Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Δεν πειράζει Μιχάλη

φτιάξε με την ησυχία σου

τον υπολογιστη

Και όταν είσαι έτοιμος

μας βάζεις

Εχουμε υπομονή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες μας ρε ανθρωπε τι σου ληπει απο κομματια, ολοι εχουμε spares που χαλανε σε γωνια/αποθηκη/παταρι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλουμε φωτό... :cigar:

Θέλουμε φωτό... :devil:

Θέλουμε..... :skydive:

:bbq:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν πειράζει Μιχάλη

φτιάξε με την ησυχία σου

τον υπολογιστη

Και όταν είσαι έτοιμος

μας βάζεις

Εχουμε υπομονή

Να'σαι καλα παυλακο👍

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ρε ανθρωπε τι σου ληπει απο κομματια, ολοι εχουμε spares που χαλανε σε γωνια/αποθηκη/παταρι....

Εισαι αδερφος καμπια....εχμ...ακριδα😛😛😛😛

Ευχαριστω αγγελαρα μου μαι μονο που το λες φιλε👍

Δεν αξιζει να το φτιαξω ρε συ τελικα και θα παρω κανενα καινουργιο,μπας και ξαναδω και καμια ταινια...στο youtube εννοειται😛

Τωρα ωραφω απο το κιν και περιμενω να πεταχτει κανενα android να μου δωσει μεταλιο😀

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε φωτό... :cigar:

Θέλουμε φωτό... :devil:

Θέλουμε..... :skydive:

:bbq:

Γεια σου φιλε samian!

Αν καταφερω να περασω φωτο απο το κιν θα περιμενω να ερθεις αυτοπροσωπος να μου δωσεις βραβειο??

Λογικα μεσα στο επομενο διαστημα θα εχω παρει νεο οποτε θα περασω καμια φωτο τοτε?

Θα κανω και γενεθλια του big balls που στις 24 κλεινει ενα χρονο❤❤❤??

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε, δεν ειναι δυσκολο, τοσα χρονια εδω μεσα απο κινητπ γραφω, συνηθεια ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη που είσαι βρε παιδί ....

Γεια σου τασαρε,καλε μου φιλε?

Εδω....α-laptop-ιστος?

Το ενυδρειο δοξα τω Θεο παει μια χαρα.

Προσθεσα και μερικα branhes πριν λιγο καιρο που συνδυαστηκε και με αλλαγη σε καποιες θεσεις κοραλιων,για να δεσουν στα περιεργα ματια μου??

Πηρα και επιτελους ενα reactor της προκοπης για τα bp και γενικα εχει βρει το δρομο του μετα τις αλλαγες.

Εσυ μην αππογοητευεσαι φιλε μου για τα ψαρακια σου!

Δυστυχως ειναι μεσα στο προγραμμα αφου δεν χρησιμοποιουμε καραντινα!Το εχω παθει και εγω πολλες φορες με αυτες τις αναθεματισμενες αγορες της ×%\%+ς?

Ασε να περασει κανενας μηνας και μετα ξεκινα παλι προσεκτικες προσθηκες?

Εχεις προχωρησει πολυ στο χομπυ και το ενυδρειο αου τα λεει ολα,οποτε μη μου απογοητευεσαι.

Και γενικα βλεπω φοβερα ενυδρεια στο φορουμ παιδες????

Καλες γιορτες να εχουμε,να περασουμε οσο πιο καλα μπορουμε και να μας βρει σιγα σιγα ενα ευχαριστο 2015(τοσο δεν θα εχουμε??;)

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε, δεν ειναι δυσκολο, τοσα χρονια εδω μεσα απο κινητπ γραφω, συνηθεια ειναι :)

Αν το κανω συνηθεια αυτο μετα απο λιγο καιρο δεν θα βλεπω για να γραψω ρε συ??

