Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενας μηνας παρα 7 ,θα δουμε τιποτα?

Ναι νικο μου,θα βαλω συντομα!

Εκανα και μερικες αλλαγες.Εβγαλα και τις 3 μοντι που ειχα(τις δυο θα τις φερω στο swap η μεγαλη η κοκκινη δοθηκε σε φιλο)

Ο χωρος που επιανε η κοκκινη ηταν απιστευτος!

Και στην θεση των αλλω καποια βραχακια που ειναι στο αερα και μεταφερθκαν καποια κοραλια εκει.

Ωραιες οι μοντι αλλα οταν μεγαλωσουν κοβουν πολυ την κυκλοφορια λογω μορφολογιας ασε που τις ειχα πολυ καιρο και τις ειχα ψιλοβαρεθει.

Θα βαλω φωτο :thumbsu:

Η κοκκινη

13964277749_7fa2cd00fb_c.jpgΑπο 2622 by mad23_, on Flickr

Δεξια λειπουν δυο μεγαλα κομματια που ειχαν κολλησει στο τζαμι και εσπασαν

14151097034_79d6b65d6c_c.jpgΑπο 2617 by mad23_, on Flickr

Και οταν ηρθε πριν 1,5-2 χρονια

10103997724_4e2ba654d3_c.jpgIMAG0773 by mad23_, on Flickr

Θέλω να έρθω από εκεί λεμεεεεεεεεε!!!

Θα το κανονισουμε συντομα κωστα :thumbsu:

Να περασει το swap και τα τρεξιματα του και μετα το φτιαχνουμε!

Και εγω!!!!

Χεχεχχεχεεεεεε!!!!!

Εννοειται αγγελε μου :jig:

Χαχαχα

Βάλε καμία φώτοοοο :)

χαχαχα,Θα βγαλω μερικες καινουργιες και θ'ανεβασω συντομα παυλο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αναπτυξη Μιχαλη. !! Μ αρεσε και ο συνδυασμος με το μπαλακι.. (γηπεδου ή παραλιας? )

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αναπτυξη Μιχαλη. !! Μ αρεσε και ο συνδυασμος με το μπαλακι.. (γηπεδου ή παραλιας? )

Ευχαριστω αντωνη μου!

Γηπεδου ειναι,το παιζω λιγο agassi(λογο κουρεματος :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: )

Πωωω τεράστια

Περιμένουμεεε

Να δούμε και τις αλλαγές :)

Αν τους δωσεις χωρο παυλο μπορει να κατακτησουν ολο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-60:

Ασε που μεγαλωνουν και μπορει να μη "χτυπανε" τα υπολοιπα κοραλια,αλλα λογο μορφολογιας κανουν σκια σε οτι εχουν διπλα και να το νεκρωσουν σιγα σιγα.

Θα βαλω συτομα και τις φωτο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αντωνη μου!

Γηπεδου ειναι,το παιζω λιγο agassi(λογο κουρεματος :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: )

Αχ αυτή η χαίτη!! :lmao::lmao:

Αν τους δωσεις χωρο παυλο μπορει να κατακτησουν ολο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-60:

Ασε που μεγαλωνουν και μπορει να μη "χτυπανε" τα υπολοιπα κοραλια,αλλα λογο μορφολογιας κανουν σκια σε οτι εχουν διπλα και να το νεκρωσουν σιγα σιγα.

Θα βαλω συτομα και τις φωτο :thumbsu:

Περιμένω και τις φώτο!!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical: Με μαλλι ημουν ασχημος ρε μακη...τωρα ειμαι πιο ασχημος :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: ...εεεεε κουκλακι ηθελα να πω :usd::usd:

Μετα το swap εχω αλλαγη νερου οποτε απο εβδομαδα θα τραβηξω πολλες φωτο μπας και καταφερω να βγαλω καμια της προκοπης. :thumbsu:

Γενικα μην περιμενεις βεβαια να δεις τιποτα τρελλο.

