Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρα πανε μανο μου,ολα καλα. :thumbsu:

Δεν εχω δει διαφορα προς το καλυτερο γιατι και πριν βαλω τα aio,οταν χρησιμοποιουσα np,ειχα μηδεν νιτρικα και φωσφωρικα.

Οποτε δεν μπορω να πω κατι πανω σε αυτα.Την αλλαγη την εκανα για να ταιζω περισσοτερο αλλα τωρα με την παλιο αλγη εχω δεμενα χερια.Ταιζω οπως πριν.

Ηθελα να δω τι θα γινει σε περιπτωση που ξεκινησω βαρυτερο ταισμα αν θα ανεβουν τα φωσφωρικα.Να δω δηλ τα περιθωρια που εχω.Αλλα τωρα ειμαι μαζεμενος.

Μια αλλαγη που ειδα οτι το νερο μου ειναι καθαροτερο/διαυγες.Αυτο δεν μπορω βεβαια να το ριξω σ'αυτα οποτε απλα το αναφερω.

Και τα βλεπω να λιωνουν γρηγοροτερα σε σχεση με τα np,χρησιμοποιοντας την ιδια ροη και τον ιδιο reactor.

Τα εχεις βαλει κ εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιχάλη τώρα ετοιμάζομαι να βάλω και ρωτάω αν αξίζει ο κόπος . Είχα κάνει και την πατέντα σου με τον ριάκτορα αλλά δεν έκανα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Α νομιζα πως τα ειχες βαλει κ εσυ και ηθελα να σε ρωτησω για τα φσωφωρικα.Αν ειχες και τι εγινε.

Παντως οταν ησυχασω απο αλγη θα αρχισω πολυ ταισμα ξανα με pappone για να δω τι θα γινει με τα φωσφορικα.

Αν εχεις ηδη np και κανεις τη δουλεια σου τοτε μην τ'αλλαξεις.

Και ο θανασης δεν το εκανε.Γιατι να αλλαξεις μια πετυχημενη συνταγη?

Αν τωρα δεν εχεις καθολου pellet στο ενυδρειο και σκεφτεσαι να ξεκινησεις,αν δεν σε πειραζει το οποιο εξτρα κοστος(ειναι πιο ακριβα) ξεκινα με aio γιατι αρκετοι αναφερουν οτι ειδαν βελτιωση και στα φωσφωρικα.

Σε ποιον reactror δεν εκανες δουλεια?Τον προηγουμενο(tlf) η' τον marine?

Link to comment
Share on other sites

Α νομιζα πως τα ειχες βαλει κ εσυ και ηθελα να σε ρωτησω για τα φσωφωρικα.Αν ειχες και τι εγινε.

Παντως οταν ησυχασω απο αλγη θα αρχισω πολυ ταισμα ξανα με pappone για να δω τι θα γινει με τα φωσφορικα.

Αν εχεις ηδη np και κανεις τη δουλεια σου τοτε μην τ'αλλαξεις.

Και ο θανασης δεν το εκανε.Γιατι να αλλαξεις μια πετυχημενη συνταγη?

Αν τωρα δεν εχεις καθολου pellet στο ενυδρειο και σκεφτεσαι να ξεκινησεις,αν δεν σε πειραζει το οποιο εξτρα κοστος(ειναι πιο ακριβα) ξεκινα με aio γιατι αρκετοι αναφερουν οτι ειδαν βελτιωση και στα φωσφωρικα.

Σε ποιον reactror δεν εκανες δουλεια?Τον προηγουμενο(tlf) η' τον marine?

