου οπως ειπα ειχα ανεβασμενα αμμωνια νιτρωδη και εκανα αλλαγες νερου (και δεν εβαλα καν τα μισα ψαρια την επομενη μερα οπως λεει το αρθρο).

Ξερω πως εχουν γινει πειραματα με βακτηρια σε αδειο ενυδρειο με προσθηκη αμμωνιας και δεν εκαναν αυτο που ακουγεται οτι κανουν, "στρωνουν αμεσα το ενυδρειο", δλδ μηδεν αμμωνια, μηδεν νιτρωδη, μετρησιμα νιτρικα.

Και σιγουρα δεν θα το εκαναν αν η αμμωνια ηταν τοση που δεν θα μπορουσαν να οξειδωσουν. Το ιδιο ισχυει και για την αμμωνια που θα εβγαζε η ποσοτητα των ψαριων που θα εισαγονταν πρωτα στο ενυδρειο.

Εχουμε καταλαβει ολοι πιστευω, οτι ουσιαστικα αυτο που κανουν ειναι οτι με σωστες κινησεις (εισαγωγη ψαριων και σωστο ταισμα), θα κρατησουν χαμηλες σε ακινδυνα επιπεδα τις τιμες τοξικων, μεχρι να αναπτυχεθι η καταλληλη βιολογια.

Αυτο προυποθετει τα παραπανω περι σωστη ιχθυοφορτωσης και ταισματος και διορθωση σε περιπτωση λαθους.

Ποιος αρχαριος ξερει ποσα ψαρια να βαλει και ποσο να ταιζει?

Το συμπερασμα μας, οπως βλεπω και απο τα δικα σου γραφομενα, κι ασχετως αν τα βακτηρια ειναι για ξεματιασμα ή πραγματικα λειτουργουν, ειναι οτι υπαρχουν επιτυχιες και αποτυχιες (περισσοτερες μαλιστα απο επιτυχιες) με τη μεθοδο στρωσιματος με βακτηρια εμποριου.

Τι συμβουλευουμε λοιπον τελικα ενας αρχαριο να κανει, οταν στρωνει με βακτηρια και ψαρια????

Αυτα?

Α) Πρώτα φτιάχνουμε τo aquascape έτσι όπως το θέλουμε και εάν πρόκειται για βιοτοπικό φτιάχνουμε και τις ανάλογες παραμέτρους .

Β1) Αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια και το επόμενο 24ωρο βάζουμε τα πρώτα ψαράκια μας και περίπου τα μισά από αυτά που θα βάλουμε τελικά στο ενυδρείο μας .

Για τρεις ημέρες δεν ταΐζουμε και για λίγο καιρό 10-15 μέρες είμαστε φειδωλοί στο τάισμα , μετά από 30 μέρες θα συμπληρώσουμε και τα υπόλοιπα ψαράκια .

Γ) Καθίστε στο καναπέ να απολαύσετε το ενυδρείο σας , τα ενυδρεία δεν τα σκαλίζουμε τα αφήνουμε στην ησυχία τους .

Δ) Αν δεν φτιάξουμε βιοτοπικό ενυδρείο και θέλουμε ένα κοινόβιο με τα ψαράκια τα κλασικά που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ .

Διαφωνω.

Αν συμφωνουσα, θα ειχα σταματησει να γραφω στα φορουμ, ισως και να μην ειχα ξεκινησει και ποτε, γιατι ο σκοπος μου ειναι η διασωση ψαριων που χανονται χωρις λογο, απο "παιδικα" λαθη, αγνοια και αδιαφορια.

Ενα λαθος κατα την αποψη μου, ειναι κι αυτη η προταση. Βαζουμε νερο, αντιχλωριο, βακτηρια (γενικα), την αλλη μερα τα μισα ψαρια (γενικα), δεν τα ταιζουμε κανονικα για λιγο καιρο (γενικα), και αφηνουμε το ενυδρειο στην τυχη του (απολυτα), χωρις καμια προταση για διορθωση σε περιπτωση λαθους και πως θα εντωπισει ενας αρχαριος αυτα τα λαθη, αφου το μονο που βλεπει ειναι χρωματα και μπουρμπουληθρες να βγαινουν απο τον δυτη ή κανενα σεντουκι με θησαυρο..

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

.. εδω προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους νέους που δεν θέλουν να εμβαθύνουν και απλα θέλουν ενα ενυδρείο να το χαζεύουν , να το κάνουν ποιό σωστά στο σύντομο χρόνο που το θέλουν , εντός των ορίων που μας δίνει το κάθε σκεύασμα .

