Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Μαύρα μάτια έχουμε κάνει τον δούμε!

Σε λίγο θα τον ξεχάσουμε τελείως!

Ένας μαλιας με κοτσίδα δεν είναι;;;

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Αν εβαζες και το κουκλακι/πανεμορφος θα με ειχες βρει 100% διονυση μου! :hysterical::hysterical:

Πολυ τρεξιμο ρε συ αλλα οπως ειπα και στον πανο,σημερα βρηκα χρονο και ειπα να σας ζαλιζω :bigemo_harabe_net-95:

Απο το aquazone δεν ξεκολας ευοκλα διονυση μου...δυστυχως γιατι τοσο ωραιος που ειμαι θα μπορουσα να ειχα αλλες τοσες γυναικες αν αφιερωνα εκει το χρονο :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Δυστυχως για τις κοπελες :icon_dance:

Λεω και καμια απιστευτη βλακεια να περναει η ωρα!! :kookoo:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α και ο κουασιμοδος εφαγε τα μουτρα του καπου οπως τον κυνηγουσε ο ΒΒ και στραβωσε το στομα του!Δεν του εφτανε η τοση ασχημε ηρθε και τον αποτελειωσε :death:

Ανησυχησα στην αρχη αλλα μολις τον ειδα να τρωει με μανια μου εφυγε παλι.Τωρα πραγματικα πιστευω οτι ειναι ο πιο ασχημος ψαρακος :blink:

Εχει απιστευτα χρωματα ο μπαγασας,να'ναι καλα ο θανασης που με "ετρωγε" γι'αυτον!Να'σαι καλα αδερφακι!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη η αληθεια ειναι οτι η ρουφιανα η τριχωειδη ετσι και εμφανιστει σου πρηζει τα σωθηκα για να την διωξεις ,δεν σε φοβαμαι η αληθεια ειναι διοτι θα την βρεις την ακρη σιγουρα ,θα εβαζα ενα λαγο η το algae fix ,kατι βεβαια που γνωριζεις,αλλα με κπληκτικα αποτελεσματα.Το ενυδρειο κινειτε σε αστρολογικα επιπεδα και σε λιγο καιρο θα αρχισουν καποια να ξενεριζουν,πολλα πολλα μπραβο.Ειδικα η ασπρη με μπλε ακρα,αντε γεια.....,να το χαιρεσε α και που εισαι βαζε φωτο πολλεςςςςςςςςς. :thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση του Πύργου άνοιξε των χώρο και οπτικά και πρακτικά ετσι ΄οπως το βλέπω για τα κοραλια και ψαρια δεν μπορω να πω κατι μονο respect!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη η αληθεια ειναι οτι η ρουφιανα η τριχωειδη ετσι και εμφανιστει σου πρηζει τα σωθηκα για να την διωξεις ,δεν σε φοβαμαι η αληθεια ειναι διοτι θα την βρεις την ακρη σιγουρα ,θα εβαζα ενα λαγο η το algae fix ,kατι βεβαια που γνωριζεις,αλλα με κπληκτικα αποτελεσματα.Το ενυδρειο κινειτε σε αστρολογικα επιπεδα και σε λιγο καιρο θα αρχισουν καποια να ξενεριζουν,πολλα πολλα μπραβο.Ειδικα η ασπρη με μπλε ακρα,αντε γεια.....,να το χαιρεσε α και που εισαι βαζε φωτο πολλεςςςςςςςςς. :thaman: :thaman:

Να'σαι καλα ρε νικο για τα καλα σου λογια,μου δινουν κουραγιο γιατι σε αυτη τη φαση δεν το χαιρομαι καθολου το ενυδρειο.

Ουτε σαν εμφανιση αλλα ουτε και σαν χαλαρωση.Εχει πεσει πολυ χερι τις τελευταιες 3 εβδομαδες εκει μεσα και με κουρασε.

Εκει που δεν αφηνα ουτε αλγη καν στα τζαμια κτλ να εχω αυτη την εικονα και να την παλευω την σιχαμενη για να μη πνιξει τα κοραλια :hot:

Τωρα φαινεται ομως πως ειναι στη φαση που μπορω να τη γλεντησω πιο ευκολα.

