Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι ρε σταματαρε μου,τι ειναι αυτα που μου ειπες....χαχα μου χαλασες τη δικαιολογια σε 2 γραμμες ρε φιλε! :usd::usd:

Οχι βρε,το προηγουμενο νησι δεν μου αρεσε και το αλλαξα.Αυτο ειναι το καινουργιο.Αυτο μου αρεσει παρα πολυ και λεω να το κρατησω για καιρο ετσι(πρωτα ο Θεος βεβαια)

Μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου παντως και ελιωσα με το Post,χαχαχα!

Έτσι ε; Σου αρέσει ……. Κρίμα…… :bigemo_harabe_net-99: :bigemo_harabe_net-99: Τώρα θα πρέπει να γίνω και διαρρήκτης :bigemo_harabe_net-73:

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε,ευχαριστω πολυ!

Θελει χρονο ομως δυστυχως ωστε να μεγαλωσουν τα κοραλια και να δειξει η δεξια πλευρα και γενικα το ενυδρειο!

Τι να κανουμε,υπομονη.... :death:

:hysterical::hysterical: ...τωρα μεγαλωσα κοιμαμαι αγκαλια με thundercats,thor,batman,spiderman Κτλ... :hysterical:

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,χαιρομαι που σου αρεσει!

Ναι για να καταλάβεις, κοιμάται στο σαλόνι στρωματσάδα γιατί στο κρεβάτι δεν χωρούν τα παιχνίδια. :bigemo_harabe_net-94: :bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

είναι super φίλε! υπέροχο!

Να'σαι καλα ρε πανο μου!

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!Να χαιρεσαι και εσυ το δικο σου!

Ναι για να καταλάβεις, κοιμάται στο σαλόνι στρωματσάδα γιατί στο κρεβάτι δεν χωρούν τα παιχνίδια. :bigemo_harabe_net-94: :bigemo_harabe_net-94:

χαχχαχα,σωστοοοοοος! :bigemo_harabe_net-162:

Και το κρεβατι αμαξακι ειναι σταματη :hysterical::hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αμα θελεις δεχωμαι να μου χαρισεις το ενυδρειο σου και να παρεις/φτιαξεις καινουργειο, μονο την γυαλα με το επιπλο, τα "χαζα" κοραλλια σου κρατα τα, ειναι αχρωμα και μικρα, επισης ριξε διαβασμα μηπως μαθεις τιποτα και πας λιγο πιο πανω γιατι σε βλεπω υπογειο μια ζωη....

Σου προτηνω να δεις την καινουργεια σεζον thundercats....

Και στα σοβαρα τωρα, τα σπαει το ενυδρειο σου φιλαρακι μου!! Βαλε και καμια κοντινη βρε!!

Αμα βαλεις αφισα πες bye bye sun light!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το καμάρι σου φίλε, Keep reefing!!!

Υ.Γ. ο σχολιασμός σου όλα τα λεφτά χαχαχαχα!!!

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε πανο μου!

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!Να χαιρεσαι και εσυ το δικο σου!

Μιχάλη κάτι τέτοιο είχαι στο μυαλό μου.. το ενυρείο σου είναι του απόλυτου γούστου μου! τέλειο το bonsai στυλ aquascape, τέλεια τα κοράλια και η ψαροσύνθεση που και γώ σκέφτομαι.. :) :) :) O Αχιλλέας κούκλος! ! ! βάλε ένα βιντεάκι ρε συ! pleaaase!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αμα θελεις δεχωμαι να μου χαρισεις το ενυδρειο σου και να παρεις/φτιαξεις καινουργειο, μονο την γυαλα με το επιπλο, τα "χαζα" κοραλλια σου κρατα τα, ειναι αχρωμα και μικρα, επισης ριξε διαβασμα μηπως μαθεις τιποτα και πας λιγο πιο πανω γιατι σε βλεπω υπογειο μια ζωη....

Σου προτηνω να δεις την καινουργεια σεζον thundercats....

Και στα σοβαρα τωρα, τα σπαει το ενυδρειο σου φιλαρακι μου!! Βαλε και καμια κοντινη βρε!!

Αμα βαλεις αφισα πες bye bye sun light!!

χαχαχα,καλη η νεα σεζον?Κατι εχω ακουσει οτι εχουν μπει δυνατα και τα ποκεμον ρε συ! :usd:

Να'σαι καλα ρε αγγελακο,χαιρομαι που σου αρεσει!

Πραγματικα θεωρω πως το θαλασσινο και το διαβασμα του,παρατηρηση κτλ κτλ δεν τελειωνει ποτε και ποτε δεν γινεσαι δασκαλος,μιγιαγκι,yu gi oh,master κτλ κτλ....φιλοσοφος και να λες αρλουμπες μπορει.

