Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Πολυ ωραιο κοραλι (διπλα του τι κοραλι ειναι?)

και το πατιματακι μια χαρα

:thumbsu:

Να'σαι καλα παυλακο,χαιρομαι που σου αρεσει!

Αν εννοεις αυτο διπλα στη soli,ειναι απο τα λιγα κοραλια στο ενυδρειο που δεν ξερω τι ακριβως ειναι.Μια μοιαζει πολυ με valida μια με ενα αλλο που δεν θυμαμαι τωρα τ'ονομα.

Περιμενω να σταθεροποιηθει λιγο το συστημα μετα απο τις τοσες προσθηκες/αλλαγες για να βγαλει και σταθερα χρωματα.

Πως τα φτιαχνεις τα πατηματακια;; Πε μας που 'μαστε μικλα και αθωα :D

Σιγα βρε στρουμφακι :usd::usd::usd::bigemo_harabe_net-162:

Απλα αγγελε μου παιρνω branches,τα βαζω στο ενυδρειο ωστε να δω ποσο θα χρειαστω και πως θα ταιριαζει στο σημειο.

Μετα τα κοβω/σπαω και τα κολλαω εκει που μου αρεσει με εποξικη(αν βολευει το σημειο) η' με υγρη κολλα.Μερικες φορες(οπως εκανα στο στησιμο του δεξιου νησιου) αν θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι εδεσε καλα βαζω και λιγο εποξικη γυρω γυρω απο το σημειο που κολλησα με την κολλα της tlf.

Αλλα ταιριαζουν ομορφα να μπουν οριζοντια και αλλα καθετα ωστε να μπουν εκει τα κοραλια.

Πολλες φορες τα τοποθετω και αναλογα με το κοραλι το οποιο θελω να βαλω εκει και τον τροπο που αναπτυσεται μορφολογικα.

Αυτα,πραγματικα τιποτα το σπουδαιο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μιχαλη θα ξεκινησω να σου πω δυο λογια πως εισαι σαν χομπιστας και μετα σαν παιχτης του προ!!!

Το ενυδρειο σου φιλε ειναι διαμαντι το δεξι νησι ειναι διαστημικα στημενο και η ιδεα να βαλεις παλι αμμο θα του δωσει αυτο το κατι!!ααα και ωραια η ιδεα με τα πατηματα..παντα πρωτοπορος!!

Τωρα σαν παιχτης....απλα αστο..εισαι καλος στο αλλο χομπι τι το θες και δευτερο!!

Να'σαι καλα ρε billαρε,χαιρομαι που σου αρεσε φιλε :jig:

Ε τωρα με την αμμο και μου αρεσει και δεν μου αρεσει.Ειχα συνηθισει τοσο καιρο χωρις.

Γατουλη το δευτερο μου χομπυ εισαι εσυ και οχι το ποδοσφαιρακι :usd:

Σε βλεπω σαν διασκεδαση απλα το κανω μεσα απο το Pro :lolu:

είναι χάζι ρε φίλε..

θέλω και γώ λεπτομέρειες γι αυτό το πάτημα.. ειδικά στο δικό μου aquscape θα βοηθήσει πολύ!

Ελπιζω τα παραπανω στον αγγελο να σε καλυπτουν πανο μου.Οτι αλλο θες μου λες φιλε :thumbsu:

Οντως στο σουπερ στησιμο που εχεις κανει θα εδεναν 1-2.

Χαιρομαι που σου αρεσει.Εχει δρομο ακομα ομως ρε γμτ :hot:

Θα συμφωνήσω σε ολα!!!!

Μπράβο Μιχάλη χαίρομαι που μονο εξέλιξη βλέπω στο ενυδρείο και νεα πράγματα νεες ιδέες έχεις και τις μοιράζεσαι μαζί μας!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να'σαι καλα λυκο,στωωωω!!

Βαριεμαι ευκολα και θελω να αλλαζω συνεχως μικροπραγματακια στο ενυδρειο η' scape κτλ,ωστε να μου κραταει το ενδιαφερον

για το ενυδρειο.