Δεν θελω να βαλω και φαρμακα βλεπεις :wacko:

Εβαλα 2 dolabella...εκαναν γυαλι τα σημεια που περασαν...μετα αραξαν για 2 μερες λες και εσκασαν απο το φαγητο και πηγαν στον παραδεισο :hocky:

Δεν ξαναβαζω.Αυριο εχει καλη αλλαγη νερου και βουρτσισμα ο βραχος.

Μολις νοιωσω πως αξιζει παλι να δειξω κατι απο το ενυδρειο θα βαλω πολλες πολλες φωτο :jig:

Η αφαίρεση του Πύργου άνοιξε των χώρο και οπτικά και πρακτικά ετσι ΄οπως το βλέπω για τα κοραλια και ψαρια δεν μπορω να πω κατι μονο respect!

Οντως λυκο,το σκεφτομουν στην αρχη καθως ηταν μολις 25 λιτρα συνολικα αλλα εστω και αυτος ο μικρος εξτρα χωρος ειναι καλο για τον ΒΒ και δειχνει να τον εκτιμαει.

Γενικα κανει και το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο!

Παντα μου την εδινε αυτο το κομματι στο ενυδρειο.Το επομενο τρυπες στην πλατη :jig:

Τι respect ρε συ δεν βλεπεις πως ειναι?Χωρις χρωμα τα κοραλια και αυτη η παλιο αλγη να τεσταρει τις αντοχες μου!

Το μονο καλο ειναι οτι εχω κλεισει με το βραχο που μου αρεσει πολυ ετσι αλλα και με την τοποθετηση των κοραλιων.Οταν με το καλο(πρωτα ο Θεος) την ξεφορτωθω θα βαζω χερι μονο για τις αλλαγες νερου...να μη σου πω πως θια τις αραιωσω και αυτες για να μην ασχολουμαι. :hot:

Ευχαριστω παντως για το κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε λουκα μου,ευχαριστω πολυ για το κουραγιο. :thumbsu:

Εχει δρομο το ατιμο ακομα για να γινει οπως το φανταζομαι.Ποτε δεν ημουν τοσο απογοητευμενος οσν αφορα σε χρωματα αλλα και γενικη εικονα αλλα που θα παει,θα ερθει.

Να χαιρεσαι και εσυ το διαμαντι σου!

Link to comment
Share on other sites

Να το και το παιδί μας :) καλό κουράγιο με την άλγη ευχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα βλέπω πηγες ξανά σε ΒΒ τη σε έκανε και άλλαξες ιδέα ?η αλλαγή δείχνει μια χαρά οχι ότι δεν ήταν και πρην.....καλη συνέχεια ναχεις και μην βάζεις χέρια άλλο μέσα ειναι πανέμορφο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δείχνει υπέροχο παρά τα θέματα της άλγης. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτό το πρόβλημα. Βλέπω ένα φοβερό ενυδρείο με πολύ ωραίο aquascape.

Πες μου κάτι για να καταλάβω καλύτερα. Το είχες barebottom μετά έβαλες αργωνίτη και μετά τον ξαναέβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape φοβερο, θα γινει πανεμορφο παλι, υπομονη Μιχαλη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει Μιχαλη, για την αλγη σε καταλαβαινω γιατι εχω και εγω και την παλευω φυσικα και χωρις να βαζω χερι μεσα :P βουρτσα και τσιμπιδακι ....

Αντε βρε παλιοπαιδο, αφου εισαι αδωνις, τι δεν καταλαβαινεις :D

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι είναιι υπέροχο το ενυδρείο ....βασικά και μονο με τον ΒΒ ειναι ΩΡΑΙΟ το ενυδρείο ;)

Να το χαίρεσαι ρε συ Μιχαλη !! υπόσχεται πάρα πολλά και του χρόνου πιστεύω θα έχει γίνει δασος !! :D :D

:thumbsu::thumbsu:^_^

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους φωτοοο :)

Γοβερο ενυδρειο και δεν ξερω γιατι

αλλα τωρα μου αρεσει πιο πολυ απο πριν

Βλεπω προσθεσες αλλες δυο fungia

Τα ψαρια που πηγαν?

Link to comment
Share on other sites

για μένα στα top 3 ενυδρεία του forum! το aquascape είναι απλά εκπληκτικό!

Μιχάλη, αν κατάλαβα καλά πας για σαμπ?