αντε ρε φιλε επιτελους να κανουμε παλι τα μαγειρευτα μας!!!!! περιμενω πως και πως την παρτιδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω να κανουμε παλι την κουζινα εμπολεμη ζωνη :usd::usd:

Θα φερω τσεκουρι αυτη τη φορα,μη γλεντησουμε παλι τα μαχαιρια :death:

Θα παρουμε και κατι παραπανω για εμας ε!Ετσι για τη γευση οχι να σκασουμε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω να κανουμε παλι την κουζινα εμπολεμη ζωνη :usd::usd:

Θα φερω τσεκουρι αυτη τη φορα,μη γλεντησουμε παλι τα μαχαιρια :death:

Θα παρουμε και κατι παραπανω για εμας ε!Ετσι για τη γευση οχι να σκασουμε :wacko:

Χαχαχα να παραγγείλω και σαλιγκάρια!;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι επικινδυνα αυτα τα πραγματα....θα εχουν να το λενε οτι με λυγισανε :usd::usd::usd::usd:

Αμα φας σχεδόν μια κατσαρόλα λογικό! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα πανε μανο μου,ολα καλα. :thumbsu:

Δεν εχω δει διαφορα προς το καλυτερο γιατι και πριν βαλω τα aio,οταν χρησιμοποιουσα np,ειχα μηδεν νιτρικα και φωσφωρικα.

Οποτε δεν μπορω να πω κατι πανω σε αυτα.Την αλλαγη την εκανα για να ταιζω περισσοτερο αλλα τωρα με την παλιο αλγη εχω δεμενα χερια.Ταιζω οπως πριν.

Ηθελα να δω τι θα γινει σε περιπτωση που ξεκινησω βαρυτερο ταισμα αν θα ανεβουν τα φωσφωρικα.Να δω δηλ τα περιθωρια που εχω.Αλλα τωρα ειμαι μαζεμενος.

Μια αλλαγη που ειδα οτι το νερο μου ειναι καθαροτερο/διαυγες.Αυτο δεν μπορω βεβαια να το ριξω σ'αυτα οποτε απλα το αναφερω.

Και τα βλεπω να λιωνουν γρηγοροτερα σε σχεση με τα np,χρησιμοποιοντας την ιδια ροη και τον ιδιο reactor.

Τα εχεις βαλει κ εσυ?

Και σε εμενα Μιχαλη που δουλευω τα aio το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ειναι το νερο εγινε ποιο διαυγες,και εγω που ειχα φωσφωρικα τα χαμηλωσε,βεβαιως υπαρχει και αντιφωσφωρος και χαετο.

Link to comment
Share on other sites

Α νομιζα πως τα ειχες βαλει κ εσυ και ηθελα να σε ρωτησω για τα φσωφωρικα.Αν ειχες και τι εγινε.

Παντως οταν ησυχασω απο αλγη θα αρχισω πολυ ταισμα ξανα με pappone για να δω τι θα γινει με τα φωσφορικα.

Αν εχεις ηδη np και κανεις τη δουλεια σου τοτε μην τ'αλλαξεις.

Και ο θανασης δεν το εκανε.Γιατι να αλλαξεις μια πετυχημενη συνταγη?

Αν τωρα δεν εχεις καθολου pellet στο ενυδρειο και σκεφτεσαι να ξεκινησεις,αν δεν σε πειραζει το οποιο εξτρα κοστος(ειναι πιο ακριβα) ξεκινα με aio γιατι αρκετοι αναφερουν οτι ειδαν βελτιωση και στα φωσφωρικα.

Σε ποιον reactror δεν εκανες δουλεια?Τον προηγουμενο(tlf) η' τον marine?

έχεις πειραματιστεί?

έχω μπεί στο τρυπάκι τελευταία για διάφορους "πειραματισμούς" .. :P

Link to comment
Share on other sites

Ενα να ξερεις αν δεν το Εχει κανει απλα δεν το γράφει! Απο δαυτο έχουμε ρίξει μπόλικο! Ο άτιμος ξερει και το κανει δυναμίτη!

Link to comment
Share on other sites

master Chef πότε μπορώ να έχω τις οδηγίες σας & αν μπορώ να πάρω και μάτι τη διαδικασία θα ήμουν ευγνώμων?? :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα Μιχαλη που δουλευω τα aio το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ειναι το νερο εγινε ποιο διαυγες,και εγω που ειχα φωσφωρικα τα χαμηλωσε,βεβαιως υπαρχει και αντιφωσφωρος και χαετο.