Ασε που γενικα εχω βαρεθει να βλεπω σκυμμενα κεφαλια πανω απο ενα κινητο...στο δρομο,στις καφετεριες κτλ κτλ

Κατσε να σταματησω τις φιλοσοφιες μην πιααουν παλι δουλεια οι ladieeeeees????????????

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καμια εβδομαδα εχω βαλει πανω και τα all in one bio pellet.

Τα np ηταν μια χαρα...αντε να δουμε και αυτα😊

Αυτα ειναι λιιιιιγο βαρυτερα και θελουν λιγο πιο δυνατη ροη!

Επισης ειχε περισσοτερους φελλους!ετσι εω αυτα που επιπλεουν οταν τα μουλιαζουμε.

Τα μουλιασα για 24 ωρες σε νερο ενυδρειου βαζωντας μεσα 2 αμπουλες digest.

Ταυτοχρονα εριχνα και nopox στο ενυδρειο για να ενισχυσω τη βακτηριακη δραστηριοτητα(πωωωω τι ειπα παλι....καλο koutsomballing ladies) και να "ξεκινησουν" ακομα πιο γρηγορα.

Προσοχη διαφημιση!!!!!(παιρνω 43,2% των κερδων της εταιριας)

Πραγματικα φοβερος ο reactor της marine innovative!

Μπορεις να κανεις οτι θελεις με τρομερη ανεση!ρυθμισεις,τοποθετηση,συντηρηση κτλ

Καιγοντας και μολις 8w!

Συγχωρεστε μου υον ενθουσιασμο αλλα ειχα ταλαιπωρηθει μεχρι να βρω εναν που να δουλευει σωστα το υλικο😊

Απο το κιν δυσκολο για φωτο γμτ αλλα θα βαλω συντομα😄

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καμια εβδομαδα εχω βαλει πανω και τα all in one bio pellet.

Τα np ηταν μια χαρα...αντε να δουμε και αυτα?

Αυτα ειναι λιιιιιγο βαρυτερα και θελουν λιγο πιο δυνατη ροη!

Επισης ειχε περισσοτερους φελλους!ετσι εω αυτα που επιπλεουν οταν τα μουλιαζουμε.

Τα μουλιασα για 24 ωρες σε νερο ενυδρειου βαζωντας μεσα 2 αμπουλες digest.

Ταυτοχρονα εριχνα και nopox στο ενυδρειο για να ενισχυσω τη βακτηριακη δραστηριοτητα(πωωωω τι ειπα παλι....καλο koutsomballing ladies) και να "ξεκινησουν" ακομα πιο γρηγορα.

Προσοχη διαφημιση!!!!!(παιρνω 43,2% των κερδων της εταιριας)

Πραγματικα φοβερος ο reactor της marine innovative!

Μπορεις να κανεις οτι θελεις με τρομερη ανεση!ρυθμισεις,τοποθετηση,συντηρηση κτλ

Καιγοντας και μολις 8w!

Συγχωρεστε μου υον ενθουσιασμο αλλα ειχα ταλαιπωρηθει μεχρι να βρω εναν που να δουλευει σωστα το υλικο?

Απο το κιν δυσκολο για φωτο γμτ αλλα θα βαλω συντομα?

Λυθηκα λεμε :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: χρονια πολλα με υγεια,περιμενω με ανυπομονησια το σχολια για το all in one ,σκεφτομαι να παρω τον συγκεκριμενο ριακτορα ,και διαβαζω συχρονος,ρωτω συχρονος.Α βαλε και καμια φωτο απο την υφαλαρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης νικολα,με υγεια πανω απ'ολα👍👍👍

Που λες,μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι.διαφορετικο απο τα np τουλαχιστον στο πρωτο σταδιο που ειμαι τωρα.

Μονο το οτι ειναι λιγο πιο βαρια μεσα στο ριακτορα.

