Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

μπραβο βρε μιχαλιο οπως παντα στολιδι!!!!

Eυχαριστω λυκο,δυστυχως εχει δρομο ομως ακομα :hot:

Ωραιο το minimal αλλα πολυ χωρος για να τον καλυψουν τα κοραλια!

Πωωωωω ρε ψαριααα

αυτα ειναι

Μπραβο Μιχαλη ειναι τρομερο το

ενυδρειο σου

Η red planet εντυπωσιακη

:thumbsu::thumbsu:

Γιατι αλλαξες σπασμενο κοραλι?

Το calm το ειχες? (φαινεται πολυ ωραιο)

Το κοκκινο κοραλι τι ειναι? (γιατι ειχα παρει απο το swap και δεν ξερω ακριβως ονομα)

Περιμενουμε και τι αλλες φωτοο :)

Να'σαι καλα παυλακο :thumbsu:

Σε ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που σου αρεσει!Εχει ακομα μηνες ομως μπροστα του,για να δειξει.

Το σπασμενο κοραλι το αλλαξα γιατι οσο και να εψαχνα αλλες αιτιες για το cyano,παντα κατεληγα εκει.

Οχι τοσο απο θεμα κυκλοφοριας,αφου μεσα ειναι πλυντηριο,αλλα απο θεμα οτι ισως δεν το ειχα ξεπλυνει οσο καλα επρεπε η' επειδη ηταν πολυ πορωδες να "ξερναγε" στο ενυδρειο κατι που ειχε δεσμευσει.Δεν κατεληξα ποτε 100% στο πως και γιατι.

Τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα.

Το clam το εχω αρκετους μηνες.Θα βαλω καποια στιγμη και απο αυτο μια καλη φωτο.

Digitata ειναι το κοκκινο κοραλι :thumbsu:

Η red planet οντως ειναι απιστευτο κοραλι και μολις τωρα ξεκιναει να βγαζει το κοκκινο που εχει.

Ο τροπος να τη ξεχωριζουμε απο μια απλη mille(απλα το αναφερω σε περιπτωση που μπορει να ενδιαφερι καποιον) ειναι οι πολυποδες και κυριως το οτι εχει πρασινο.Ο συνδυασμος πρασινου και κοκκινου τη ξεχωριζει και οι πολυποδες. :thumbsu:

Ευχαριστω και παλι μικρε και μολις περασουν λιγες μερες θα βαλω μερικες φωτο ακομα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιχαλαρε φιλε μου απιστευτο ενυδρειο και ευτυχως για μας που συνεχισες αυτο το χομπυ!!..και τωρα η ανακριση....που πιστευεις οτι προεχεται αυτο το

αθωο,γλυκο,και συμπαθητικο κυανο που εχουμε ολοι στο ενυδρειο μας και δεν θελουμε μου να φυγει :ballistic: ???

Link to comment
Share on other sites

Κυανο;; Ειναι απαραιτιτο;; Απο που αγοραζουμε;;

Χιχιχιχιχιχιχ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Μιχάλη μου αρέσει πολύ το μινιμαλ aquascape!!!

Χαίρομαι επίσης που αυτό που είχες γράψει παλία "έμεινε" και συνεχιζεις!!!

Οτι σου δίνει ο στρατός αν δεν το δώσεις σου στέλνει ραβασάκι στην εφορία πλεον και το πληρωνεις χρυσό!!! Ενώ ιδία πετσέτα... Με αύτη σκαω στην παραλία και πέφτουν οι γυναίκες χαχαχα

Υ.γ. το τελευταίο έτσι για το "κουτσομπολιό"..χιχι

Link to comment
Share on other sites

εισαι αρχοντας Μιχαλη πολυ ωραιο το ενυδρειο!! οπως και η Digitata η red planet φοβερα καλη συνεχεια σου ευχομαι φιλε μου!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Κουκλι, κουκλι!! Τα ζωντανα σου υπέροχα και ολα δείχνουν πόσο πολυ αγαπάς το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολυ ομορφο, παρολα τα προβληματα. Πολυ ωραια και τα ψαρακια σου. Ποιες ανθειες εβαλες; σου φαγανε ευκολα; και αν θες πες μας τι τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλαρε φιλε μου απιστευτο ενυδρειο και ευτυχως για μας που συνεχισες αυτο το χομπυ!!..και τωρα η ανακριση....που πιστευεις οτι προεχεται αυτο το

αθωο,γλυκο,και συμπαθητικο κυανο που εχουμε ολοι στο ενυδρειο μας και δεν θελουμε μου να φυγει :ballistic: ???