Μπραβο ρε νικο,καλο ειναι το οτι το αναφερεις.Τωρα να σου πω την αληθεια δεν ξερω και ποσο μπορει να σε βοηθησαν τ'αλλα δυο.Οπως τα ξερεις κ εσυ καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Φιλε.Προσωπικα απο την chaeto δεν εχω δει και πολλα σε ενυδρειο μου και την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες.Αλλα και παλι εδω κολλαει το οτι καθε συστημα ειναι διαφορετικο.

έχεις πειραματιστεί?

έχω μπεί στο τρυπάκι τελευταία για διάφορους "πειραματισμούς" .. :P

Ναι πανω μου το χρησιμοποιουσα πριν αρκετα χρονια.Μετα το εγκατελειψα γιατι δεν ειχα το χωρο να το φτιαχνω και τωρα που βρηκαμε το σπιτι του λυκουργου να μαγαριζουμε,τα ξαναφτιαχνουμε εδω και κανενα χρονο παλι.

Φυσικα αυτο για να μην το οικειοποιηθω(οπως κανουν μερικοι που ανακαλυοτουν ξανα τον τροχο) δεν ειναι δικο μου πειραμα.Κατι απιστευτοι ιταλοι το ανακαλυψαν και να'ναι καλα οιο ανθρωποι που το μοιραστηκαν.Εχουν υπαρξει απιστευτα ενυδρεια χρησιμοποιοντας αυτη τη μεθοδο.Παλαιοτερα χρησιμοποιουσαν αναβολικα και διαφορα αλλα,ομως επειδη δεν βρηκαν ποτε το ποσο τελικα συνεβαλαν στο αποτελεσμα και ειχαν και καποιες ηθικες ενστασεις/αναστολες,το αφαιρεσαν.

θελει ομως και προσοχη στη δοσολογια η' καταλληλο εξοπλισμο,ρουτινα,συντηρηση κτλ ωστε να μη σου δημιουργησει προβληματα.

Ενα να ξερεις αν δεν το Εχει κανει απλα δεν το γράφει! Απο δαυτο έχουμε ρίξει μπόλικο! Ο άτιμος ξερει και το κανει δυναμίτη!

Σιγα βρε,μια συνταγη ειναι λυκο που απλα την εχω κανει καποιες φορες και εχω μια ανεση.Αλλοι τ'ανακαλυψαν και το μοιραστηκαν.Εγω λεω να βαλουμε και μελι γιατι ετσι κανουν μερικοι.Βαζουν π.χ και μερικα flakes και νοιμιζουν πως την εφτασαν σε αλλο επιπεδο και την εφηυραν :hysterical::hysterical:

Να βαλουμε μελι και να την ονομασουμε madlyk :hysterical: Nα το παιζουμε και ιστοριες.

master Chef πότε μπορώ να έχω τις οδηγίες σας & αν μπορώ να πάρω και μάτι τη διαδικασία θα ήμουν ευγνώμων?? :bbq:

Οπως ειπε και ο λυκουργος πιο κατω,θα ανεβασουμε καποιο βιντεο η' φωτο απο τη διαδικασια.Δεν ειναι κατι φοβερο παντως πετρο μου.

Το σπιτι ειναι του λυκουργου φιλε εγω πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα να ερθεις,αλλοιμονο.Παλαιοτερα το φτιαχναμε 4-5 ατομα και ειχε πολυ γελιο/χαβαλε.

θα εχετε υλικο συντομα!!!

Κοιτα να εχουμε υλικο να "τσιμπαμε" ρε :gun:

Μετα τα σαλιγκαρια οφειλεις να μου φτιαξεις το στομαχι :P

Link to comment
Share on other sites

έγω διαβάσει σχεικά άρθρα σε φόρουν του εξωτερικού τόσο για τη συνταγή όσο και για τα εξτραδάκια που βάζουν μέσα..