Αν ομως οντως το αθρο εχει γραφτει για αυτους (κι ειναι αρκετοι) που θα παρουν ενα ενυδρειακι, θα το βαλουν σε ενα τραπεζακι, θα βαλουν μερικα ψαρια, θα ζησουν οσα ζησουν και θα αντικαταστθουν με αλλα απο το πετσοπ, τοτε ΟΚ.

Καλο ειναι, αυτο να ειχε επισημανθει στο πρωτο ποστ.

Παντως δεν πιστευω οτι αυτο το αρθρο αρμοζει στο ΑΖ.

Θα μπορουσε να τυπωθει σε ενα χαρτακι και να μοιραστει στα πετσοπ για να το δινουν ως δωρο, αφου αυτα τα ατομα αμφιβαλω αν ενδιαφερθουν να μπουν να το διαβασουν εδω.

Ισως μαλιστα σωθουν λιγα ψαρακια απο βεβαιο θανατο.

Οσοι ενδιαφερθουν και μπουν να διαβασουν για το στρωσιμο, θα θελουν σιγουρα κατι πιο ασφαλες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ξεχναμε πως τα ενυδρεια δουλεψαν για 5 ημερες και με τον ζεολιθο δυσκολα θα μετρησουμε μεσα σε τοσο μικρο διαστημα αμμωνια. Στα συμβατικα ενυδρεια χωρις ολες αυτες τις προφυλαξεις τα πραγματα αλλαζουν κατα πολυ.

Τα σκευασματα προσφερουν ωφελιμα βακτηρια και περιεχουν τεχνιτες κολλωδες ουσιες για να βοηθησουν στην ποιο γρηγορη αποικηση των βακτιριων και τις εναρξης της λειτουργειας τους εφοσων σταθεροποιηθουν και βρεθει η σωστη ισοροποια πραγμα το οποιο χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα.

http://m.youtube.com/watch?v=lpI4WCM_9pM&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DlpI4WCM_9pM

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αψογα, κι εγω αυτο θα εκανα για ασφαλεια.

Συμπεραινω οτι κι ενας αρχαριος δεν θα επρεπε να κανεις λιγοτερες μετρησεις απο αυτες για να ξερει τι υπαρχει στο νερο οταν βαζει ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο με βακτηρια εμποριου. Ανα 12 ωρες ειναι υπερβολη. Σιγουρα ομως καθε 48 ωρες επιβαλλεται!!!

Ανεβασε κανενα ενυδρειο αμμωνια/νιτρωδη? Και πως το αντιιμετωπισατε? Ευτυχως μονο ενα, το οποιο ειχε ψαρι ήδη πολυ ταλαιπωρημενο μεσα.

Αν οχι, ποιο ηταν το σχεδιο δρασης σε περιπτωση που τυχαινε? Υπηρχαν 3 ενυδρεια σε πληρη λειτουργια για backup!

Τα ψαρια ποσο καιρο εμειναν εκει? 4-5 ημερες.

Ταιζονταν? Πολυ λιγο!

Νιτρικα βρηκατε καποια στιγμη σε ποσο χρονικο διαστημα μετα? Δε μετρησαμε ποτε!

Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι αν δουλευουν τα βακτηρια. Οσοι τα χρησιμοποιησαν σωστα, μονο θετικα ηταν τα αποτελεσματα.

Αυτο που εμενα με προβληματιζει ειναι οτι σχεδον κανενας νεοεισερχομενος στο χομπι δεν εχει υπομονη και κανει πραξη μονο οσα τον βολευουν.

Ενα παραδειγμα: Θα βαλει τη σωστη δοση βακτηριδιων, αλλα αν του αρεσουν καποια ψαρια θα βαλει οσα θελει και οχι οσα του προτεινουν.....

Ως επαγγελματιας, ολα μου τα χρονια, λογω βιασυνης και μεγαλου ογκου, βασιζομουνα αποκλειστικα και μονο στα σκευασματα βακτηριδιων. Ποτε δεν με κρεμασανε!!!! Ακολουθουσα ομως τα προβλεπομενα βηματα!!!!

Μια ας πουμε επιβεβαιωση ειναι οτι σε ολες παγκοσμιως τις εκθεσεις, τα ενυδρεια στηνονται αν οχι την ιδια, την προηγουμενη ημερα εναρξης της εκθεσης. Κανενα ενυδρειο δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα.