απ όσο θυμάμαι για "σαμπ" χρησιμοποιούσες τον πύργο

Link to comment
Share on other sites

Να το και το παιδί μας :) καλό κουράγιο με την άλγη ευχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα βλέπω πηγες ξανά σε ΒΒ τη σε έκανε και άλλαξες ιδέα ?η αλλαγή δείχνει μια χαρά οχι ότι δεν ήταν και πρην.....καλη συνέχεια ναχεις και μην βάζεις χέρια άλλο μέσα ειναι πανέμορφο !!!

Να'σαι καλα καλε μου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Χαιρομαι που σου αρεσει τασαρε αλλα πραγαματικα εμενα οπεφτει ολη την ωρα το ματι μου στην αλη και δεν μπορω να το βλεπω :blush:

Σε ΒΒ ξαναπηγα γιατι ειχα μια μικρη υποψια οτι μπορει να ευθυνεται η αμμος που χρησιμοποιησα και εκτος απο αυτο θα με βοηθησει πολυ στη διαδικασια να την ξεφορτωθω,αφου σε αυτο το διαστημα δεν θα ειναι εκει για να αποθηκευει διαφορα(detritus κτλ).

Αν δεν ειχα τοσο λιγη η' αν δεν ειχα αυτη την υποψια δεν θα την εβγαζα ιομως.Αν και οταν με το καλο καθαρισω απο την αλγη ισως να ξαναβαλω.

Αυτο που λες για τα χερια θα το βαλω στη βαση του ενυδρειου να το βλεπω συνεχεια :blush:

Αν το εκανα το ενυδρειο θα ειχε τελειως αλλη εικονα.

Το ενυδρείο δείχνει υπέροχο παρά τα θέματα της άλγης. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτό το πρόβλημα. Βλέπω ένα φοβερό ενυδρείο με πολύ ωραίο aquascape.

Πες μου κάτι για να καταλάβω καλύτερα. Το είχες barebottom μετά έβαλες αργωνίτη και μετά τον ξαναέβγαλες?

Να'σαι καλα βρε λουκα,ευχαριστω πολυ!

Ειναι γνωστες οι απιστευτες φωτο μου γι'αυτο δεν μπορεις να τη διακρινεις :P:P

Εχουν βγει πολυ μπλε και γι'αυτο δεν φαινται.Εκανα μια προσπαθει να τις "φωτισω" αλλα μετα φαινοντουσαν θολες.Αστα με την επεξεργασια τους δεν το εχω καθολου.Οχι πως το εχω με τη ληψη τους! :calm:

Ακριβως.Ειχα ΒΒ με τα εβαλα σπασμενο κοραλι,επιανε κοραλινη και εβαλα μιρκοτερο σχετικα,επιανε ομως και αθυτη κοραλινη καθως δεν ηταν αυτη που ηθελα ακριβως και την εβγαλα και παλι για να περασω παλι σε ΒΒ κατασταση.Αστα...δουλεια δεν ειχε ο :devil:

Το aquascape φοβερο, θα γινει πανεμορφο παλι, υπομονη Μιχαλη :thumbsu:

Να'σαι καλα βασιλαρε μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!

Αυτο οπως το ειπες ακριβως,υπομονη θελει και χρονο.

Αυτη τη φορα με εχει κουρεασει τοσο πολυ η αλγη που πραγματικα αν τη ξεφορτωθω θα ασχολουμαι μονο με τρις μετρησεις και τις αλλαγες νερου :hot:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει Μιχαλη, για την αλγη σε καταλαβαινω γιατι εχω και εγω και την παλευω φυσικα και χωρις να βαζω χερι μεσα :P βουρτσα και τσιμπιδακι ....

Αντε βρε παλιοπαιδο, αφου εισαι αδωνις, τι δεν καταλαβαινεις :D

χαχαχα,τετοια μου λες και μετα παιρνιεμαι για ωραιος :usd::usd::usd::usd:

Αστα αγγελε πολυ ταλαιπωρια και δεν μπορουσα να κανω και αλλιως.Τωρα την εχω στη φαση της πεινας και φευγει πιο ευκολα.Χθες εκανα μεγαλη αλλαγη νερου και ξυθηκε/τριφτηκε ολος ο βραχος με οδοντοβουρτσα.Το τι βρωμα εβγαλε!Αυτο θα το κανω μονιμα πλεον πριν απο καθε αλλαγη.Φωτιστηκε και ο βραχος.Ενα απο τα καλα του minimal ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις σου παιρνει πολυ λιγο χρονο να κανεις τη δουλεια σου.Πολυ μικρος διαθεσιμος χωρος για το οποιο προβλημα/pest.