Γιατι να μην το μοιραστω βρε...για να μη μου το ματιασουν?? :hysterical:

Αυτα ειναι για κατι αλλες κυριες που πιστευουν οτι ολα τα στραβα στη ζωη τους η' στα ενυδρεια τους προερχονται απο το ματι,τη

ζηλεια(λες και υπαρχει τιποτα να ζηλεψει κανεις) και τη γλωσσοφαγια :bigemo_harabe_net-100:

Αν μου κολλησει π.χ η δοσομετρικη...δεν φταινε τα ματακια καποιου αλλα εγω που δεν κοιταζα να την συντηρω/ελεγχω,ουτε η διακοπη ρευματος οφειλεται στο οτι καποιος μπορει να μη με γουσταρει!

Κυριεεεεεες μου υπαρχει και το οτι υπαρχει Θεος και βλεπει αλλά και το οτι,οτι δωσεις σε αυτη τη ζωη αυτο θα παρεις :thumbsu:

Αλλα ο ελληναρας και το ανθρωπακι,παντα ξερει να ριχνει τα στραβα/λαθη του στους αλλους και δεν αναλαμβανει ποτε τις ευθυνες του.

Και οταν φτασει πατο και δεν εχει να πει και κατι ασχολειται και με τριχες...των αλλων κιολας :usd::icon_dance:

Αν ασχοληθειτε λιγοτερο με τις τριχες των αλλων,το κουτσομπολιο,τα τηλεφωνακια και τα ξεκατινιασματα ισως καταφερεις να κανεις ενυδρειο της προκοπης και να ξερεις επιτελους απο που ερχονται οι στραβες εκει μεσα και οχι να τα ριχνεις σε μερικα ζευγαρια ματια η' στις γλωσσες τους.

Ελπιζω να παρεξηγηθουν απο αυτα μονο 3-4 ψιψινια(που δοξα τω Θεο δεν ανηκουν στη παρεα μας) και οχι παραπανω :kookoo:

Και οποιος καταλαβε...οχι καταλαβε...να κοιταξει να γινει ανθρωπος αντι για ανθρωπακι :bigemo_harabe_net-193:

....αντε ladieeeees :bigemo_harabe_net-131: ....εσκασε δουλιτσα παλι :phone:

Link to comment
Share on other sites

....Και μια αφιερωση για τον καπεταν μαγκα που μοιραζει τελιτσες(γιατι πριν ηταν και καλα φαπες)...μαζεψου γατουλη γιατι στην επομενη εκδηλωση τσαμπα μαγκιας,θα σε βρουν τρακαρισματα που ουτε καν περνανε απο το μυαλο σου :thumbsu:

...Και μετα θα κλαις γιατι εμπλεξες σε "αλλες ιστοριες" για 5 τζαμια...ζυγισε τα και χαλαρωσε.

Αντε λιγο χομπυ τωρα λεμεεεεε :jig:

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιαχνω πατηματα για κοραλια με branches εχει γινει αγαπημενη συνηθεια και βρηκα χωρο για ακομα ενα στο αριστερο νησι.

Εβαλα εκει τη hystrix που ελπιζω να απλωσει ομορφα με το καιρο.

Alphapiomicron3194_zpsa7a9246e.jpg

Alphapiomicron3195_zps4fea08ef.jpg

Και μια περιεργη φωτο που δειχνει ποσο στον "αερα" ειναι το δεξι νησι.Περιμενω πως και πως τα κοραλια μπροστα να απλωσουν

Alphapiomicron3193_zpsc76f7fe2.jpg

Ειχα πολυ καιρο να παρω νεο κοραλι αλλα αυτο εδω το σημειο σηκωνε ευκολα ενα plate και μπηκε μια solitaryensis.

