Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείων .


Recommended Posts

Διαβαζοντας ολα αυτα , βλεπω ομως οτι οι αποψεις ειναι διαφορετικες . Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα καποιο τροπο ακολουθησα την μεθοδο του Σταματη η οποια ομως αποδειχθηκε και καταστροφικη ,........................

Η μέθοδος δεν είναι του Σταμάτη . !!!

Και μόνο η φράση που χρησιμοποίησες το , " κατα κάποιο τροπο " , δηλώνει οτι δεν την ακολούθησες και έμπλεξες για "καλύτερα" και άλλα πράγματα , όπως για παράδειγμα έβαλες ψάρια μετά απο μια εβδομάδα , ενω θέλουμε το πρώτο 24ωρο .

Οταν οι μετρήσεις ανεβαίνουν , σημαίνει οτι δεν έχει στρώση το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις κατεβαίνουν , αρχίζει να στρώνει το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις μηδενίσουν , " έχει στρώσει " το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις ανεβοκατεβαίνουν σημαίνει οτι κάπου κάνουμε λάθος εμείς .

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα .

Και δεν υπάρχει και ένας συντονιστής να σου εξηγήσει , οτι δεν μπορείς να έχεις τις γνώσεις ακόμα για να κρίνεις αν είναι η όχι "καταστροφική" μια μέθοδος που προτείνει κάποιος που κουβαλάει στη πλάτη του πολλά χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε κατηγορήσω έκανες και εσύ τον γνωστό αχταρμά για αυτό έγινε ότι έγινε.

Η απόψεις μπορεί να διίστανται αλλά όπως λες είναι απόψεις και η κάθε άποψη δεν είναι σον και καλά επιστημονικά ή λογικά τεκμηριωμένη.

Νομίζω πως η πλειοψηφία των χομπιστων δεν είναι αγράμματη και αν θέλουν μπορούν να καταλάβουν ότι ένα και ένα κάνουν δύο.

Κάποιοι παρουσιάζουν το στρώσιμο ως την επιστήμη του αιώνα και κάποιοι απλά δεν μπορούν να πιστέψουν ότι είναι κάτι το απλό και τα περιπλέκουν μόνη τους.

Μας λένε, κάνε τούτο και κάνουμε το ''τούτο’’ και κάτι παραπάνω, και μετά παραπονούμαστε ότι η τάδε μέθοδος είναι μούφα.

Μιλώ γενικά και όχι προσωπικά

Σχεδόν πάντοτε ότι κακό γίνεται γίνεται από το κεφάλι μας το ξερό.

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος δεν είναι του Σταμάτη . !!!

Και μόνο η φράση που χρησιμοποίησες το , " κατα κάποιο τροπο " , δηλώνει οτι δεν την ακολούθησες και έμπλεξες για "καλύτερα" και άλλα πράγματα , όπως για παράδειγμα έβαλες ψάρια μετά απο μια εβδομάδα , ενω θέλουμε το πρώτο 24ωρο .

Οταν οι μετρήσεις ανεβαίνουν , σημαίνει οτι δεν έχει στρώση το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις κατεβαίνουν , αρχίζει να στρώνει το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις μηδενίσουν , " έχει στρώσει " το ενυδρείο .

Οταν οι μετρήσεις ανεβοκατεβαίνουν σημαίνει οτι κάπου κάνουμε λάθος εμείς .

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα .

Και δεν υπάρχει και ένας συντονιστής να σου εξηγήσει , οτι δεν μπορείς να έχεις τις γνώσεις ακόμα για να κρίνεις αν είναι η όχι "καταστροφική" μια μέθοδος που προτείνει κάποιος που κουβαλάει στη πλάτη του πολλά χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι .

Τι δουλεια εχει ο συντονιστης;Αυτο να το κανεις εσυ,με τη βαρυτητα που εχει η εμπειρια σου και ο λογος σου,και μαλιστα οπως πρεπει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα.

Μόλις "γέμισα" το Rio Juwell 240 με νερό και κάθομαι να το κοιτάζω ακολουθόντας τις οδηγίες σου...

Έχω μόνο εξωτερικό φίλτρο Eheim 2026 με Siporax και Eheim Substrat μέσα και τα 180 λίτρα νερό που μπήκαν τα "φρόντισα" με Aquatan και Stability της Seachem.

Οι οδηγίες του Stability λένε τις επόμενες 7 μέρες τη μισή ποσότητα σε βακτήρια και από αύριο υποτίθεται ότι μπορώ να βάλω και ψάρια με την προϋπόθεση ότι θα βάζω βακτήρια για 7 μέρες.

Το ενυδρείο προορίζεται για Αφρικάνες Malawi.

Μετρήσεις έχει νόημα να κάνω; Βασικά έχω υγρά τεστ μόνο για αμωνία και για PH. Να πάρω και για νιτρώδη και νιτρικά για να δω τι θα γίνει ή δεν υπάρχει λόγος;

Πώς θα κατάλαβω ότι είμαι εντάξει; Το πρέπει να μετρήσω και πότε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ εγώ θα έλεγα να πάρεις. Θα βάλεις τα ψαράκια και θα ακολουθησεις τις οδηγίες των βακτηρίων. Θα ταιζεις ελάχιστα και μετα απο τρεις με τεσσερεις ημερες κάνε μια μέτρηση για ολες τις παραμέτρους. Θα είσαι εντάξει οτάν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδέν και νιτρικά σταθερά πανω απο 5. Μην βάλεις όλα τα ψαράκια με τη μια, ξεκινά με λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει 2 από χθες. Κατά την Κυριακή θα κάνω μετρήσεις να δω. Πήρα τεστ ταινίας για τα υπόλοιπα. Ελπίζω να έκανα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δ) Αν δεν φτιάξουμε βιοτοπικό ενυδρείο και θέλουμε ένα κοινόβιο με τα ψαράκια τα κλασικά που κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ

ενοεις πως η αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα δεν χτυπανε τα κοινοβια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...