Ξαναλεω λοιπον την προσωπικη μου αποψη. Δεν φταινε τα σκευασματα αλλα η "ανωριμοτητα" και η βιασυνη του ανθρωπου που τα χρησιμοποιει.......

Link to comment
Share on other sites

Νινταλ ξερεις πολυ καλα τη εγινε στη γερμανια κα ι τα βακτηρια απο μονα τους χωρις τεχνικες που μπορουν να μας δωσουν καποια προστασια αμεσα δεν μπορουν απο μονα τους ν α μας δωσουν αμεσα μια ασφαλεια. Η αμμωνια ειναι ενα γεγονος ειτε μας αρεσει ειτε οχι οποτε η απλη πρακτικη που αναφερει ο φιλος μας Σταματης χωρις επιπλεον λεπτομεριες καταλαβαινεις πως για εναν αρχαριο ειναι πολυ επικυνδηνη και για αυτο και συζηταμε περι του θεματος τοσες μερες.

Δεν νομιζω κανεις να ειπε οτι δεν υφιστατε αυτη η τεχνικη αλλα θελει πολυ προσοχη και γνωση.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. και φυσικα συνεχιζω να εχω και τις φοβιες μου οπως αναφερω στην δημοσιευση 73.

Τα συμπερασματα μου.

Αξιζει να βαζουμε καποιο ψαρι εξ αρχης σε ενα αστρωτο ενυδρειο που ετσι και αλλιως θα ειναι σαν να ειναι και παλι αδειο και με ολο το αγχος αν κατι παει στραβα;

Αξιζει τον κοπο να ψοφαμε στην πεινα το καθε ψαρι, να το βαζουμε σε ενα ανωριμο και εχθρικο περιβαλλον με ολες τις παραμετρους να παιζουν μπαλα.

Και αν το συγκεκριμενο ψαρι ειναι αισθητο απο την φυση του η το ταδε ψαρι εχει ταλαιπωρηθει ηδη η εχει πεσμενο ανοσιοποιητικο;

Εχεται ενημερωθει για το συνδρομο του νεου ενυδρειου και τις αρρωστιες που μπορουν να ακολουθησουν;

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμονη της συγκεκριμενης μεθοδου απο την στιγμη που συνεχιζει να εχει θυματα καθημερινα και αν οχι δημιουργει επικυνδηνες και ανθιυγηινες καταστασεις σε ολα τα φορα παγκοσμιος και οσο και αν η τεχνολογια παει μπροστα βοηθωντας οσο ειναι δυνατων με τεχνιτα μεσα η ωριμανση ειναι και θεμα χρονου για καποιες βιολογικες διαδικασιες και ζυμωσεις και εκει τα σκευασματα υστερουν.

Link to comment
Share on other sites

Φετααα! Τριμηνης ωριμανσης:-)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μιλήστε ρε παιδιά την αλήθεια.

Για έναν αρχάριο τα βακτήρια είναι ασφαλή και εύκολα και κατανοητά προς την χρήση

Για έναν Έλληνα αρχάριο τα βακτήρια εγκυμονούν κινδύνους, είναι δύσχρηστα και δυσνόητα πάντοτε ο Έλληνας καταλαβαίνει τα αντίθετα από αυτά που διαβάζει.

Για αυτό τα βακτήρια δεν κάνουν για την Ελλάδα μακριά από αυτά.

Για τον έλληνα γενικά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος στρωσίματος αλλά Ο ΤΡΟΠΟΣ, μέγα τέχνη και μέγα επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. και φυσικα συνεχιζω να εχω και τις φοβιες μου οπως αναφερω στην δημοσιευση 73.

Μάλλον επιμένεις να μην ακούς !!!

Εδω σου λέει ο Νιντάλ ότι : " Ως επαγγελματιας, ολα μου τα χρονια, λογω βιασυνης και μεγαλου ογκου, βασιζομουνα αποκλειστικα και μονο στα σκευασματα βακτηριδιων. Ποτε δεν με κρεμασανε!!!! Ακολουθουσα ομως τα προβλεπομενα βηματα!!!! "

Και ποιό πάνω " Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι αν δουλευουν τα βακτηρια. Οσοι τα χρησιμοποιησαν σωστα, μονο θετικα ηταν τα αποτελεσματα." .

Είναι άλλο πράγμα το αν δουλεύει η μέθοδος και άλλο πράγμα αν τηρούνται οι προϋποθέσεις για να δουλέψει η μέθοδος .