Να'σαι καλα ρε billαρε μου!Ευχαριστω πολυ :bigemo_harabe_net-162:

Γενικα το cyano ειναι μεγαλο ζητημα και μπορει να προερχεται απο πολλα πολλα θεματα/προβληματα σε ενα ενυδρειο.

Για το δικο μου σου ειπα που κατεληξα και το οτι σχεδον μια εβδομαδα τωρα(αφου εβγαλα το παλιο σπασμενο κοραλι) δεν εχει εμφανιστει με κανει πιο σιγουρο,εκτος απο χαρουμενο :usd: ,στο οτι εκει οφειλοταν(το γιατι ακριβως,ακομα δεν το εχω βρει :wacko: )

Οι μονες φορες που ειχα ξαναδει cyano σε ενυδρεια μου ηταν για μερικες ημερες στις αρχες του καλοκαιριου,που ανεβαζα τη θερμοκρασια του ενυδρειου.

Αυτο ειχα διαβασει πως οφειλεται στην ανοδο της θερμοκρασιας η οποια αλλαζει την λειτουργια και το μεταβολισμο καποιων βακτηριων(αφου το cyano οπως ξερεις ηδη ειναι βακτηριο και οχι αλγη) με αποτελεσμα να επερχεται μια ανισσοροπια στο πληθυσμο τους,την οποια ενα υγειες ενυδρειο επαναφερει γρηγορα.

Αυτο αν με ρωτας για αυτη την εποχη συγκεκριμενα.

Γενικοτερα μπορει να ερθει απο μια οσμωση που εχουμε παραμελησει την συντηρηση της,κακη κυκλοφορια,καποιο πτωμα οργανισμου που δεν εχουμε αντιληφθει(σαλιγκαρι,ψαρακι,κτλ κτλ),τροφες που μενουν μεσα στο ενυδρειο και πολλα αλλα... :jig:

Αυτο που με προβληματιζε,τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση ,ηταν οτι τα κοραλια πηγαιναν απιστευτα καλα για την εικονα που ειχε το ενυδρειο σε συναρτηση με το cyano.Ηταν λες και τρεφονταν απο αυτοΤα χρωματα ηταν πολυ καλα.

Τεσπα...ποσα ακομα πραγματα δεν ξερουμε για τα ενυδρεια!

Κυανο;; Ειναι απαραιτιτο;; Απο που αγοραζουμε;;

Χιχιχιχιχιχιχ!!!!!

Ρε συ δεν το ελεγες νωριτερα να σου δωσω με τους κουβαδες? :usd::usd::usd:

Ωραίος Μιχάλη μου αρέσει πολύ το μινιμαλ aquascape!!!

Χαίρομαι επίσης που αυτό που είχες γράψει παλία "έμεινε" και συνεχιζεις!!!

Οτι σου δίνει ο στρατός αν δεν το δώσεις σου στέλνει ραβασάκι στην εφορία πλεον και το πληρωνεις χρυσό!!! Ενώ ιδία πετσέτα... Με αύτη σκαω στην παραλία και πέφτουν οι γυναίκες χαχαχα

Υ.γ. το τελευταίο έτσι για το "κουτσομπολιό"..χιχι

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε μου,σε ευχαριστω παρα παρα πολυ φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Ωραιο ρε bill μου το minimal αλλα θελει τονους υπομονη να γεμισει ολος ο χωρος απο τα κοραλια μεχρι να μεγαλωσουν :bigemo_harabe_net-56:

Πιστευω πως οταν το κανουν(πρωτα ο Θεος) ομως θα ειναι παρα πολυ ωραιο!Αντε να δουμε! :bigemo_harabe_net-60:

Χαχαχαα,ελιωσα με τη πετσετα :hysterical:

Αντε με το καλο να βγεις και να ξεκινησεις και εσυ!Εδω εισαι μεσα και διαβαζεις,γραφεις κανονικα και σκεφτεσαι τι να κανεις με το ενυδρειο....φανταζομαι τι θα κανεις οταν βγεις!Εχεις ηδη κερδισει την εμπιστοσυνη μου,οτι θα κανεις διαμανταρα :jig:

Link to comment
Share on other sites

εισαι αρχοντας Μιχαλη πολυ ωραιο το ενυδρειο!! οπως και η Digitata η red planet φοβερα καλη συνεχεια σου ευχομαι φιλε μου!!

Να'σαι καλα ρε τασο μου,ευχαριστω πολυ καλε μου φιλε! :bigemo_harabe_net-162:

Εχει ακομα πολυ ανηφορα αλλα χαιρομαι πολυ που σου αρεσει!

Κουκλι, κουκλι!! Τα ζωντανα σου υπέροχα και ολα δείχνουν πόσο πολυ αγαπάς το ενυδρειο σου :)

Να'σαι καλα μαριοοοοοο!

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε.Απο αγαπη αλλο τιποτα :bigemo_harabe_net-143:

Μιχαλη πολυ ομορφο, παρολα τα προβληματα. Πολυ ωραια και τα ψαρακια σου. Ποιες ανθειες εβαλες; σου φαγανε ευκολα; και αν θες πες μας τι τρωνε.

Να'σαι καλα ρε γρηγορη μου,ευχαριστω!

Ωραια ειναι τα ψαρακια,θα βγαλω και μερικες φωτο μονο αυτα :jig:

Εβαλα 3 pseudanthias squamipinnis και 5 pseudanthias huchtii.

Φαγανε ευκολα αλλα κατεψυγμενη.Cyclops εφαγαν απο τη πρωτη μερα και απο την επομενη artemia και brine shrimp.

Καλομαθαν ομως και τρωνε μονο αυτα.Οποτε και ταιζω καθε μερα 3 κυβους :cigar:

Στα flakes δεν πολυ δινουν σημασια,ενω δεν ειναι δυσκολα στο να φανε.Ενα μονο τρωει flakes.Bεβαια ολα τρωνε απο τα κομματακια κοκκινης αλγης που φευγουν απο το μανταλακι,που ειναι για τον ΒΒ.Tι να πεις.... :bling:

Απο εβδομαδα ομως που θα τα βαλω σε προγραμμα πεινας και διαμορφωσης χαρακτηρα :usd::usd: ,θα τα φανε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε μου,σε ευχαριστω παρα παρα πολυ φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Ωραιο ρε bill μου το minimal αλλα θελει τονους υπομονη να γεμισει ολος ο χωρος απο τα κοραλια μεχρι να μεγαλωσουν :bigemo_harabe_net-56:

Πιστευω πως οταν το κανουν(πρωτα ο Θεος) ομως θα ειναι παρα πολυ ωραιο!Αντε να δουμε! :bigemo_harabe_net-60:

Χαχαχαα,ελιωσα με τη πετσετα :hysterical:

Αντε με το καλο να βγεις και να ξεκινησεις και εσυ!Εδω εισαι μεσα και διαβαζεις,γραφεις κανονικα και σκεφτεσαι τι να κανεις με το ενυδρειο....φανταζομαι τι θα κανεις οταν βγεις!Εχεις ηδη κερδισει την εμπιστοσυνη μου,οτι θα κανεις διαμανταρα :jig:

Μιχάλη για να το λέει αυτό κάποιος σαν εσένα τότε είναι σίγουρα έτσι!!!