εγώ αν το έφτιαχνα αντι για νερό μπορεί να έβαζα γάλα..

με αυτά που σκέφτομαι για πειράματα παίζει καποια μέρα να τα πάρω στο χέρι. γι αυτό προς το παρόν και μέχρι να έχω ολοκληρωμένη άποψη δεν βάζω μέσα παρα μόνο αμινοξέα κάποιες φορές.. και το ... μαγικό μου μανητάρι :P

με διάφορα μαντζούνια πάντως εχω δεί εκπληκτικά ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Ναι πανο μου,πολλα παιδια κανουν τις δικες τους συνταγες και βαζουν/δοκιμαζουν πολλα  πραγματα φιλε!

Κανε και εσυ ρτις δικες σου δοκιμες,παντα προσεκτικα και με μικρες δοσολογιες οταν ειναι κατι πολυ καινουργιο!

Το πας σουπερ το διαμαντι σου και ειναι αμαρτια να το πας πισω απο μια "δοκιμη" :usd:

 

Γαλα δεν θα εβαζα παντως στους κυβους.Ισως να το εριχνα ξεχωριστα πριν να ριξω τα κυβακια. :thumbsu:

 

Πανο μου εχω δει ενυδρειαρες και με και χωρις μαντζουνια!Ολα γινονται αφου καθε ενυδρειο ειναι ενα ιδιαιτερο συστημα.

Εμεις που βλεπουμε και χειριζομαστε καθημερινα τα ενυδρεια μας ξερουμε καλυτερα απο ολους τι χρειαζονται και τι οχι.

 

Ποιο ειναι το μυστικο σου μανιταρι βρε??Πεεεεες τα οοοολα!! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη χρησιμοποιώ γανόδερμα.. κάπου το είχα διαβάσει τυχαία σε ξένο forum σαν "θεραπεία" για ick

το βρήκα σε κάποιο μαγαζί με βιολογικά προιόντα στο πήλιο σε μορφή σκόνης. το έχω διαλύσει σε όσμωση και το κρατάω στο ψυγείο για να μουλιάζω τις τροφές. Το μόνον σίγουρο που έχω παρατηρήσει είναι η αυξημένη όρεξη όταν ταίζω με αυτό και οτι δεν έχω δει να επιβαρύνει το νερό μου..

 

βάζω και ένα link αν γενικα΄μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες γι αυτό .. δες λίγο και τα δραστικά συστατικά του

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη μου να βάλεις τα μανιτάρια και τα μαντζούνια του Πανου!!!

 

Αλλα μην αναρωτηθείς τι κανει το βανακι της Δίωξης κάτω απο το σπίτι σου! :busted_cop:

 

Ασε που καμια μερα θα μπεις στο σπιτι και θα δεις Αχιλλεα εξω να mixari στο στερεοφωνικό σου  :dj: !

 

Και μεσα στο ενυδρείο να γίνεται RAVE PARTY με ψάρια ακουσμενα :buttrock:  :bigemo_harabe_net-178:  :peace2:  :kfu:

 

Ξανασκεψου το!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε λίγες μέρες θα πρέπει να ανεβάσω την ποσότητα από πελετ

Για πες πως πανε αυτά που τρέχεις αξίζουν την δοκιμή; Αν συμπλήρωνα λίγα από αυτά με αυτά

Που έχω μέσα λες να γινόταν μπέρδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη χρησιμοποιώ γανόδερμα.. κάπου το είχα διαβάσει τυχαία σε ξένο forum σαν "θεραπεία" για ick

το βρήκα σε κάποιο μαγαζί με βιολογικά προιόντα στο πήλιο σε μορφή σκόνης. το έχω διαλύσει σε όσμωση και το κρατάω στο ψυγείο για να μουλιάζω τις τροφές. Το μόνον σίγουρο που έχω παρατηρήσει είναι η αυξημένη όρεξη όταν ταίζω με αυτό και οτι δεν έχω δει να επιβαρύνει το νερό μου..