Α και το οτι ειχε περισσοτερους "φελους","μογγολακια" που επιπλεουν.Αλλοι τα πετανε αυτα.Προσωπικα τα αφηνω να μοθλιασουν λιγο παραπανω και καποια στιγμη "καθονται" και εκεινα!

Προσωπικα εκανα την αλλαγη γιατι υποσχονται πως μειωνο0υν και τα φωσφορικα και μαλιστ χ20!

Τωρα γι'αυτο ειναι πολυ νωρις να σου πω κατι απτο.Ειναι μολις η πρωτη εβδομαδα που δουλευουν.

Οσο περναει ο καιρος θα μπορω να πω κατι πιο σιγουρο!

Ασε που με αυτους δεν τα εχω κανονισει ακομα!Ειμαστε σε διαπραγματευσεις!Αυτοι μου δινουν το 99% των κερδων αλλα εγω θελω μονο το 1%😊😊

Ο ριακτορας ειναι φοβερος!

Κατασκευαστικα σου επιτρεπει να κανεις τα παντα.και χωρις ταλαιπωρια η να γεμιζεις το σπιτι νερα κτλ

Εχει στην ουσια δυο θαλαμους και αυτος που ειναι το υλικο βγαινει τελειως.

Ακομα και να προσθεσεις pellet μπορεις χωρις να βρεξεις χερια!

Θα προσαθησω να ανεβασω φωτο οταν εχω τον υπολογιστη!

Μη βλεπεις τωρα που γραφω απο το κιν.....εχω πιει monster😜😜😜😜😜

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το ριακτορα που βρηκες αυτο που ήθελες άντε να δούμε εντυπώσεις σου απο τα πελετ για να τα βαλω και εγω.

Καλοδουλευτο το μηχάνημα φιλαρακι και βαλε καμία φωτογραφια και βίντεο και ασε τις φατσούλες!

Link to comment
Share on other sites

Στα πελετ ισως χρειαστω τις γνωσης σου στο μελλον, αναλογα το ποσο καλο θα ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το ριακτορα που βρηκες αυτο που ήθελες άντε να δούμε εντυπώσεις σου απο τα πελετ για να τα βαλω και εγω.

Καλοδουλευτο το μηχάνημα φιλαρακι και βαλε καμία φωτογραφια και βίντεο και ασε τις φατσούλες!

Και εγω ρε φιλε γιατι και οι τρεις που δοκιμασα παντα ειχαν ενα δυνατο αδυναμο σημειο!

Ολα σε βαθος χρονου αποδεικνυονται αν δουλευουν οποτε θα παρει το λιγοτερο δυο μηνες πριν μπορω να πω με σιγουρια τι κανουν και τι δεν κανουν σε σχεση με τα np!

Τι φωτο μωρεεεεεε....τα ματια μου εχω βγαλει με το κιν.

Απορω πως μπορειτε ρε μπαγασες

Link to comment
Share on other sites

Στα πελετ ισως χρειαστω τις γνωσης σου στο μελλον, αναλογα το ποσο καλο θα ειναι :P

Εννοειται αγγελαρα μου,οτι θες και μπορω/ξερω φιλε!?

Το καλο ειναι οτι ειναι και ο θανασης που τα δουλευει τα pellet γενικα εδω και πολλα χρονια οποτε υπαρχουν "δουλεμενες" αποψεις για τα pellet και οχι αντιγραφες γραπτων και αποψεων αλλων χομπυστων?

Οταν τα ξεκινησεις με το καλο μιλα καλε μου φιλε!

Αν τα προσεξεις/σεβαστεις ειναι απο τις καλυτερες μεθοδους αποβολης θρεπτικων απο το ενυδρειο!

Και πλεον την θεωρω και αρκετα ασφαλης αν παρεις μερικα μετρα!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου δουλέψουν τα All in one φιλαράκι μου και να μάθουμε απο πρώτο χέρι πως απιδιδουν τα νέα μαραφέτια...