Εγω θέλησα να καταθέσω την εμπειρία μου για να βοηθηθεί ο νέος και να πάψουν οι πολύξεροι να τον δυσκολεύουν θέλοντας να τον κάνουν επιστήμονα .

Ούτε εγω είμαι επιστήμονας και ούτε τις γνώσεις που ζητάτε απο εμένα μπορώ να σας τις δώσω . Και δυστυχώς παρασύρθηκα σε μια κουβέντα χωρίς τέλος με ανθρώπους ημιμαθείς σαν κι εμένα . Και δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση οτι κάποιος θα πρέπει να γίνει ιχθυολόγος και χημικός και βιολόγος και γιατί όχι και ιχθυοποθολόγος για να κρατήσει ενα ενυδρείο σπίτι του .

Εγώ αυτό που ξέρω είναι αυτό που κάνω και αυτό που κάνω έχει αποτέλεσμα χωρίς απώλειες σε ψάρια . Τωρα " αν " τα ψάρια βασανίζονται και είστε τόσο " ευαίσθητοι " , να τα αφήσετε ήσυχα στις λίμνες τους και στα ποτάμια τους γιατί ποτέ δεν θα μπορέσετε να τους παρέχετε την ελευθερία τους , τουλάχιστον !!!

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που γνωρίζουν οτι αυτά που γράφω ( δεν ξέρω αν έχουν διαβάσει το θέμα ) τα έχουν κάνει πράξη και είδαν με ακρίβεια οτι το αποτέλεσμα που τους είχα παρουσιάσει έτσι κι έγινε .

Όπως υπάρχουν και πολλοί που αγανάκτησαν με όλα αυτά που τους λέτε να κάνουν .

Αν θέλετε κρατήστε την εμπειρία μου αυτή που σας καταθέτω , αν θέλετε , αλλιώς , πετάξτε την και προχωρήστε όπως νομίζετε .

Αυτοί που συμφωνούν με το στρώσιμο με βακτήρια FotisGt , theodor72 , ελιοτ , Χρήστος , Force , georgekampanis , aquafish , nidal

Αυτοί που δεν συμφωνούν panik , delta66 , samilias21 , Κωστας Τ , Rik , stav , NickS

Εγώ σταματάω εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σταματη καλησπερα.

δεν σε γνωριζω προσωπικα αλλα σεβομαι και εκτιμω την διαδρομη σου και την προσφορα σου στο χομπι.

μπορεις να μου εξηγησεις,αν θες,που εξυπηρετει η επωνυμη κατηγοριοποιηση των μελων σε αυτους που συφωνουν και σε αυτους που δεν συμφωνουν?

το ζητουμενο της ολης συζητησης ειναι τελικα να κανουμε μια λιστα με τους <<υπερμαχους>> και τους <<πολεμιους>> της μεθοδους?

δεν εννοειται οτι οποιος θελει την ακολουθει και οποιος δεν θελει οχι?

εκτος αυτου απο που προκυπτει οτι ειμαι κατα της μεθοδου?(οχι οτι διεκδικουσα να ειμαι στην αλλη κατηγορια).οι οποιες ερωτησεις μου για την πρακτικη εφαρμογη της μεθοδου(οχι θεωρητικα αλλα πρακτικα μιας και την εφαρμοσα) συνιστουν οτι δεν την παραδεχομαι?ηταν για να μπορεσω να κατανοησω τι,ισως δεν πηγε καλα και ειχα θεμα με το δικο μου ενυδρειο στο στρωσιμο.

ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα οτι διαφωνω στη χρηση των βακτηριων. Πως να διαφωνησω ή να συμφωνησω εφ οσον δεν εχω χρησιμοποιησει αυτη την μεθοδο; Απλα μου αρεσει η πολυημερη διαδικασια στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κρατήστε την εμπειρία μου αυτή που σας καταθέτω , αν θέλετε , αλλιώς , πετάξτε την και προχωρήστε όπως νομίζετε .

Αυτοί που συμφωνούν με το στρώσιμο με βακτήρια FotisGt , theodor72 , ελιοτ , Χρήστος , Force , georgekampanis , aquafish , nidal

Αυτοί που δεν συμφωνούν panik , delta66 , samilias21 , Κωστας Τ , Rik , stav , NickS

Εγώ σταματάω εδώ

Σταματη μαλλον δεν καταλαβες,ειμαι υπερ των ετοιμων σκευασματων τα εχω μαλιστα χρησιμοποιησει

αρκετες φορες με επιτυχια αλλα θεωρω βασικη προυποθεση τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, ξεφυγες πολυ και δεν καταλαβαινω τον λογο.