Ανυπομωνω να ξεκίνησε να το στήνω!!! Ενώ πολύ τρέλα και θα το παλεψω!!! Θα κανονησουμε για καφεδακι με φόντο το ριφακι μου ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολυ ομορφες οι φωτο ,η red planet the best,αλλα και το brain τα σπαει πολλα μπραβο ,να το χαιρεσε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή

Τι διαδικασία θα ακολουθήσεις?

Τη γνωστη διαδικασια της πεινας παυλο μου :usd:

Κοπηκε η κατεψυγμενη που ειχαν καλομαθει,για μερικες μερες και τωρα τα μισα εχουν ξεκινησει ηδη να τρωνε flakes.

Μιχάλη για να το λέει αυτό κάποιος σαν εσένα τότε είναι σίγουρα έτσι!!!

Ανυπομωνω να ξεκίνησε να το στήνω!!! Ενώ πολύ τρέλα και θα το παλεψω!!! Θα κανονησουμε για καφεδακι με φόντο το ριφακι μου ;-)

Εννοειται bill-αρε :thumbsu:

Μιχαλη πολυ ομορφες οι φωτο ,η red planet the best,αλλα και το brain τα σπαει πολλα μπραβο ,να το χαιρεσε

Να'σαι καλα νικο μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τη γνωστη διαδικασια της πεινας παυλο μου :usd:

Κοπηκε η κατεψυγμενη που ειχαν καλομαθει,για μερικες μερες και τωρα τα μισα εχουν ξεκινησει ηδη να τρωνε flakes.

Χαχαχα, το ειδα και έλιωσα.!!

Οντως κανει θαυματα :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,ναι μαριο τωρα σκοτωνονται πιο θα πρωτο φαει τα flakes :usd:

Bεβαια ειχαν φαει τοσο πολυ τις προηγουμενες μερες που ηταν σε κατασταση που επετρεπε να τα λυσσαξω στη πεινα,αλλιως δεν θα το επιχειρουσα.Απλα μια επισημανση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχω "γυαλισει" πολυ εξοπλισμο με ξυδακι αλλα ποτε δεν θα παψει να με ενθουσιαζει το αποτελεσμα(αυτη τη φορα ξεχαστηκα και το αφησα μερικες ημερες παραπανω :usd: )

Alphapiomicron2894_zpsd1b785b9.jpg

Alphapiomicron2984_zpsa8edb4f5.jpg

Ο ΒΒ εχει μεγαλωσει αρκετα.

Oταν ηρθε στις 24.12

__________2-20131220-000812_zpsa2fe3bb4.

Alphapiomicron2411_zps0ca2c4e5.jpg

Και σημερα.Αυτο που περιμενω πως και πως να δω αν θα συμβει ειναι να κανει trident tail.Σε μερικους αχιλλεις η ουρα γινεται σαν τριαινα κατι το οποιο ειναι σπανιο.Και σε αυτη τη φωτο φαινεται πως ξεκιναει ν'αλλαζει :wub::wub::wub::wub:

Alphapiomicron2963_zpsd403580f.jpg

Εκανα λιγο αποκοπη στη φωτο να γινει πιο κοντινη :red_bandana:

Alphapiomicron2964_zps80c5b2a6.jpg

Τ'αλλα ψαρακια

Alphapiomicron2954_zps708b2bef.jpg

Alphapiomicron2965_zps2cc062b1.jpg

Ο αδκημενος ειναι ο κουασιμοδος,ο οποιος εχει γινει πανεμορφος αλλα δεν μπορω να τον βγαλω μι καλη φωτο :glare:

Θα προσπαθησω τις επομενες ημερες.

Και μια φρεσκια fts

Alphapiomicron2982_zps90f85ebd.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που βάζεις καινούρια φωτογραφία δεν χορταίνω να χαζεύω. Μια τροπική βουτιά στο ίδιο σου το σπίτι :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ειχες πανεμορφα κοραλια, τωρα εχεις και πολλα και πανεμορφα ψαρακια, μπραβο, ολα καλ να σου πανε.