Μονο τις μοντι εβγαλα και στη θεση τους τα βραχακια που ελεγα πισω,και σε αυτα καποια κοραλια που ειχα ηδη.

Το μονο που σκεφτομαι να προσθεσω ειναι 2-3 fungia,αλλα θελω να βρω καμια περιεργη :hot:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρεεε το ενυδρείο δεν

ήταν να διαλυθεί?

Οσο και να των χτυπάνε οι δουλειές δεν μπορεί χωρις ενυδρειο ο τύπος ειναι άρρωστακι σαν ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Μιχάλη πες αλεύρι

Η φωτογραφικη μηχανή σου σε γυρεύει :.D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως η' κακως,ευτυχως η' δυστυχως το ενυρειο οσο καιρο ηταν εγκαταλελειμμενο την εβγαλε μια χαρα,οποτε και ειπα να το συνεχισω αφου τωρα μπορω να ειμαι παλι απο πανω και να ασχοληθω οσο θελω μαζι του.

εδω παιζει να δουμε τιποτα νεο???

Τι να σου πρωτοπω λυκο,μετα τις διακοπες επεσε πολυ ωρα επανω του.

Ειχαν μπει νωριτερα 3 chromis και 8 anthias :jig:

Τωρα εχω 13 ψαρακια...ετσι για γρουσουζια!Πλακα πλακα ειχα,μπορει και 3 χρονια να δω τοση κινηση στο ενυδρειο.

Δεν μου αρεσει αλλα πρεπει να εχω κατι να ταιζει τα κοραλια.

Εβγαλα τα bp γιατι ο reactor οτι και πατεντα να εκανα δεν δουλευε.Ηθελε μεγαλη αντλια για να δουλεψει σωστα και 20-30 w για να τα δουλευω,δεν βαζω.

Οποτε βγηκαν μεχρι να βρω το καταλληλο reactor και μετα θα τα ξαναβαλω :thumbsu:

Λογου της λιγης ποσοτητας βραχου αρκετα κοραλια μεγαλωνουν το ενα εις βαρος του αλλου,οποτε εκανα και μερικες μετατοπισεις σε μερικα απο αυτα :jig:

Εβαλα μια ακομα jebao w25 και τελος για ΠΑΝΤΑ το κομματι κυκλοφορια και εβγαλα επιτελους την 5.000 eheim των 78 w και εβαλα μια jebao επισης των 3.500.λ/ω και των 30 w.

To cyano μου ειχε σπασει τα νευρα καθως οτι και να εκανα δεν εφευγε ποτε.Υποχωρουσε μονο οταν ταιζα και οταν εκανα αυτο εβγαιναν αλγες.Ετσι αλλαξα ολο το σπασμενο κοραλι και εβαλα μικροτερου μεγεθους.

Θα φανει μετα στις φωτο.

Αυτα τα πολλα..... :hot:

ναι Μηχαλη μην μας εχεις σε αναμονη :D

Τι αναμονη βρε τασο μου,μην περιμενεις να δεις και τιποτα σπουδαιο.Εχει ακομα πολυ δρομο

Θα βγαλω μερικες φρεσκες σε λιγο που θ'ανοιξουν τα φωτα.

Εκει ειναι που δεν πρεπει να περιμενεις και πολλα....ξερεις ποσο ταλενταρα ειμαι στις φωτο :usd::usd::usd:

Βρεεε το ενυδρείο δεν
ήταν να διαλυθεί?

Ηταν παυλο μου....αλλα τη γλυτωσε,αφου παει μια χαρα και μονο του και δεν εχει τη τραγικη πορεια που υπολογιζα.

Οσο και να των χτυπάνε οι δουλειές δεν μπορεί χωρις ενυδρειο ο τύπος ειναι άρρωστακι σαν ολους μας!