Τον Νινταλ μην τον ανακατευεις γιατι ο ανθρωπος δεν μας φταιει σε τιποτα και ουτε ειπε κανεις οτι δεν κανουμε χρηση βακτηριδιων. Απο την αλλη δεν ειπε κανεις οτι ειναι επιστημονας του χωρου αλλα υπαρχουν γραφωμενα τους παντου αν εχουμε την ορεξη να μαθουμε και να κατανοησουμε και πεντε πραγματα παραπανω. Ο σχολιασμος σου περι πονοψυχους και αλλα λογια να αγαπιωμαστε δεν με αγκιζουν μια που με εχουν ευχαριστει πολυ ανθρωποι που τους εχω βγαλει απο δυσκολες καταστασεις με τα ενυδρεια τους και τα θαυματουργα βακτηρια και τις εξπρες μεθοδους σας!

Θελεις αμεση εκκινηση, δωσε την σωστη μεθοδο με μετρησεις και συνεχεις παρακολουθηση αλλιως κανε απλα τον σταυρο σου και δεν βαριεσαι εαν χασεις και καμποσα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θεωρία λίγες αποδείξεις

Αν θέλετε μπορούμε να αναλύσουμε τα πάντα πάνω σε επιστημονική βάση και θα δείτε ότι κατά 100% η αποτυχία ενός στρωσίματος (όποιο και να είναι αυτό) οφείλετε σε λάθει που κάνουμε.

Είναι κουραστικό να ακούω ότι τα έκανε κάποιος όλα σωστά και παρόλο αυτά τα ψάρια του χάθηκαν. Δεν μπορεί να γίνει αυτό τουλάχιστον από το στρώσιμο αλλά μπορεί να γίνει από το στρες από λάθος παραμέτρους νερού από ασθένειες κοκ, αλλά όχι από το στρώσιμο.

Ακόμη και χωρίς έτυμα βακτήρια και χωρίς τροφές και χωρίς αμμωνία μπορούμε εύκολα να στρώσουμε ένα ενυδρείο μόνο με ψάρια (όχι ενυδρείο κονσέρβα) χωρίς να κινδυνέψουν τα ζωντανά και χωρίς να ξοδευτούμε κάνοντας τρις και λίγο μετρήσεις.

Όλα εξαρτιούνται από το πόσο εμείς τηρούμε κάποια πράγματα και δεν κάνουμε του κεφαλιού μας.

Το ξανά λέω πανεύκολα μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο με ψάρια χωρίς πρόβλημα και χωρίς πολλές μετρήσεις μάλιστα το στρώσιμο αυτό θα είναι και το ποιο σωστό αφού αναπτύσσονται όλοι οι οργανισμοί που πρέπει να αναπτυχθούν όμορφα αρμονικά και σταδιακά τόσοι όσοι χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θεωρία λίγες αποδείξεις

Αν θέλετε μπορούμε να αναλύσουμε τα πάντα πάνω σε επιστημονική βάση και θα δείτε ότι κατά 100% η αποτυχία ενός στρωσίματος (όποιο και να είναι αυτό) οφείλετε σε λάθει που κάνουμε.

Είναι κουραστικό να ακούω ότι τα έκανε κάποιος όλα σωστά και παρόλο αυτά τα ψάρια του χάθηκαν. Δεν μπορεί να γίνει αυτό τουλάχιστον από το στρώσιμο αλλά μπορεί να γίνει από το στρες από λάθος παραμέτρους νερού από ασθένειες κοκ, αλλά όχι από το στρώσιμο.

Ακόμη και χωρίς έτυμα βακτήρια και χωρίς τροφές και χωρίς αμμωνία μπορούμε εύκολα να στρώσουμε ένα ενυδρείο μόνο με ψάρια (όχι ενυδρείο κονσέρβα) χωρίς να κινδυνέψουν τα ζωντανά και χωρίς να ξοδευτούμε κάνοντας τρις και λίγο μετρήσεις.

Όλα εξαρτιούνται από το πόσο εμείς τηρούμε κάποια πράγματα και δεν κάνουμε του κεφαλιού μας.