Παντα θα βγει κατι νεο,κατι θα γινει παλιο η' θα αναθεωρηθει κτλ...οποτε θα ειμαστε παντα τσιτα :death:

Θα βαλω και μερικες κοντινες τις επομενες μερες με την αλλαγη νερου :thumbsu:

Η αφισα θα ειναι διαφανης και θα περναει απο μεσα το φως!Δεν το θυσιαζω αυτο με τιποτα! :jig:

Πολύ όμορφο το καμάρι σου φίλε, Keep reefing!!!

Υ.Γ. ο σχολιασμός σου όλα τα λεφτά χαχαχαχα!!!

Ευχαριστω πολυ ρε γρηγορη μου,να'σαι καλα καλε μου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Ε που και που λεω και καμια χαζομαρα να περναει η ωρα,τον υπολοιπο χρονο λεω κουταμαρες :bigemo_harabe_net-115:

Μιχάλη κάτι τέτοιο είχαι στο μυαλό μου.. το ενυρείο σου είναι του απόλυτου γούστου μου! τέλειο το bonsai στυλ aquascape, τέλεια τα κοράλια και η ψαροσύνθεση που και γώ σκέφτομαι.. :) :) :) O Αχιλλέας κούκλος! ! ! βάλε ένα βιντεάκι ρε συ! pleaaase!!! ;)

Πολυ χαιρομαι που σου αρεσει πανο!

Μακαρι να πανε ολα καλα και να μεγαλωσουν να δειξει ακομα πιο ωραιο.

Εχεις δικιο για το βιντεακι.Το σκεφτομουν και εγω τις προαλες οτι ολο φωτο εχω και οχι βιντεακι.

Απλα ειμαι ακομα με ενα χρεπι υπολογιστη που δεν ανοιγει καλα ουτε σελιδα,που να επεξεργαστω και βιντεο :bigemo_harabe_net-135:

Θα δω αν μπορω να το κανω απευθειας απο το κιν.

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μιχαλη

τωρα με το δεξι νησακι ειναι

πανεμορφο

αμμο βαλε

αλλα γιατι μονο στο πισω μερος?

αν δεν θες να βαλεις πολλα lps

παρε διαφορα χρωματα acanthastrea

και zoanthus και φτοιαξε μερικους μικρους κηπους ;)

zoanthus αν θες μπορω να σου κανω την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες φιλαρακι... Αντε οποτε τα καταφερεις εδω ειμαστε να θαυμασουμε λιιγο λεπτομερεια, εγινες και καπως καλητερος στις φωτο απ οτι βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο το έξτρα μινιμαλ στυλ που εχεις υιοθετήση. Οσο μεγαλώνουν τα κοραλια δειχνει και ποιο ομορφο. :) Ειμαι σίγουρος οτι ο Μπατμαν και ο Σούπερμαν θα συμφωνούν μαζι μου, τωρα για τον Κερμιτ, αφιερωμένο... :jig:

Να χαιρεσε τον υπεροχο ύφαλο σου φιλε μου.. :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μιχαλη

τωρα με το δεξι νησακι ειναι

πανεμορφο

αμμο βαλε

αλλα γιατι μονο στο πισω μερος?

αν δεν θες να βαλεις πολλα lps

παρε διαφορα χρωματα acanthastrea

και zoanthus και φτοιαξε μερικους μικρους κηπους

zoanthus αν θες μπορω να σου κανω την αρχη

Να'σαι καλα παυλακο,ευχαριστω!

Βλεπεις τι τρομερος φωτογραφος ειμαι?Ουτε καν φαινεται η αμμος που ειναι μπροστα!χαχα

Εχω μπροστα και μεχρι τη μεση του ενυδρειου αμμο και θα βαλω τωρα και πισω που δεν ειχε καθολου.Θα την ανακατεχω γιατι μπροστα ειναι πιο χοντρη.

Εχω βαλει στο ματι κατι ομορφα lps και σκεφτομαι να παρω 1-2 μονο.Δεν θελω πολλα,μου αρεσει πολυ που ειναι σχετικα αδειο το κατω μερος του ενυδρειου.Κατα την ταπεινη μου αποψη και απαισιο γουστο,φαινεται πιο φυσικο. :usd:

Πραγματικα σε ευχαριστω και μονο που το ειπες για τα zoanthus Μικρε :thumbsu:

Δυστυχως ομως δεν ξερω τι στραβο εχω(εκτος απο τοσα αλλα) και δεν μου αρεσουν.

Παλαιοτερα δεν κραταγαν για πολυ μεσα στο ενυδρειο.Η' απο την πολυ ροη η' απο το οτι τα sps ειναι πολυ πολυ περισσοτερα και υπερτερουσαν ανετα στον τοξικο πολεμο και μαχη χωρου για αναπτυξη,αφου δεν χρησιμοποιω και ανθρακα.