Καλοδούλευτος ο νεος rector... :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αγγελαρα μου,οτι θες και μπορω/ξερω φιλε!👍

Το καλο ειναι οτι ειναι και ο θανασης που τα δουλευει τα pellet γενικα εδω και πολλα χρονια οποτε υπαρχουν "δουλεμενες" αποψεις για τα pellet και οχι αντιγραφες γραπτων και αποψεων αλλων χομπυστων👍

Αυτο είναι μεγάλη κουβέντα φίλε μου και κολλάει το---Η πράξη απο την θεωρία διαφέρουν πολυ--

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αγγελαρα μου,οτι θες και μπορω/ξερω φιλε!👍

Το καλο ειναι οτι ειναι και ο θανασης που τα δουλευει τα pellet γενικα εδω και πολλα χρονια οποτε υπαρχουν "δουλεμενες" αποψεις για τα pellet και οχι αντιγραφες γραπτων και αποψεων αλλων χομπυστων👍

Οταν τα ξεκινησεις με το καλο μιλα καλε μου φιλε!

Αν τα προσεξεις/σεβαστεις ειναι απο τις καλυτερες μεθοδους αποβολης θρεπτικων απο το ενυδρειο!

Και πλεον την θεωρω και αρκετα ασφαλης αν παρεις μερικα μετρα!

Οταν λες μετρα ποια εννοεις Μιχαλη?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι μεγαλο θεμα και επειδη γραφω απο το κιν δεν μπορω να απλωσω ενα ωραιοτατο σεντονι που θα ηθελα(να ζεσταθουν οι ladieeeees αλλα και τα αυτακια τους απο το τηλ)

Το πιο επικινδυνο κομματι των pellet ειναι στη διακοπη ρευματος.

Μενει στασιμο το νερο και μετα οταν γυρισει στο ενυδρειο ειναι ο θανατος!!!ειδικα αν ειναι μεγαλος ο ριακτορας και κραταει πολυ νερο.

Προσωπικα με τον συγκεκριμενο που εχω προσπαθησα και τον τοποθετησα οσο πιο ψηλα απο τη σταθμη του νερου ωστε στη πιθανη διακοπη να βγει απο μεσα ολο σχεδον το νερο.

Φυσικα μπορεις να βαλεις πανω και ενα ωραιοτατο ups που για να κραταει τοαο λιγα w( για 8-10) δεν θα αναγκαστω να πω και τα καλαντα για να τον αγορασω😊

Επισης αν ξεκινησεις με τη μικροτερη δοσολογια απο αυτες που προτεινουν οι εταιριες μειωνει κατα πολυ τον κινδυνο να στεγνωσςι αποτομα η γενικα το ενυδρειο.Πραγμα το οποιο εχουν παθει αρκετοι γιατι ολες οι εταιριες δινουν εκενυριστικα μεγαλα περιθωρια....ακους εκει απο 50 εως 250 ml στα 100 λιτρα...τι λεεεεε ρε φιλε😝😝😝😝

Οποτε ξεκινας σιγα σιγα και αναλογως τις τιμες που σου αλλαζει στα νιτρικα η τα φωσφορικα αναλογως προσθετεις και ποσοτητα bp στο ριακτορα.

Δυστυχως τα pellet δεν ειναι λ.χ σαν το skimmer που απλα το βαζεις στη πριζα και δουλευει.

Θελουν να τα μεταχειριστεις οπως π.χ τη βοτκα που ξεκινας σιγα σιγα και βλεπεις...απλα ειναι αε στερεα μορφη.

Και ενα σημαντικο κομματι ειναι και η επιλογη ριακτορα ωστε να εχεις το περιθωριο να.ρυθμισεις και να ςχςις σωστη ροη στα pellet αναλογα την.ποσοτητα η την ποιοτητα.