Να δω τωρα τι και σε ποσες μερες θα ξαναβγει.Θα εκελεινα και τα φωτα γγια μια μερα αλλα ειναι ηδη στρεσαρισμενα τα κοραλια απο την πεινα και απο αυτα που βγηκαν απο το βραχο οποτε το αφηνω.Αλλωστε δεν νομιζω να βοηθουσε και πολυ.

Δώσε πόνο Μιχάλη θα εξελιχθεί σε τρελό ενυδρείο σε λίγο καιρό θα δεις!!! :)

Ευχαριστω βασιλαρε μου,αυτο θα κανω μολις την ξεφορτωθω! :jig:

Αραγμα και θα πεταω φελους......

Και έτσι είναιι υπέροχο το ενυδρείο ....βασικά και μονο με τον ΒΒ ειναι ΩΡΑΙΟ το ενυδρείο ;)

Να το χαίρεσαι ρε συ Μιχαλη !! υπόσχεται πάρα πολλά και του χρόνου πιστεύω θα έχει γίνει δασος !! :D

^_^

Να'σαι καλα μικρε μου!Κια εγω αυτο πιστευω,αν ολα πανε καλα σε κανενα χρονο περιπου θα ειναι σχετικα ομορφο.Εχει δουλιτσα ακομα ομως.

Ευχαριστω γιαννακο!

το aguascape Μιχαλη ειναι πολυ δυνατο. :thumbsu:

μολις παρει τα πανω του το συστημα θα γινει αψογο.

Ευχαριστω κωσταρα μου!Και εμενα μου αρεσει πολυ το στησιμο.Ειχα το χρονο και το εφτιαχνα/αλλαζα σιγα σιγα και περιμενω πως και πως να μεγαλωσουν τα κοραλια για να δειξει λιγο.

Επιτελους φωτοοο :)

Γοβερο ενυδρειο και δεν ξερω γιατι

αλλα τωρα μου αρεσει πιο πολυ απο πριν

Βλεπω προσθεσες αλλες δυο fungia

Τα ψαρια που πηγαν?

Τα ψαρακια τα εβγαλα παυλακο μου εδω και αρκετους μηνες.Καποια απο τις τελευταιες προσθηκες εφερε ick και πριν να εχω τρεχαματα με εξαρσεις κτλ τα εβγαλα ολα.Λιγοτεροι ξενιστες=λιγοτερα προβληματα.

Τωρα με τρωει να βαλω κατι ακομα αλλα δεν ξερω.Ο ΒΒ εχει γινει φοβερα επιθετικος.Εχει αρχισει και αυτος αυτα που εκανα ο 8ball και μου κανει επιθεση αν φοραω κατι μαυρο.Αν οχι κολυπαει διπλα απο το χερι μου.Το εχει συνηθισει κιολας τοσο συχνα που το ειχα μεσα για την αφαιρεση αλγης που σχεδον τον χαιδευω.

Και οι δυο ξεκινησαν αυτη τη συμπεριφορα οταν ολοκληρωθηκε σχηματικα το δακρυ και διαμορφωνοντουσαν οι λεπιδες.Ισως να το σταματησει αργοτερα...

Ναι μπηκαν αλλες δυο fungia.

Πολυ χαιρομαι που σου αρεσει και μου δινεις κουραγιο!

για μένα στα top 3 ενυδρεία του forum! το aquascape είναι απλά εκπληκτικό!

Μιχάλη, αν κατάλαβα καλά πας για σαμπ?

απ όσο θυμάμαι για "σαμπ" χρησιμοποιούσες τον πύργο

Οχι βρε πανο,υπαρχουν εδω απιστευτα ενυδρεια.Εγω εχω πολυ δρομο ακομα να διανυσω :hot:

Το sump το εχω ξαναβαλει εδω και καιρο βρε.

Οταν ξεκινησα τα biopellet επρεπε να κανω αναβαθμιση σε skimmer οποτε αναγκαστικα επρεπε να το ξαναβαλω αφου ειναι σχετικα μεγαλο.Τουλαχιστον δεν χωραγε στον πυργο.