Το ξανά λέω πανεύκολα μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο με ψάρια χωρίς πρόβλημα και χωρίς πολλές μετρήσεις μάλιστα το στρώσιμο αυτό θα είναι και το ποιο σωστό αφού αναπτύσσονται όλοι οι οργανισμοί που πρέπει να αναπτυχθούν όμορφα αρμονικά και σταδιακά τόσοι όσοι χρειάζονται.

Χριστο πες μας τον τροπο που στρωνεις χωρις ετοιμα βακτηρια,αμμωνια,τροφη και χωρις να

κινδυνευουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο

θα σου πω αλλά ποιο μπροστά θέλω να πω κάτι άλλο, στο ποστ 109 γράφω ότι δεν κάνουν για τον Έλληνα αρχάριο τα βακτήρια αλλά για τον ευρωπαίο. Δεν το λέω ειρωνικά αλλά αρχίζω να το πιστεύω.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα μάλλον όταν λέμε αρχάριο εννοούμε ένα ανίκανο άτομο που δεν είναι ης θέση να ακολουθήσει κάποια βήματα.

Δυστυχώς όταν πάμε να τον συμβουλεύσουμε του δίνουμε τόσα πολλά και διαφορετικά βήματα στρωσίματος που τον μπερδεύουμε, από την μια οι μισοί τα απλοποιούν και οι άλλοι μισοί τα περιπλέκουν. Με αυτόν τον τρόπο προγραμματίζουμε την αποτυχία του ανθρώπου.

Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι ότι σε ορισμένα πράγματα είμαστε εγωιστές και δεν ακλουθούμε αυτά που μας λένε, σχεδόν πάντοτε πιστεύουμε σε δικες μας ιδέες ότι αν προσθέσουμε κάτι πάνω σε αυτά που μας λένε θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Πολλές φορές αναμιγνύουμε βήματα από διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος γιατί πάλι πιστεύουμε ότι παίρνουμε τα καλύτερα βήματα από κάθε τρόπο και κάνουμε έναν αχταρμά.

Κάποτε λεγανε ότι για να στήσεις ένα θαλασσινό ενυδρείο πρέπει πρώτα να περάσεις από το γλυκό. Ευτυχώς αυτός ο μύθος κατατρίφθηκε και πολλοί είναι αυτοί που προτοστήνουν θαλασσινό χωρίς να έχουν καμιά σχέση με το γλυκό.

Επιτέλους πρέπει να καταρρίψουμε και τον μύθο του στρωσίματος και να σταματήσουμε να το κάνουμε ένα περίπλοκο θέμα, και επιτέλους ας μάθουμε να βλέπουμε τα πράγματα από πολλές οπτικές γωνίες. 25 χρόνιά είμαι στο χόμπι αλλά πάντοτε είμαι ανοιχτός για νέες ιδέες και δεν είμαι κολλημένος με κάποια δεδομένα.

Το σωστό είναι να προσφέρουμε στον αρχάριο όλες της μεθόδους στρωσίματος με τα σωστά βήματα και μετά ας αποφασίσει αυτός με πια μέθοδο να στρώσει το ενυδρείο του.

Να σου πω ότι ακόμη και το στρώσιμο με αμμωνία δεν το απορρίπτω αν γίνει σωστά δεν είμαι κολλημένος με έναν τρόπο και χαντακώνω όλους του ς άλλους.

Τώρα το στρώσιμο με ψάρια είναι πολύ απλό αρκεί να τηρήσουμε κάποια πράγματα.

Το όλο μυστικό είναι να έχουμε μια ισορροπία στην σχέση λίτρα, ψάρια, τίποτα παραπάνω.

Όταν το ακούν αυτό μερική το πρώτο που μου λένε είναι ..ναι αλλά ο αρχάριος δεν μπορεί να το κάνει αυτό γιατί δεν ξέρει της ισορροπίες... Και απαντώ ότι είμαστε εδώ για να του μάθουμε της ισορροπίες και αν ακολουθήσει τα βήματα σωστά δεν θα έχει πρόβλημα.

Αλλά ας μην κάνω μονόλογο απλά να θέσω μια ερώτηση

Αν πάρω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και βάλω μέσα 10 νέον όπως τα πουλούν τα πετ, και κάνω αλλαγές νερού 30% κάθε 7 ημέρες πότε θα μου ψηφίσουν ή θα πάθουν βλάβη τα ψάρια και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισω στο θεμα και να διευκρινησω για οποιον δεν καταλαβε την αποψη μου, ειμαι υπερ των βακτηριων, με την μονη προυποθεση οτι θα γινεται ελεγχος του νερου με μετρησεις (οπως πρεπει και με οποιοδηποτε αλλο τροπο στρωσιματος) ιδιως απο τους νεους που δεν μπορουν να καταλαβουν τα "σημαδια" οτι κατι δεν παει κατι, οπως θα μπορουσε ενας εμπειρος χομπιστας.