Αν δεν εχει σωστη ροη μπορει να μην δουλευουν(στη καλυτερη) η να σε γλεντησουν(στη χειροτερη)

Αυτα ρε νικο μου και σορρυ που δεν ειπα περισσοτερα αλλα επαθα κραμπες!

Πως γραφετε απο το κινητο ρε εργαλεια😄😄😄😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δύσκολα μου φαίνονται αυτά τα πελετς.και εγώ απο κινητό γράφω ειναι θέμα συνήθειας ...εργαλεία ,γραφεία ότι θες ήμαστε χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι μεγαλο θεμα και επειδη γραφω απο το κιν δεν μπορω να απλωσω ενα ωραιοτατο σεντονι που θα ηθελα(να ζεσταθουν οι ladieeeees αλλα και τα αυτακια τους απο το τηλ)

Το πιο επικινδυνο κομματι των pellet ειναι στη διακοπη ρευματος.

Μενει στασιμο το νερο και μετα οταν γυρισει στο ενυδρειο ειναι ο θανατος!!!ειδικα αν ειναι μεγαλος ο ριακτορας και κραταει πολυ νερο.

Προσωπικα με τον συγκεκριμενο που εχω προσπαθησα και τον τοποθετησα οσο πιο ψηλα απο τη σταθμη του νερου ωστε στη πιθανη διακοπη να βγει απο μεσα ολο σχεδον το νερο.

Φυσικα μπορεις να βαλεις πανω και ενα ωραιοτατο ups που για να κραταει τοαο λιγα w( για 8-10) δεν θα αναγκαστω να πω και τα καλαντα για να τον αγορασω😊

Επισης αν ξεκινησεις με τη μικροτερη δοσολογια απο αυτες που προτεινουν οι εταιριες μειωνει κατα πολυ τον κινδυνο να στεγνωσςι αποτομα η γενικα το ενυδρειο.Πραγμα το οποιο εχουν παθει αρκετοι γιατι ολες οι εταιριες δινουν εκενυριστικα μεγαλα περιθωρια....ακους εκει απο 50 εως 250 ml στα 100 λιτρα...τι λεεεεε ρε φιλε😝😝😝😝

Οποτε ξεκινας σιγα σιγα και αναλογως τις τιμες που σου αλλαζει στα νιτρικα η τα φωσφορικα αναλογως προσθετεις και ποσοτητα bp στο ριακτορα.

Δυστυχως τα pellet δεν ειναι λ.χ σαν το skimmer που απλα το βαζεις στη πριζα και δουλευει.

Θελουν να τα μεταχειριστεις οπως π.χ τη βοτκα που ξεκινας σιγα σιγα και βλεπεις...απλα ειναι αε στερεα μορφη.

Και ενα σημαντικο κομματι ειναι και η επιλογη ριακτορα ωστε να εχεις το περιθωριο να.ρυθμισεις και να ςχςις σωστη ροη στα pellet αναλογα την.ποσοτητα η την ποιοτητα.

Αν δεν εχει σωστη ροη μπορει να μην δουλευουν(στη καλυτερη) η να σε γλεντησουν(στη χειροτερη)

Αυτα ρε νικο μου και σορρυ που δεν ειπα περισσοτερα αλλα επαθα κραμπες!

Πως γραφετε απο το κινητο ρε εργαλεια😄😄😄😄

Σε ευχαριστω πολυ Μιχαλη για τις εξηγησης ησουν πολυ περιγραφικος,τωρα το πως γραφουμε ειναι απλο παιρνεις το πιο μεγαλυτερο τηλ που ηπαρχει [,να δω σε ποια τσεπη θα χωρεση] και το δουλευεις για tablet ετσι απλα ,α φωρας και τα γυαλια σου,χαχαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τις εξηγησεις βρε!

Οποτε την τυφλωση δεν τη γλυτωνω με τιποτα ε;χαχα

Δεν μπορω καθολου απο το κιν.,πονοκεφαλος με εχει πιασει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...