Με τα φωτα του ενυδρειου

Alphapiomicron3198_zps84cd680e.jpg

Και με λιγο ηλιο

Alphapiomicron3204_zps9abd7ea4.jpg

Alphapiomicron3203_zps5fe48c2c.jpg

Βεβαια ειμαι σιγουρος πως θα καταφερω να την κανω καφε πριν πεις μπιφτεκι :bbq::bbq:

Υπέροχο κοράλλι φιλαράκι οι plate acro είναι και για εμένα μεγάλη αγάπη αν και δυσεύρετες....

Μην ακούω χαζά για καφέ κοράλλια φτου φτου......

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφιες... Άντε επιτελους είδαμε ενα ωραιο update!! :P

Ωραιο και διαφορετικο (πολυ) το στησιμο σου. Δεν ξερω αν θα το εκανα αλλα σίγουρα ειναι ενδιαφερων, ειδικα οταν το κοιτάς απο κατω lol ! Ωραίος ο ζωογόνος ήλιος, παντα μου αρεσε αυτο το feeling που προσφέρει και οπως εχεις το χωρο εχει ενδιαφερων πως διαχέεται το φως!

Η πρόσθεση στο βραχο άλλων κομματιών κτλ ειναι ωραια ασχολία, χρονοβόρα αλλα αμα κάτσει... ;) super μάγκες. Τωρα για το pro, αν και εχω να παίξω απο το 2009, το ταλέντο ειναι σαν το ποδήλατο, ξαναέρχεται.. Αποφασίστε ποιο pro η Fifa θέλετε μεχρι να στήσω το ενυδρειο, γιατι μετα θα εχει προπόνηση για τη νεα σεζόν... Και θα δεχόμαστε στοιχήματα σε κοραλια :jig: :jig:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο κοράλλι φιλαράκι οι plate acro είναι και για εμένα μεγάλη αγάπη αν και δυσεύρετες....

Μην ακούω χαζά για καφέ κοράλλια φτου φτου......

Να'σαι καλα αδερφε μου,χαιρομαι που σου αρεσει!

Οντως τερααααστιο κολλημα τα plate κοραλια και ειδικα απο αυτο που εχεις εσυ στο δικο σου...δεν υπαρχει καλυτερο!

Ε ακομα με τοσες αλλαγες ειναι νωρις για το ενυδρειο,εχει ακομα να γινει σταθερο και να ωριμασει δυστυχως...

Οποτε δεν εχω ακομα και πολυ καλα χρωματα αλλα που θα παει :cigar:

Ωραίες φωτογραφιες... Άντε επιτελους είδαμε ενα ωραιο update!! :P

Ωραιο και διαφορετικο (πολυ) το στησιμο σου. Δεν ξερω αν θα το εκανα αλλα σίγουρα ειναι ενδιαφερων, ειδικα οταν το κοιτάς απο κατω lol ! Ωραίος ο ζωογόνος ήλιος, παντα μου αρεσε αυτο το feeling που προσφέρει και οπως εχεις το χωρο εχει ενδιαφερων πως διαχέεται το φως!

Η πρόσθεση στο βραχο άλλων κομματιών κτλ ειναι ωραια ασχολία, χρονοβόρα αλλα αμα κάτσει... ;) super μάγκες. Τωρα για το pro, αν και εχω να παίξω απο το 2009, το ταλέντο ειναι σαν το ποδήλατο, ξαναέρχεται.. Αποφασίστε ποιο pro η Fifa θέλετε μεχρι να στήσω το ενυδρειο, γιατι μετα θα εχει προπόνηση για τη νεα σεζόν... Και θα δεχόμαστε στοιχήματα σε κοραλια :jig: :jig:

Ωπα,ωπα...στοιχηματα ακουω???Με κοραλια??Χορηγεεεεεεε μου!