Εκει ηταν η διαφωνια μου με την μεθοδο του Σταματη.

Επισης πρεπει να δωθουν σαφεις οδηγιες, πως μπορουν να αντιμετωπισουν πιθανο προβλημα στο νερο εξ αρχης, και οχι κατοπιν εορτης, για να ειναι προετοιμασμενοι (ετσι μαθαινουν κιολας).

Η εισαγωγη των μισων ψαριων την επομενη μερα του στησιματος και η ελλειψη μετρησεων, ειναι κατα την αποψη μου μεγαλο ρισκο για εναν νεο χομπιστα, και με πιθανοτερο αποτελεσμα την αποτυχια και συνηθη αντιθεση του στη συνεχεια στη χρηση βακτηριων.

Οι νεοι συνηθως δεν ξερουν τι σημαινει προσεκτικο ταισμα ή και καθολου ταισμα, τις περισσοτερες φορες πιστευουν οτι αν μεινει νηστικο ενα ψαρι για μια μερα, θα το χασουν) ,

δεν ξερουν ουτε στο περιπου ποσα ειναι τα μισα ψαρια (αφου δεν ξερουν ποσα ειναι τα συνολικα που σηκωνει το συστημα τους),

δεν ξερουν αν εχουν ικανο φιλτρο,

δεν ξερουν τι σημαινει ασφαλης αλλαγη νερου κλπ

ουτε καν σωστες μετρησεις δεν ξερουν να κανουν και τι αντιπροσωπευουν αυτες οι μετρησεις

Μη τα θεωρουμε δεδομενο οτι τα γνωριζουν τοσο οσο εμεις..

Αυτες ειναι οι πιο συνηθισμενες αιτιες αποτυχιας στο στρωσιμο με τα βακτηριων παρα τα ιδια τα βακτηρια (οπως ανεφερε και ο Χρηστος).

Ευτυχως εχουν γραφτει αναλυτικα αυτες οι οδηγιες, μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως παραπομπες και σε αυτη τη μεθοδο στρωσιματος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο όταν έναν νέο προτείνουμε μια μέθοδο στρωσίματος τότε δεν πρέπει να αρκούμαστε μόνο στην ανάλυση της μεθόδου αυτό είναι το πρωταρχικό λάθος που κάνουμε πολύ. Δίνουμε βάση στην μέθοδο του στρωσίματος και αγνοούμε της βασικότερες πληροφορίες.

Πρώτα πρέπει να δούμε αν ο χομπιστας έχει την ανάλογη τεχνική υποδομή αν ναι τότε πρέπει να τον συμβουλέψουμε τη ψάρια μπορεί να βάλει, πόσα και πώς να τα βάλει, πώς να τα ταΐζει και γενικά όλα όσα πρέπει να ξέρει. Αν όλες αυτές της πληροφορίες της τηρήσει ευλαβικά τότε με καμιά μέθοδο δεν θα έχει πρόβλημα.

Σίγουρα δεν αρκεί να πουμε μόνο να βάλει τα μισά ψάρια και να τα ταΐζει λίγο, αλλά πρέπει να πούμε και πόσα είναι τα μισά ψάρια και πόση ποσότητα είναι η λίγη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ας μην κάνω μονόλογο απλά να θέσω μια ερώτηση

Αν πάρω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και βάλω μέσα 10 νέον όπως τα πουλούν τα πετ, και κάνω αλλαγές νερού 30% κάθε 7 ημέρες πότε θα μου ψηφίσουν ή θα πάθουν βλάβη τα ψάρια και γιατί;

Στην ρητορική που ερώτηση δεν πείρα απάντηση αλλά για να μην λέτε ότι δεν απαντώ στο ερώτημα ‘’πως στρώνω ενυδρείο μόνο με ψάρια’’, κάπως έτσι τα στρώνω, όπως φαίνεται στο παραπάνω ποστ, εξαρτάτε από τα ψάρια, από το είδος, από το μέγεθος, και από τα λίτρα με ποσα ψάρια θα στρώσω στην τελική το ενυδρείο.