Προσφατα ειχα δοκιμασει και πηγαν μια χαρα αλλα δεν μου εκαναν κλικ οποτε :death:

Ευχαριστω και παλι μουτρο !

Μπορεις και απο το κινητο! Upload στο YouTube και μετα εδω! Άντε να το χαρούμε ;)

Θα το παλεψω πανο μου :jig:

Οπως τα λες φιλαρακι... Αντε οποτε τα καταφερεις εδω ειμαστε να θαυμασουμε λιιγο λεπτομερεια, εγινες και καπως καλητερος στις φωτο απ οτι βλεπω....

Ναι,ναι θα κατεβω και σε εκθεση τωρα αγγελε :usd:

Με την ιδια τραγικη μηχανη τραβαω αλλα αλλες φορες βγαινουν καθαρες,αλλες οχι

Μιχαλη εισαι αρχοντας θελω να σε μοιασω περι ενυδρειακα!!πολυ ωραια ολα!!!... αμμο γιατι στο πισω μερος μονο?

Ευχαριστω ρε τασαρε μου αλλα μη λες τετοια βρε,δεν τ'αξιζω καλε μου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Σε ξεγελανε και εσενα οι φωτο ε?Αφου σου λεω εχω και μπροστα :usd:

Ισως να ξεγελαει και το οτι εχει πιασει κοραλινη γιατι ειναι η χοντροκκοκη και πιανει ευκολα πανω της.

:bigemo_harabe_net-162:

:bigemo_harabe_net-119::usd:

Υπεροχο το έξτρα μινιμαλ στυλ που εχεις υιοθετήση. Οσο μεγαλώνουν τα κοραλια δειχνει και ποιο ομορφο. :) Ειμαι σίγουρος οτι ο Μπατμαν και ο Σούπερμαν θα συμφωνούν μαζι μου, τωρα για τον Κερμιτ, αφιερωμένο... :jig:

Να χαιρεσε τον υπεροχο ύφαλο σου φιλε μου.. :bow:

Να'σαι καλα ρε μαριο,ευχαριστω πολυ φιλε αλλα θελει πολυυυυυυ δουλεια ακομα :dj:

Ελπιζω να τα καταφερω να το δω οπως το φανταζομαι!

Ελιωσα με το βιντεακι!χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εεεε καλα εννοειτε πως

εισαι τρομερος φωτογραφος

Οντως θα δειξει πιο ωραια με την αμμο

Για πες τι

lps εχει δει?

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερο νησι μου αρεσε απο την αρχη και δεν θα το πειραξω ποτε(λεμε τωρα)αλλα με το δεξια δεν ημουν ποτε ξετρελαμενος και μπηκα στη διαδικασια να το αλλαξω.

Θα βαλω μια αφισα πισω και λεω να βαλω και αμμο στο πισω μερος του ενυδρειου.

Εβαλα 1-2 lps και ιιιιισως να βαλω ακομα 1-2 που μου εχουν γυαλισει.Εβγαλα και την κοντρα που ειχα στη μεση και μου την εσπαγε παντα....και ο Θεος βοηθως :angel: ...το πολυ πολυ να ανοιξει σαν μπανανα και να εχω μια δικαιολογια για καινουργιο ενυδρειο! :jig:

Alphapiomicron3149_zps213942de.jpg

Για τα κοριτσια που δεν ασχολουνται με τα ενυδρεια να σημειωσω πως δεν κοιμαμαι αγκαλια με τον Kermit,τον βαζω στο καλοριφερ για να ζεσταινεται ο ποπουλης του.Η δεξια πετσετα ειναι βρωμικη και παει για τ'απλυτα,ενω η πανω ειναι καθαρη οπως και ο πλαστικος καδος σκουπιδιων :thumbsu:

Alphapiomicron3160_zps33a66d19.jpg

Υπέροχο aquascape που σε λιγο καιρό θα δείξει ακριβώς αυτο που είχες στο μυαλό σου οταν το έστησες φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Εεεε καλα εννοειτε πως

εισαι τρομερος φωτογραφος

Οντως θα δειξει πιο ωραια με την αμμο

Για πες τι

lps εχει δει?

χαχα,ανα φωτογραφικο ναυαγιο ειμαι αλλα σε ευχαριστω μικρε :thumbsu:

Εχω να βαλω αμμο στο ενυδρειο μπορει και 3-4 χρονια οποτε τουλαχιστον στα ματια μου θα ειναι διαφορετικο.