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου το καμαρι σου και τα κοραλακια σου!! Να χαιρεσε το υπεροχο ενυδρειο σου Μιχάλη και παντα τετοια υγεια να έχουνε!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν καινουργοι έγιναν

Τα ψαράκια πανέμορφα

αλλά ο Αχιλλέας κορυφή

ειδικά αν γίνει η ουρατου όπως λες , θα είναι εντυπωσιακός

Τα κοραλια πάνε μια χαρά

και μερικά φτάνουν επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που βάζεις καινούρια φωτογραφία δεν χορταίνω να χαζεύω. Μια τροπική βουτιά στο ίδιο σου το σπίτι :bow:

Να'σαι καλα σταματαρε,χαιρομαι που σου αρεσουν οι φωτο φιλε μου :jig:

Δωσε μου κουραγιο γιατι καθε φορα που πιανω την φωτ. μηχ. ναυαγουμε και οι δυο :usd:

Φανταστκο ενυδρειο κ ψαρια :bigemo_harabe_net-122:

Να'σαι καλα βασιλαρε μου,ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :bigemo_harabe_net-162:

Εχει πολυυυυ δρομο ακομα δυστυχως αλλα χαιρομαι πολυ που σου αρεσει φιλε!

agiasmos.jpg

+garlic_01.jpg

+ ευχη=υγεια.

Χαχαχα,να'σαι καλα νικολαρα μου :bigemo_harabe_net-162:

Ειχες πανεμορφα κοραλια, τωρα εχεις και πολλα και πανεμορφα ψαρακια, μπραβο, ολα καλ να σου πανε.

Σε ευχαριστω πολυ γρηγορη για τις ευχες :thumbsu:

Χαιρομαι που σου αρεσει.

Φτου φτου το καμαρι σου και τα κοραλακια σου!! Να χαιρεσε το υπεροχο ενυδρειο σου Μιχάλη και παντα τετοια υγεια να έχουνε!! :)

Να'σαι καλα μαριοοοοο μου :bigemo_harabe_net-162:

Χαιρομαι αφανταστα που σου αρεσει καλε μου φιλε!

Αυτο το "παντα" που ειπες ηταν και η καλυτερη ευχη!

Ενυδρεια "φωτοβολιδες" στηνονται μεσα σε λιγες ωρες....παιρνεις ενα καλο "μπουκετακι απο πρασιναδα",πας σε ενα μαγαζι και αμπρα καταμπρα γεματο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-115:

Το ζητουμενο/στοχος/επιδιωξη για ενα χομπυστα ειναι αυτο που ειπες,να εχει διαρκεια το ενυδρειο του και να βλεπει ολα τα ζωντανα που φιλοξενει να μεγαλωνουν και να ειναι υγειη σε βαθος χρονου.

Κανει πολυ καλο οχι μονο στο ιδιο το χομπυ...αλλα και στη τσεπη μας(αν και ο καθενας ειναι ελευθερος να τα επενδυει/σκορπαει/πεταει οπου θελει) :bigemo_harabe_net-97:

Μακαρι να το καταφερω!

Σαν καινουργοι έγιναν

Τα ψαράκια πανέμορφα

αλλά ο Αχιλλέας κορυφή

ειδικά αν γίνει η ουρατου όπως λες , θα είναι εντυπωσιακός

Τα κοραλια πάνε μια χαρά

και μερικά φτάνουν επιφάνεια

Να'σαι καλα παυλακο μου,χαιρομαι που σου αρεσει :thumbsu:

Εχουν δρομο ακομα τ'αλλα να φτασουν επιφανεια,δυστυχως :hot:

Το μονο που θελει 4-5 εκατοστα ακομα ειναι η stag στο αριστερο νησι.Την περιμενω πως και πως να φτασει εκει(πρωτα ο Θεος) γιατι εχω δει πως οταν γινεται αυτο μεγαλωνουν περιπου σαν μανιταρι στις ακρες και ειμαι πολυυυυυ περιεργος να το δω ιδιοις ομμασι-πωωωωω τι λεξη χρησιμοποιησα,ποιος τις ακουει τωρα :usd: -

Σ'ευχαριστω και παλι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...