Καλυτερα ομως γιατι ετσι μπορεσα και εβγαλα τον πυργο που μου την εδινε τοσο καιρο.Και ο σωληνας δεν μπου αρεσει αλλα "κοτεψα" να κανω τρυπες στην πλατη τωρα που ειναι γεματο.

Να'σαι καλα ρε φιλε για τα καλα σου λογι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντος Μιχάλη το bare bottom νομίζω το πάει πολύ!! Αν δεις κιόλας ότι σου λύνει τα χέρια άστο έτσι μη του ξαναβάλεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιχάλη κάθε φορά που διαβάζω τον τίτλο στο θέμα σου και ξέροντας τι θα δω μέσα σε αυτό πλέον, μια σκέψη μου περνάει από το μυαλό ( δεν μας @εζεις ρε Μιχάλη με το απλό το ενυδρείο σου) Δηλαδή αν το δικό σου είναι απλό το δικό μου είναι :bigemo_harabe_net-119: χανίο

Όχι μην φανταστείς ότι το ζηλέβω……. :bigemo_harabe_net-158::bigemo_harabe_net-146:

Πότε είπαμε ότι θα έρθω για καφέ; Θα σου φέρω και φραγκάκια απτέσιας να βάλουμε μέσα……. :bigemo_harabe_net-72::devil:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την άλγη μην ανησυχείς, θα σου δώσω τα φραγκάκια που σου είπα παραπάνω χωρίς ίχνος άλγης και θα σε απαλλάξω από όλα αυτά τα άσχημα κοράλλια που έχεις με την παλιό άλγη…..

Link to comment
Share on other sites

Πάντος Μιχάλη το bare bottom νομίζω το πάει πολύ!! Αν δεις κιόλας ότι σου λύνει τα χέρια άστο έτσι μη του ξαναβάλεις κάτι.

Να'σαι καλα ρε λουκα μου!

Μου αρεσει πολυ το ΒΒ γενικοτερα αλλα πιο πολυ μου αρεσει η χαλαροτητα που σου δινει σε καποια πραγματα που θελουν ελεγχο!

Και με τοσο κουραση και χρονο που εχω αφιερωσει στην παλιοαλγη,θελω πολυ να αραξω τωρα :hot:

παραπολυ ομορφο πολύ καλο στησιμο και βραχου και κοραλλιων

Να'σαι καλα μανωλη μου,χαιρομαι που σου αρεσει :thumbsu:

Ρε Μιχάλη κάθε φορά που διαβάζω τον τίτλο στο θέμα σου και ξέροντας τι θα δω μέσα σε αυτό πλέον, μια σκέψη μου περνάει από το μυαλό ( δεν μας @εζεις ρε Μιχάλη με το απλό το ενυδρείο σου) Δηλαδή αν το δικό σου είναι απλό το δικό μου είναι :bigemo_harabe_net-119: χανίο

Όχι μην φανταστείς ότι το ζηλέβω……. :bigemo_harabe_net-158::bigemo_harabe_net-146:

Πότε είπαμε ότι θα έρθω για καφέ; Θα σου φέρω και φραγκάκια απτέσιας να βάλουμε μέσα……. :bigemo_harabe_net-72::devil:

Όσο για την άλγη μην ανησυχείς, θα σου δώσω τα φραγκάκια που σου είπα παραπάνω χωρίς ίχνος άλγης και θα σε απαλλάξω από όλα αυτά τα άσχημα κοράλλια που έχεις με την παλιό άλγη…..

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Να'σαι καλα για το χαβαλε ρε σταματαρε,παιζει ρεπο αυριο και το ξενυχτησα οποτε καληνυχτιζω με χαμογελα!

Ετοιμασε εσυ το swarovski σου και αν δεν με εχει γλεντησει η αλγη ελα να κανουμε ενα μνημονιο :P:P:P

Καληνυχτα παιδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μας έλειψες :bigemo_harabe_net-162: !!!!!

Μια με την δουλειά, μια με τον υπολογιστή!

Άντε να σε δούμε και σε κάνα καφέ!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ρε διονυση μου και εμενα μου λειψατε φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Ναι θα χαρω πολυ να τα πουμε και απο κοντα,μαλλον θα ειμαι και στην επομενη συναντηση για καμια μπυριτσα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...