Αρρωωωωωωωωωωωωωωωωστια λεμεεεεεεε :dj:

Χαχαχα
Μιχάλη πες αλεύρι


Η φωτογραφικη μηχανή σου σε γυρεύει :.D

Και που θα με βρει τι θα καταφερει....ολη τη δουλεια αυτη τη κανει παυλο,εγω μονο κουμπι ξερω να παταω και να αλλαζω macro και landscape :usd:

Καποια στιγμη αν φτιαξω το αλλο Pc ισως ασχοληθω και με κανενα προγραμμα,ωστε να μαθω και κατι αλλο απο το crop :jig:

Πιο μετα θα βαλω και τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο στα ποσα λιτρα(με τοσες ενυδρειαδες εδω μεσα ξεχναω!)...

Κοιτα ειμαι ακομα στην μεση του ψησιματος να αλλαξεις μερικος τον φωτισμο σου με λεντ, να πεσει η καταναλωσει αφου την κοιτας τοσο πολυ ;) ειμαι διατεθημενος να σου κανω και καποια δωρο εστω να τα δοκιμασεις και να αλλαξεις γνωμη επιτελους!

Τι σου ληπει απ το αλλο πισι που λες;; Εχω κατι κομματια για δωσιμο εαν τα θελεις, τσαμπα εννοητε και οχι για δανεισμα(στοχευμενο αυτο, απλα να ξερεις)....

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες,καθε 20 μερες αγγελε μου.

Τωρα μονο που ηθελα να βγαλω το σπασμενο κοραλι,εκανα για καμια εβομαδα+ καθε 2η μερα 80 λιτρα.

Αυτο βεβαια εκανε τα κοραλια να χασουν λιγο απο το εντονο χρωμα τους αλλα ας ειναι καλα τα παραπανω ψαρακια και οι υγρες τροφες :thumbsu:

Ρε απατεωνα,ασε με με τα led....θες να μου κοψεις την ορεξη και ν'αφησω κατω τα caprice μου? :usd::usd:

Σε ευχαριστω πολυ ρε αδερφε γι'αυτο που λες για το pc αλλα νομιζω ειναι μητρικη,δεν ξερω και πως τα λενε αυτα.

Αν ειναι ακριβη,που απ'οτι εμαθα ειναι,θα το κανω το laptop σελιδοδεικτη(γιατι καμια φορα διαβαζω κανενα βιβλιο να νοιωθω πως δεν ειμαι ουγκ) και θα παρω καινουργιο :dj:

Χιλια ευχαριστω παντως ρε φιλαρακο!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την μητρικη φιλε, αλλες τις βρησκεις και με 20€... Τεσπα εαν θελεις βοηθεια, 4-5 πραγματα τα ξερω και μπορω να του ριξω μια ματια εαν θελεις :)

Καπρις εε....

LED LED LED LED LED LED LED LED LED LED :P

Link to comment
Share on other sites

Κατι 200-300αρια ακουσα εγω ρε αγγελε και σ'αυτα τα λεφτα,βαζω μερικα ακομα και παιρνω καινουργιο.

Ωραια για να μη σε ζαλιζω αλλο με αυτο και νομιζει και κανενας φιλος οτι μπηκε στο pc magazine αντι για ενυδρειακο φορουμ,θα τα πουμε απο κοντα αυτα φιλε :thumbsu:

Led λες ε?........ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ :usd:

Link to comment
Share on other sites

Φωτο ποτε θα δουμε; Πρεπει να δουμε το νεο look! Παντως μου αρεσει η βεβαιότητα σου σχετικα με τις αντλιες.. :)

Οχι ρε συ, ειναι ωραια τα ψαρακια, και ο αριθμός φαινετε πολυ cool (βάζελος?) :P

Link to comment
Share on other sites

Tωρα γυρισα σπιτι μαριε μου και ανεβαζω σε λιγο μερικες! :thumbsu:

Σου ξαναλεω ομως εεεεεε,μην εχεις και πολυ υψηλες προσδοκιες!

Για τη κυκλοφορια ειμαι πολυ σιγουρες βρε γιατι εχω 2 jebao w25(8.000 λ/ω),μια vortech mp 40(12.000 λ/ω),μια koralia 4(4.300 αν δεν κανω λαθος) και την επιστροφη(3.500 λ/ω).