 

βάζω και ένα link αν γενικα΄μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες γι αυτό .. δες λίγο και τα δραστικά συστατικά του

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1

Ενδιαφερον πανο!Θα του ριξω μια ματια φιλε :thumbsu:

 

Ναι Μιχάλη μου να βάλεις τα μανιτάρια και τα μαντζούνια του Πανου!!!

 

Αλλα μην αναρωτηθείς τι κανει το βανακι της Δίωξης κάτω απο το σπίτι σου! :busted_cop:

 

Ασε που καμια μερα θα μπεις στο σπιτι και θα δεις Αχιλλεα εξω να mixari στο στερεοφωνικό σου  :dj: !

 

Και μεσα στο ενυδρείο να γίνεται RAVE PARTY με ψάρια ακουσμενα :buttrock:  :bigemo_harabe_net-178:  :peace2:  :kfu:

 

Ξανασκεψου το!!!!

:hysterical:  :hysterical:

 

Μιχάλη σε λίγες μέρες θα πρέπει να ανεβάσω την ποσότητα από πελετ

Για πες πως πανε αυτά που τρέχεις αξίζουν την δοκιμή; Αν συμπλήρωνα λίγα από αυτά με αυτά

Που έχω μέσα λες να γινόταν μπέρδεμα;

Αν σου εχει μεινει ποσοτητα απο τα παλια συμπληρωσε με αυτα καλυτερα λυκο :thumbsu:

Και οταν σου τελειωσουν το βλεπεις μηπως αγορασεις τ'αλλα.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει κατι αξιοσημειωτο περα απο αυτα που ανεφερα πιο πανω αλλα τωρα αρχιζω δειλα δειλα να ταιζω παραπανω,οποτε τωρα ειναι καλυτερες οι συνθηκες για να δω τι θα συμβει με τα τα φωσφορικα και σε ποιο βαθμο.

 

Καλυτερα να μην τ'ανακατεψεις μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη μου να βάλεις τα μανιτάρια και τα μαντζούνια του Πανου!!!

 

Αλλα μην αναρωτηθείς τι κανει το βανακι της Δίωξης κάτω απο το σπίτι σου! :busted_cop:

 

Ασε που καμια μερα θα μπεις στο σπιτι και θα δεις Αχιλλεα εξω να mixari στο στερεοφωνικό σου  :dj: !

 

Και μεσα στο ενυδρείο να γίνεται RAVE PARTY με ψάρια ακουσμενα :buttrock:  :bigemo_harabe_net-178:  :peace2:  :kfu:

 

Ξανασκεψου το!!!!

 

:hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα παιδες δεν αντεξα,αφου με εφτασε η αλγη σε σημειο να εχω ασχοληθει τοσο πολυ μαζι της που να μη θελω να κανω τεστ και να σκεφτομαι να το παρατησω...χρησιμοποιησα φαρμακο.

Εβαλα το algeafix της api και πραγματικα ειδα διαφορα μετα την τριτη μολις δοση.

Και απο αυτα που βλεπω μεχρι τωρα μετανοιωνω που δεν το εκανα νωριτερα...θα ειχα γλυτωσει πολλες ωρες βουτιων μεσα στο ενυδρειο.

 

Εχει ομως και καποιες υπουλες "στροφες" που ηθελαν προσοχη.Ευτυχως δεν εγινε κατι και μαλλον θα τη γλυτωσω χωρις απωλειες απλα με λιγο stn και υπομονη οσον αφορα στα χρωματα.

Θα αναφερω περισσοτερα αυριο γιατι μολις ειδα την ωρα και "λυγισα" :usd:

Καληνυσταααααα :bigemo_harabe_net-101:  :bigemo_harabe_net-101:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...