Εισαι τυχερος που δεν εχω χωρο...μπορουμε να παιζουμε αναλωσιμα?Σκονες/τροφες/κτλ? :usd::usd:

Ο ηλιος απλα δεν υπαρχει μαριε!Πριν το βαλω εκει το ενυδρειο,του ειχα αλλαξει 6-7 θεσεις...οταν το εβαλα εκει και ειδα το αποτελεσμα,δεν το ξανακουνησα!Αν καποια στιγμη κλεισω το μπαλκονι θα το βγαλω εκει με τζαμι απο πανω στο σημειο που θα τοποθετηθει.Βεβαια αυτα,κουβεντες να λεμε :jig:

Το στησιμο εχει πολυ καιρο μπροστα του για να δειξει,δυστυχως :hot:

Link to comment
Share on other sites

Ωπα,ωπα...στοιχηματα ακουω???Με κοραλια??Χορηγεεεεεεε μου!

Εισαι τυχερος που δεν εχω χωρο...μπορουμε να παιζουμε αναλωσιμα?Σκονες/τροφες/κτλ? :usd::usd:

Χαχαχαχ, έλιωσα!!! :D :d :D Ακου χορηγός!! Προπόνηση γρηγοραααα!!!! :jig:

Εσυ εχεις και άμεσο ήλιο στο ενυδρειο σου, δυνατό αυτο αν παίζεις σε χαμηλά θρεπτικά, δίνει πολυ.. Oο φωτογραφιες μιλάνε απο μόνες τους! Εμενα εχει έμμεσο σχεδον ολη μερα, δυστηχως δεν μπορουσα να κανω κατι καλυτερο για να κολλάει και σωστα στο χωρο :( . Αν εσυ λες οτι εχεις πολυ καιρο μπροστα σου για να δείξει οπως θες...εγω τι να πω; :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ, έλιωσα!!! :D :D :D Ακου χορηγός!! Προπόνηση γρηγοραααα!!!! :jig:

Εσυ εχεις και άμεσο ήλιο στο ενυδρειο σου, δυνατό αυτο αν παίζεις σε χαμηλά θρεπτικά, δίνει πολυ.. Oο φωτογραφιες μιλάνε απο μόνες τους! Εμενα εχει έμμεσο σχεδον ολη μερα, δυστηχως δεν μπορουσα να κανω κατι καλυτερο για να κολλάει και σωστα στο χωρο :( . Αν εσυ λες οτι εχεις πολυ καιρο μπροστα σου για να δείξει οπως θες...εγω τι να πω; :P

Eλιωσες,ελιωσες αλλα για τα στοιχηματακια δεν λες τιποτα! :usd:

Αντε γιατι μου τελειωνουν κατι τροφες μαριοοοο! :dj:

Γειά σου Μιχάλη με το πολύ ωραία σου update!

Γεια σου ρε μανο :jig::jig:

Ποτε ξεκινας το νεο ενυδρειο?Αντε,σου εχει φαει ολο το χρονο ο κοπρος ρε :usd::usd:

Μη του πεις οτι τον ειπα ετσι και με καταπιει ολοκληρο :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες πηρα και ενα απο τα πιο ομορφα lps που εχω βαλει ποτε στο ενυδρειο :jig:

Μακαρι να μπορουσα να βγαλω καθαρη φωτο

Alphapiomicron3264_zpsa5799391.jpg

Alphapiomicron3263_zpse38e1d74.jpg

Alphapiomicron3252_zpsb7043be5.jpg

Alphapiomicron3261_zpsac4d7c41.jpg

Eτοιμαζω αποστολη.....θα παω να βρω αυτους που τα κρατανε σε αυτη τη κατασταση και θα τους κανω τα απιστευτα βασανιστηρια μεχρι να "ξερασουν" κατω απο ποιες συνθηκες τα κρατανε με αυτα τα απιστευτα χρωματα!!!

Ποτε την εβγαλαν απο τη θαλασσα και σε τι συστημα την εβαλαν...zeo?bp?κατι απλο?

Γιατι εγω με βλεπω να το κανω πορτοκαλι...στη καλυτερη :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες!!!

Εμενα που ειναι τερμα μοβ και δεν βγαζει τα πολυποδακια της τι να πω;!

Απιστευτα ζωντανα παντως....