Οι τρεις πρωτες εχουν και διάφορα mode να δουλεψουν,εκτος οτι ειναι πολλα λιτρα και ειναι και τοποθετημενες σε πολυ καιρια σημεια.Και ολες παιζουν στο 70-80% max

Φυσικα και το minimal βοηθαει πααααρα πολυ σε αυτο,οχι μονο τωρα αλλα και σε βαθος χρονου.

Βαζελος?Ποια ομαδα ειναι αυτη?Αυτη με τα πρασινα και ενα λουλουδι για σημα?Καλα παιδια ρε συ :usd:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ηταν καπως ετσι με το παλιο cyano

Alphapiomicron2880_zps4f0c875f.jpg

Εδω αφου εχω βγαλει αρκετο σπασμενο κοραλι

Alphapiomicron2885_zps285106dd.jpg

Και εδω ειχε βγει τελειως και την επομενη μερα εβαλα καινουργιο στα σημεια που ηθελα

Alphapiomicron2892_zps189834a5.jpg

Τωρα ειναι καπως ετσι(στη πρωτη φωτο,τον kermit δεξια δεν τον εχω σκοτωσει απλα κοιμαται...και η πετσετα απο το στρατό ειναι του αδερφου μου...εγω πηγα αεροπορια...ετσι μωρε ψωμακι για κουτσομπολιο :jig: )

Alphapiomicron2932_zpsb52f6397.jpg

Alphapiomicron2931_zps38266933.jpg

Alphapiomicron2934_zpsc19eceee.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικες απο κοραλια :jig:

Ηθελα να βαλω παραπανω αλλα ενω απο την οθονη της φωτ. μηχ. φαινοντουσαν ωραιες στην οθονη εβγαλα το "ναυαγιο" μου :usd::usd:

Alphapiomicron2848_zps1aba16e9.jpg

Alphapiomicron2850_zpsc4698b05.jpg

Alphapiomicron2908_zps8f5db768.jpg

Εδω φαινεται και το cyano καλυτερα

Alphapiomicron2852_zps0afa30f1.jpg

Η αγαπημενη μου aculeus,την περιμενω πως και πως να "γυρισει" απο την ταλαιπωρια των τελευταιων εβδομαδων

Alphapiomicron2857_zpsfdb14ff9.jpg

Alphapiomicron2859_zpsa4d2d31f.jpg

Εδω η red planet :dj: ....να ευχαριστησω ενα πολυ καλο φιλο στο εξωτερικο :bigemo_harabe_net-162:

Εχει δρομο ακομα ομως βεβαια.Οταν με το καλο μεγαλωσει θα δινεται σε φιλους ως red planet που ειναι και οχι σαν mille whatever που δινουν μερικοι :bigemo_harabe_net-56:

Alphapiomicron2861_zpsb780eaca.jpg

Με τις μεγαλες αλλαγες εβγαινε εκτος νερου η stag που ειναι στη μεση.Η καυμενη εμενε μπορει και 2 ωρες εκτος νερου με τ'ανεμιστηρακια να τη χτυπανε κεφαλι.Μετα την τριτη αλλαγη εδειξε να στεσαρεται και μετα τα εκλεινα. :bigemo_harabe_net-115:

Alphapiomicron2865_zps037828d8.jpg

Alphapiomicron2867_zps220befa1.jpg

Καποια στιγμη θα βγαλω και αλλες φωτο απο τα υπολοιπα κοραλια και τα ψαρακια. :bigemo_harabe_net-60:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Πωωωωω ρε ψαριααα

αυτα ειναι

Μπραβο Μιχαλη ειναι τρομερο το

ενυδρειο σου

Η red planet εντυπωσιακη

:thumbsu::thumbsu:

Γιατι αλλαξες σπασμενο κοραλι?

Το calm το ειχες? (φαινεται πολυ ωραιο)

Το κοκκινο κοραλι τι ειναι? (γιατι ειχα παρει απο το swap και δεν ξερω ακριβως ονομα)

Περιμενουμε και τι αλλες φωτοο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...