Ηδη την εβαλα και θα βαλω και λιγη ακομα.

lps μη φανταστεις κατι φοβερο,1-2 leptastrea.Θα δουμε,δεν εχω καταληξει καπου σιγουρα :hot:

Υπέροχο aquascape που σε λιγο καιρό θα δείξει ακριβώς αυτο που είχες στο μυαλό σου οταν το έστησες φιλε μου...

Να'σαι καλα αδερφακι μου,σιγα σιγα παιρνει τη μορφη που θελω αλλα εχει ακομα δρομο...το Minimal μου μεσα :usd::usd::usd:

Τωρα που χειμωνιαζει αφηνω περισσοτερο ανοιχτη τη κουρτινα και παιρνει πολυ περισσοτερο φως και για περισσοτερες ωρες απο τον ηλιο οποτε θα βοηθησει και αυτο λιγο στο να αυξηθει λιγο η αναπτυξη!

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιαχνω πατηματα για κοραλια με branches εχει γινει αγαπημενη συνηθεια και βρηκα χωρο για ακομα ενα στο αριστερο νησι.

Εβαλα εκει τη hystrix που ελπιζω να απλωσει ομορφα με το καιρο.

Alphapiomicron3194_zpsa7a9246e.jpg

Alphapiomicron3195_zps4fea08ef.jpg

Και μια περιεργη φωτο που δειχνει ποσο στον "αερα" ειναι το δεξι νησι.Περιμενω πως και πως τα κοραλια μπροστα να απλωσουν

Alphapiomicron3193_zpsc76f7fe2.jpg

Ειχα πολυ καιρο να παρω νεο κοραλι αλλα αυτο εδω το σημειο σηκωνε ευκολα ενα plate και μπηκε μια solitaryensis.

Με τα φωτα του ενυδρειου

Alphapiomicron3198_zps84cd680e.jpg

Και με λιγο ηλιο

Alphapiomicron3204_zps9abd7ea4.jpg

Alphapiomicron3203_zps5fe48c2c.jpg

Βεβαια ειμαι σιγουρος πως θα καταφερω να την κανω καφε πριν πεις μπιφτεκι :bbq::bbq:

Link to comment
Share on other sites

Μααα leptastrea

βαλε εκει καμια euphyllia

να δεις κινηση :)

Αν θελω να δω κινηση παω μια βολτα μεχρι την αθηνα :usd::usd:

Παυλακο τα Lps μου αρεσουν παρα πολυ αλλα τα εχω ψιλοβαρεθει.Εχω βαλει αρκετα κοραλια απο αυτα και δεν μου κανουν πια τοσο εντυπωση,ειδικα τα "πολυφορεμενα".

Παρολαυτα ξαναλεω(γιατι μερικες περιμενουν στη γωνια :bigemo_harabe_net-131: ) ειναι πανεμορφα κοραλια και οντως δινουν κινηση σε ενα ενυδρειο.

Παντα ομως ειμαι στο ψαξιμο για κατι που δεν εχω ξαναβαλει στο ενυδρειο μου και θελω να το χαρω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πως τα φτιαχνεις τα πατηματακια;; Πε μας που 'μαστε μικλα και αθωα :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μιχαλη θα ξεκινησω να σου πω δυο λογια πως εισαι σαν χομπιστας και μετα σαν παιχτης του προ!!!

Το ενυδρειο σου φιλε ειναι διαμαντι το δεξι νησι ειναι διαστημικα στημενο και η ιδεα να βαλεις παλι αμμο θα του δωσει αυτο το κατι!!ααα και ωραια η ιδεα με τα πατηματα..παντα πρωτοπορος!!

Τωρα σαν παιχτης....απλα αστο..εισαι καλος στο αλλο χομπι τι το θες και δευτερο!!

Link to comment
Share on other sites

είναι χάζι ρε φίλε..

θέλω και γώ λεπτομέρειες γι αυτό το πάτημα.. ειδικά στο δικό μου aquscape θα βοηθήσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μιχαλη θα ξεκινησω να σου πω δυο λογια πως εισαι σαν χομπιστας και μετα σαν παιχτης του προ!!!

Το ενυδρειο σου φιλε ειναι διαμαντι το δεξι νησι ειναι διαστημικα στημενο και η ιδεα να βαλεις παλι αμμο θα του δωσει αυτο το κατι!!ααα και ωραια η ιδεα με τα πατηματα..παντα πρωτοπορος!!

Τωρα σαν παιχτης....απλα αστο..εισαι καλος στο αλλο χομπι τι το θες και δευτερο!!

Θα συμφωνήσω σε ολα!!!!

Μπράβο Μιχάλη χαίρομαι που μονο εξέλιξη βλέπω στο ενυδρείο και νεα πράγματα νεες ιδέες έχεις και τις μοιράζεσαι μαζί μας!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...