Link to comment
Share on other sites

Το κοράλι το ειδα απο κοντα, ειναι απιστευτο, η φωτογραφια δεν εχει πιάσει άκριβως τη "λάμψη" που εχει. Να το χαιρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχαλιό να το χαίρεσαι φιλαράκι μου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να'σται καλα παιδες :bigemo_harabe_net-162:

Χαιρομαι που σας αρεσει και μακαρι να μπορουσα να της βγαλω καμια φωτο της προκοπης :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πέσει τα σαγόνια.....ο ορισμός του όμορφου κοραλιού.....να το χαίρεσαι φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπραβο Μιχαλη για το απιθανο reef σου και σε ευχαριστουμε για το ομορφο θεαμα που μας προσφερεις :bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες χιλια συγνωμη για τις αργοπορημενες απαντησεις αλλα με εχει γλεντησει ο υπολογιστης μου :hot:

Ρε φιλε μου τι ομορφο και μινιμαλ που δειχνει?

Ζηλευω.....

Τι να ζηλευεις βρε γιωργο,το ενυδρειο σου ειναι διαμανταρα!

Το minimal πραγματικα ειναι μεσα στα 4-5 πραγματα που εχω δοκιμασει στο χομπυ και μου εχουν αρεσει παρα παρα πολυ!

Μου έχουν πέσει τα σαγόνια.....ο ορισμός του όμορφου κοραλιού.....να το χαίρεσαι φίλε μου!!!

Να'σαι καλα μητσαρα!Εχω βγαλει και μερικες ακομα πολυ ωραιες φωτο του αλλα ειπαμε :fpc:

φιλαράκι ματι ποτε θα ξαναπαρουμε?

Μολις κανω παλι τον υπολογιστη να δουλευει αντι να λειτουργει με πετρες :crazysmile:

Εβαλα παλι ενα απο τα λατρεμενα μου "συμπληρωματακια"!Να'σαι καλα και για το οτι μου εδωσες απο το κομματι που πεταξα :death:

Ευτυχως που το ειχες αλλιως θα αυτοκτονουσα....η' θα στο εκλεβα :usd::usd:

Βγηκανε και ολα τα μικροψαρα και εμεινε ξανα ο ΒΒ με τον κουασιμοδο μονο μεσα στο ενυδρειο!

Αλλαξα και θεση σε 2-3 κοραλια αποτελεσμα του τελευταιου branch.

Τεσπα επειδη ταλαιπωρουμαι που γραφω τωρα με το παλιοχρεπι μου,οταν το φτιαξω θ'ανεβασω φωτο.

Στειλε του τον φωτογραφο μπας και δουμε καμια φωτογραφια της προκοπης!

Οντως ο φωτογραφος εκανε παπαδες με το ηδη φοβερο ενυδρειο του λυκου!

Μπραβο Μιχαλη για το απιθανο reef σου και σε ευχαριστουμε για το ομορφο θεαμα που μας προσφερεις :bigemo_harabe_net-122:

Να'σαι καλα ρε πασχαλη μου,ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια φιλε!

Σιγα το θεαμα βρε,εγω εχω παθει πλακα με το ποσα και ποσο ομορφα ενυδρεια υπαρχουν στο φορουμ!

Πραγματικα μια μεγαλη παρεα με "μεγαλα"(δεν μιλαω για τα λιτρα) ενυδρεια :bow:

+1

Θα βαλω παυλακο.Εχω αλλαγη νερου την επομενη εβδομαδα και θα βγαλω φωτο.Πιστευω μεχρι τοτε να εχω φτιαξει το καρβουνακι μου και να τις ανεβασω!

Aχχχ ρε Μιχάλη σπίτια κλείνεις... :thumbsu:

Φανταρακοοοοοοοο,που εισαι?Ακομα να απολυθεις? :usd:

Αντε να τελειωνεις να στησεις το δικο σου ρε συ.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τα καλα σας λογια φιλοι μου :bigemo_harabe_net-162:

Με το που το φτιαξω,θα ανεβασω και τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...