Βασική προϋπόθεση ότι έχω όλο το σωστό εξοπλισμό και το σωστό PH, GH, KH.

Όσοι διαφωνούν είναι δικαίωμα τους αλλά θα ήθελα να πουν γιατί διαφωνούν και όχι μόνο απλά ότι διαφωνούν.

Εδώ σταματάω και εγώ εκτός και αν θέλετε να προβούμε σε πλήρες ανάλυση των διαδικασιών ενός στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν νομιζω ενα μεγαλο ψαρι θα φαει λιγοτερη αμμωνια απο ενα μικροτερο 'η δεν νομιζω να εχει μεγαλυτερη αντοχη.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του ψαρού δεν παίζει ρόλο στις ανοχές του, μπορεί ένα μικρό ψάρι να έχει μεγαλύτερη ανοχή στην αμμωνία από ένα μεγάλο και αντίστροφα. Από την φύση τους κάποια ψάρια έχουν μεγάλες ανοχές στην αμμωνία και άλλα όχι, το όλο μυστικό είναι να έχεις τόσα ψάρια ώστε να με της κλασικές αλλαγές του νερού να μην προλαμβάνει να ανέβει η αμμωνία και αργότερα το ΝΟ2, αυτός είναι ένας εφικτός στόχος.

Όλα τα ψάρια ανάλογα με το βάρος τους βγάζουν και κάποια mg αμμωνίας, τα μεγάλα ψάρια ή τα πολλά σαν σύνολο θα βγάλουν πολύ περισσότερη αμμωνία από τα μικρά ή τα λίγα ψάρια.

Αν θέλουμε όμως από την αρχή μπόλικα ψάρια τότε ο τρόπος στρωσίματος με ψάρια δεν ενδείκνυται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβαζοντας ολα αυτα , βλεπω ομως οτι οι αποψεις ειναι διαφορετικες . Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα καποιο τροπο ακολουθησα την μεθοδο του Σταματη η οποια ομως αποδειχθηκε και καταστροφικη , τι εννοω . Οταν αγορασα το ενυδρειο , πραγματι και γω ανυπομονος και με τις οδηγιες του τοτε pet shop ( το οποιο ειδα οτι ειναι και μελος του aquazone ) , εβαλα ψαρια μεσα σε μια εβδομαδα . Το αποτελεσμα ; Οι μετρησεις να ανεβοκατεβαινουν και να χανω ψαρια . Τοτε το ξεκινησα με guppy και cardinal tetras . Σας λεω λοιπον οτι απο τα guppy αυτα δεν εμεινε κανενα , μονο οι καρδηναλιοι εμειναν . Πεθαιναν τα ψαρια λοιπον , αγοραζα εγω να αναπληρωσω , οι μετρησεις πανω την μια , κατω την αλλη , ρωτουσα τι να κανω τον ( υπευθυνο ) ο Θεος να τον κανει δλδ , να τα φαρμακα , βαλε αυτο , βγαλε εκεινο , παρε αυτο , ασε αυτο , οχι ετσι , καντο ετσι , παρε και αυτο και τα σχετικα . Η αληθεια ειναι οτι ειχα απογοητευτει και ημουν ετοιμος να το παρατησω . Με τα πολλα τελικα το καταφερα και το εφερα στα ισια του . Αλλα θελω να πω , γιατι να μπει καποιος σε αυτη την διαδικασια και να μην δειξει , να μην κανει λιγο υπομονη , 1 και 1,5 και 2 μηνες μεχρι να βαλει μεσα ψαρια .

Σας πληροφορω οτι ενας γνωστος που κολλησε το μικροβιο εντος εισαγωγικων απο μενα και εν τελει εφτιαξε δικο του ενυδρειο , εξισου 60lt με μενα , επισης με guppy , ειναι μια χαρα . Του εστρωσε απο την αρχη κανονικα και ΔΕΝ του ανεβαινει καμια τιμη , ουτε αμμωνια , ουτε νιτριτης , ουτε τιποτα .

Βεβαια , εβαλε τα πρωτα ψαρια ( γατοψαρα ) μετα απο ενα μηνα μεσα και τα πρωτα guppy μετα απο μια εβδομαδα .

Αυτο τον μηνα ομως , εβαζε καθε Κυριακη βακτηρια special blend microbe lift .

Συμφωνω πως το μπολι ειναι το καλυτερο , αλλα αν δεν εχεις ; Αν δεν βρισκεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...